آب انبار کیش

یکی از روش های مرسوم جهت انبار کردن آب در جزیره کیش در زمان های قدیم استفاده از آب انبار کیش بوده. آب انبارها در مناطق خشک ، کم باران و کویری ساخته شد. شیوه ی ساخت و فناوری آن به سایر نقاط کشور گسترش یافته است. هنگام بارش های فصلی آب حاصل از این بارندگی ها به این مخازن هدایت شده و در آن ذخیره و در شرایط لازم مورد استفاده قرار می گیرد. بر اساس تحقیقات و بررسی های انجام شده . کاربرد دانش بومی در استخراج آب باران و مدیریت آب های روان به همراه تغزیه سفره های اب زیرزمینی توسط گذشتگان و پیشینیان رمز تاریخ طولانی سکونت و رونق تجارت دریایی در جزیره کیش کم باران بوده است. 
آب انبار دوقلوی کیش به همراه پنج بادگیر که روش ساخت آن الهام گرفته از آب انبارهای شهر یزد بوده در نزدیکی شهر حریره کیش ساخته شده که تنها منبع اصلی تامین آب مردمان ساکن جزیره آن زمان بوده. با توجه به ساخت و سازهای عظیمی که امروزه در کیش صورت گرفته باعث شده تا مسير آب های سطحی وصل شده به آب انبارهای قدیمی رسما از بین برود و کارایی خود را از دست بدهند. اما امروزه از دستگاه های عظیم تصفیه آب شيرين كن برای تهيه آب شيرين استفاده مي شود. سازه و معماری خاص اين آب انبار های تاریخی برای گردشگران تور کیش همیشه جالب بوده و سالانه خیلی از مسافرین برای بازدید از آب انبار کیش به آنجا می روند. 

امتیاز 5 از 5 | از بین 101 دهنده به امتیاز آب انبار کیش
گالری تصاویر ویدئو ها
آخرین نظرات ثبت شده
نگین 22 مرداد 1397
4
بازدید آب انبار کیش واقعا ارزشش رو داره
درج نظر
نام و نام خانوادگی
ایمیل
تصویر کد امنیتی
متن نظر
به اشتراک گذاری این مطلب
با به اشتراک گذاری وب سایت لحظه آخر دات کام در شبکه های اجتماعی که در آنها عضویت دارید ، دوستان و آشنایان خود را نیز از خدمات گردشگری لحظه آخری این وب سایت که شامل اطلاع داشتن از بروزترین تور های لحظه آخری آژانس های گردشگری معتبر تهران و شهرستان های بزرگ ، آخرین اخبار گردشکری روز دنیا ، اطلاعات مفید گردشگری ، اطلاعات ویزا ، سفرنامه های گردشگری ، راهنمای گردشگری و اطلاعات آژانس های معتبر گردشگری بهره مند سازید.
برای به اشتراک گذاشتن این مطلب با شبکه های اجتماعی مختلف، روی هر یک از لینک های زیر کلیک کنید تا دوستان و آشنایان خود را از این طریق مطلع سازید.پنل کاربریانجمن گردشگریبلاگ گردشگری