موزه ماتناداران

ارمنستان دارای موزه های فراوانی بوده که موزه ماتناداران یکی از موزه های جذاب و بی نظیر این کشور می باشد. اکثر گردشگران تور ارمنستان قبل از خارج شدن از این کشور زیبا حتما از موزه ماتناداران بازدید می کنند تا یکی از بزرگ ترین و قدیمی ترین کتابخانه جهان را از نزدیک مشاهده کنند. این موزه را می توان یک کتابخانه نامید زیرا 17 هزار کتاب دست نوشته ارمنی و کشورهای دیگر، 100 هزار سند از قرون وسطی را در خود جای داده است.


همچنین مجسمه های دانشمندان، فیلسوفان، هنرمندان و عارفان ارمنی را در اطراف این موزه قرار داده اند تا بازدید کنندگان با تمدن، فرهنگ و چهره های نام آور و تاثیر گذار بر آئین ارمنستان بیشتر آشنا شوند. موزه ماتناداران در سال 1957 توسط مارک گریکوریان طراحی و ساخته شد و از ابتدا آن را برای نگهداری از کتب و سندهای تاریخی ارمنی بنا کردند. کتاب هایی که درون موزه ماتناداران نگهداری می شوند از تمام موضوعات و زمینه های علمی و تاریخی می باشند که می توان به زمینه های: تاریخی، جغرافیایی، دستور زبان، فلسفه، قانون، علم پزشکی سنتی، ریاضیات، گیتی شناسی، تحقیقات پایه و نظری در مورد تقویم، علم کیمیایی، علوم شیمی، ترجمه ها، ادبیات قدیم، تاریخ شناسی، هنر تاریخی، نقاشی مینیاتوری، موسیقیو تئاتر و سایر زمینه های گوناگون دیگر است که در دل خود حفظ کرده است، همچنین نسخه هایی از کتاب ها و سند هایی نیز وجود دارد که به زبان های عربی، فارسی، لاتین، اتیوپی، هندی، ژاپنی و کشورهای دیگر هستند.


برخی از دانشمندان بر این باوراند که تاریخ موزه ماتناداران به زمان اختراع الفبای ارمنی بر می گردد زیرا در این موزه از دانشمند و مخترع الفبای ارمنی که مسروپ ماشتوس نام دارد به فراوان یاد شده و مجسمه ای از این عالم بزرگ در ورودی این موزه ساخته شده است. گردشگران علاقمند به تاریخ و تمدن باستانی می توانند برای آشنایی بیشتر فرهنگ ارمنی از موزه ماتناداران هیرت انگیز دیدن فرمایند.

گزارش مشکل
درج نظر
نام و نام خانوادگی
موبایل
تصویر کد امنیتی
متن نظر