کلیسا سنت باسیل

کلیسا سنت باسیل یکی ازسمبل های کشور روسیه واقع در مسکو به حساب می‌آید. این کلیسا با قدمتی بیش از 420 سال، در میدان سرخ مسکو واقع شده است و به‌ عنوان یکی ازمعروف ترین بنا‌های تاریخی روسیه، به فرماایوان چهار ملغب به ایوان مخوف ساخته شد.
بر اساس برخی روایت ها، هنگامی که ایوان مخوف از اردو‌های مغولان قزاق بازدید می‌کرد، فرمان ساخت کلیسایی با سه بنای متفاوت شامل هفت گنبد را می‌دهد. ساخت کلیسا سنت باسیل سنگی به مدت 6 سال طول کشید و کار ساخت آن فقط به هنگام ماه‌های گرم سال از بهار تا تابستان انجام می‌شده است. سازه این کلیسا از آجر ساخته شده و زیر ساخت آن و زیر زمین و برخی قسمت های دیگر از سنگ سفید ساخته شده است. ساخت کلیسا در پاییز 1552 تقریبا به اتمام رسید که این تاریخ مصادف با مراسم شفاعت حضرت مریم (س) بود که در تمامی کلیسا‌ها، حتی کلیسا‌هایی نیمه‌ تمام تقدیر می‌شدند. طی این مراسم، هر کلیسا نام یکی از اشخاص مقدس را به خود می‌گرفت.
چهار گنبد این کلیسا نام خود را از اشخاص مقدسی گرفتند که در جنگ با قزاق ها با سر بلندی پیروز شده بودند. هنگام اتمام ساخت کلیسای سنگی، برای مراقبت از کلیسا در برابر اثرهای جوی مثل باد و باران و جلوگیری از فرسایش مصالح، تمام دیوار‌های آن را با رنگ‌های قرمز و سفید رنگ امیزی کردند. این بنا که بار‌ها دچار اتش سوزی شده بود، در قرن هفدهم مرمت و سقف چوبی آن با آجر‌های قوس‌دار عوض شد. در همین مدت، نقش‌های خیره کننده بر دیوار سالن ها، راهرو‌ها و دیواره‌های داخلی و خارجی کلیسا نقاشی شد که چشمگیر بودن ان را چند برابر کرد و در اخر سال 1991، کلیسا سنت باسیل روسیه در سازمان یونسکو به ثبت جهانی رسید و پس از آن در سال 2008 به عنوان یکی از عجایب روسیه نامگذاری شد.
گزارش مشکل

نظرات مردم درباره کلیسا سنت باسیل

لورا 16 مرداد 97
1
من به شخصه عاشق معماری کلیسا ها و مساجد خودمون هستم کلیسا سنت باسیل هم خیلی زیبا و دیدنی بود واقعا مکانی که از دیدنش لذت می برید
درج نظر
نام و نام خانوادگی
موبایل
تصویر کد امنیتی
متن نظر