پل نوا

بدون شک شهر سن پترزبورگ و جاذبه های دیدنی آن، یکی از پایه های ثابت موجود، در لیست سفر گردشگران تور روسیه است، که می خواهند از نقاط دیدنی این کشور دیدن کنند. این شهر در مجموع دارای چهل و چهار جزیره می باشد که به وسیله ی پل های ثابت و متحرک متعدد به یکدیگر وصل شده اند. از این رو مردم، این شهر را با نام شهر جزیره ها می شناسند.
در این میان رود خانه ی نوا از میان شهر و این جزایر گذر کرده و تبدیل به یکی از جاذبه های دیدنی شهر سن پترزبورگ شده است. عمق این رودخانه چیزی در حدود پانصد و بیست متر است که در برخی مناطق رودخانه، شاهد عمقی یک کیلومتری می توانید باشید. اما چیزی که بر جذابیت رودخانه نوا افزوده است، پل نوا بوده که یک پل متحرک است.
پل نوا دارای معماری بسیاری زیبایی بوده با خیره کردن چشم گردشگران، توانسته به یکی از نقاط جذاب گردشگری شهر تبدیل شود. در طول روز شما می توانید شاهد عبور و مرور قایق های تفریحی کوچک و بزرگی باشید که به همراه کشتی های کوچک مسافرتی از میان پل نوا رد می شوند. اما هنگامی که خورشید غروب می کند نمای این پل به طرز خیره کننده ای چراغانی می شود و در انتها از بامداد تا سحرگاه می توانید به تماشای کشتی های تجاری عظیمی بنشینید که پس از باز شدن پل از آن عبور می کنند.
این موضوع بسیار قابل توجه است، چرا که مردمی که بیرون جزیره هستند تا ساعت باز شدن پل نوا نمی توانند به جزیره برگرشته و باید تا طلوع خورشید صبر نمایند. بر طبق قوانین وضع شده در ساعت 1:30 دقیقه ی بامداد ارابه های پل شروع به باز کردن مسیر رودخانه کرده و تا ساعت پنج صبح به صورت مداوم باز می مانند. سپس پس از ساعت پنج مجددا پل نوا بسته شده و مردم می توانند به عبور و مرور پرداخته و کشتی های تجاری، باید تا نیمه شب بعدی لنگر انداخته و صبر کنند.
شاید برایتان جالب باشد که بدانید پل نوا که بر روی یکی از پر آب ترین و طغیان گر ترین رودخانه های اروپا احداث شده است. این رودخانه که با پل نوا نیز همنام است، دارای طول هفتاد و چهار کیلومتری می باشد و از دریاچه ی لادوگا که یکی از بزرگ ترین دریاچه های قاره ی اروپا می باشد شروع شده، و در انتها به دریای بالتیک میریزد. همچنین این رودخانه جزو مقام داران رودخانه های طویل اروپا بوده و پس از روخانه ی ولگا و دانوب مقام سوم را به خود اختصاص داده است.
از لحاظ تاریخی این رودخانه و پل نوا دارای اهمیت بسیار زیادی در صنعت حمل و نقل دریای داشته و منافع کشور های بسیاری در طول تاریخ، به آن وابسته بوده است.
اما یکی از نکات جالب در رابطه با پل نوا این است که، در فصل زمستان تمامی سطح رودخانه اش یخ می زند و دیگر خبری از عبور و مرور کشتی های عزیرم الجثه در آن نمی باشد. این موضوع توانست در زمان جنگ جهانی دوم، کمک شایانی به روس ها بکند. چرا که وقتی شهر توسط ارتش نازی محاصره شده بود، شوروی توانست با کمک این رودخانه یخ زده با دیگر مناطق خود ارتباط برقرار ساخته و با کمک آنها حلقه ی محاصره نازی ها را در هم بشکند.
گزارش مشکل

نظرات مردم درباره پل نوا

آلیس 16 مرداد 97
2
مردم روسیه ارزش زیادی به پل نوا دارند خیلیم دیدنی هست
درج نظر
نام و نام خانوادگی
موبایل
تصویر کد امنیتی
متن نظر