دریاچه بایکال

زمان مطالعه: 3 دقیقه
بروزرسانی: 1402/11/17
بازدید: 11035
نویسنده
تحریریه لحظه آخر نویسنده

دریاچه بایکال یک دریاچه باشکوه در سیبری شرقی است. سالانه گردشگران زیادی در فصل تابستان برای دیدن این دریاچه‌ی‌ بزرگ به دل رشته کوه‌های آبی و سربه‌فلک کشیده می‌‌روند و در زمستان نیز این منطقه بازدیدکنندگان خاص خود را دارد. دریاچه بایکال از عمیق‌ترین، قدیمی‌ترین و پرحجم‌ترین دریاچه‌ها است که در این مطلب سعی داریم تا جزییاتی را از این دریاچه در اختیارتان قرار دهیم.

دریاچه بایکال

دریاچه بایکال "عمیق ترین دریاچه جهان" کجاست؟

دریاچه بایکال با 3.15 میلیون هکتار وسعت در جنوب شرقی سیبری واقع شده و قدیمی‌ترین و عمیق‌ترین (1700 متر) دریاچه در جهان است. این دریاچه حاوی 20٪ از کل ذخیره آب شیرین منجمد نشده در جهان بوده و گفته می‌شود که بزرگترین منبع آب شیرین جهان است. این دریاچه همچنین محل زندگی غنی‌ترین و غیرمعمول‌ترین جانوران آب شیرین جهان بوده و ارزش فوق‌العاده‌ای برای علوم تکاملی دارد. دریاچه‌ی بایکال (عمیق ترین دریاچه جهان) به عنوان هفتمین دریاچه‌ی بزرگ جهان در فهرست میراث جهانی به ثبت رسیده است.

بزرگ ترین دریاچه جهان - آیا می دانید مساحت بزرگ ترین دریاچه دنیا چقدر است؟

بایکال، عمیق ترین دریاچه جهان

دریاچه بایکال یکی از قدیمی‌ترین دریاچه‌های زمین است که از ۲۵ تا ۳۰ میلیون سال پیش در زمین شکل گرفت. این دریاچه یکی از عمیق‌ترین دریاچه‌های جهان نیز به شمار می‌رود و عمقی معادل ۱۷۰۰ متر دارد. دریاچه بایکال به عنوان عمیق ترین دریاچه جهان یکی از زیباترین دریاچه‌هایی است که در فصل تابستان و زمستان گردشگران خاص خود را دارد. این دریاچه زلال‌ترین آب را نیز دارد و به قدری آب این دریاچه شفاف است که می‌توانید کف دریاچه را به خوبی مشاهده کنید. عمق این دریاچه حدودا ۶۰۰ متر بیشتر از بزرگترین دریاچه‌ی جهان  یعنی دریاچه خزر است.

عمیق ترین دریاچه جهان

پوشش گیاهی و جانوران دریاچه بایکال

این دریاچه شامل انواع گوناگونی از گیاهان و جانوران بومی است که برای علوم تکاملی از ارزش استثنایی برخوردار است. در این منطقه ۱۷۰۰ گونه گیاهی و جانوری وجود دارد که در این میان می‌توان به ماهی‌ها و بسیاری از بی‌مهرگان نیز اشاره کرد. در این دریاچه فک آب شیرین نیز زندگی می‌کند و احتمالا این فک‌ها از زمان‌های بسیار قدیم از قطب شمال به این منطقه رسیده‌اند.

اسرار دریاچه بایکال

از زمان‌های بسیار قدیم، دریاچه وسیع بایکال بسیار مرموز شناخته می‌شد، اما در سال‌های پایانی دوران اتحاد جماهیر شوروی به ادعای برخی، ردی از بیگانگان و بشقاب پرنده‌ها در این منطقه کشف شد. در سال‌های اخیر موارد مرموزی در این منطقه مشاهده نشد اما براساس گزارش‌های منتشر شده ظاهرا استیون اسپیلبرگ، کارگردان آمریکایی در حال برنامه ریزی برای ساخت مستندی مبتنی بر روایت‌های عجیب و غیر قابل توضیح این منطقه است. 
به گفته‌ی برخی دریاچه‌ی بایکال یکی از مراکز اصلی رفت و آمد بشقاب پرنده‌ها بوده و به دفعات زیادی در این منطقه بشقاب پرنده‌های فضایی دیده شده است. از سوی دیگر داستان‌های زیادی در رابطه با عمق این دریاچه وجود دارد و برخی معتقدند که فرازمینی‌ها در عمق دریاچه وجود دارند. همچنین گرداب‌های آب گرم و چرخشی در زیر یخ غلیظ دریاچه و ایجاد حلقه‌های یخی، ماجرا را کمی ترسناک خواهد کرد. البته محققان بین‌المللی زیادی برای کشف حقایق به این منطقه آمدند اما تاکنون نتایج قطعی بدست نیامده است. از سوی دیگر باید بگوییم که وجود بیگانگان و فرازمینی‌ها نیز کاملا ثابت نشده است.

دریاچه چیتگر - شما میتوانید اطلاعات تکمیلی از دریاچه چیتگر را با کلیک بر روی لینک بدست بیاورید.

نقشه دریاچه بایکال

در ادامه میتوانید نقشه عمیق ترین دیاچه جهان را مشاهده نمایید.

نقشه دریاچه بایکال

عکس های دریاچه بایکال

در ادامه مطلب چند عکس زیبا از دریاچه بایکال که عمیق ترین دریاچه جهان است را می‌توانید مشاهده کنید.

دریاچه بایکال در زمستان

تا کنون هیچ نظری ثبت نشده است

مجله گردشگری

مشاهده همه مقالات
امتیاز 3.7 از 5 | از 103 کاربر