کاخ کرملین

شاید برایتان جالب باشد ولادیمر پوتین، رئیس جمهور روسیه در کجا زندگی می کند. کاخ کرملین، بزرگ ترین کاخ سلطنتی روسیه و از مهم ترین نمادهای کشور است. کاخ کرملین فقط یک کاخ نیست. بلکه در گذشته شهری شامل دژ قرون وسطایی، کلیسا، کاخ و اسلحه‌خانه بوده است.
قدمت کاخ کرملین به 500 سال پیش از میلاد باز می گردد. مردم "فینو اوریگ" در آن زمان مکان کنونی کرملین را جهت ساخت قلعه و ساختمان های مهم در نظر گرفته بودند. اوایل قرن یازده میلادی، مردم قبیله ویاتیچی اولین قلعه را در این مکان بنا کردند. همچنین شاهزاده یوری دالگوروکی هم زمین کاخ را گسترش داد بطوریکه تا قرن 14 به این مکان، گراد مسکو می‌گفتند. اما طولی نکشید که مغول ها به روسیه حمله کرده و زمین و بناهایش را ویران کردند.
در سال های 1366 الی 1368 میلادی دیمیتری دونسکوی، فرزند ایوان دوم، دستور داد تا دیوارهای سنگ آهکی مستحکم جایگزین دیوارهای چوبی کاخ شوند. فرزند دیمیتری، واسیلی یکم، چندین کلیسا و صومعه سرا درون محوطه کرملین بنا کرد. 
اما در اوایل قرن 16، شاهزاده ایوان سوم کبیر، برای بازسازی کرملین از معروف ترین معماران دوران رنسانس ایتالیا مانند پتروس آنتونیوس سولاریوس و مارکو روفو استفاده کرد. این دو شخص توانستند برج زنگ بزرگ ایوان را بسازند که مرتفع ترین سازه روسیه در آن زمان به شمار می رفت. جالب است بدانید این برج امروزه در مرکزی ترین نقطه مسکو واقع شده و تا اوایل قرن 17 و پیش از انقلاب روسیه، ساختن بنایی مرتفع‌تر از آن ممنوع بود. همچنین داخل برج، 21 زنگ وجود داشت و هنگام حمله دشمنان به صدا درمی‌آمدند.
در واقع گردشگران تور مسکو کاخ کرملین که امروزه مشاهده می کنند توسط پتروس آنتونیوس سولاریوس و مارکوس روفوس و چند معمار ایتالیایی دیگر ساخته شده چرا که فرمانروای مطلق روسیه دستور داده بوده بعد از این بازسازی، هیچ بازسازی نباید بر روی کاخ صورت گیرد حتی طبق دستور او، خندقی 30 متری اطراف کرملین ایجاد شد تا کرملین جدا از شهر باشد.
کاخ کرملین 275000 متر مربع مساحت داشته و پیش‌تر که ذکر کردیم، دیوارهای کاخ کرملین بسیار مستحکم ساخته شد بطوریکه ضخامت دیوارها بین 3.5 تا 6.5 متر هستند و جالب است بدانید دیوارهای کرملین در گذشته، سفید بودند. همچنین داخل محوطه کرملین 20 برج وجود دارد هرچند تا قرن 17، تعداد آن ها 18 عدد بود.
مرتفع ترین سازه های کرملین، برج زنگ ایوان بزرگ و برج تروییتسکارا هستند که به ترتیب 81 و 80 متر ارتفاع دارند. جالب است بدانید تمام سازه ای کاخ کرملین بنایی مربع شکل داشته و اکثراً از چوب ساخته شدند. هرچند بناهایی که در اواخر قرن 17 ساخته شدند، از آجر بودند.
میدان کلیسای جامع، قلب کاخ کرملین است. در اطراف میدان، 6 ساختمان وجود دارد که شامل 3 کلیسا می باشد. کلیسای دورمیشن مهم ترین کلیسای کاخ کرملین است چرا که محل اصلی برگزاری مراسم های تاج‌گذاری تزارها بوده. لازم به ذکر است کلیسای دورمیشن 5 گنبد طلایی دارد و طراحی آن را آریستوتله فیوراوانتی، یکی از طراحان مشهور ایتالیایی انجام داده.
قدیمی ترین بنای کاخ کرملین، پالاس چهره های ایوان سوم است که تاج های پادشاهان در آن قرار گرفته است. پالاس ترم، بعد از پالاس چهره های ایوان سوم، قدیمی ترین سازه کاخ است که توسط ایوان سوم ساخته شده و جالب است بدانید این سازه ها توسط پالاس بزرگ کرملین با هم در ارتباط هستند.

در سال 1838 و دوران پادشاهی نیکلاس اول، به دستور او بیش از یازده میلیون روبل برای پالاس ترم هزینه شد تا مورد مرمرت و بازسازی قرار گیرد و همچنین در سال 1990 هم بیش از یک بیلیون دلار صرف مرمت و بازسازی مجدد پالاس هزینه شد.

قسمت شمالی کاخ کرملین برای پیتر بزرگ ساخته شده است. در این قسمت اسلحه‌خانه و انبار مهمات قرار دارد که بعد از پیروزی روسیه بر ناپلئون بناپارت تبدیل به موزه شد. جالب است بدانید امروزه از این بنا به عنوان محل سکونت فرمانده گاردهای کاخ می باشد.
یکی از بناهای باشکوهی که در محوطه کاخ کرملین مشاهده می شود، ساختمان سنا است. این ساختمان به دستور کاترین بزرگ و معماری ماتوی کزاکوف ساخته شده و در آن زمان، محلی برای جلسات شورای مشورت بود اما امروزه، رئیس جمهور روسیه در آن زندگی می کند و جالب است بدانید جهت رهایی رئیس جمهور از ترفیک شهری و گردشگران، درون کاخ هلی‌پد در نظر گرفته شده تا رئیس جمهور به همراه بالگرد بتواند ورود و خروج راحتی داشته باشد. 
با توجه به اینکه کاخ کرملین مهم ترین و بالاترین اولیت هر گردشگر در سفر به مسکو است، در صورتیکه شما هم قصد دارید از این کاخ بازدید کنید خوب است به برخی نکات توجه فرمائید:

کاخ کرملین در میدان سرخ مسکو قرار دارد اما ورودی کاخ در میدان واقع نشده است. 

دو ورودی برای کاخ در نظر گرفته شده است که یکی برج کوتافیا و دیگری باغ های الکساندرووسکی هستند. برج کوتافیا در واقع ورودی اصلی کاخ است که همواره شلوغ ترین بخش کاخ بوده و صف های طولانی در آن قرار دارد. اما بخش دیگر سریع ترین ورودی جهت دسترسی به اسلحه‌خانه بوده و شلوغی برج کوتافیا را ندارد.

درب های ورودی کاخ همه روزه از ساعت 10 صبح باز می شوند که این ساعت، بهترین زمان بازدید از کاخ نسبت به شلوغی بوده و گردشگران تور مسکو می توانند از یک ساعت قبل، نسبت به تهیه بلیط ورودی به باجه های مشخص شده مراجعه نمایند. اما گردشگران می توانند جهت صرفه جویی در وقت و گذر از صف تهیه بلیط، بلیط مورد نظر را به صورت اینترنتی پرداخت کرده و تنها در صف بازرسی قرار گیرند

بلیط ورودی کاخ کرملین 700 روبل می باشد که گردشگران در 4 نوبت، 9 الی 10 صبح، 14:30 و 16:30 می توانند تهیه کنند. با پرداخت این هزینه گردشگران می توانند از موزه اسلحه‌خانه بازدید کنند اما جهت بازدید از صندوق الماس که در کنار موزه اسلحه‌خانه قرار دارد، 500 روبل جداگانه باید پرداخت نمایند. 
جهت بازدید از میدان کلیسای جامع می بایست 500 روبل پرداخت نمود. با پرداخت این مبلغ می توان از نقاط مختلف میدان به غیر از برج زنگ بزرگ ایوان می توان بازدید نمود. جهت بازدید از برج زنگ بزرگ ایوان می بایست 250 روبل جداگانه پرداخت نمود و باجه های فروش بلیط برج زنگ بزرگ، ساعت های 11:15، 13:00، 14:00، 15:00 و 16:00 باز هستند. توصیه می شود در صورتیکه زمان بیشتری جهت بازدید دارید، بازدید از برج زنگ بزرگ را به روزهای بعد موکول کنید.

گزارش مشکل

نظرات مردم درباره کاخ کرملین

آنیتا 5 شهریور 97
2
کاخ کرملین که دیگه نیازی به گفتن نداره خیلی مشهور هم هست
درج نظر
نام و نام خانوادگی
موبایل
تصویر کد امنیتی
متن نظر