میدان تقسیم استانبول

📅 بروزرسانی : ۵ دی ۱۴۰۱ بازدید : 2023

میدان تکسیم در مرکز و قلب شهر استانبول قرار دارد و این خود یکی از دلایل مورد توجه قرار گرفتن این میدان است. به این میدان نماد جمهوری ترکیه نیز گفته می‌شود و از اهمیت سیاسی بالایی در این کشور برخوردار است؛ زیرا اعتراضات، جشن‌های سال نو، جشن‌های ملی، اجتماعات و حرکات سیاسی در این میدان انجام می‌شود. یکی دیگر از دلایل مورد توجه بودن میدان تکسیم، وجود بناهای تاریخی، مراکز خرید، رستوران‌ها، کافه‌ها و جاهای دیدنی در اطراف آن است. اغلب افرادی که با تور استانبول به این شهر تاریخی و زیبا سفر می‌کنند از میدان تکسیم آن دیدن می‌کنند و عکسی به یادگار ثبت می‌کنند. با لحظه آخر همراه باشید تا بیشتر با این میدان پر ماجرا آشنا شوید.

تکسیم

آشنایی با میدان تقسیم یا میدان تکسیم استانبول 

میدان تکسیم یکی از اصلی‌ترین میادین شهر استانبول و نماد جمهوریت مدرن ترکیه است که معروف‌ترین خیابان این شهر، یعنی خیابان استقلال استانبول هم به همین میدان منتهی می‌شود. این میدان از مهم‌ترین و جذاب‌ترین جاهای دیدنی استانبول به شمار می‌آید و در منطقه «بی‌اغلو» قرار دارد. این میدان شبانه روز پر از جمعیت است و در آن جنب و جوش فراوانی به چشم می‌خورد. این شلوغی و ازدحام به دلیل دست‌یابی راحت‌تر توریست‌ها و گردشگران، از این میدان به وسایل نقلیه عمومی می‌باشد. به علاوه وجود بناهای مختلف تاریخی، گردشگری، رستوران‌ها، هتل‌ها،  تفریحی و رفاهی در اطراف این میدان نیز دلیل دیگری برای ازدحام است. از طرفی در اطراف میدان تکسیم شعبه‌هایی از برندهای معروف جهان وجود دارد که این میدان را به مرکزی تجاری در شهر استانبول تبدیل کرده است. همچنین از زمان ساخت میدان تکسیم محلی برای برگزاری جشنواره‌های سالانه، کنسرت‌ها، مراسم‌های محلی مختلف، رویدادهای ملی (مانند سالگرد اسلتقلال ترکیه) و مراسم اعیاد بزرگ تبدیل شده است. بسیاری از افرادی که به این میدان می‌آیند برای خرید و گشت و گذار در پاساژها و یا برای شکم‌گردی در رستوران‌ها می‌باشد.

میدان تقسیم استانبول

میدان تکسیم کجاست؟ 

همانطور که می‌دانید، کشور ترکیه به دو بخش اروپایی و آسیایی تقسیم شده است؛ شهر استانبول که ۳۹ منطقه دارد، هم به همین ترتیب ۲۵ منطقه‌ی داخل آن جزو مناطق اروپایی و ۱۴ منطقه‌ی دیگر آن جزو مناطق آسیایی محسوب می‌شود. میدان تکسیم در محله «بی اوغلو» که یکی از مناطق اروپایی شهر استانبول به شمار می‌آید، قرار دارد. دسترسی از هر منطقه‌ی استانبول به این میدان بسیار راحت می‌باشد؛ زیرا میدان در مرکز استانبول قرار گرفته است.

مسیرهای منتهی به میدان تکسیم 

همانطور که پیشتر بیان کردیم؛ خیابان استقلال یکی از مهم‌ترین خیابان‌های استانبول است که در آن تعداد زیادی مراکز خرید، مراکز رفاهی و کلاب‌های شبانه قرار دارد. روزانه جمعیت زیادی به این خیابان رفت و آمد می‌کنند؛ همچنین برج گالاتا در انتهای این خیابان قرار دارد؛ از طرف میدان میدان تکسیم در راستای خیابان استقلال قطاری قدیمی به سمت تونل ۱۸۷۵ حرکت می‌کند، که دومین خط راه آهن قدیمی دنیاست.

گالاتا

دسترسی به میدان تکسیم استانبول با وسایل نقلیه عمومی

مترو یکی از بهترین وسایل نقلیه عمومی میدان تکسیم می‌باشد که دسترسی از همه‌ی مناطق به این میدان را آسان کرده است. مترو راحت‌ترین گزینه برای جابه‌جایی در شهر استابول می‌باشد. از آنجایی که ورود وسایل نقلیه عمومی به میدان ممنوع می‌باشد، خط مترو در فاصله ۵۴ متری از دور میدان قرار گرفته است. همچنین یکی از خطوط پرتردد استانبول که خط M2 نام دارد، از میدان تکسیم عبور می‌کند. اگر از فرودگاه آتاتورک قصد دارید به میدان تقسیم استانبول بروید باید به ایستگاه فرودگاه آتاتورک (Ataturk Havalimanı) بروید و با متروی خط قرمز «M1A» بعد از گذشت 17 ایستگاه خود را به ایستگاه ینی کاپی (Yenikapı) برسانید. بعد از آن باید با خط متروی «M2»، بعد از گذر از 4 ایستگاه، خود را به ایستگاه میدان تکسیم استانبول برسانید.
اتوبوس وسیله نقلیه عمومی دیگری است که مناسب گردشگرانی می‌باشد که آن را برای تردد در شهر شلوغ استانبول ترجیح می‌دهند. 150 متر بالاتر از ضلع شمالی میدان تکسیم استانبول، ایستگاه اتوبوس قرار دارد و می‌توانید از آن‌ها برای جابه‌جایی در سطح شهر استفاده کنید. جالب است بدانید که اتوبوس‌های لاکچری و پیشرفته‌ای به نام «HAVAIST»، در استانبول وجود دارد که مسافران را بین فرودگاه آتاتورک و میدان تکسیم جابه‌جا می‌کنند.

مترو و برج گالاتای در خیابان تکسیم استانبول

تراموا و قطار کابلی مناسب افرادی است که از محله سلطان احمد می‌خواهند روانه میدان تکسیم شوند. در این محله تاریخی باید به ایستگاه سلطان احمد بروید و سوار تراموا شوید و بعد از اینکه از ایستگاه دانشگاه معمار سینان پیاده شدید، یک کیلومتر به سمت شمال غربی راه بروید. به علاوه اینکه می‌توانید با تراموایی که سوار هستید در ایستگاه کاباتاش پیاده شوید و با قطار کابلی از ایستگاه فونیکولار  «F1»به میدان تقسیم استانبول بروید. با این قطار حدودا 3 دقیقه راه دارید.
تاکسی گزینه دیگری است که پیش روی شما قرار دارد. تاکسی‌ها نیز مانند خطوط اتوبوس بالاتر از ضلع شمالی این میدان قرار دارند. از تاکسی‌های خط شیشلی-امینونو (Sisli - Eminonu) و تکسیم-آکسرای (Taksim - Aksaray) که 130 کیلومتر با میدان فاصله دارند می‌توانید در سطح شهر رفت و آمد داشته باشید.

قطار استانبول

تاریخچه میدان تکسیم استانبول 

در اواخر دوران حکومت عثمانی در منطقه‌ی بی اوغلو یک قبرستان متعلق به ارمنی‌ها قرار داشته که به دستور سلطان محمود اول، قسمتی از آن قبرستان را محلی برای تقسیم کردن آب‌هایی بود که از شمال شهر استانبول به این سمت هدایت می‌شد بسازند. آب‌انبار بزرگ و سنگی در ضلع غربی میدان واقع  شده است که نام خود از آن گرفته است. تکسیم به‌معنای توزیع یا تقسیم است. بعدها به همین خاطر اسم این محل را میدان تقسیم گذاشتند؛ البته امروزه دیگر این میدان محل انشعاب آب‌های شهر نیست. میدان تکسیم استانبول‌ از زمان شکل‌گیری جمهوری ترکیه به وجود آمده است. این میدان تاریخی از آب‌انبار تا فضای تجمع مردم را به خود دیده است. به مدت 13 سال توجهی به این میدان نشد اما بعد از آن مقامات جمهوری ترکیه متوجه شدند که این میدان جنبه اقتصادی دارد و پروژه عظیمی روی آن پیاده کردند. سپس «هنری پروست» که کارشناس فرانسوی بود را به ترکیه دعوت کردند و از او تقاضای همکاری کردند. امروزه این میدان به علاوه اینکه محلی برای گشت و گذار و شکم‌گردی است، از آن برای تجمع انسانی و اعتراضات خود نیز استفاده می‌کنند. در کنار تظاهرات مراسم‌های مهم و ملی را هم در این میدان جشن می‌گیرند. در سال ۱۹۷۷ میلادی اول ماه مه، تعدادی از افرادی که مسلح و ناشناس بودند، به فعالان کارگری تیراندازی کردند. حین این حمله ناجوانمردانه چندین نفر کشته شدند. میدان تکسیم بعد از این اتفاق به نمادی ایدئولوژیک تبدیل شد.

میدان تقسیم

مجسمه میدان تکسیم استانبول

یادبود جمهوریت و استقلال در مرکز میدان تکسیم قرار دارد و از مهم‌ترین بناهای تاریخی این میدان محسوب می‌شود. در یک سمت این یادبود مجسمه‌ای از مصطفی کمال آتاتورک مشاهده می‌شود که لباس رزم (در نقش قرمانده کل ارتش) به تن دارد  که حس مبارزه طلبی را به انسان القا می‌کند، در طرف دیگر این یادبود باز هم مجسمه‌ای از آتاتورک مشاهده می‌شود که این بار لباسی ساده (در نقش دولتمرد) به تن دارد و همراه مردم است که حس پیروزی استقلال و جمهوری جدید ترکیه را به انسان القا می‌کند. این یادبود توسط «پیترو کانونیکا» مجسمه ساز مشهور ایتالیایی در سال ۱۹۲۸ میلادی ساخته شده و تنها مجسمه‌ای است که از آتاتورک ساخته شده است. در ضلع جنوبی میدان (رو به روی خیابان سیراسلویلر (Sıraselviler)) که بایستید نمای مجسمه آتاتورک، مارشال فوزی چخماق و عصمت اینونو به علاوه چهره‌های دیگر در مقابل روی شما قرار می‌گیرد. این مجسمه نمادی از پایه و اساس جمهوری ترکیه می‌باشد.

مجسمه آتاتورک

 مارشال «کلیمنت یفرموویچ وروشیلوف» (Kliment Yefremovich Voroshilov) و «میخائیل واسیلیویچ فرونز» (Mikhail Vasilyevich Frunze) مجسمه‌‌های دو ژنرال روسی هستند که در پشت سر نیز چخماق و  اینونو ایستاده‌اند. این نشان دهنده کمک‌های نظامی ولادیمیر لنین در طول جنگ برای استقلال ترکیه است. در ضلع شرقی و غربی میدان تکسیم مجسمه سربازی را مشاهده می‌کنید که پرچم ترکیه را در دست گرفته‌اند. مشرف به خیابان جمهوریت، در ضلع شمالی میدان، نشان جنگی که برای استقلال ترکیه انجام شده قرار دارد.

جاذبه‌های اطراف میدان تکسیم استانبول

 میدان تکسیم به دلیل وجود مراکز تفریحی و رفاهی متعدد یکی از مناطق مهم  برای گردشگری در سطح استانبول محسوب می‌شود. در ادامه با چند تا از جاذبه‌های اطراف این میدان بی‌نظیر آشنا می‌شویم.

برج گاتالای

برج 61 متری گاتالای  (Galata Tower) استانبول در انتهای خیابان استقلال در گذشته بلندترین برج شهر استانبول بود و با میدان تکسیم 2.5 کیلومتر فاصله دارد. این برج تاریخی در محله گالاتا یکی از زیباترین جاذبه های استانبول به شمار می‌رود. در گذشته از آن به عنوان فانوس دریایی برای کشتی‌ها استفاده می‌کردند.

گالاتا

مرکز فرهنگی آتاتورک

 این مرکز سالنی بزرگ برای اپرا دارد و در آن کنسرت‌های هیجان انگیزی برگزار می‌شود؛ در این مرکز انواع موسیقی اجرا و به صدا در می‌آید و مکان تفریحی مناسبی برای علاقه‌مندان به موسیقی است. ساختمان اپرا برای زندگی شهری که بعد از جمهوری ترکیه شکل گرفت، واجب شد. این ساختمان که در ابتدا «کاخ فرهنگی استانبول» نام داشت، بعد از 13 سال ساخت ساز، در سال ۱۹۶۹ میلادی افتتاح شد. اما به دست تقدیر و آتش سوزی که در سال ۱۹۷۰ میلادی رخ داد، این بنا آسیب شدیدی دید. سپس در سال ۱۹۷۸ میلادی این ساختمان بازسازی شد و نام جدید مرکز فرهنگی آتاتورک ( به اختصار «AKM» ) را به خود گرفت. اغلب از این ساختمان برای برگزاری نشست‌ها، کنسرت‌ها، نمایش‌های ملی، نمایش‌های بین‌المللی و نمایشگاه‌ها استفاده می‌شود. به علاوه اینکه جشنواره بین‌المللی استانبول،  ارکستر سمفونیک دولتی، اپرا دولتی،  اجرای تئاترهای دولتی استانبول، باله دولتی، گروه کر و موسیقی کلاسیک دولتی ترکیه که تماشاگران متعددی را به سوی خود جلب می‌کنند، در این ساختمان برگزار می‌شوند.

مرکز فرهنگی آتاتورک

بنای یادبود جمهوری

 مجسمه دو طرفه‌ای از آتاتورک که به معنای بنای حکومت جمهوری کشور ترکیه  به دست آتاتورک می‌باشد.

آتاتورک

فروشگاه های متنوع میدان و خیابان استقلال

در میدان و خیابان 2 کیلومتری استقلال، انواع غذا و شیرینی‌‎های متنوع خیابانی وجود دارد؛ همچنین انواع برندهای معروف لباس و برندهای لوازم آرایشی در خیابان استقلال و میدان تکسیم شعبه دارند. منطقه تکسیم به لطف خیابان استقلال (Istiklal Street) خود به شهرت رسیده است. گذشته در جای فعلی این خیابان جنگل بود، اما امروزه به خاطر ساخت و ساز، تبدیل به یک مکان گردشگری و تجاری تبدیل شده است. تفریحات فرهنگی دیگری در این خیابان وجود دارد. اگر مسیر شما به خیابان استقلال افتاد، به علاوه گشت و گذار سعی کنید از موزه پرا، موزه مادام توسو و کلیسای شگفت‌انگیز سنت آنتونی پادوا دیدن کنید. 

استقلال

مسجد تکسیم

در میدان تکسیم استانبول مسجدی وجود دارد که حدود 4000 نفر ظرفیت دارد و به دست ئیس‌جمهور ترکیه در هشت مه سال ۲۰۲۱ ساخته شده است.

تکسیم

پارک گزی تکسیم

 در کنار هتل‌ها و مراکز خرید و رستوران‌های کنار میدان تکسیم استانبول، بوستانی سرسبز و کوچک وجود دارد که برای استراحت افراد بسیار مناسب است. اگر از گشت و گذار و خرید خسته شدید، می‌توانید در این بوستان استراحت کنید و جنب و جوش مردم را تماشا کنید. مردم ساکن استانبول به علاوه اینکه استراحت می‌کنند، اغلب داخل «پارک گزی» (Gezi Park)، به اعتراض‌های خود و تجمع‌های سیاسی نیز می‌پردازند.

پارک گزی

 رستوران‌های میدان تکسیم

رستوران‌های دور میدان تکسیم بسیار دلربا هستند و کمتر کسی می‌تواند مقامت کند در مقابل آن‌ها. اگر به میدا تکسیم استانبول رفتید، حتما چشیدن غذای ترکی را از دست ندهید و خود را مهمان خوردن این غذاهای معرکه بکنید. در ادامه برای نمونه تعدادی از این رستوران‌ها را به شما معرفی می‌‎کنیم.

رستوران «Eleos» 

فاصله از میدان تکسیم: خیابان استقلال
امکانات رستوران: منوی متفاوت غذاهای یونانی و غذاهای دریایی، پیش غذاهای لذیذ، فضایی سنتی-قدیمی و تاریخی، لژ خانوادگی. 
آدرس رستوران: استانبول، محله بی‌اوغلو، خیابان استقلال

رستوران «Otantik Anadolu Yemekleri» 

فاصله از میدان تکسیم: 10 دقیقه پیاده‌روی 
امکانات رستوران: وای فای رایگان، منوی متفاوت (از شیرینی‌جات تا کباب‌های متنوع)، غذای گیاهی مخصوص گیاه‌خواران، فضایی مناسب و آرام، لژ خانوادگی. 
آدرس رستوران: استانبول، میدان تکسیم، خیابان استقلال، محله حسین آقا

رستوران «Tomtom Kebab» 

امکانات رستوران: وای فای رایگان، منوی متفاوت غذا، کباب آدانا و اورفا، فضایی دنج و صمیمی، لژ خانوادگی. 
آدرس رستوران: استانبول، میدان تکسیم، خیابان Yeni Carsı، محله فیروزآقا

رستوران «Hacı Abdullah Lokantası» 

امکانات رستوران: وای فای رایگان، منوی متفاوت غذاهای ترکی و محلی، غذای سنتی عثمانی (کباب بره با سس بادمجان)، فضایی دنج و صمیمی، لژ خانوادگی، نزدیکی به میدان تکسیم.
آدرس رستوران: استانبول، محله بی‌اوغلو، خیابان Atıf Yılmaz، محله حسین آقا

رستوران « Nizam Pide» 

فاصله از میدان تکسیم: نزدیک به میدان تکسیم
امکانات رستوران: منوی متفاوت غذاهای محلی ترکی، پیش غذاهای لذیذ، غذای پیده با طعمی معرکه، فضایی سنتی-قدیمی و تاریخی، لژ خانوادگی، حیاط‌، قیمت مناسب.
آدرس رستوران: استانبول، محله بی‌اوغلو، خیابان استقلال

رستوران

هتل‌های میدان تکسیم 

هتل‌های میدان تقسیم استانبول، یکی از پرطرفدارترین هتل‌های استانبول برای اقامت توریست‌هایی است که با تور استانبول سفر کرده‌اند. در زیر تعدادی از بهترین و محبوب‌ترین هتل‌ها را معرفی خواهیم کرد.

هتلهای میدان تقسیم

هتل ۵ ستاره مارمارا  (The Marmara Taksim)

فاصله از میدان تکسیم: ۲۰۰ متر
امکانات:سالن ورزشی مجهز، مرکز اسپا، استخر روباز، حمام ترکی، رستوران اختصاصی، وای فای رایگان، امکان ورود حیوانات خانگی، خدمات ۲۴ ساعته، پارکینگ رایگان، ترانسفر فرودگاهی.
تسلط کارکنان به زبان: عربی، آلمانی، انگلیسی، اسپانیایی، پرتغالی، روسی و ترکی.

هتل ۵ ستاره تایتانیک ( Titanic Downtown Hotel)

فاصله از میدان تکسیم: ۱ کیلومتر 
امکانات: استخر سرپوشیده، مرکز سلامت و اسپا، دارای مرکز تجاری، امکان ورود حیوانات خانگی، خدمات ۲۴ ساعته، باشگاه بدنسازی، وای فای رایگان، ترانسفر فرودگاهی.
تسلط کارکنان به زبان: انگلیسی و ترکی.

هتل ۵ ستاره بارسلو استانبول( Barcelo istanbul)

فاصله از میدان تکسیم: ۵۰۰ متر
امکانات: مرکز آبگرم، سونا، حمام ترکی، سالن بدنسازی، وای فای رایگان، اتاق خانوادگی، ترانسفر فرودگاهی، پارکینگ رایگان.
تسلط کارکنان به زبان: آلمانی، انگلیسی، اسپانیایی، فرانسوی، ایتالیایی و ترکی.
☆ ورود حیوانات ممنوع است.

هتل ۵ ستاره پوینت تکسیم ( Point Hotel Taksim)

فاصله از میدان تکسیم: ۵۰۰ متر 
امکانات: وای فای رایگان، استخر سرپوشیده، مرکز بدنسازی، خدمات ۲۴ ساعته، پارکینگ رایگان.
تسلط کارکنان به زبان: عربی، آلمانی، انگلیسی، فرانسوی، روسی و ترکی. 
☆ ورود حیوانات ممنوع است.

عکس  هتلهای خیابان تکسیم استانبو

هتل ۵ ستاره ریکسوس پرا استانبول  (Rixos Pera istanbul)

فاصله از میدان تکسیم: ۹۰۰ متر 
امکانات: وای فای رایگان، اتاق خانوادگی، نظافت روزانه، ترانسفر فرودگاهی، خدمات ۲۴ ساعته.
تسلط کارکنان به زبان: عربی، انگلیسی، روسی و ترکی.
☆ ورود حیوانات ممنوع است.

هتل ۴ ستاره اوی استانبول ( Awy Hotel istanbul)

فاصله از میدان تکسیم: ۳۰۰ متر
امکانات: ترانسفر فرودگاهی، وای فای رایگان، اتاق با تهویه مطبوع.
تسلط کارکنان به زبان: عربی، انگلیسی، فارسی و ترکی.
☆ ورود حیوانات ممنوع است.

هتل

سخن پایانی

نکاتی که در بازدید از میدان تقسیم استانبول باید بدانید : بهترین زمان برای بازدید از این میدان و سفر به استانبول فصل بهار و تابستان است. این میدان برای کسانی که عاشق خرید هستند، بسیار مناسب می‌باشد؛ زیرا دارای بهترین مراکز خرید و شعب برندهای معروف است‌. بهترین رستوران‌ها و کافه‌ها در این میدان قرار دارد، همینطور سینما و تئاتر هم در اطراف میدان به چشم می‌خورد. در اطراف میدان تکسیم صرافی‌های متعددی هم وجود دارد که خیال توریست‌ها را از بابت تهیه و تبدیل ارز راحت می‌کند. همچنین هتل‌هایی در اطراف میدان وجود دارد که محل بسیار مناسبی برای اقامت است؛ زیرا از میدان تکسیم به راحتی می‌توان به همه مناطق شهر دسترسی داشت و همچنین دسترسی به انواع وسایل نقلیه بسیار راحت است.

گزارش مشکل
نظرات کاربران درباره میدان تقسیم استانبول
ونداد مهر 1397
16 نفر پسندیدند
میشه گفت درصد زیادی از مردم ایرانی عزیز میدان تقسیم استانبول رو می شناسند اما بگم هتل های نزدیک میدان تقسیم استانبول بی نهایت بد و درجه پایینی هستند

lahzeakhar.com/Tourist-attractions-full-information/3182-%D9%85%DB%8C%D8%AF%D8%A7%D9%86-%D8%AA%D9%82%D8%B3%DB%8C%D9%85-%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86%D8%A8%D9%88%D9%84

امتیاز 5 از 5 | از بین 100 کاربران به میدان تقسیم استانبول