خانه اعیانی کیش

در این قسمت قصد داریم مطلبی در رابطه با یکی از جاذبه های زیبای توریستی جزیره کیش برای شما شرح دهیم، خانه اعیانی کیش یکی از زیبا ترین و قدیمی ترین جاذبه های این جزیره به حساب می آید. جزیره کیش شهری است پر از جاذبه های گردشگری فراوان اما خانه اعیانی کیش یکی از پر بازدید ترین آن ها به شمار می آید.

جزیره توریستی کیش با وسعت کمی که دارد جاذبه های گردشگری زیادی دارد به همین خاطر هر ساله میزبان گردشگران فراوانی است که با تور کیش به این شهر سفر می کنند. یکی از قدیمی ترین این جاذبه ها خانه اعیانی کیش می باشد که حدودا 10 کیلومتر از مرکز شهر فاصله دارد. خانه اعیانی کیش با اینکه جزء یکی از جاذبه های با ارزش کیش به حساب می آید، ام نسبت به این قسمت از جزیره کم لطفی شده است با این که جزو قسمت های قدیمی جزیره کیش می باشد و آثار به جا مانده از این مکان به دوره حکومت ایلخانی ها باز می گردد و قدمت زیادی دارد. خانه اعیانی کیش جزء مجموعه های شهر باستانی حریره ی کیش می باشد که نشان دهنده ی چند خانه قدیمی است که صاحب آن ها خانوار هایی از فلات ایران، کاشان و یزد بوده اند. خانه اعیانی کیش نمونه بارز از خانه های واقع در حاشیه خلیج فارس می باشد. شهر باستانی حریره و خانه اعیانی در ساحل شمالی جزیره کیش قرار دارند. کاشی کاری های ستاره ای شکل موجود در این خانه ها، مانند کاشی هایی هستند که در زمان ایلخانیان در ساخت بناهای سلطنتی استفاده می شده است به همین دلیل گفته می شود که این خانه ها متعلق به افراد ثروتمند و مهمی بوده و دلیل اینکه نام این خانه را خانه اعیانی گذاشته اند نیز همین امر می باشد. همچنین کاشی های ستاره ای در آن زمان ها وارداتی بوده و از طریق جزیره کیش وارد کشور می شدند. همین امر نشان می دهد که این عمارت متعلق به یکی از افراد ثروتمند کیش می باشد.


از بخش های مختلف خانه اعیانی کیش می توان به مهمان خانه، آشپزخانه، ایوان و محل اسکان زنان خانه اشاره کرد. هر قسمت از این خانه، دنیایی سخن و خاطره را در خود جای داده و به همین خاطر است که طرفدار زیادی دارد. جالب است بدانید که بر اساس نتایج کاوش های باستان‌ شناسی انجام شده تا به امروز که در محوطه باستانی حریره انجام شده است، گفته می شود که این مجموعه ساحلی از خانه اعیانی، حمام، مسجد و قنات‌ های قدیمی تشکیل شده است. گستره پستی و بلندی‌ ها و خرابه‌ های شهر قدیمی حریره حدود 120 هکتار وسعت دارد و روزگاری شهری بزرگ و آباد در منطقه به حساب می آمد. اتاق ها و سقف ها و پوشش کلی خانه اعیانی کیش تقریبا از بین رفته است و تنها قسمتی از طاق های سنگی آن همچنان باقی مانده است. این مجموعه درست در کنار دریا احداث شده است و دارای معماری متفاوتی می باشد. خانه اعیانی کیش مجموعه ای از کانال های افقی و عمودی ، چاه هایی که در گوشه و کنار خانه واقع شده اند، می باشد. خانه اعیانی مجموعه ای بسیار جالب و نادری را تشکیل می دهد که هنوز عملکرد آن ها مشخص نیست. باستان شناسان پس از مطالعاتی که بر روی این مکان زیبا و تاریخی انجام دادند به این نتیجه رسیدند که این بنا به منظور فعالیت صیادی و برای دسترسی آسان به دریا احداث شده است، شاید هم دلیل دیگر آن که خانه اعیانی کیش را ساختند، ایجاد کانالی برای فرار در مقابل هجوم اهالی شهری بوده است .


خانه اعیانی شامل حمامی است که صحن های مختلف دارد، این بنا دارای بخش هایی از جمله سر بینه، گرم خانه و تون حمام (کوره حمام) می باشد، حمام خانه اعیانی در بخش جنوبی بنا واقع شده است و توسط راهرو های سر پوشیده از آن جدا می شود. دو خزینه کوچک و بزرگ در جنوب گرم خانه قرار دارد که آخرین بخش ساختمان را تشکیل داده است. باستان شناس ها می گویند که این حمام در نوع خود یکی از بی نظیز ترین و قدیمی ترین حمام ایرانی است که طی باستان شناسی کشف و شناسایی شده، این مجموعه در دو دوره مختلف ایلخانی و تیموری بنا شده است، همین مبحث باعث شده که این مجموعه ارزش فراوانی برای باستان شناسان و تاریخ شناسان داشته باشد. جالب است بدانید این حمام به دلیل طراحی خاصی که دارد به نظر می رسد حمامی خصوصی بوده است و به یک شخص اختصاص دارد ، اما این حمام یک حمام عمومی بوده اکثر بومیان آن منطقه از آن استفاده می کردند. مسافرین که با تور کیش به این جزیره زیبا سفر می کنند و به مکان های تاریخی علاقه مند هستند می توانند از این خانه زیبا دیدن نمایند و نهایت لذت را ببرند. خانه اعیانی کیش از مرکز شهر فاصله دارد، اما گردشگران تور کیش به راحتی با تاکسی های موجود در جزیره کیش به آن جا بروند و از این خانه زیبا دیدن کنند.

نظرات مردم درباره خانه اعیانی کیش

ضیایی 16 تیر 97
4
اتفاقا من پارسال تابستون رفتم خانه اعیانی کیش خیلی از نظر معماری جالب بود حیف که هوا خیلی گرم بود من پیشنهاد می کنم تابستون نرید
درج نظر
نام و نام خانوادگی
موبایل
تصویر کد امنیتی
متن نظر

تورهای کیش

تور کیش 16 و 17 خرداد 99
2 شب
وارش
آریو پرواز
16 خرداد - 18 خرداد

تور کیش 27 و 28 خرداد 99
3 شب
تابان
قصر شایان
27 خرداد - 31 خرداد

تور کیش 20 و 21 خرداد 99
3 شب
زاگرس
قصر شایان
20 خرداد - 24 خرداد

تور کیش 22 خرداد 99
4 شب
کیش ایر
ندا پرواز
22 خرداد - 26 خرداد

تور کیش 17 خرداد 99
3 شب
آتا
گردشگر زمان
17 خرداد - 20 خرداد

تور کیش 15 خرداد 99 ویژه تعطیلات
3 شب
ایران ایر تور
قصر شایان
15 خرداد - 18 خرداد

تور کیش خرداد 99
2 شب
کاسپین
پرواز ایرانیان
19 خرداد - 25 خرداد

تور کیش 19 و 20 خرداد 99
3 شب
زاگرس
آرشین پرواز
19 خرداد - 23 خرداد

تور کیش 17 و 18 خرداد 99
2 شب
زاگرس
دانیار سفر پارسیان
17 خرداد - 20 خرداد

تور کیش 17 خرداد 99
3 شب
ایران ایر تور
ارزین سیر ایرانیان
17 خرداد - 20 خرداد