خانه اعیانی کیش

زمان مطالعه: 4 دقیقه
بروزرسانی: 1402/06/20
بازدید: 2309
نویسنده
تحریریه لحظه آخر نویسنده

جزیره کیش دارای جاذبه های توریستی فراوانی بوده که گردشگران زیادی را به خود جذب می کند. اگر به شهر باستانی حریره در کیش سفر کنید، خانه اعیانی کیش را خواهید دید که یکی از با قدمت ترین و زیبا ترین جاذبه های دیدنی کیش محسوب می شود. فاصله خانه اعیانی کیش تا جزیره زیبا کیش فقط 10 کیلومتر بوده، و جزیره حریره که این خانه در آن قرار دارد، در ساحل شمالی جزیره کیش قرار گرفته است.

خانه اعیانی کیش از نظر تاریخی به دوران ایلخانیان و تیموریان  برمی‌گردد و به دلیل وجود کاشی کاری های مخصوص ستاره ای موجود در آن به خانه اعیانی کیش معروف می‌باشد. این مکان از قسمت های مختلف آشپزخانه، مهمان خانه، ایوان و جایگاه مخصوص بانوان تشکیل شده است. خانه اعیانی کیش همانند سایر خانه ها در قدیم، محل سکونت تعداد زیادی از خانواده ها بوده و می توان مانند این خانه را در شهر های یزد، کاشان و اصفهان نیز یافت.

خانه اعیانی کیش

تورهای کیش - سفر به نگین خلیج فارس با تضمین کمترین قیمت موجود در بازار

معرفی خانه اعیانی کیش در شهر باستانی حریره

خانه اعیانی کیش روبه دریا ساخته شده و از تپه ای که این خانه بر روی آن قرار گرفته میتوان منظره ای از خلیج فارس را مشاهده کرد. این خانه  با تمام بخش های مختلف آن در مجموع در یک زمینی به  مساحت بالغ بر ۱۲۰ هکتار ساخته شده و در کنار خانه اعیانی کیش، قنات، کانال های افقی و زیر زمینی، مسجد و کارگاه شیشه گری قرار گرفته است. یکی از جاهای دیدنی کیش که از لحاظ قدمت تاریخی مورد توجه گردشگران است، خانه اعیانی کیش بوده که ما در ادامه درباره تاریخچه خانه اعیانی کیش صحبت خواهیم کرد.

خانه اعیانی کیش قدمتی حداقل ۸۰۰ ساله داشته که در قرن ۵ تا ۱۰ هجری قمری ساخته شده است. جالب است بدانید که در گلستان سعدی هم درباره شهر حریره که خانه اعیانی کیش در آن قرار دارد صحبت شده و همچنین می توان در آثار تاریخ شناسان عربی و ایرانی هم نام این شهر را پیدا کرد.

زمان ساخت خانه اعیانی کیش برمیگردد به زمانی که بندر سیراف در جزیره کیش دیگر سود چندانی برای تاجران نداشت. شهر حریره به دلیل موقعیت جغرافیایی آن با دریا محل مناسبی برای صیادان ماهی، مرجان و مروارید بود و با توجه به قرارگیری خانه اعیانی کیش در این شهر،  این خانه در آن زمان مورد توجه تاجران و صیادان آن زمان قرار گرفت. با اینکه خانه اعیانی کیش یکی از جاهای دیدنی کیش محسوب می شود ولی متاسفانه کم تر توریست ها به آن توجه می کنند.

به دلیل وجود کاشی های ستاره ای که در این خانه وجود دارد و در آن زمان این کاشی ها توسط ثروتمندان ایلخانی وارد ایراد می شد، پس می توان گفت این خانه ی یک ثروتمند ایلخانی بوده است. کاشی های طرح ستاره دار علاوه بر این خانه در تخت سلیمان و سلیمانیه نیز وجود دارند.

معرفی خانه اعیانی کیش در شهر باستانی حریره

بخش های مختلف خانه اعیانی کیش

خانه اعیانی کیش از بخش های بسیار متنوعی شامل: میهمان خانه، آشپزخانه، ایوان، محل اسکان زنان خانه، اتاق های متعدد، کانال های حفر شده فراوان برای فرار در زمان جنگ و چاه های فراوان برای تامین آب تشکیل شده است. قسمت های مختلف خانه اعیانی کیش در گذر زمان از بین رفته و فقط بخش طاق های سنگی و دیوارها، پلکان، دالان ها، راه ‌پله ها و به طور کلی قسمت های کلی خانه باقی مانده ، حتی سق های مختلف این خانه هم سقف هایشان از بین رفته است.

این خانه  یکی از جاهایی دیدنی کیش محسوب می شود اما جالب است بدانید که رازهای نهفته فراوانی را در خود جای داده که همچنان پنهان مانده اند. هدف سازنده خانه اعیانی کیش علاوه بر راحت تر صیادی کردن صاحب خانه، ایجاد تونل های فرار برای صاحب خانه در زمان حمله به شهر هم بوده است. این خانه دارای یک حمام بوده که در قسمت جنوبی آن قرار گرفته حمام خانه اعیانی کیش از قسمت هایی شامل: سربینه، گرمخانه، کوره حمام(تون حمام) و همچنین دو خزینه کوچک و بزرگ که در مجاورت گرم خانه قرار گرفته، تشکیل شده است. در نگاه ظاهری با وجود امکانات عجیب و فوق العاده این حمام در آن زمان می توان گفت که یک حمام خصوصی بوده، ولی جالب است بدانید که این یک حمام خوصی نبوده بلکه تمام ساکنان شهر حریره برای استحمام به این حمام می آمدند.

حمام موجود در خانه اعیانی کیش را به دلیل امکاناتی که دارد می توان یک از جاذبه های دیدنی کیش در نظر گرفت، که گردشگران تور کیش می‌توانند عکس های فراوانی از این خانه و قسمت های مختلف آن بگیرند. راه جداسازی خانه اعیانی کیش از حمام آن از طریق راهروهای سرپوشیده صورت می گیرد. با توجه به داشتن امکانات عجیب این حمام می توان آن را یکی از قدیمی ترین حمام های ایرانی در نظر گرفت.

جاهای دیدنی کیش - لیست کامل جاذبه های گردشکری کیش + عکس + قیمت + آدرس

معماری خانه اعیانی کیش

خانه اعیانی کیش از لحاظ معماری بسیار پر رمز و راز بوده و به دلیل وجود نداشتن کتیبه ای در آن نمی توان از سال ساخت  این مکان و دلیل اصلی ایجاد آن اطلاع  دقیق پیدا کرد. در خانه اعیانی کیش کاشی های ستاره ای به جا مانده که از همین نوع در سلطانیه زنجان نیز استفاده شده است و به همین دلیل زمان ساخت این خانه را می توان مربوط به دوران ایلخانیان دانست.

معماری شگفت انگیز خانه اعیانی کیش باعث شده که این مکان به یکی از جاهای دیدنی کیش تبدیل شود. البته لازم به ذکر است که چون این خانه از آجر و خشت درست شده تعدادی از افراد این خانه را به عنوان محل سکونت محسوب نکرده بلکه می گویند این مکان فقط  با هدف صیادی و آمدن مردم به تونل های آن برای فرار از شهر در زمان های بحرانی مثل جنگ، ساخته شده است. 

معماری خانه اعیانی کیش

چگونه می توان به خانه اعیانی کیش برویم؟

خانه اعیانی کیش در جزیره حریره قرار داشته، و فاصله آن تا فرودگاه بین المللی کیش ۶ کیلومتر می باشد و به راحتی گردشگران می‌توانند از طریق هواپیما به کیش رفته تا بتوانند به خانه اعیانی کیش که یکی از جاذبه های دیدنی کیش است بروند.

جالب است بدانید که در شمال شهر حریره که خانه اعیانی نیز در آن قرار دارد، بندر آفتاب در استان هرمزگان قرار گرفته است. فاصله بین بندر آفتاب تا شهر حریره را آب های نیلگون خلیج فارس فراگرفته که باعث زیبایی دو چندان این شهر شده است. 

کیش - همه چیز درباره جزیره زیبا و مرجانی کیش !

جاهای دیدنی نزدیک به خانه اعیانی کیش و شهر حریره 

در نزدیکی شهر حریره و خانه اعیانی کیش جاذبه های توریستی فراوانی وجود دارد که گردشگران زیادی را برای بازدید از آن ها به خود جذب می کند، که ما در ادامه درباره آنها صحبت خواهیم کرد.

  • آب انبار تاریخی کیش

این مکان توریستی در جنوب غربی شهر حریره واقع شده و فاصله این مکان تا شهر حریره با ماشین ۱.۵ کیلومتر است.

  • درخت سبز کیش

در جنوب غربی شهر حریره درخت چند صد ساله ای قرار گرفته که یکی از جاذبه های دیدنی کیش محسوب می شود. این درخت یکی از مکان های است که عاشقان و آرزومندان، دخیل هایی را برای حاجت روایی به این درخت وصل می‌کنند. فاصله درخت سبز کیش تا شهر حریره و خانه اعیانی کیش ، حدود ۲ کیلومتر با ماشین است.

  • شهر زیر زمینی کاریز

یکی از جاذبه های دیدنی کیش، شهر زیر زمینی کاریز می باشد که دارای قدمت تاریخی بوده، و گردشگران فراوانی را سالانه به خود جذب می کند. فاصله این مکان گردشگری تا شهر حریره ۴ کیلومتر با ماشین است. 

  • خانه مردم شناسی بومیان کیش

این مکان توریستی در ۴ کیلومتری شمال غربی شهر حریره واقع شده است، و گردشگران برای آشنایی با فرهنگ بومیان کیش از این مکان دیدن می کنند.

  • کشتی یونانی

یکی از جذاب ترین و دلربا ترین جاذبه های توریستی که سالانه گردشگران بسیاری از آن بازدید می کنند کشتی یونانی است. جالب است بدانید که این جاذبه توریستی در جنوب غربی شهر حریره واقع شده، و فاصله شهر حریره تا این مکان گردشگری ۱۳ کیلومتر می باشد. 

اسکله قدیمی کیش و ساحل مرجانی کیش

اسکله قدیمی کیش و ساحل مرجانی کیش

اسکله قدیمی کیش در جنوب شرقی شهر حریره قرار دارد و فاصله این شهر تا اسکله قدیمی کیش با ماشین ۸ کیلومتر است.

ساحل مرجانی کیش که یکی از جاذبه های دلربا کیش محسوب می شود، در جنوب شرقی شهر حریره قرار گرفته است. مسافت ساحل مرجانی کیش تا شهر حریره، با ماشین ۱۱ کیلومتر می باشد.

چه نگرانی هایی درباره خانه اعیانی کیش وجود دارد؟

خانه اعیانی کیش که دارای قدمت تاریخی حداقل ۸۰۰ ساله می باشد، اما متاسفانه هیچ گاه مورد بازسازی قرار نگرفته است. بزرگترین خطری که این خانه قدیمی را تهدید می کند، فرسایش حاصل از نزدیکی این خانه با دریا است.

تا کنون هیچ نظری ثبت نشده است

مجله گردشگری

مشاهده همه مقالات
امتیاز 4.1 از 5 | از 104 کاربر