حرم حضرت ابوالفضل

📅 بروزرسانی : ۲۸ آذر ۱۴۰۰ بازدید : 176

شاید تا به حال از زبان کسانی که به کربلا سفر کرده اند، توصیف زیبایی بی اندازه حرم حضرت ابوالفضل را شنیده اید و یا در احادیث خوانده اید که حضرت زینب فرموده اند که من در کربلا و روز عاشورا بجز زیبایی چیزی ندیدم. بی شک شنیدن توصیفات آن روز خاص و کسانی که در این جنگ در مقابل دشمن ایستادگی کرده اند، لرزه بر تن همه ما می اندازد. یکی از افرادی که در تمام زمان ها در رکاب امام حسین گام برداشت، حضرت ابوالفضل بود. حضرت ابوالفضل چهارمین فرزند امام علی و ام البنین است که در واقعه عاشورا جانانه در مقابل سپاهیان دشمن به مبارزه پرداخت. پس از مبارزه روز عاشورا قبیله بنی اسد اقدام به دفن امام حسین در محل شهادت ایشان کردند و سپس برادرش حضرت ابوالفضل را نیز در محلی که به شهادت رسیده بود که در قسمت شمال شرقی حرم امام حسین واقع می شد، به خاک سپردند. به جرئت می توان گفت که حرم حضرت عباس یک از باشکوه ترین و با عظمت ترین بناهای دیدنی است که هر شخص در طول زندگیش برای یک بار هم که شده می بایست آن را ببیند. اگر چه کسانی که به کربلا سفر می کنند هرساله آرزوی دیدن مجدد حرم امام حسین (ع) و حضرت عباس (ع) را در سر می پرورانند. 

 

حرم حضرت ابوالفضل

 

در ادامه می خواهیم شما را با گوشه و کنار حرم حضرت ابوالفضل آشنا کنیم تا اگر قصد سفر به کربلا را دارید با این مکان زیبا و دیدنی بیشتر آشنا شوید. 

حرم حضرت ابوالفضل کجاست؟ 

همانطور که در بالا نیز اشاره کردیم، حرم حضرت ابوالفضل در کشور عراق و شهر کربلا قرار دارد. حد فاصل میان حرم حضرت عباس تا حرم امام حسین بسیار اندک بوده و این فاصله را بین الحرمین می نامند. مساحت حرم حضرت ابوالفضل بیش از 10 هزار متر مربع بوده و درون ساختمان از بخش های مختلفی از جمله ضریح، رواق، گلدسته، ایوان، صحن و گنبد تشکیل شده که هر کدام از آن ها با سبک معماری اسلامی طراحی شده است. جالب است بدانید که در طول تاریخ هر تغییر، بازسازی و مرمت هم زمان در هر دو حرم امام حسین و حضرت ابوالفضل انجام می شده است و به عبارتی حرم حضرت ابوالفضل هیچ گاه از حرم امام حسین جدا نبوده و مردم نیز از عاشقان زیارت حرم حضرت ابوالفضل هستند.

تاریخچه حرم حضرت ابوالفضل 

براساس وبسایتی که وابسته به حرم حضرت عباس می باشد تاریخچه این حرم بدین ترتیب است.

به گفته برخی نویسندگان و مفسران پیشینه ساخت این حرم به قرن دوم قمری باز می گردد و بعد از آن چندین بار مورد تخریب و بازسازی قرار گرفته است. این بنای تاریخی در زمان صفویه توسعه یافت و به دستور شاه طهماسب گنبد و ضریحی بزرگ بر بالای قبر حضرت ساخته شد. علاوه بر آن در دوره حکومت ایشان صحن و رواقی برای حرم نیز ساخته شد. 

به طور کلی تاریخچه حرم حضرت عباس به شرح زیر می باشد: 

  • ساخت حرم در دوران ثقفی
  • خراب کردن آن در دوران هارون
  • بازسازی مجدد در دوران مامون
  • تخریب مجدد به دستور متوکل عباسی

 

حرم حضرت ابوالفضل

 

سرداب حضرت عباس

سرداب حضرت ابوالفضل مساحتی به اندازه مساحت حرم و رواق ها دارد و دیواره های آن نسبت به دیوارهای حرم از ضخامت بیشتری برخوردارند. این سرداب 4 متر زیر سطح زمین قرار داشته و نکته جالب توجه در مورد آن پاکی، شیرین بودن، خالصی ، طعمی فوق العاده و ناب آب آن است که از این سرداب جریان دارد. 

برای ورود به این سرداب می بایست از شمال شرقی حرم وارد شده و از یک در چوبی عبور کنید. بعد از عبور از این در، اتاقی قرار دارد که عرض آن  3.18 متر بوده و باید آن را طی کنید و به اتاق بعدی برسید. بعد از گذر از دو در به یک در آهنی بزرگ خواهید رسید که پس از آن یک نردبان قرار دارد. در این هنگام می بایست از نردبان پایین رفته تا به راهرو و دالانی که در پایین قرار دارد، برسید. بعد از گذر از این راه ها شما به محوطه اصلی سرداب خواهید رسید. 

در مورد این سرداب برخی معتقدند که بعد از واقعه روز عاشورا این سرداب شروع به جوشش کرد و این آب خود را مدیون حضرت می داند به همین علت است که بعد از گذشت زمانی طولانی همچنان این آب گرداگرد حرم حضرت عباس طواف می کند. نکته جالب توجه در مورد این سرداب این است که نه تنها آب آن هیچ موقع بوی بدی نگرفته، بلکه بسیار خوش طعم و گوارا می باشد. بسیار جالب است که بدانید آب این سرداب بعد از خروج از داخل حرم به سرداب های اطراف وارد می شود و تمامی آن ها دارای آبی بدبو، بد رنگ و جلبک زده هستند. از این رو شما به وضوح به یکی از معجزاتی که در این حرم رخ داده است می توانید پی ببرید.

 

سرداب حضرت عباس

 

گنبد حضرت عباس

گنبد حضرت ابوالفضل 12 متر قطر و 39 متر ارتفاع دارد. گنبد به شکلی نیمه کروی و نوک تیز ساخته شده و گردنی به نسبت بلند دارد و پنجره هایی بر روی آن تعبیه کرده اند که به سمت بیرون باز می شوند. اگر از داخل به گنبد نگاه کنید، خواهید دید که آیاتی از قرآن بر روی آن حک شده است. 

بر اساس آن چه که در گوشه و کنار گنبد نوشته شده تاریخ ساخت به سال ۱۳۰۵ هجری قمری باز می گردد. بعد از آن در سال 1375 هجری قمری علامه شیخ محمد خطیب با فرستادن تلگرافی به نخست وزیر عراق که در آن زمان دکتر محمد فاضل جمالی بود، درخواست کرد تا گنبد مطهر حضرت را طلا کاری نمایند. بعد از این درخواست دولت وقت اقدام به طلا کاری گنبد نمود و 6418 خشت طلا را برای این کار به کار برد.  

گلدسته های حرم

از دیگر قسمت های حرم حضرت ابوالفضل که می خواهیم در مورد آن صحبت کنیم گلدسته ها هستند. گلدسته های حرم در انتهای ایوان طلا و در کنار دیوار روضه شریف قرار گرفته است که ارتفاع آن ها به 44 متر می رسد. در گذشته تنها نیمه ی بالایی این گلدسته ها از خشت طلا و نیمه ی دیگر آن از کاشی و آجر بود. اما در سال 1388 تولیت حرم تصمیم گرفت گلدسته ها را پایین بیاورد و و نیمه ی پایینی آن را نیز طلا کاری کند. بر اساس آن چه برآورد شده است حدود 108 کیلو طلا برای این گلدسته ها استفاده شده است. 

قبر حضرت عباس در آب

در مورد قبر حضرت عباس شگفتی بسیاری وجود دارد. از این رو که قبر اصلی حضرت در داخل سرداب قرار دارد و سالیان سال اطراف قبر را آب فرا گرفته است. نکته جالب توجه دیگری نیز وجود دارد و این است که اگر چه آب در اطراف قبر در جریان می باشد ولی تاکنون هیچ آسیبی به پایه و بنای حرم وارد نشده است. 

اگر زمانی توفیق زیارت قبر حرم حضرت ابوالفضل را پیدا کردید ممکن است برایتان سوال پیش بیاید که چرا بر خلاف قامت بلند ایشان قبری کوچک ساخته شده است. جواب این سوال را بزرگان عالم شیعه چنین بیان کرده اند که با توجه به وحشی گری های دشمن، بدن حضرت با ضربات شمشیر قطعه قطعه شده و به همین علت علیرغم قد رشید، قبر کوچکی دارند.

 

سرداب حضرت عباس

 

رواق های حرم

در حرم حضرت عباس 4 رواق قرار دارد که در 4 طرف اصلی ضریح قرار گرفته اند. سقف ها و دیواره های هر کدام از این رواق ها به زیبایی هرچه تمام آینه کاری شده است. رواق شمالی حرم به زیر زمین راه داشته و در رواق شرقی 5 مقبره جای گرفته است. رواق جنوبی نیز 3 در دارد که به ایوان طلا متصل می شود.  

درب های حرم

حرم حضرت ابوالفضل 10 در دارد که بدین ترتیب نام گذاری شده اند: باب الامام الحسن (ع)، باب الامام الحسین (ع) باب صاحب الزمان (ع)، باب موسى بن جعفر (ع)، باب امیرالمؤمنین (ع)، باب على الهادى (ع)، باب الامام الجواد (ع)، باب الرضا (ع) و باب الفرات و باب الرسول (ص) که به باب القبله نیز معروف است.

صحن حرم

صحن حرم حضرت عباس مساحتی حدود 9300 متر دارد و 4 ایوان طلا در آن ساخته شده که سقف تمامی آن ها مقرنس های و قوس های هندسی زیبایی دارد که باید ساعت ها نظاره گر آن ها بود. همچنین در این صحن حجره های قرار دارد که جلسات علوم دینی در آن جا برگزار می شود.

 

حرم حضرت عباس

 

بهترین زمان برای بازدید از حرم

به طور کلی می توان گفت که رفتن به حرم حضرت ابوالفضل زمانی خاص ندارد. چرا که عاشقان و دوستداران ایشان می توانند در هر موقعی از سال که هوای زیارت حرم را پیدا کردند خود را به کربلا برسانند. اما در این میان می توان گفت که حال و هوای این حرم در زمان محرم و اربعین با دیگر زمان ها بسیار فرق دارد و حتما برای یک بار هم که شده باید حرم حضرت ابوالفضل را در هنگام تاسوعا و عاشورای حسینی زیارت کنید. 

شماره تلفن و آدرس حرم حضرت ابوالفضل

اگر شما هم دلتان هوای زیارت حرم حضرت ابوالفضل را کرده است، می توانید با شماره تلفن زیر تماس گرفته و از راه دور حرم ایشان را زیارت کنید. 

009647602111000

گزارش مشکل
تا کنون هیچ نظری ثبت نشده است

lahzeakhar.com/Tourist-attractions-full-information/25349-%D8%AD%D8%B1%D9%85-%D8%AD%D8%B6%D8%B1%D8%AA-%D8%A7%D8%A8%D9%88%D8%A7%D9%84%D9%81%D8%B6%D9%84

امتیاز 5 از 5 | از بین 100 کاربران به حرم حضرت ابوالفضل