روستای کریک

📅 انتشار : 1400/09/24 📅 بروزرسانی : 1400/09/24 بازدید : 2529

استان کهگیلویه و بویراحمد همانند بسیاری از استان های دیگر ایران دارای جاذبه های فراوانی می باشد. یکی از جاذبه های گردشگری استان کهگیلویه و بویراحمد که سالانه گردشگران زیادی را به سمت خود جذب می کند، روستای کریک است. یکی از سوالاتی که بسیاری از افراد می پرسند روستای کریک کجاست؟ در واقع باید گفت این روستا در نزدیکی سی سخت و یاسوج قرار دارد. روستای کریک در استان کهگیلویه و بویراحمد دارای آب و هوای دلپذیری بوده که به همراه مردمان مهمان نوازش آماده پذیرایی از گردشگران می باشد. در روستای کریک در استان کهگیلویه و بویراحمد هتل یا مسافرخانه ای وجود نداشته و معمولا گردشگران خانه ی اهالی این روستا را به عنوان محل اقامت خود انتخاب می کنند.

 

روستای کریک

 

با دهکده توریستی کریک بیشتر آشنا شویم 

روستای کریک در استان کهگیلویه و بویراحمد را به دلیل خانه های پلکانی اش می توان ماسوله ای در کهگیلویه و بویراحمد در نظر گرفت. روستای کریک در شهرستان سی سخت کهگیلویه و بویراحمد واقع شده و جالب است بدانید که این روستا  دارای شالیزارهای برنج و باغ های پر میوه بوده که عطر زیبای این میوه ها در این روستا پیچیده و فضای این روستا را دلربا کرده است. دلیل شباهت روستای کریک با ماسوله در گیلان، سرسبزی این روستا نبوده بلکه فقط به دلیل شباهت شکل خانه های روستای کریک با ماسوله، آن را می توان ماسوله استان کهگیلویه و بویراحمد در نظر گرفت.
روستای کریک از نظر تاریخی دارای قدمتی 2000 ساله  بوده و به دوران هخامنشیان بر می‌گردد. دلیل رونق داشتن این روستا مربوط می شود به محل قرار گیری آن در نزدیکی یکی از راههای مهم آن زمان که تجارت بازرگانان از آن راه بوده است. و برای همین روستای کریک علاوه بر جاذبه توریستی، جاذبه تاریخی نیز دارد. اگر به روستای کریک در استان کهگیلویه و بویراحمد آمدید و خواستید سوغاتی از این شهر برای اطرافیان خود ببرید لازم است بدانید که معمولا گردشگران گلیم، قالی و یا حتی انواعی از میوه های مثل سیب، آلو، انگور و یا حتی برنج را به عنوان سوغات از این روستا برای اطرافیان خود می برند. به دلیل جاذبه های طبیعی روستا و همچنین لباس های محلی اهالی روستا کریک، این روستا یکی از مقاصد اصلی گردشگران خارجی و داخلی محسوب می شود. 

معماری روستا کریک 

روستای کریک همان طور که در بالاتر هم گفته شد دارای خانه های پلکانی می باشد. خانه های روستای کریک از خشت و گل ساخته شده و به این وسیله باعث عایق شدن این خانه ها در برابر گرما و سرما می‌ شود. اساس تشکیل خانه های این روستا به این صورت است که ابتدا سنگ ها را روی هم می چینند و سپس یک لایه چوب روی آن ها قرار می دهند. ارتفاع روستای کریک ۷۰۰ متر از سطح دریا می باشد. منظور از خانه های پلکانی در روستای کریک این است که همگی خانه ها یک طبقه بوده و طوری ساخته شده اند که پشت بام خانه پایینی، حیاط خانه ی بالایی می باشد.
سقف و تیرک های خانه های این روستا از چوب، و دیواره های آن ها از سنگ،  خشت و گل درست شده است. متاسفانه امروزه تعدادی از افراد که جزء اهالی این روستا نیز نیستند، شروع به ساخت خانه های از جنس مصالح امروزی مانند تیرآهن و... کرده و باعث تخریب بافت این روستا تا حدودی شده اند و بدتر از آن این است که این افراد شروع به قطع درختان روستای کریک کرده و به محیط زیست این روستا نیز آسیب وارد کرده اند. 

 

کریک

 

جمعیت روستای کریک یاسوج 

طبق آخرین سرشماری که در سال ۱۳۸۵ از این روستا شد، روستای کریک یاسوج دارای ۱۹۵ خانوار یعنی جمعیت ۷۹۰ نفری می باشد. روستای کریک چون جزء استان کهگیلویه و بویراحمد است پس زبان اهالی این روستا لری کهگیلویه و بویراحمدی می باشد. جالب است بدانید که این روستا با وجود مدرنیته که باعث تغیراتی در لباس های زنان و مردان در شهرها شده، ولی  این روستا که جمعیتی شیعه دوازده امامی دارد از لباس های محلی خودشان استفاده می کنند و هنوز فرهنگ و آداب و رسوم خود را نیز حفظ کرده اند. 

شغل مردم روستای کریک 

مردم کریک همانند بسیاری از روستاهای دیگر دارای شغل های کشاورزی و دامپروری هستند. ولی علاوه بر این دو شغل به دلیل خاک حاصلخیز این روستا بعضی از مردم این روستا به باغ داری نیز مشغول هستند. به دلیل دام پرور بودن  مردم این روستا  انواعی از لبنیات از جمله: شیر، ماست، پنیر و کشک هم در این روستا وجود دارد و تعداد دیگری از روستاییان دارای شالیزار بوده و برنج می کارند. لازم به ذکر است که تعدادی از اهالی روستای کریک در استان کهگیلویه و بویراحمد دارای مشاغل دولتی از جمله معلمی و بعضی دیگر دارای شغل های گلیم بافی و قالی بافی نیز هستند. 

دیدنی های روستای کریک 

روستای کریک به دلیل قرار گیری اش در نزدیکی سی سخت دارای رودخانه و درختان زیبایی بوده که در ادامه درباره آن ها صحبت خواهیم کرد. از جمله دیدنی های روستای کریک در استان کهگیلویه و بویراحمد درختان میوه آن از جمله سیب، هلو، انگور و آلو بوده که باعث جذابیت این روستا شده است. البته درختان سپیداری که در این روستا قد علم کرده‌اند باعث ایجاد فضایی دلنشین در این روستا شده‌اند. 

 

دیدنی های روستا


در این روستا جالب است بدانید که به طور طبیعی استخر پرورش ماهی و چشمه های فراوانی وجود دارد. در روستای کریک در استان کهگیلویه و بویراحمد همانند سایر بخش های ایران، امامزاده هایی از جمله: امامزاده عسگر و امامزاده اسحاق، بقعه نیمه مخروبه امامزادگان علی (ع) و شاه نعمت‌الله نیز می باشد. از دیگر جاهای دیدنی روستای کریک می توان به دو آسیاب قدیمی در این روستا، چشمه قنات و دو گورستان قدیمی در این روستا اشاره کرد. رودخانه های کریک شامل: رودخانه بشار و پل کلو بوده که در سر راه آن ها چندین آبشار کوچک نیز وجود دارد و چشمه های روستای کریک شامل: چشمه پشت آسیاب و چشمه زیر امامزاده می باشد. 

تفریحات روستای کریک

اگر از شلوغی ها و آلودگی شهرتان خسته شده اید و دوست دارید که به آرامش خاطر برسید، برنامه ای برای رفتن به روستای کریک را برای خود بریزید. اگر به کوه نوردی علاقه دارید لازم است بدانید که روستای کریک در مسیر کوه دنا قرار گرفته و شما می‌توانید این مسیر کوهستانی را رفته و لذت ببرید. یکی از ساده ترین ورزش هایی که شما می توانید در روستای کریک انجام دهید؛ پیاده روی در کوچه پس کوچه های این روستا بوده تا هم با بافت این روستا آشنا شوید و هم با آداب و رسوم و لباس های محلی مردمان این روستا را بببنید. 
در روستای کریک رودخانه ای وجود دارد که می توانید به آنجا رفته و مشغول آب بازی با سایر افراد شوید و یا پای خود را در آب این رودخانه کرده و از صدای آرامش بخش جریان آب لذت ببرید. آسمان شب های همگی روستا ها با آسمان شب های شهر ها تفاوت اساسی داشته و به دلیل وجود نداشتن آلودگی هوا در روستاها از جمله روستای کریک، می توانید ساعت ها به آسمان روستا خیره شده و با دیدن ستارگان موجود در آسمان روستا کریک به خواب عمیقی فرو روید. 

آب و هوای روستای کریک

استان کهگیلویه و بویراحمد از نظر شرایط آب و هوایی به دو منطقه سردسیری و گرمسیری تقسیم می شود. روستای کریک که در شهر سی سخت قرار گرفته یک منطقه سردسیر بوده و اگر کسی در فصل زمستان یا پاییز به این روستا سفر کند کاملا پشیمان می شود. به این دلیل که  در فصل های سرد سال روستای کریک در کهگیلویه و بویراحمد را سرمای شدیدی محاصره می کند.

 

کریک


پس بهترین زمان برای رفتن به روستای کریک، در فصل تابستان بوده که بر خلاف بسیاری از جاهای ایران هوای دلپذیر و خنکی دارد و به همین دلیل می توان روستای کریک را یک منطقه ییلاقی  در نظر گرفت و به طور کلی می توان گفت که روستای کریک در فصل زمستان، سرد و خشک و در سایر فصول خنک می باشد.     

راه های دسترسی به روستای کریک 

برای رفتن به روستای کریک می توانید از جاده ی آسفالت سی سخت استفاده کرده و خود را به این روستا برسانید. و یا می توانید به مسیر مستقیم یاسوج رفته و بعد به ماسوله ی کهگیلویه و بویراحمد بروید.

گزارش مشکل
تا کنون هیچ نظری ثبت نشده است
امتیاز 5 از 5 | از 100 کاربران به روستای کریک