دریای مدیترانه

📅 بروزرسانی : ۱۳ آذر ۱۴۰۰ بازدید : 4959

دریای مدیترانه یا دریای میانه دریایی در مجاورت اقیانوس اطلس می باشد که قاره آسیا را به قاره اروپا متصل می کند. این دریا از شمال به قاره اروپا، از شرق به آسیا و از غرب به اقیانوس اطلس متصل می شود که این گونه راهی میان قاره ها ایجاد کرده است. دریای مدیترانه همچنین از راه تنگه جبل الطارق به اقیانوس اطلس و از راه کانال سوئز با دریای سرخ راه پیدا می کند. در مورد این دریا می توان گفت که مدیترانه از لحاظ کشتی رانی و ترابری دریایی یکی از اصلی ترین دریا های جهان بوده و رفت و آمد بسیاری از طریق آن صورت می گیرد. در ادامه قصد داریم اطلاعاتی را در مورد دریای مدیترانه در اختیار شما عزیزان قرار دهیم تا شما نیز با یکی از شگفتی های جهان آشنا شوید. 

 

دریای مدیترانه

 

دریای مدیترانه کجاست؟

همانطور که گفتیم دریای مدیترانه، دریایی ما بین دو قاره اروپا و آسیا می باشد که اگر بخواهیم دقیق تر محل آن را مشخص کنیم می توان گفت که دریای مدیترانه در میان کشورهای اسپانیا،‌ فرانسه، موناکو،‌ ایتالیا،‌ مالت،‌ کرواسی،‌ اسلوونی،‌ بوسنی و هرزگوین، مونته‌نگرو،‌ آلبانی،‌ یونان، قبرس، ترکیه، سوریه، لبنان، فلسطین، مصر، لیبی، تونس، الجزایر، مغرب قرار گرفته دارد که از راه تنگه جبل الطارق به اقیانوس اطلس و از راه کانال سوئز در مصر به دریای سرخ و در شرق از طریق تنگه‌های داردانل وب سفر به دریای مرمره و دریای سیاه متصل می شود و این گونه این دریا راه ارتباطی میان بسیاری از کشورها است.

اهمیت دریای مدیترانه

دریای مدیترانه از گذشته به دلیل آن که در میان سه قاره آسیا، ‌اروپا و آفریقا قرار گرفته است بسیار مورد توجه قدرت‌ های مختلف بوده و آنان این منطقه را، به دلیل دارا بودن شرایط استراتژیک و موقعیت مهم جغرافیایی و منابع انرژی، به عنوان منطقه‌ ویژه ای در نظر گرفته اند و در طول یک سال گذشته، مناقشه قدرت را در منطقه غرب آسیا در مورد دریای مدیترانه ایجاد کرده اند.

دریای مدیترانه به این دلیل از موقعیت مهم ژئواستراتژیک و ژئوپلتیک بهره مند است که در مجاورت با سه قاره و نزدیکی با یونان، سوریه، لبنان، مصر، فلسطین اشغالی و خصوصا ترکیه  می باشد. همچنین وجود جزیره قبرس در این منطقه به دلیل دارا بودن از منابع عظیم نفتی، گازی و هیدرو کربن باعث شده این دریا به محلی برای تقابل رویکرد های سیاسی و امنیتی کشورهای قدرتمند علی الخصوص آمریکا تبدیل شود.

همچنین خط لوله دریای مدیترانه ممکن است بتواند کشورهای شریک را به یک  منبع جدید انرژی در دروازه ‌های اروپا تبدیل کرده و احتمال می رود که این خط لوله منبع کلیدی درآمد برای رژیم اسرائیل و دولت قبرس شود.

 

دریای مدیترانه

 

وسعت و عمق دریای مدیترانه چقدر است؟

مساحت دریای مدیترانه 2966000 کیلومتر مربع است و عمیق ترین نقطه ی آن 4330 متر می باشد که یکی از بزرگترین دریای جهان به حساب می آید. 

آب دریای مدیترانه شور است یا شیرین؟

در منطقه دریای مدیترانه بارندگی های نامنظم رخ می دهد. همچنین این دریا دارای حرارت ملایم و توپوگرافی ناهموار است. جالب است بدانید که آب دریای مدیترانه به دلیل اتصال باریک و تبخیر زیاد، شورتر از آب اقیانوس اطلس می باشد.

گزارش مشکل
تا کنون هیچ نظری ثبت نشده است

lahzeakhar.com/Tourist-attractions-full-information/25339-%D8%AF%D8%B1%DB%8C%D8%A7%DB%8C-%D9%85%D8%AF%DB%8C%D8%AA%D8%B1%D8%A7%D9%86%D9%87

امتیاز 5 از 5 | از بین 100 کاربران به دریای مدیترانه