امتیاز 5 از 5 | از بین 100 امتیاز دهنده به معرفی شهر باستانی بسطام

شهر بسطام

زمان مطالعه : 4 دقیقه

شهر بسطام با پیشینه ای در حدود 9000 سال، یکی از قدیمی ترین شهرهای ایران محسوب می شود. امروزه اغلب افراد در این شهر مسلمان می باشند.  مردم بسطام به زبان سمنانی با گویش شاهرودی صحبت می کنند.

 

شهر بسطام

 

آب و هوای شهر بسطام 

بسطام در کوهپایه واقع شده است که در اطراف ان منطقه ای کویری قرار دارد. در غرب شهر بسطام، کوه و در شرق آن مناطق کویری قرار گرفته است. آب و هوا در این منطقه بسیار دلنشین می باشد. 

جاذبه های گردشگری شهر بسطام

به علت قدمت طولانی بسطام، در این شهر بناهای تاریخی من جمله آرامگاه بایزید بسطامی، مناره بسطام، صومعه بایزید، مسجد جامع بسطام، مدرسه شاهرخی، تکیه دولت، امامزاده سراوین، حمام قدیمی قطری، دالان و ایوان الجایتو و حرم امام زاده محمد، رواق، منار سلجوقی، آرامگاه آل کرت، ایوان جنوبی، برج کاشانه، مدرسه شاهرخیه، تکیه دولت، یخچال های قدیمی، حمام شازده، حصار تاریخی شهر، آب انبار و خانه های قدیمی وجود دارد که می توان از آن دیدن کرد.

مزار بایزید بسطامی

وسایل و اجسامی که در مزار بایزید بسطامی دیده می شود به زمان های سلجوقیان و ایلخانی باز می گردد. برای آشنایی با نحوه زندگی این بزرگان می توان به صومعه ای که در اطراف این آرامگاه می باشد مراجعه کنید. این آرامگاه از دو قسمت مردانه و زنانه ساخته شده است که در قسمت مردانه آن محراب دارای گچ بری های نفیس و نقوش هندسی، گیاهی، اسلیمی و گل‌های چهار پر بوده و در قسمت زنانه گچ بری های زیبایی موجود می باشد. کتیبه هایی از دوران های گذشته در بالای محراب قرار داده شده است.

گنبد غازان خان

گنبد غازان خان به دست "غازان خان" برای انتقال بایزید، از محل دفنش در آن زمان به محلی جدید ساخته شد اما بعد از ساخته شدن از انجام این کار صرف نظر کردند و خود او را در این مکان دفن کردند.

مسجد جامع بسطام

این مسجد که هنوز هم در آن نماز اقامه می شود؛ جزء یکی از آثار ملی ایران ثبت گشته است. شبستان مسجد جامع بسطام در زمان قاجار ساخته شده و محرابی که در حیاط پشت قرار دارد در زمان ایلخانی ساخته شده است.

 

شهر بسطام

 

شهر بسطام کجاست؟

شهر بسطام در 6 کیلومتری شاهرود در استان سمنان قرار دارد و در جنوب استان گلستان و شمال شرق شاهرود واقع شده است.

چگونه به شهر بسطام برویم؟

می توانید با ماشین شخصی و یا وسایل نقیله عمومی من جمله هواپیما، قطار و اتوبوس به بسطام سفر کنید. در شاهرود، فرودگاهی برای نشستن هواپیما از مبدا های تهران، کیش و مشهد وجود دارد.

معرفی جاذبه های اطراف بسطام

به غیر جاذبه ها در داخل بسطام در اطراف آن نیز دو جاذبه جنگل ابر، جنگل اولنگ و جاده جنگلی توسکستان قرار دارد. 

جنگل ابر

شاید کمتر کسی از زیبایی های جنگل ابر بی خبر باشد. این جنگل در استان سمنان و ۴۵ کیلومتری شمال شاهرود قرار دارد، که مسیر مستقیمی از بسطام به جنگل ابر وجود دارد.

جنگل اولنگ

جنگل اولنگ به دلیل شهرت جنگل ابر، کمتر مورد توجه قرار گرفته است. محل این جنگل در ۵۰ کیلومتری شمال شاهرود  و در امتداد جنگل ابر می باشد.

 

جنگل اولنگ

 

هتل های شهر بسطام

می توان برای سکونت در این شهر از گزینه های هتل، سوییت و مهمان خانه استفاده کرد. هم چنین سوئيت حاج حسین سلطان بازید، هتل توریست بسطام، هتل قصر بسطام، هتل توریست شاهرود، هتل آپادانا، هتل نادر و... گزینه های خوبی برای رزرو و اقامت می باشند.

رستوران های بسطام

می توان در رستوران های این شهر از غذاهای محلی مانند تاک پلو، آبگوشت خربزه (کالک قلیه)، خورشت هویج و پسته، ته چین شهمیرزادی، ته چین کشمش و لپه و ته چین گرمساری را امتحان کرد. برای سرو غذاهای محلی می توانید به رستوران های بایزید، رستوران کهکشان، رستوران دستپخت مامان، رستوران کبابچی، رستوران دیکله و رستوران اورانوس سر بزنید.

درج نظر

تورهای داخلی

تور چابهار 14 آذر
3 شب
ایران ... ایران ایر
وارش وارش
دانیار سفر پارسیان
14 آذر - 17 آذر

تور کیش آذر 1400
4 شب
کیش ا ... کیش ایر
کیش ا ... کیش ایر
قصر شایان
19 آذر - 25 آذر

تور زمینی مشهد 14 و 15 آذر
2 شب
قطار ... قطار اتوبوسی صبا
قطار ... قطار اتوبوسی صبا
فرجام پرواز کیان
14 آذر - 18 آذر

تور کیش 15 و 16 آذر
3 شب
تابان تابان
تابان تابان
فرجام پرواز کیان
15 آذر - 19 آذر

تور ترکیبی مشهد 12 و 13 و 14 آذر
3 شب
زاگرس زاگرس
قطار ... قطار اتوبوسی صبا
ندا پرواز
12 آذر - 17 آذر

تور قشم 20 آذر
4 شب
تابان تابان
زاگرس زاگرس
دانیار سفر پارسیان
20 آذر - 24 آذر

تور کیش 18 و 19 و 20 آذر
4 شب
کیش ا ... کیش ایر
کیش ا ... کیش ایر
ندا پرواز
19 آذر - 24 آذر

تور کیش 20 آذر
3 شب
تابان تابان
زاگرس زاگرس
الیما گشت
20 آذر - 23 آذر

تور کیش 13 و 14 و 15 آذر
4 شب
کیش ا ... کیش ایر
آتا آتا
قصر آریا
13 آذر - 19 آذر

تور کیش 14 و 15 آذر
3 شب
معراج معراج
آتا آتا
سرزمین آریایی
14 آذر - 18 آذر