پارک ملی سرنگتی تانزانیا،سفر به شگفتی های آفریقا

زمان مطالعه: دقیقه
بروزرسانی: 1400/07/21
بازدید: 3424
نام نویسنده
تحریریه لحظه آخر نویسنده

پارک ملی سرنگتی صحنه بی بدیل پدیده ای خارق العاده و حیرت برانگیز حیاط وحش تانزانیا می باشد اگر علاقه مند به حیاط وحش و سافاری هستید و به دنبال یکی از بهترین حیاط وحش های جهان می گردید سافاری های پارک ملی سرنگتی تانزانیا پیشنهاد می شود. در اکثر مواقع تور سافاری زمینی و یا تور سافاری بالن بدون دیدن 5 بزرگ جهان یعنی شیر، پلنگ، فیل، بوفالو و کرگدن تمام نمی شود. در میان این حیوانات وحشی قوم ماسایی ها زندگی می کنند و سنت های خود را در دنیای مدرن امروز ادامه می دهند با ما همراه شوید تا با پارک ملی سرنگتی  بیشتر آشنا شوید و تانزانیا  را در برنامه سفرهای آتی خود همانند میلیون ها گردشگر قراردهید.

سفر به تانزانیا

تانزانیا کشوری آفریقایی است که در شرق این قاره قرار گرفته و بیشتر در بین گردشگران به عنوان یک مقصد مناسب برای تماشای حیات وحش به شمار می رود. کشور تانزانیا از لحاظ جغرافیایی در شرق آفریقا قرار گرفته و با کشورهایی نظیر کنیا، اوگاندا و رواندا از شمال و غرب به ترتیب همسایه هستند. نام تانزانیا واژه‌ای مرکب از تانگانیکا و زنگبار است. این دو کشور در سال ۱۹۶۴ یا یکدیگر متحد شده و جمهوری تانزانیا را تشکیل دادند. مهم ترین شهر های آن شهر دارالسلام، دودوما و ارینگا  و آروشا می باشد. نزدیکترین شهر به پارک ملی سرنگتی و بیشترین سفرهای سافاری از شهر آروشا به  این پارک  انجام می شود. آروشا، میزبان برخی از بزرگترین شگفتی های تانزانیا است.

 

تصاویر پارک ملی سرنگتی تازانیا

 

پارک ملی سرنگتی کجاست؟

پارک ملی سرنگتی دروازه مناطق حیاط وحش در شمال تانزانیا می باشد. جایی که پارک ملی دریاچه مانیارا ، پارک ملی تارانجیر و پارک ملی آروشا را و پارک ملی انگورونگورو را در برمی گیرد. این پارک در مناطق مارا و سیمیو واقع شده است و شامل 15،000،000 هکتار منطقه جنگلی ساوانا است. این منطقه به دلیل مهاجرت سالانه بیش از 1.5 میلیون گاو وحشی افریقایی و 250 هزار گورخر و بزرگترین جمعیت شیر در آفریقا شناخته شده است. 
از لحاظ موقعیتی، پارک سرنگتی در شمال غربی تانزانیا قرار گرفته و از شمال با کشور کنیا هم مرز است. جایی که به ذخیره حیاط وحش ماسایی ما را می پیوندد. این منطقه از جانب جنوب شرقی به منطقه حفاظت شده انگورونگورو می رسد. در قسمت جنوب غربی منطقه حیاط وحش ماسوا در غرب مناطق ایکورونگو و گرومتی و در شمال شرقی لولایندو قرار گرفته که در مجموع اکوسیستم سرنگتی را شکل می دهند.
حدود 200 سال پیش اسکار باچان اتریشی بعنوان اولین کاوشگر اروپایی به این منطقه پا گذاشت  و این منطقه را با نام سرنگتی به معنی دشت بی پایان به کل دنیا معرفی کرد. گونه های متعددی از حیوانات در این پارک زندگی می کنند که شامل 5 بزرگ یعنی شیر، پلنگ، فیل، بوفالو و کرگدن می شود. تنها مهاجرت چنین گونه هایی است که تا کنون توسط انسان ها بدون تغییر مانده است.در چمنزار وسیع و خالی از درخت دشت های سرنگتی گاو وحشی تولید مثل می کنند و از ماه دسامبر(دی ماه) تا می (اوایل خرداد ماه ) می ماند. چهارپایان دیگر مانند گورخر ، غزال ، ایمپالا ، بوفالو در گله هایی با تعداد زیادی یافت می شوند. رودخانه گرومتی زیستگاه گروکودیل های نیل ، میمون های کلوبوس ، کرگدن ها و عقاب ها می باشد. موسم مهاجرت بین ماه های می و جولای ( خرداد تا مرداد ماه) می باشد.

مهم‌ترین حیوانات حیاط وحش سرنگتی

پارک ملی سرنگتی محل زندگی طبیعی 5 بزرگ نادر جهان یعنی شیر، پلنگ، فیل، بوفالو و کرگدن می باشد که بیشتر به صورت گله ای زندگی می کنند و در داخل این منطقه در فصلهای مختلف مهاجرت می کنند. برای شناخت بیشتر این حیوانات شگفت انگیز در ادامه همراه باشید. 

 شیر

شیر، پادشاه ساوانای آفریقا می باشد. دیدن غرور شیرها در زیستگاه خود خاطره ای پاک نشدنی را برای شما رقم می زند. سرنگتی خانه برخی از غرورهای باورنکردنی بزرگ شیرها است و مشاهده آنها بسیار آسان است. شیرها با افتخار زندگی می کنند برای اینکه حیوانات بسیار اجتماعی هستند. در یک گروه ، ماده ها بیشتر از نرها شکار می کنند ، اما بیشتر آنها خوشبختانه اگر فرصتی پیدا کنند از بین می روند، زیرا فعالیت مورد علاقه آنها چرت زدن زیر درخت است: کاری که آنها دوست دارند حدود 20 ساعت در روز انجام دهند! با این حال، اکنون بزرگترین جمعیت شیرهای دنیا در سرنگتی تانزانیا با حدود 3000 نفر می باشد.

 

تور افریقا، تور سافاری سرنگتی

 

پلنگ آفریقایی

پلنگ های آفریقایی  با ظرافت زیبا راه می روند و یک کت شگفت انگیز دارند: پلنگ، به عنوان "شاهزاده تاریکی" شناخته می شود. این خجالتی ترین و دست نیافتنی ترین در بین این پنج بزرگ  سرنگتی است. پلنگ ها در بازی مخفی کاری عالی عمل می کنند: اگر نمی خواهند دیده شوند ، می توانند کاملاً استتار شوند. در سرنگتی ، به احتمال زیاد پلنگی را می بینید که روی شاخه درخت در حال استراحت است. شاخه های بزرگ درخت سوسیس محل مورد علاقه آنها است. بنابراین هرگز نگاه کردن را فراموش نکنید. یک پلنگ ممکن است از ناهار خود در بالای درخت لذت ببرد ، بنابراین شیرها و دیگر شکارچیان او را اذیت نمی کنند. این حیوان گوشه‌گیر بیشتر در منطقه سرونرا دیده می‌شوند ولی با جمعیتی بالغ بر ۱۰۰۰ نفر ، در سراسر پارک پراکنده هستند. 

فیل آفریقایی

فیل آفریقایی، بزرگترین حیوان خشکی جهان است و دیدن یک حیوان در زیستگاه طبیعی آن به سادگی هیجان انگیز است. در سرنگتی ، این غول های خاکستری در دشت ها پرسه می زنند و در جنگل ها ناپدید می شوند. فیلهای ماده در طایفه های تنگاتنگ زندگی می کنند و روابط خانوادگی می تواند تا 50 سال دوام بیاورد. فیل های نر، اغلب پس از 12 سال طایفه را ترک می کنند تا به تنهایی پرسه بزنند یا گله تشکیل دهند. فیلها اغلب از چاله های آبی در نزدیکی اقامتگاه ها دیدن می کنند. وقتی تنها می مانند ، آنها آرام هستند ، اما اگر فیل احساس خطر کرد ، از آنها دور شوید. هیچ چیز ترسناک تر از تعقیب و گریز توسط یک حیوان با وزن 7000 کیلو (تصور وزن هفت اتومبیل روی هم) و صدای شیپور با صدای بلند نیست. فیل ها بیشتر در مناطق شمالی پارک حضور دارند.

 کرگدن سیاه

کرگدن یک وزنه سنگین پیش از تاریخ است و 2500 کیلو وزن دارد. در آفریقا دو نوع کرگدن وجود دارد: کرگدن سیاه و سفید. همانطور که انتظار دارید ، کرگدن سفید سفید نیست ، اما مانند بقیه خاکستری است. متأسفانه ، کرگدن دارای شاخی است که ارزش آن از ارزش طلای هم وزن آن  بیشتراست. طی چند دهه گذشته ، جمعیت کرگدن ها در اکوسیستم سرنگتی به دلیل شکار ، صدمه دیده است: تعداد کرگدن ها از 1000 نفر به کمتر از 70 نفر کاهش یافت. از آنجابی که کرگدن ماده فقط هر پنج سال یکبار زایمان می کند. کرگدن را به یکی از چالش برانگیزترین حیواناتی که می توان در پارک ملی سرنگتی مشاهده کرد تبدیل کرد ، اما با راهنمای مجرب در کنار شما ، ممکن است خوش شانس باشید و کرگدن نیز ببینید!

 گاومیش آفریقایی (بوفالو)

بوفالو یکی از خطرناک ترین حیوانات آفریقا است که شکارچیان بسیار کمی دارد. شیرها ممکن است سعی کنند به سراغ گوساله بروند ، اما به احتمال زیاد بعدا وقتی گله ای عصبانی انتقام می گیرد هزینه آن را بپردازند. بوفالوها باید هر روز آب بنوشند ، بنابراین آنها اغلب در یک چاله آب یافت می شوند. اگرچه آنها می توانند به طرز چشمگیری بد اخلاق باشند ، به ویژه هنگامی که مجروح می شوند. در سرنگتی ، گاومیش ها دارای تعداد بسیار زیاد و سالمی هستند. به احتمال زیاد گله هایی با بیش از 1000 یا بیشتر از این حیوانات هیجان انگیز را مشاهده خواهید کرد.

سرنگتی همچنین سکونتگاه گونه‌های دیگری چون یوز، آهو، توپی، کفتار، انتر، ایمپالا، سگ وحشی آفریقایی، و زرافه است.

 

عکس فیل، گاو وحشی و گورخر سرنگتی افریقا

 

بهترین زمان بازدید 

بهترین زمان برای بازدید از پارک ملی سرنگتی از ژانویه تا فوریه (بهمن تا اسفند)یا از ژوئن تا سپتامبر(تیر تا مهرماه) است ، اگرچه باید سفر خود را متناسب با حرکت بزرگ مهاجرت برنامه ریزی کنید. به عنوان مثال زمستان بهترین زمان برای دیدن گله در سرنگتی جنوبی است ، در حالی که کریدور غربی و سرنگتی شمالی بهترین مکان ها برای گذراندن ماه های تابستان و پاییز هستند. اکثر اجراکنندگان تور سافاری ایده خوبی از محل حرکت حیوانات و زمان آن دارند و برنامه سفر را بر اساس حرکت گله تنظیم می کنند. درجه حرارت نسبتاً ثابت است. در منطقه حفاظت شده Ngorongoro به دلیل ارتفاع بیشتر ، آب و هوای خنک تری خواهید یافت. آوریل و مه (اردیبهشت و خرداد) بیشترین بارندگی را تجربه می کنند .

هزینه تور سرنگتی چقدر است؟

به طور متوسط ، یک سافاری یک هفته ای در پارک ملی سرنگتی می تواند بین 2500 دلار (اقتصادی) و 7500 دلار (لوکس) هزینه داشته باشد. اکثر امکانات رفاهی و مجوزها در قیمت تور گنجانده شده است. حداقل مدت تور سافاری چهار روز می باشد.

هزینه یک پرواز بالن سرنگتی برای هر نفر 599 دلار آمریکا (این شامل هزینه بالون سواری تاناپا 40 دلارمی شود). این قیمت شامل انتقال از اقامتگاه یا اردوگاه شما به محل بالون خروج ، پرواز خود بالون ،  صبحانه و نوشیدنی شامپاین (پس از فرود) است.

هزینه بلیط ورودی به پارک سرنگتی

هزینه بلیط ورودی به پارک ملی سرنگتی برای  بزرگسال بالای 16 سال 60 دلار، کودکان  بیین 5 تا 16 سال 30 دلار و زیر 5 سال رایگان می باشد.

 نزدیک ترین فرودگاه به حیاط وحش سرنگتی

در حال حاضر بازدید کنندگان پارک ملی توسط تعدادی خط هوایی جابه جا می شوند.. فرودگاه سرونرا(  Seronera)  شلوغ ترین است. فرودگاههای اصلی در مجاورت پارک عبارتند از: فرودگاه موانزا (Mwanza Airport) 166 کیلومتر تا گیت Ndabaka ، فرودگاه آروشا  (Arusha Airport ) 226 کیلومتر و فرودگاه بین المللی کلیمانجارو 284 کیلومتر می باشد. بهترین گزینه فرودگاه بین المللی کلیمانجارو می باشد.

 سخن آخر

پارک ملی سرنگتی سالانه میلیون ها گردشگر را به سمت خود می کشاند و یکی از جذاب ترین و بهترین مقاصد سافاری در آفریقاست. تورهای متعدد و متنوعی با امکانات عالی و کیفیت خیلی خوب برگزار می کنند و رضایت گردشگران در سراسر دنیا را تامین کرده اند. این تورها محل درامد و امرار معاش مردم منطقه نیز می باشند . میلیاردها دلار درامد پارک ملی سرنگتی باعث شده تا مردم به خوبی از این پارک مراقبت کنند. در کنار بازدید از این حیاط وحش  بی نظیر از طریق تور های سافاری و یا سافاری بالون با زندگی، سنت ها و آداب و رسوم قوم ماسایی ها نیز آشنا می شوید که همین امر جذابیت سافاری سرنگتی را برای گردشگران چندین برابر کرده است. سفر به تانزانیا، سفر به شگفتی های طبیعت و حیاط وحش می باشد که تجربه ای منحصربفرد برای شما به ارمغان خواهد آورد.

تا کنون هیچ نظری ثبت نشده است

مجله گردشگری

مشاهده همه مقالات
جاذبه های گردشگری مقالات مرتبط
بهترین جاهای دیدنی شیراز در بهار که حتما باید ببینید بهترین جاهای دیدنی شیراز در بهار که حتما باید ببینید
دریاچه شورابیل اردبیل | معرفی امکانات + تفریحات اطراف دریاچه
دریاچه شورابیل اردبیل | معرفی امکانات + تفریحات اطراف دریاچه
بیشتر بخوانید
عمارت مسعودیه تهران؛ بررسی مهم ترین نکاتی که مطمئنا نمی‌دانید
عمارت مسعودیه تهران؛ بررسی مهم ترین نکاتی که مطمئنا نمی‌دانید
بیشتر بخوانید
اطلاعات مفید مقالات مرتبط
تفریحات رایگان تهران برای گذراندن اوقات فراغت در تعطیلات
تفریحات رایگان تهران برای گذراندن اوقات فراغت در تعطیلات
بیشتر بخوانید
محله بالات استانبول | از معرفی تا جاهای دیدنی محله اروپایی ها
محله بالات استانبول | از معرفی تا جاهای دیدنی محله اروپایی ها
بیشتر بخوانید
موج های خروشان مشهد | قیمت بلیط 1403 + معرفی امکانات + عکس
موج های خروشان مشهد | قیمت بلیط 1403 + معرفی امکانات + عکس
بیشتر بخوانید
کشتی های تفریحی قشم؛ گشت و گذار در خلیج فارس
کشتی های تفریحی قشم؛ گشت و گذار در خلیج فارس
بیشتر بخوانید
تفریحات شبانه وان ترکیه؛ تجربه وان در شب
تفریحات شبانه وان ترکیه؛ تجربه وان در شب
بیشتر بخوانید
امتیاز 4.4 از 5 | از 100 کاربر