امتیاز 5 از 5 | از بین 100 امتیاز دهنده به جاهای دیدنی سنندج

جاهای دیدنی سنندج

قطعا یکی از مقاصد مهم گردشگری شمال غرب کشورمان، استان زیبای کردستان می باشد. در قلب زیبایی های بی حد و اندازه این استان، شهر تاریخی و کهن سنندج جای گرفته است. 
اگر به تاریخ این سرزمین افسانه ای نگاهی بیندازیم، متوجه می شویم که اقوام کرد، از قدیمی ترین اقوام ایران هستند که قدمتشان به دوران ماد ها باز می گردد. این شهر، در دوران صفویه، و در زمان شاه صفی، و توسط سلیمان خان اردلان، پایه گذاری شد. 
این شهر، در زمان قاجار گسترش پیدا کرد و به دنبال آن، بناهای متعددی با معماری غنی و پر شکوه ایرانی - اسلامی، در آن، ساخته شد. شهر سنندج، علاوه بر تاریخ غنی و پر آوازه اش، طبیعت منحصر به فردی را در دل خود جای داده. جنگل های بلوط، آبشارها و رودخانه های خروشان، در کنار آب و هوای لطیف و دلپذیر این منطقه، این شهر را، به یکی از شهرهای پر گردشگر ایران، مبدل ساخته است.
در ادامه این مقاله، با ما همراه باشید تا با گوشه ای از جاذبه های تاریخی شهر سنندج، آشنا شویم. 

 

عمارت خسروآباد

 

عمارت خسروآباد

عمارت خسرو آباد، یکی از عمارت های زیبای ایرانی می باشد که در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است. معماری منحصر به فرد این بنا، و گچ بری های ظریف و آجرکاری های زیبای این عمارت، نمایانگر معماری اصیل و کهن ایرانی می باشد.
 قدمت این عمارت تاریخی، به دوران قاجار باز می گردد و به دستور حاکم وقت کردستان، امان الله اردلان والی، ساخته شده است. این عمارت، در بلوار خسروآباد سنندج واقع شده و هم اکنون تحت مالکیت سازمان میراث فرهنگی قرار دارد اما همچنان بازدید از بخش های زیادی از آن، برای عموم مردم آزاد است. 
عمارت خسرو آباد، ۶ هکتار مساحت دارد و دارای بخش های گوناگونی می باشد. بخش اصلی عمارت در سمت غربی، قصر سلطنتی است که ورودی آن را ستون های بزرگی فرا گرفته اند. حوض صلیبی شکل زیبایی نیز در حیاط این مجموعه و روبروی عمارت قرار دارد، که زیبایی این بنا را دو چندان کرده است. فضای بیرونی عمارت، دارای فضاهای مختلفی از جمله حمام و اتاق های دربانان و خدمتکاران را شامل می شود.

بازار سنندج

بازار سنندج، بازاری سنتی می باشد که در مرکز شهر سنندج قرار گرفته است. این بازار، در سال ۱۰۴۶ هجری قمری، به‌ دستور سلیمان خان اردلان ساخته‌ شد.
 بازار سنندج، از سنگ، خشت و آجر ساخته شده است و فرم کلی آن، مستطیلی شکل می باشد. همزمان با خیابان‌کشی دوران پهلوی و عبور خیابان انقلاب از میان بازار، بازار سنندج به دو قسمت تقسیم شد که بخش شمالی آن، بازار سنندجی و بخش جنوبی آن نیز، بازار آصف نام گرفت. 
بازار سنندج، در گذشته دروازه های زیادی داشت اما امروزه تنها سه تا از این دروازه ها، مورد استفاده قرار می گیرند.
بر روی سقف بازار، گنبد های زیادی به چشم می خورد که زیبایی چشم نوازی را به این بازار هدیه کرده اند. در این بازار، انواع صنایع دستی اصیل و زیبای کردستان، علی الخصوص  فرش دستباف، و انواع لباس های زیبای کردی، و همچنین سایر مایحتاج روزانه مردم، خرید و فروش می شوند.

 

حمام شیشه

 

حمام شیشه

حمام شیشه، از دیدنی های زیبای سنندج است که در ضلع شمالی بلوار کردستان، و در مجاورت مسجد ملاویسی قرار دارد.
این حمام زیبا، به دلیل شیشه های رنگی به کار رفته در آن، به این نام مشهور شده است. حمام شیشه، یک حمام با اصالت ایرانی است که مانند سایر این قبیل حمام های تاریخی، از کچ و ملات مخصوص ساخته شده و دارای بخش هایی مانند سکو، آبنماهای سرد و گرم، خزینه، سربینه، رختکن، حجره، هشتی و بینه می باشد.
 گفته شده این حمام تاریخی، متعلق به دوران قاجاریه است اما از آنجایی که بیشتر حمام ها، در دوران زندیه ساخته شده اند، احتمال می رود. قدمت این حمام، به دوران زندیه مرتبط باشد. این حمام، تا چند دهه پیش و تا پیش از انقلاب، مورد استفاده عموم قرار می گرفته و در بخش های مردانه و زنانه، فعالیت داشته است.این بنای تاریخی و ارزشمند، در سال ۱۳۹۰، در فهرست آثار ملی، به ثبت رسید.

پل شیخ

پل شیخ نیز، یکی دیگر از آثار تاریخی بجا مانده از دوران زندیه در سنندج است. این پل، با نام پل قلیچیان نیز شناخته می‌ شود.
موقعیت مکانی این پل، در شمال شهر سنندج و در مسیر ارتباطی سنندج بیجار و زنجان می باشد که بر روی رودخانه قشلاق احداث شده است. این اثر در تاریخ ۲۵ اسفند ۱۳۷۸، به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید. پل شیخ،  ۵.۳ متر عرض دارد و ۶.۷ متر، ارتفاع آن تا سطح رودخانه است.
از آن جایی که این پل توسط یکی از افراد عارف کردستان، به نام حاج شیخ شکرالله شهبازی مرمت شد، این پل تاریخی، به پل شیخ شهرت یافت.

دریاچه سد قشلاق سنندج

دریاچه سد قشلاق، دریاچه ای زیبا و دیدنی، که با دریاچه وحدت نیز مشهور است، در فاصله ۱۰ کیلومتری شمال سنندج و در مسیر جاده ی سقز قرار دارد که بر روی آن، سد مخزنی قشلاق احداث شده است. 
دریاچه پشت سد قشلاق ۱۱ کیلومتر طول دارد و وسعتی حدود ۹۳۴ هکتار را در بر می گیرد. درختکاری های فضای اطراف این دریاچه، و آب های فیروزه ای فام و زیبای آن، جلوه های دیدنی و جذابی را پدید آورده اند.
 همچنین این دریاچه محل مناسبی برای ورزش‌های آبی، از جمله قایقرانی است. دریاچه وحدت، زیستگاه مناسبی برای انواعی از آبزیان می باشد و به همین دلیل، افراد زیادی به منظور صید ماهی، به این منطقه سفر می کنند.

 

سد

 

حمام خان سنندج

حمام خان، یکی از قدیمی ترین حمام های سنندج می باشد که قدمت آن، به دوران قاجار باز می گردد. حمام خان، در بخش شمالی بازار سنندج، و در نزدیکی مسجد داروغه قرار دارد.
این حمام، در دوران حاکمیت امان الله اردلان والی ساخته شد و از سال ۱۳۷۸، مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته است. حمام خان، از سبک اصیل ایرانی پیروی می کند و مانند سایر حمام های تاریخی، از بخش هایی از قبیل هشتی، سربینه، میاندر، آب انبار، خلوتی و سرویس بهداشتی تشکیل شده است. ویژگی بارز این حمام، آهک بری های پر نقش و نگاری است که در گوشه گوشه این حمام، با ظرافت تمام کار شده اند. علاوه بر این، کاشی های رنگی زیادی در این بنا به کار رفته که زیبایی آن را دو چندان کرده است.

عمارت سالار سعید

یکی از عمارت های تاریخی و بسیار چشم نواز شهر سنندج، عمارت سالار سعید است. این عمارت متعلق به دوران قاجاریه می باشد که هم اکنون به موزه مبدل شده است. عمارت سالار سعید، در بافت تاریخی شهر سنندج، و در خیابان امام خمینی سنندج قرار دارد. معماری زیبای این عمارت، بسیار فاخر و ارزشمند بوده، و نمایانگر سبک اصیل معماری ایرانی در دوران قاجاریه است.
عمارت سالار سعید، مانند سایر عمارت های تاریخی ایران، شامل بخش هایی از قبیل اندرونی، بیرونی و حیاط می شود. پنجره های بزرگ شیشه ای و رنگارنگ در ساختمان اصلی عمارت، در هنگام تابش نور خورشید، بازتابی رنگارنگ و فوق العاده زیبایی را در اندرونی عمارت ایجاد می کنند که چشم هر بیننده ای را به خود خیره می سازد.
این عمارت زیبا و تاریخی، در سال ۱۳۵۴، به عنوان موزه شهر سنندج نام گذاری شد. در این عمارت، آثار تاریخی گران بهایی از دوران اسلام و پیش از اسلام، و همچنین آثار کشف شده در کردستان و استان های اطراف، نگهداری شده، و به نمایش عموم در می آیند.
 در زیر زمین عمارت سالار سعید، بخشی به نام نمایش موقت وجود دارد که در این بخش، اشیا و آثار، طبق برنامه موزه تغییر می کنند. معمولا آثار و اشیای هنری از کشورهای دیگر، در بخش نمایش موقت به نمایش در می آیند. در فضای باز موزه نیز، انواعی از سنگ نوشته های تاریخی و سنگ‌ قبرهایی از دوران‌های مختلف، قرار دارد.

 

پارک لاله سنندج

 

مسجد آویهنگ

مسجد آویهنگ، یکی از قدیمی ترین مساجد سنندج، و از دیدنی های این شهر، به شمار می رود. این مسجد در روستای آویهنگ سنندج، و در دهستان ژاوه رود واقع شده و قدمت آن نیز، به دوران قاجاریه بر می گردد.
 مسجد آویهنگ، در دو طبقه شکل گرفته است. طبقه اول، شامل یک شبستان با فضایی مستطیلی شکل، حوض خانه و یک اتاق ورودی می باشد و طبقه بالایی، علاوه بر یک شبستان مانند طبقه اول، دارای یک غسالخانه و یک اتاق نیز است. 
این بنا، از معماری متداول دوران قاجاریه پیروی می کند و دارای قوس های نیم دایره ای متعددی می باشد و بر روی ستون های چوبی آن، آیات قرآنی، نام خلفای اهل سنت حک شده است. اين مسجد، در واقع یک مسجد ـ مدرسه می باشد زيرا در بخشی از آن، حجره‌هایی مختص طلاب علوم دینی قرار دارد. بنای این مسجد زیبا، دارای كاشی كاری های هفت رنگ و مینا کاری شده ظريف، آجرکاری های لعابی، حوض سنگی و همچنین فواره‌ ای زیبا وجود دارد.

پارک لاله سنندج

پارک لاله، از بزرگترین پارک های سنندج، و جاذبه ای گردشگری به شمار می رود. این پارک، در شمال شرقی سنندج و در جوار میدان نبوت و دوازده فروردین قرار دارد.
پارک لاله سنندج از محبوب ترین بوستان های طبیعی سنندج محسوب می شود که دارای فضای سبز زیبا، مسیرهای پیاده روی، و یک دریاچه کوچک می باشد. این پارک بیشتر در نیمه اول سال، مورد توجه مسافران و بومیان سنندج قرار می گیرد.
در این پارک، امکانات تفریحی زیادی برای مسافران در نظر گرفته شده که به همین دلیل این پارک، به یکی از محبوب و شلوغ ترین پارک سنندج مبدل شده است.

کلیسای سنندج

کلیسای فراموش شده سنندج، با قدمتی که به دوران صفویه باز می گردد، یکی از اسرارآمیز و معنوی ترین مکان های دیدنی سنندج است. کلیسای سنندج، در زمان حکومت شاه عباس دوم، زمانی که ارمنیان مسیحی، توسط دولت عثمانی به ایران تبعید شدند، در محله‌ قدیمی آغه ‌زمان سنندج ساخته شده است.

 

کلیسا


 کلیسای قدیمی سنندج، در خیابان نمکی و در محله‌ای مسیحی‌ نشین، به نام آغه‌ زمان، قرار دارد. کلیسای سنندج سال‌های طولانی است که به بنایی متروکه تبدیل شده و مسیحیان، دیگر برای دعا، به این کلیسا نمی‌روند.
از این کلیسا، تنها گردشگران و افراد علاقمند به آثار تاریخی و همینطور دانشجویان بازدید می‌ کنند. کلیسای سنندج، دارای وسعتی نزدیک به ۱۲۰۰ متر و زیربنایی، ۷۰۰متری دارد. فرم کلی این بنا، به شکل چهارگوش است. نوع معماری کلیسای سنندج، به روش اصفهانی می باشد و آمیخته ­ایی از نماسازی بومی مانند تاق­ نما و ستون‌های آجری است.

مجموعه تفریحی پارک آبیدر

مجموعه تفریحی آبیدر، پارکی طبیعی است که از معروف‌ ترین و پرطرفدارترین تفریحگاه های سنندج، و یکی از جاذبه های دیدنی این شهر، محسوب می‌شود. مجموعه تفریحی پارک آبیدر در غرب سنندج، و در انتهای خیابان آبیدر قرار گرفته است.
 این مجموعه، در میان کوه های آبیدر و در ترتفاع ۲۵۰۰ متری قرار دارد. این منطقه دارای پوشش گیاهی بسیار متنوعی است و مناظر چشم نوازی دارد. در این پارک، چندین باغ و چشمه هایی با آب خنک و زلال وجود دارند که محلی مناسب برای استراحت و تفریح گردشگران است. همچنین آلاچیق های زیادی نیز در این پارک قرار دارند که گردشگران می توانند از آن ها استفاده کنند و از مناظر سرسبز این پارک لذت ببرند.
این پارک بر روی تپه ای قرار گرفته که نسبت به تپه های کناری اش ارتفاع بلند تری دارد. به همین دلیل، این پارک بر فراز شهر سنندج قرار گرفته است. تماشای شهر سنندج، برفراز این مجموعه، چشم انداز زیبا و خیره کننده ای را ایجاد می نماید.

درج نظر