کوه دارآباد

📅 انتشار : 1400/06/28 📅 بروزرسانی : 1400/06/28 بازدید : 1921

گاهی اوقات هوس گشت و گذار در دل طبیعت به سرمان می زند، اما متاسفانه زمان آن را در اختیار نداریم یا زمان آن چنان اندک است که نمی شود به جای دوری فکر کرد. یکی از نزدیک ترین مکان ها برای کوهنوردی در تهران، کوه و دره دارآباد می باشد. در ورودی کوه دارآباد سه مسیر وجود دارد که هر کدام از آن ها علاقه مندان خود را دارا می باشد. در این مکان علاوه بر سرویس های بهداشتی، کافه و رستوران های کوه دارآباد وجود دارد که بازدید کنندگان می توانند از آن ها استفاده کنند.

 

دارآباد

 

کوه و دره دارآباد کجای تهران است؟

اگر به سمت شمال شرقی تهران حرکت کنید، با فاصله اندکی از محله شمیران به کوه و دره دارآباد می رسید. ارتفاعات توچال، منشاء رودخانه پر طرفدار و زیبای این منطقه می باشد. دلیل وجود جنگل در این مکان، رطوبتی است که از رودخانه تامین می شود و اسم این منطقه نیز وام گرفته از جنگل انبوه آن می باشد. دارآباد به معنای مکان پر درخت است.
رودخانه دارآباد در ارتفاع 3600 متری آغاز شده و به پایین می آید. این ارتفاع به پخش شدن رطوبت رودخانه و خنک شدن هوا حتی در تابستان، کمک بسزایی می کند و باعث و بانی سرسبزی و نشاط این منطقه است.

 

کوه دماوند - بر روی لینک مورد نظر کلیک کنید و با بلنترین کوه ایران آشنا شوید.

 

ارتفاع کوه دارآباد

قله دارآباد با ۳۱۶۷ متر ارتفاع از سطح دریا، چهارمین قله بلند ایران زمین به شمار می رود و از این جهت چالش مناسبی برای علاقه مندان ورزش کوهنوردی محسوب می شود. پس از قدری کوهپیمایی در این کوه، کافه ای کوهستانی از شما پذیرایی می کند. از کافه تا بالا دست شرقی رودخانه، مسیری مشخص وجود دارد که کار را برای شما آسان تر می کند. در ادامه دره ای کوچک در سمت شرق نمایان خواهد شد و پس از آن مسیر در یال شن سیاه با شیبی تند و خطرناک ادامه پیدا کرده و پس از دو ساعت، به یال جنوبی قله منتهی می شود. با ادامه دادن این مسیر به سمت شمال، از روی یال با شیبی ملایم به قله دارآباد می رسید و صعود شما به پایان می رسد و منظره ای رویایی خستگی آن را از تن شما به در می کند.

آب و هوای کوه دارآباد

همانطور که پیش تر گفته شد، به دلیل وجود ارتفاعات و رودخانه، هوای منطقه دارآباد حتی در تابستان ها خنک . مطبوع است. بهترین زمان برای بازدید از این مکان از فروردین تا آبان می باشد؛ چراکه پس از آن این منطقه از برف و یخ پوشیده شده و خطرناک خواهد بود.

 

کوه دارآباد

 

مسیر های دسترسی به کوه دارآباد

برای رفتن به کوه دارآباد می توان از خودرو شخصی، اتوبوس یا مترو استفاده کرد؛ حتما در نظر داشته باشید که در صورت استفاده از خودرو شخصی باید صبح زود اقدام کنید، چراکه در آن حوالی جای پارک مناسب به اندازه کافی وجود ندارد.

مسیر دره دارآباد با اتوبوس

از خط راه آهن- تجریش اتوبوس ها استفاده کرده و پس از رساندن خود به تجریش، سوار اتوبوس های تجریش- دارآباد شده و در ایستگاه پله پیاده شوید.

نزدیک ترین مترو به کوه دارآباد

رفتن به منطقه دارآباد با مترو کاری آسان می باشد. فقط لازم است در آخرین ایستگاه خط کهریزک- تجریش پیاده شده و با استفاده از اتوبوس های تجریش- دارآباد خود را به ایستگاه پله برسانید.

گزارش مشکل
تا کنون هیچ نظری ثبت نشده است
امتیاز 5 از 5 | از 100 کاربران به کوه دارآباد