مشهد اردهال

📅 بروزرسانی : ۳ دی ۱۴۰۱ بازدید : 2645
تاریخچه
مراسم قالی شویان
سوغات
جاهای دیدنی
شغل مردم
دسترسی
آدرس

مشهد اردهال، شاید در ابتدا فکر کنید که این مکان در مشهد قرار دارد ولی اصلا این طور نیست. این روستا در 42 کیلومتری غرب کاشان واقع شده است ولی فاصله هوایی مشهد آردهال تا خود کاشان حدود 32 کیلومتر محسوب می شود. این منطقه در قله ای به نام اردهال کاشان قرار دارد که بلند ترین قله ی این منطقه می باشد. مشهد اردهال در دامنه شمال شرقی آن قرار دارد. در ادامه ی این مطلب ما شما را با ویژگی های این روستای زیبای کاشانی آشنا می کنیم.

مشهد اردهال

تاریخچه مشهد اردهال

در سال 113 قمری مردم فین قاصدی به نام عامر بن ناصر فینی را به سوی مدینه برای زیارت امام محمد باقر علیه السلام می فرستند و درخواست پیشوا می کردند در نتیجه این اتفاقات جعفر صادق به ایران و در نهایت کاشان فرستاده شد. ایشان چندین سال در کاشان زندگی کردند و بزرگ شدند و اعتبار و نفوذ زیادی را در بین مردم به دست آوردند؛ همین موضوع باعث ترس حاکم اردهال شد و ترس از آنکه نکند نفوذ خود را از دست بدهد تمام وجود او را فرا گرفت در نتیجه کاری که کرد این بود که خواستار جنگی با امامزاده سلطان علی شد و در جنگی نابرابر به صورتی که طرفی با یک لشکر و طرفی تنها بود شروع به پیکار کردند. در نتیجه همانطور که قابل پیش بینی است امام کشته شد این جنگ در منطقه ای که در زمان حال به آن قتل گاه می گویند، اتفاق افتاد.

سفر به مشهد مقدس یا پایتخت معنوی ایران

مردم زمانی که جسد را پیدا می کنند دیگر راه چاره ای نداشتند؛ در نتیجه آن را لای قالی ای می پیچند و در رودخانه ای شست و شو می دهند و سپس جسد را دفن می کنند. این مسئله تبدیل به رسم و رسومی در دومین جمعه مهر ماه شده است و مردم از سراسر ایران برای مراسم قالیشویی به اردهال می آیند. و  جالب است بدانید که مشهد اردهال به معنای شهادت گاه می باشد و این مکان بسیار مقدس تلقی می شود؛ پس در نتیجه این مکان نه تنها دیدنی است بلکه بسیار تاریخی و مقدس می باشد.

داخل مشهد اردهال

مراسم قالی شویان 

همان طور که به مراسم مشهد اردهال اشاره کردیم بد نیست کمی راجع به آن توضیح دهیم. در این مراسم افراد چوب به دست و با ذکر حسین حسین سوگواری می کنند و قالی هایی که در حرم قرار دارد را به سمت رودخانه می برند و گویی آن را غسل می دهند.

سوغات مشهد اردهال 

سوغات این منطقه بیشتر جاجیم، گلیم و صنایع دستی منطقه می باشد که طرفداران بسیار زیادی را از سراسر ایران تا به حال به خود جذب کرده است.

همه چیز در مورد مشهد - اطلاعاتی کامل در مورد شهر مشهد جاذبه‌های آن!

جاهای دیدنی مشهد اردهال 

قسمت های دیدنی مشهد آردهال زیاد است ولی موضوع آن است که وقتی به آنجا سفر می کنید یادتان باشد که هر جایی که قدم می گزارید دیدنی محسوب می شود. اولین جای دیدنی آرامگاه سهراب سپهری است که نزدیک به صحن امامزاده سلطان علی دفن شده است. از دیگر جاهای دیدنی خانه های قدیمی این منطقه می باشد که هر کدام داستانی از زندگی مردم این ناحیه را روایت می کنند. در طی سفر خود امامزاده مشهد اردهال و امامزاده سلطان علی کاشان را نیز فراموش نکنید.

پارکینگ مشهد اردهال

شغل مردم مشهد اردهال 

یکی از سوالاتی که ممکن است پیش بیاید آن است که مردمی روستایی به این کوچکی برای امرار معاش چه می کنند؛ در جواب این سوال باید گفت که اغلب به دامداری، کشاورزی و قالیبافی می پردازند.

دسترسی به مشهد اردهال

چون مشهد اردهال خیلی شهر کوچیکی است ترمینال های خیلی بزرگ اتوبوس رانی ندارد پس در نتیجه شما در ابتدا باید به کاشان بروید و از آنجا با ترمینال های درون شهری می توانید به مشهد اردهال برسید.

مشهد اردهال کجاست؟

همانطور که در اول مقاله اشاره‌ای داشتیم، روستای مشهد اردهال اصفهان در 42 کیلومتری غرب کاشان و همچنین در 32 کیلومتری دلیجان قرار دارد.

گزارش مشکل

سوالات متداول مشهد اردهال

مشهد اردهال در 42 کیلومتری غرب کاشان و 32 کیلومتری دلیجان قرار گرفته است.

تا کنون هیچ نظری ثبت نشده است

lahzeakhar.com/Tourist-attractions-full-information/25268-%D9%85%D8%B4%D9%87%D8%AF-%D8%A7%D8%B1%D8%AF%D9%87%D8%A7%D9%84

امتیاز 5 از 5 | از بین 100 کاربران به مشهد اردهال