باغ خزندگان اصفهان

📅 انتشار : 1400/06/23 📅 بروزرسانی : 1400/06/23 بازدید : 940

اصفهان به عنوان یکی از شهرهای پر جمعیت و توریستی ایران شناخته می شود که به علت آثار تاریخی فراوان، همه ساله پذیرای گردشگرانی از سراسر دنیا می باشد. اما امروز قصد داریم یک از جاذبه های شهر اصفهان که شاید کمتر در مورد آن شنیده باشید را به شما معرفی کنیم. باغ خزندگان اصفهان ایران، در سال 1391 در پارک ناژوان واقع در غرب شهر اصفهان افتتاح شد و توسط عده زیادی از مردم مورد استقبال قرار گرفت. در این مجموعه انواع گوناگونی از خزندگان در برابر دیدگان همه به نمایش گذاشته می شوند؛ تمامی این جانوران توسط آقای علی غلامی ارجنکی ملقب به سلطان مار ایران، به باغ خزندگان اهدا شده اند. آقای غلامی با داشتن مجوز صید مار های سمی و غیر سمی از سازمان حفاظت از محیط زیست و مراکز علمی پژوهشی ایران، مار هایی از گونه های متنوع را صید کرده و به باغ خزندگان اهدا نموده است تا مردم بتوانند با آن ها آشنا شوند.

 

باغ خزندگان اصفهان

 

پارک خزندگان اصفهان

باغ خزندگان اصفهان در پارک ناژوان واقع گردیده و با نام پارک خزندگان نیز شناخته می شود. این مکان جذاب و هیجان انگیز حدود 1000 متر مربع وسعت دارد و در نزدیکی آن می توانید باغ پرندگان اصفهان، باغ پروانه ها و آکواربوم اصفهان را مشاهده کنید. در پارک خزندگان اصفهان، گردشگران با خزندگان گوناگونی آشنا می شوند و اهمیت آن ها برای اکوسیستم را بهتر درک می کنند. با بازدید از این مرکز، به خوبی پی می بریم خزندگانی مثل مار که بسیار خطرناک هستند، فواید زیادی نیز برای طبیعت و چرخه زندگی در حیات وحش دارند.

در مجموعه باغ خزندگان اصفهان، 25 ویواریوم بزرگ و 12 ویواریوم کوچک قرار دارند که خزندگان مختلفی از سراسر جهان در آنها نگهداری و نمایش داده می شوند. این خزندگان به انواع سمی، نیمه سمی و غیر سمی تقسیم می شوند. 

گونه های موجود در باغ خزندگان

در باغ خزندگان اصفهان، انواع مار های ایرانی و خارجی، خزندگانی از قبیل ایگوانا و تمساح و همچنین جانوران دیگری نگهداری می شوند که در ادامه به توضیحی مختصر درباره ی هریک از آنها خواهیم پرداخت:                               

مارهای خارجی باغ خزندگان

 • مار بوآی کلمبیایی: این مار یکی از مار های سمی و خطرناک است که طعمه خود را خفه کرده و درسته می بلعد.
 • شاه مار مرجانی تایلندی: این مار سمی قابلیت این را دارد که با نیش زدن فرد، سیستم عصبی مرکزی او را کاملا فلج کند. محل زندگی شاه مار مرجانی تایلندی، جنگل های مرطوب استوایی است.
 • مار پیتون آفریقایی: این مار علیرغم جثه بسیار بزرگ و وزن 80 کیلویی که دارد، در زمره مار های غیر سمی به شمار می رود. پیتون هم همانند مار بوآ علاقه دارد که شکار خود را پیش از خوردن، خفه کند.
 • مار پیتون آلبینو هندی: آلبینو یا زال مار، جزو مار های غیر سمی محسوب می شود که برخی از افراد آن را به دلیل رنگ روشن و طرح های زرد و نارنجی زیبایی که روی پوست خود دارد، به عنوان حیوان خانگی انتخاب می کنند.

مارهای ایرانی باغ خزندگان

 • مار سیاه زنگی: این مار که طول آن حداکثر به 117 متر می رسد، از جمله مار های معروف ایران می باشد.
 • مار افعی( گرز مار) : افعی از مار های سمی بسیار مرگبار با دندان های نیش بلند است.
 • مار کبرا: کبرا نیز در دسته مار های سمی قرار می گیرد که توانایی پرتاب کردن زهر خود را دارد و از این طریق در هنگام احساس خطر از خود دفاع می کند.
 • مار سوجه: این مار نهایتا 150 سانتی متر رشد می کند و رنگ پوستش قهوه ای، زیتونی یا خاکستری است. برخی انواع این مار خالدار هستند و برخی خال ندارند.
 • مار آبی: مار آبی پوستی به رنگ نارنجی روشن یا سبز زیتونی دارد و با نام ناتریکس نیز شناخته می شود.
 • مار شاخدار: این مار در مناطق غرب ایران یافت می شود و به عنوان سمی ترین مار ایران شناخته شده است.
 • کفچه مار خراسانی: محیط زندگی این مار، در شمال شرق ایران می باشد و در رنگ های زرد تیره، قهوه ای کمرنگ، خاکستری تیره یا قهوهای تیره دیده می شود. پوست این نوع مار هیچ گونه خال یا نقش و نگار خاصی ندارد.
 • مار آتشی: علت نامگذاری این مار به مار آتشی، پوست آجری رنگ آن است. این نوع مار معمولا در برخورد با انسان به صورت تهاجمی رفتار می کند و سعی می کند او را گاز بگیرد.
 • مار ارجنکی: این مار توسط آقای غلامی ارجنکی در لرستان کشف و سپس به افتخار ایشان ارجنکی نامگذاری شد.
 • مار قیطانی: این نوع مار در اکثر نقاط کشور یافت می شود و نشانه آن، خط قرمز رنگ یا نارنجی متمایل به قهوه ای است که از روی سر تا انتهای دم این مار کشیده شده است. مار قیطانی توانایی زندگی در مناطق کوهستانی، صحرایی و دامنه تپه ها را دارد.

سایر خزندگان باغ خزندگان اصفهان

ایگوانا: متاسفانه برخی از گونه های ایگوانا جزو جانوران در حال انقراض هستند. این جانور زیبا و دوست داشتنی در مالزی یافت می شود.
اژدهای کمودو: این خزنده از خانواده مارمولک ها است و جزو بزرگترین بزمجه های دنیا به شمار می رود که گاهی تا 3 متر رشد می کنند. کمودو ها در جزایر کمودو، رینکا، فلورس، گیلی موتانگ و پادار کشور اندونزی زندگی می کنند. وزن زیاد، دندان های تیز و قدرتمند و سرعت بالا در شکار کردن طعمه باعث شده است این جانور یک درنده خطرناک محسوب شود.
تمساح آمازون: تمساح های عظیم الجثه آمازون، شکارچیانی ماهر و پر قدرت هستند که برخی لقب درنده اصلی آمازون را به این خزنده غول پیکر داده اند.
ایگوانا: متاسفانه برخی از گونه های ایگوانا جزو جانوران در حال انقراض هستند. این جانور زیبا و دوست داشتنی در مالزی یافت می شود.
اژدهای کمودو: این خزنده از خانواده مارمولک ها است و جزو بزرگترین بزمجه های دنیا به شمار می رود که گاهی تا 3 متر رشد می کنند. کمودو ها در جزایر کمودو، رینکا، فلورس، گیلی موتانگ و پادار کشور اندونزی زندگی می کنند. وزن زیاد، دندان های تیز و قدرتمند و سرعت بالا در شکار کردن طعمه باعث شده است این جانور یک درنده خطرناک محسوب شود.
تمساح آمازون: تمساح های عظیم الجثه آمازون، شکارچیانی ماهر و پر قدرت هستند که برخی لقب درنده اصلی آمازون را به این خزنده غول پیکر داده اند.

در این مجموعه همچنین تعدادی عقرب، سوسک، خفاش، کوسه، سوسمار بالدار و مار دو سر قابل مشاهده هستند.

یکی از جالب ترین چیزهایی که در باغ خزندگان اصفهان خواهید دید، اسکلت بزرگ ترین مار بوآ در ایران می باشد که برای بسیاری از توریست ها و گردشگران جالب توجه است. همچنین بزرگترین صدف کلاه خودی در ایران نیز در همین باغ به نمایش گذاشته شده است. این صدف پوسته ی سفید با لایه های داخلی به رنگ نارنجی و قهوه ای دارد و با زیبایی چشم نواز خود، افراد بسیاری را به سمت خود مجذوب می کند.

نکته قابل توجه این است که زهر مار های سمی توسط کارکنان باغ خزندگان کشیده می شود و از این جهت، خطری بازدیدکنندگان را تهدید نمی کند. پس با خیال آسوده می توانید به تماشای جانوران حیرت انگیز موجود در این مجموعه بپردازید و اطلاعات جالبی درباره آنها به دست بیاورید.

 

باغ خزندگان اصفهان

 

امکانات باغ خزندگان

باغ خزندگان در پارک ناژوان قرار گرفته و از آنجا که گردشگران زیادی به این محل می آیند، امکانات رفاهی و تفریحی مناسبی  در این پارک برای مردم فراهم شده است؛ امکاناتی همچون رستوران، کافه، نماز خانه و سرویس بهداشتی. گردش در پارک ناژوان و بازدید از باغ خزندگان اصفهان، برای همه سنین تجربه ای جدید و خاطره انگیز خواهد بود. محوطه زیبا و سرسبز پارک، به همراه امکانات موجود در آن مکانی مناسب ایجاد کرده است تا با خیال راحت ساعت ها در آن وقت گذرانی کنید.

هزینه و ساعات بازدید از باغ خزندگان

بازدید از باغ خزندگان اصفهان، به قدری لذت بخش و جالب است که مردم معمولا چندین ساعت را برای این کار اختصاص می دهند و سپس باقی ساعات روز را نیز به گردش در پارک و استفاده از خدمات تفریحی آن می پردازند. به همین دلیل توصیه می شود اگر قصد دارید از باغ خزندگان بازدید کنید، صبح زود حرکت کنید تا فرصت کافی برای گشت و گذار و لذت بردن از محیط داشته باشید.

باغ خزندگان، همه روزه از ساعت 9 صبح تا 9 شب پذیرای گردشگران و بازدید کنندگان محترم می باشد.

هزینه بازدید از این محل، نفری 8 هزار تومان برای اتباع داخلی و 15 هزار تومان برای اتباع خارجی می باشد.

آدرس باغ خزندگان اصفهان

آدرس: اصفهان، اتوبان شهید حبیب اللهی، میدان سهروردی، خیابان الفت، پارک جنگلی ناژوان 

گزارش مشکل
تا کنون هیچ نظری ثبت نشده است
امتیاز 4.6 از 5 | از 100 کاربران به باغ خزندگان اصفهان