بندر انزلی

📅 بروزرسانی : ۹ تیر ۱۴۰۰ بازدید : 2548

بندر انزلی در مرکز شهر انزلی ، دومین شهر پرجمعیت گیلان محسوب می شود؛ همچنین بندر انزلی از بزرگترین شهر های گیلان و دارای بزرگترین و اولین بندرگاه دریای خزر در ایران است. مسافت این شهر تا مرکز استان گیلان، شهر رشت، ۴۰ کیلومتر می باشد. همچنین این شهر مرکز تجاری آزاد است و می توانید از خرید در آن بهره ببرید. انزلی براساس مقدار تخلیه و بارگیری کالا نهمین بندر مهم ایران و اولین بندر مهم شمال ایران به حساب می‌آید. با ما همراه باشید تا بیش تر با این شهر شمالی با آب و هوای عالی آشنا شوید.

معرفی بندر انزلی

بندر انزلی در قدیم با نام های بندر پهلوی، انزلیچ و چراغ پوشتان شناخته می‌شد، این بندر امروزه از مهم ترین و بزرگترین بنادر ایران است؛ این بندر یکی از مراکز مهم اقتصادی، مقصد محبوب گردشگری و قطب ورزشی   استان رشت به شمار می آید. بازار های بیشمار و بزرگ ، تفریحات آبی و بنا های تاریخی این شهرستان هرسال ۱۳ تا ۱۵ میلیون  گردشگر  را به خود جذب می کند. این شهر با دارا بودن غذا های متنوع و خوش طعم یکی از ۱۹ شهری به شمار می آید که در یونسکو در زمینه خوراک شناسی به ثبت رسیده است .

 

معرفی بندر انزلی

 

بندر انزلی کجاست؟

بندر انزلی ( در طول جغرافیایی ۴۹ درجه و ۲۸ دقیقه و عرض جغرافیایی ۳۷ درجه و ۲۸ دقیقه با ارتفاع منفی  ۲۶  متری از سطح دریا ) مرکز شهرستان انزلی در غرب استان گیلان قرار دارد. این شهر متشکل از سواحل خزر می باشد، تالاب بین‌المللی بندر انزلی از چند جزیره و شبه جزیره تشکیل شده است؛ که به واسطه پل به یکدیگر متصل اند.

بندر انزلی به دلیل نزدیکی به کشورهای همسایه شمالی ایران، ارتباط با اروپا از طریق رود ولگا و از طرف دیگر وجود دریای سیاه  از جنبه استراتژیک و اقتصادی برای ایران از اهمیت زیادی برخوردار است.

مساحت و جمعیت بندر انزلی

بندر انزلی مساحت ۳۱۵ کیلومتر مربع دارد و این شهرستان که دومین شهرستان مهم استان گیلان است؛ مردمانی زحمت کش و خونگرم دارد و از جمعیتی حدود  ۱۱۸۵۶۴ نفری برخوردار می باشد، با توجه به این امر از تراکم جمعیت زیادی برخوردار است و یکی از متراکم ترین شهرهای ایران محسوب می شود.

آب و هوای بندر انزلی

استان رشت آب و هوای مرطوب و شرجی با میانگین بارش ۱۹۰۳ میلی لیتر در سال دارد، میزان رطوبت در این شهر به ۷۰ الی ۹۰ درصد در سال نیز می‌رسد و بیش‌تر بارندگی در ماه آبان اتفاق می‌افتد. این منطقه تابستان هایی گرم و مرطوب و زمستان هایی معتدل دارد. آب و هوای این منطقه باعث ایجاد مشاغل کشاورزی و کشت برنج در این شهرستان شده ، که خود تامین کننده برنج مناطق مختلف ایران با بهترین کیفیت است.

آداب و رسوم و فرهنگ مردم بندر انزلی

بندر انزلی به دلیل ورود ارمنی ها و اروپایی ها که از جنگ جهانی فرار کرده بودند، با فرهنگ غربی آشنا شده و امروزه هم کمی از این فرهنگ در شهر مشاهده می‌شود.
مردم بندر انزلی مانند سایر مردم کشور پهناور ایران مهمان نواز هستند؛ این مردمان خوش ذوق غالباً با کار های خدماتی ، برنج کاری ، کشاورزی ، ماهیگیری ، صنایع دستی امرار معاش می‌کنند. از آداب و رسوم زیبای این منطقه، برگزاری مراسم های جشن و شادی با آهنگ های سنتی و لباس های محلی رنگی را می توان نام برد.

 

اسکله بندر انزلی

 

مذهب و زبان مردم بندر انزلی

مردم بندر انزلی غالبا همانند دیگر شهر های ایران مسلمان و شیعه هستند؛ ولی مسیحیان زیادی نیز نسبت به ناحیه های دیگر کشور عزیزمان در این منطقه زندگی می کنند، همچنین همانطور که گفته شد ارمنی ها در جنگ‌ جهانی به این منطقه مهاجرت کرده و امروزه هم در این شهر تعدادی از آن ها ساکن هستند. مردمان انزلی به زبان گیلکی بیه پسی و با لهجه مخصوص انزلی صحبت می‌کنند، به افراد اهل انزلی، انزلیچی گفته می‌شود. مردمان این استان نیز با هر مذهب و باور همانند دیگر نقاط ایران با صلح و امنیت کنار یکدیگر زندگی می کنند. 

لباس محلی بندر انزلی

لباس های محلی مردان و زنان بندر انزلی از رنگی ترین و شادترین و لباس های جهان است و دارای پوشش کامل است. لباس های محلی شمال ایران به سه دسته قاسم آبادی، تالشی و رسوخی تقسیم می‌شوند. زنان انزلی لباس محلی شامل روسری، سربلند، پیراهن یا جامه، جلیقه کت، الجاقبا (جلیقه مخملی )، دامن، شلیته (دامن کوتاه پرچین)، شلوار و چادر کمر می شود.
لباس محلی مردان انزلی شامل پیراهن، جلیقه، شلوار گشاد، شال کمر، کلاه نمدی می شود. 

جاذبه های گردشگری بندر انزلی

همانطور که گفته شد ، بندر انزلی با جاذبه های گردشگری و دیدنی مختلف می‌تواند مکانی مناسب برای گردشی ۳ تا ۴ روزه باشد. ما در اینجا چند تا از جاذبه های گردشگری این شهرستان را برای شما معرفی کرده ایم.

 • ساحل دریا: این بندر از طرفی به دریای خزر و از طرفی به خشکی ختم می شود و ساحل ۴۲ کیلومتری این شهر یکی از دیدنی های جذاب انزلی به شمار می رود.
 • تالاب انزلی: این تالاب که به ثبت جهانی رسیده است، ۲۰ هزار هکتار مساحت دارد. در این تالاب نیلوفر آبی و تعدادی از پرندگان نیز مشاهده می شوند.
 • مناره انزلی یا برج ساعت: مناره انزلی با نام محلی برج ساعت در واقع یک برج دیدبانی آجری است که در سال ۱۸۱۵ میلادی در دوره قاجار ساخته شد. مناره این برج ۲۸ متر و تا بالکن ۲۰ متر ارتفاع دارد .
 • پل انزلی و پل غازیان: هر دو پل به مدت ۱۸ ماه از بتن به دست شرکت های خارجی ساخته شدند و مسیر ارتباطی بین قزوین ، رشت و تهران را آسان تر کردند. تا قبل از احداث این پل مردم با قایق از این مسیر عبور می کردند .
 • کاخ میان پشته: در شهرستان انزلی میان دو پل انزلی و غازیان قرار دارد که در دوره ی قاجار ساخته شد و کاربری آن بعد از انقلاب به موزه نیروی دریایی تغییر پیدا کرد؛ این موزه سلاح های گرم و سرد نیروی دریایی و ماکت های مختلف از ناو های جنگی را به نمایش می گذارد.

 

جاذبه های گردشگری بندر انزلی

 

 • گورستان لهستانی ها: در پی جنگ جهانی دوم ده ها هزار نفر از مردمان لهستانی را به اردوگاه کار اجباری فرستادند؛ تا اینکه با دخالت آلمانی ها و مقاومت لهستانی ها درخواست برگرداندن مردم لهستانی داده شد، ولی در راه برگشت بر اثر بیماری و سوء تغذیه تعداد بیشماری از لهستانی ها جان باختند و تعدادی دیگر در ایران ماندگار شدند. 
 • پارک های بندر انزلی: پارک کارآموزی، پارک جنگلی بندر انزلی و پارک جنگلی گیسوم از جمله پارک های تفریحی و زیبای بندر انزلی هستند؛ پارک های جنگلی با پوشش گیاهی و آب و هوای بینظیر از جمله معروف ترین پارک های این منطقه به شمار می آیند ‌.
 • بازار های بندر انزلی: بندر انزلی بازار های متنوع و مختلفی دارد که بیشتر آنها برای خرید صیفی جات، انواع ماهی ها میگو ها و دیگر غذا های دریایی و صنایع دستی است که ما در اینجا به آنها کنی اشاره می‌کنیم.
 1. شنبه بازار انزلی: بازاری هفتگی است که در روز های شنبه برگزار می‌شود و هر هفته اجناس زیادی به فروش می رسد. 
 2. بازار کاسپین: در مجاورت بازار پردیس است و لوازم تزئینی و… را به فروش می گذارد. 
 3. بازار پردیس: با بازار روس ها علاوه بر لوازم دستی و… پوشاک و لوازم روسی را به فروش می‌رساند .
 4. بازار ساحلی: پوشاک و اجناس آرایشی ‌و… را به فروش می‌گذارد. 
 5. بازار های کپورچال: پاساژ گیلار انزلی ، ماهی انزلی، سپه انزلی  نیز از دیگر بازار های این شهرستان به حساب می‌آید.
 • چند هتل با امتیاز خوب در انزلی:

شما برای اقامت در انزلی میتوانید از هتل های زیر استفاده نمایید:

 1. هتل دلفین با امتیاز۳/۸
 2. هتل جهانگردی انزلی با امتیاز ۳/۸
 3. هتل آپارتمان سفید با امتیاز ۳/۴
 4. هتل دنیز با امتیاز ۳/۳
 5. هتل ملورین با امتیاز ۳/۲
 6. هتل کادوسان با امتیاز ۳/۱
گزارش مشکل
تا کنون هیچ نظری ثبت نشده است

lahzeakhar.com/Tourist-attractions-full-information/25209-%D8%A8%D9%86%D8%AF%D8%B1-%D8%A7%D9%86%D8%B2%D9%84%DB%8C

امتیاز 5 از 5 | از بین 100 کاربران به بندر انزلی