علم‌ کوه

📅 بروزرسانی : ۳۰ خرداد ۱۴۰۰ بازدید : 1141

علم کوه  که در شمال ایران قرار گرفته است، بیشتر شهرت این کوه به خاطر وجود دیواره ای است که مسیر صخره نوردی و سنگ‌نوردی این کوه را تحت تاثیر قرار داده است. اولین فردی که به این کوه صعود کرده، داگلاس بوسک از کشور بریتانیا می باشد که او در سال ۱۹۳۳ به قله این کوه صعود کرده است. با ما همراه باشید تا بیشتر با این کوه زیبا آشنا شوید.

علم کوه کجاست؟

علم کوه در استان مازندران، شهرستان کلاردشت، منطقه تخت سلیمان، مرکز رشته کوه البرز و در جنوب دریای مازندران قرار دارد، همچنین این کوه مشرف به طالقان هم می باشد. در کل علم کوه به شهر های کلاردشت و رودبارک، از طرف دیگر به شهر های طالقان و پراچان نزدیک است.

 

صخره-نوردی-در-علم-کوه.


دیواره ی علم کوه

دیواره ی علم کوه همان طور که گفته شد به خاطر مسیر سخت صخره نوردی و سنگ نوردی که ایجاد کرده است، شهرت زیادی دارد. علم کوه و دیواره اش از گذشته مورد توجه زیادی از طرف کشورهای خارجی بوده اند و کوهنوردان خارجی زیادی بر این کوه صعود کرده اند. اگر عکس علم کوه را مشاهده کنید، متوجه دلیل مشهوریت این دیواره و مسیرهای صخره نوردی اش خواهید شد.


ارتفاع علم کوه

علم کوه بعد از دماوند، دومین قله مرتفع ایران می باشد. قله علم‌کوه با ارتفاع ۴۸۵۰ متر در لیست قله های ۴۰۰۰ متری ثبت شده است. منطقه تخت سلیمان دارای ۴۷ قله با ارتفاع بالای ۴۰۰۰ متر می باشد، به همین خاطر به آن لقب آلپ ایران را داده اند. 


آب و هوای علم کوه

آب و هوای قله علم کوه سردسیر و کوهستانی است، در پاییز و زمستان با بارش برف، طوفان شدید، بوران و بهمن همراه است، در بهار هم بارش برف و طوفان ادامه دارد؛ اما در تابستان این قله دارای هوای معتدلی است و از طرف غرب باد می وزد.


بهترین زمان صعود به علم کوه 

طبق آب و هوای این قله امکان صعود در فصل های زمستان، پاییز و بهار وجود ندارد و بهترین فصل برای صعود به این قله فصل تابستان است، به خصوص از نیمه دوم تیر ماه که هوا در این کوه معتدل تر است.


مسیرهای صعود به علم کوه

برای صعود به قله علم کوه چهار مسیر مختلف وجود دارد، که ما در اینجا از آسان ترین راه شروع به معرفی این مسیرها می کنیم.
●    مسیر جنوبی: ساده ترین مسیر صعود به قله است که از رودبارک آغاز شده و با عبور از ونداربن، تنگ گلو و حصار چال از سمت جنوب به قله می رسید.
●    مسیر شمالی: یکی از سخت ترین مسیرها این مسیر است، که از رودبارک آغاز شده و با عبور از ونداربن،پناهگاه سرچال، علم چال و گردنه سیاه سنگ از سمت شرق به قله می رسید.
●    مسیر دیواره: دیواره نوردی هم از رودبارک آغاز می شود، با عبور از ونداربن، پناهگاه سرچال، علم چال و دیواره شمالی به قله می رسید.
●    مسیر گرده آلمان ها: این مسیر نیازمند وسایل فنی کوهنوردی است، که از رودبارک آغاز می شود و با عبور از ونداربن، پناهگاه سرچال، علم چال و گرده آلمان ها از سمت شمال به قله می سید.
 

گزارش مشکل
تا کنون هیچ نظری ثبت نشده است

lahzeakhar.com/Tourist-attractions-full-information/25196-%D8%B9%D9%84%D9%85%E2%80%8C-%DA%A9%D9%88%D9%87

امتیاز 5 از 5 | از بین 100 کاربران به علم‌ کوه