امتیاز 5 از 5 | از بین 100 امتیاز دهنده به دشت هویج

دشت هویج

زمان مطالعه : 5 دقیقه

روستای افجه که از توابع شمیرانات تهران است، یکی از مناطق گردشگری تهران می باشد که از جمله پاتوق های پایتخت ‌نشینان برای تعطیلات آخر هفته و فرار از دغدغه های زندگی ماشینی است. دشت هویج که بخشی از روستای افجه را به خود اختصاص داده، یکی از مناطق گردشگری این روستا می باشد که سالانه بسیاری از گردشگران داخلی برای ساختن لحظات خوش به آنجا سفر می کنند. برای آشنایی بیشتر با این جرگه زیبا از تهران با ما همراه باشید.

دشت هویج کجاست

شهرستان شمیرانات از توابع لواسان تهران می‌باشد که بهشتی با نام دشت هویج را در ۹ کیلومتری شمیرانات در دل روستای افجه قرار داده است.

 

دشت هوجی کجاست

آشنایی با دشت هویج، دشتی خالی از هویج

این دشت که امروزه محصولی در آن کشت نمی‌شود، در گذشته محل کشت هویج بوده، به همین علت این نام برای آن انتخاب شده است. البته روایات متفاوتی برای نامگذاری دشت وجود دارد، برخی از روایات حاکی بر این هستند که در گذشته این منطقه شکارگاه شاهان صفوی بوده و به علت آب و هوای گرمی که نسبت به مناطق اطراف خود دارد، به دشت هویج شهرت یافته؛ اما معتبرترین این مستند دار حاکی بر این هستند که شهرت این دشت به دشت هویج به علت کشت هویج در آن و حجم رنگ نارنجی که در فصل کشت شاهدش بودند، می باشد. 
غرب این دشت به مناطقی همچون امامه در فاصله ۳. کیلومتری، فشم با فاصله ۳۴ کیلومتری، آهار به فاصله ۴۰ کیلومتری و شرق پایتخت در فاصله ۲۶ کیلومتری می رسد.
همچنین این دست که در گذشته محل عبور ناصرالدین شاه و دیگر شاهان قاجار برای رسیدن به دشت لار و دیگر مناطق ییلاقی بوده است، مسیر مالرویی در ضلع شمالی تلاش دارد که برخی از سنگفرش هایش همچنان باقی مانده‌اند؛ این مسیر به راه شاه عباسی نیز شهرت دارد.

مکان های دیدنی دشت هویج

دشت هویج یک مکان مناسب برای تفریح و گردشگری می باشد که با سفر به این دشت می توانید از هوای پاک و مطلوب این منطقه استفاده کنید و یا حتی تعطیلات خود را در اینجا سپری کنید. این دشت جدا از تمام زیبایی ‌ها و طبیعتی که دارد، مکان های دیدنی بسیاری را در خود جای داده که در این مطلب آنها را به شما معرفی می کنیم.

 

معرفی دشت هویج

 

آبشار پسچویک

در مسیری که از روستای افجه تا دشت هویج می کنید، جدا از جاده بیک و طبیعت زیبای آن پدیده هایی را می‌توانید ببینید که یکی از آن‌ها آبشار پسچویک می باشد. این آبشار که با نام پسگوئک نیز شناخته می شود، ۱۵ متر ارتفاع دارد و جذابیت‌های این منطقه است. این آبشار چشمگیر مشرف به دشت هویج می باشد که می‌توانید از آنجا، نمای زیبایی از دشت هویج را در یک قاب از دور مشاهده کنید. آبشار پسچویک پوشیده از درختان افراست، و محل مناسبی برای استراحت و گذراندن وقت خود قبل از رفتن به دشت هویج می باشد.

قلعه ساکا

اگر به دنبال آثار باستانی در این منطقه هستید، به قلعه ساکا سری بزنید. این قلعه که به قلعه دربند نیز شناخته می شود، یکی از آثار قدیمی منطقه به شمار می رود که قدمت آن به قرن دوم یا سوم هجری می رسد. اگر می خواهید کل روستا را در یک نگاه ببینید، قلعه ساکا محل مناسبی برای این کار می باشد که به تمام روستا اشراف کامل دارد. این قلعه کهنسال تا دوره صفوی مورد استفاده قرار می گرفت و فعال بود، اما امروزه بقایای زیادی از آن باقی نمانده و همانند قلعه ناصرالدین شاه از بین رفته است.

قصر ناصری

این قصر که ساخت آن را به دوره ناصرالدین شاه نسبت داده اند، یکی دیگر از بناهای تاریخی روستای افجه است که در همسایگی دشت هویج قرار دارد. در کمال تاسف این قصر که در ضلع شمالی روستا میان باغی بزرگ ساخته شده بود، تنها بقایای از آن باقی مانده که ۱.۵ متر دیوار تلی از آجر هستند و بنای اصلی قصر به طور کلی تخریب شده است.

 

جاذبه های دیدنی دشت هویج

محله چراغان

محله چراغان که با بافت سنتی و زیبا در مجاورت سقاخانه حضرت ابوالفضل در کنار چنار و چهارصد ساله قرار دارد، دیگر شگفتی این روستا است.

آبشار موآب

این آبشار خروشان و زیبا با ارتفاع ۱۸۰ متر درست مشرف به دشت هویج است و از معروف‌ترین دیدنی های روستای می باشد. این آبشار تنها ۲۰ دقیقه با دشت هویج فاصله دارد و در کنار آب آبشار پسچویک قرار گرفته است.

روستای ییلاقی افجه

روستای تاریخی افجه که در ۳۰ کیلومتری شمال شرقی تهران در شهرستان شمیرانات از توابع بخش لواسانات منطقه ۱ تهران قرار دارد، با ارتفاع ۲۰۴۰ متری از سطح دریا، تابستان هایی خنک و مطلوب و زمستان هایی کوهستانی دارد. این روستا که مملو از آثار تاریخی و شگفتی های طبیعی بسیاری از جمله دشت هویج می باشد، مقصد بسیاری از پایتخت‌نشینان برای گذراندن تعطیلات خود و دوری از آلودگی هوا است.

بهترین زمان برای سفر به دشت هویج

این دشت که منطقه ای خصوصی محسوب می شود، یکی از بهترین گزینه ها برای کمپینگ و علاقمندان به طبیعت می باشد و در همه فصول سال میزبان بسیاری از طبیعت گردان است؛ اما بهترین زمان برای اسکان در آن فصل بهار می باشد؛ چرا که سرسبزی و طراوت ویژه‌ای داشته و مملو از گل های وحشی است.  البته این دشت در پاییز یا زمستان نیز محل بسیار خوبی برای برف بازی و خاطر سازی در یک روز برفی است؛ اما به علت این که واقع در منطقه‌ای کوهستانی می باشد، هوای بسیار سردی دارد و برای اسکان در این دشت در فصول سرد حتماً می بایست وسایل گرمایشی مناسبی همراه داشته باشید. به علاوه لازم به ذکر است که در تابستان دشت هویج، آفتابی سوزان و هوایی گرم دارد؛ به همین سبب خیلی مورد علاقه طبیعت گردان و گردشگران برای کمپینگ و اسکان نمی باشد.

 

دشت هویج در فصل زمستان

 

مسیر دسترسی دشت هویج

دشت هویج از مناطق دیدنی و گردشگری استان تهران است؛ دارای مسیری سهل‌الوصول و امن می باشد که از تهران آغاز می‌شود و تا لواسانات امتداد می‌یابد. فاصله روستای افجه برای ساکنان شمال و شرق تهران زیاد نیست و به سهولت می‌توانند از طریق اتوبان‌های منتهی اتوبان شهید بابایی و ورود به جاده لشکرگ به تابلوی ورودی این روستا برسند؛ همچنین از شمال شهر نیز با قرار گرفتن در اتوبان ارتش و سپس جاده سوهانک، از گردنه قوچک عبور کرده و به میدان لشکرک برسند تا در امتداد جاده به تابلوی ورودی روستای افجه برخورد نمایند. 
مسافرانی که از کرج یا شمال کشور به سوی روستای افجه و دشت هویج عازم می شوند، می توانند با اطمینان از باز بودن جاده بالای دیزبین و عبور از فشم، میگون و فشم و زردبند، خود را به میدان لشکرک رسانده و در مسیر مستقیم به تابلو ورودی روستای افجه، پس از میدان بسیج، برسند.

فاصله تهران تا دشت هویج

روستای افجه حدود ۳۰ کیلومتر با شمال شرق تهران فاصله دارد و این فاصله تا دشت هویج به حدود ۲۶ کیلومتر می‌رسد.

نکاتی که در سفر به دشت هویج باید رعایت کنید

  • برای سفر به این روستاهای سردسیر در فصول سرد سال حتماً وسایل و تجهیزات گرمایشی همراه داشته باشید.
  • اقامتگاه رسمی هتلی یا غیر هتلی در این روستا وجود ندارد.
  • در هنگام اسکان و کمپینگ مراقب حیوانات وحشی باشید و از آب آبشار ها و رودخانه این روستا به عنوان آب شور و آشامیدنی استفاده نکنید.
  • دشت هویج منطقه‌ای خصوصی می‌باشد و محلی ها دور آن حصار کشیده اند؛ پس برای ورود به آن حتماً از صاحب حقیقی ملک اجازه بگیرید و در صورت نیاز می بایست مبلغی به وی پرداخت کنید.
درج نظر