سد طالقان

📅 انتشار : 1400/02/06 📅 بروزرسانی : 1400/02/06 بازدید : 4287

سد طالقان یکی از بزرگترین سد های ایران بشمار میرود که بر روی رودخانه شاهرود ساخته شده. در پشت این سد زیبا و ارزشمند، دریاچه طالقان قرار دارد که اهمیت بزرگی در زیبا سازی و به وجود آوردن یک چشم انداز زیبا و مناظر طبیعی و فوق العاده این مکان می باشد. سد طالقان طبیعت بکر و شرایط اقلیمی مناسبی را مهیا کرده که باعث جذب گردشگران از سراسر ایران در این منطقه است.

دریاچه طالقان کجاست؟

دریاچه سد طالقان در استان البرز و در شهرستان طالقان واقع شده که زیبایی منحصر به فرد و طبیعتی بکر را در کنار سد طالقان به دیده‌ های گردشگران و مسافران میکشد و محیطی چشم نواز را به وجود آورده که برای گذراندن یک روز آرام و پر از حس تازگی کافیست. به محض ورود به استان طالقان، میتوانید از طبیعت این منطقه زیبا تا پایان سفر خود لذت ببرید.

 

سد طالقان

 

مشخصات سد طالقان

ساخت سد طالقان در فروردین ماه 1381 شروع شد و پایان کار در سال 1385 بود که در مرحله بهره برداری قرار گرفت. سد خاکی طالقان با هسته رسی، یک دهانه 15 کیلومتری را در بر میگیرد و ظرفیت 420 میلیون متر مکعب را در خود جای داده است. نیروگاه آبی این سد قادر به تولد برقی در حدود 18 مگاوات می باشد.
سد طالقان در ارتفاع 1789 متری از سطح دریا قرار دارد که ارتفاع تاج آن از کف رودخانه 103 متر است که این سد را در لیست بزرگترین سد های ایران قرار می دهد.

ماهیگیری در سد طالقان

در این مکان به دلیل وجود ماهی هایی همچون قزل آلای رنگین کمان، کپور و زردپر باعث جذب ماهیگیران شده و محل مناسبی برای ماهیگیری می باشد که می توان لذت و آرامش ماهیگیری را در مکانی دلنشین و آرام تجربه کرد.
اما به این نکته توجه داشته باشید که اگر برای ماهیگیری به طالقان می روید، باید از اداره محیط بانی مجوز تهیه کنید که با گرفتن این مجوز می توانید روزانه تا سقف 10 ماهی صید کنید که تجربه هیجان انگیز و لذت بخشی را برایتان به ارمغان می آورد.

بهترین زمان بازدید از سد طالقان

سد طالقان از طبیعتی سرسبز و زنده برخوردار است و بهترین زمان سفر به این مکان، فصل زیبای بهار می باشد. در فصل بهار و اردیبهشت ماه، به دلیل پوشش گیاهی و متنوع در این زمان، سد طالقان به اوج زیبایی خود میرسد و می توان سر زندگی را در اینجا یافت.
اما به این نکته نیز باید توجه نمود که طالقان در تمام فصول زیبایی خاص خود را دارد و سفر به این منطقه به سلیقه و حال و هوای خودتان بستگی دارد که کدام فصل را برای سفر انتخاب می کنید.

 

سد طالقان الیرز

 

آدرس سد طالقان

سد طالقان در استان البرز، اتوبان تهران-کرج به سمت قزوین ، ۱۰۰کیلومتر پس از شهر کرج شهرستان طالقان

تصاویر سد طالقان

در ادامه این مطلب، برای شما تصاویری از سد و دریاچه طالقان قرار داده ایم تا بتوانید لذت کوتاهی از این تصاویر ببرید.

 

دریاچه سد طالقان

 

تصاویر سد طالقان

 

گزارش مشکل
تا کنون هیچ نظری ثبت نشده است
امتیاز 4.5 از 5 | از 100 کاربران به سد طالقان