امتیاز 5 از 5 | از بین 100 امتیاز دهنده به بهترین سواحل قشم

سواحل قشم

زمان مطالعه : 5 دقیقه

اگر اطلاعات کمی هم درباره زمین شناسی داشته باشید، به خوبی می دانید که جزیره قشم یکی از منحصر به فردترین جزایر ایران و خاورمیانه از نظر زمین شناسی است. از قشم به عنوان تنها ژئوپارک ایران و بزرگ ترین ژئوپارک خاورمیانه یاد می کنند، منطقه ای که از نظر زمین شناسی و تنوع پدیده های موجود در آن از جمله بناهای تاریخی بسیار مهم تلقی می شود. جزیره قشم یکی از مهم ترین مقاصد گردشگری است که سفر به آن از طریق مسیرهای هوای و دریایی امکانپذیر است. با در نظر گرفتن شرایط آب و هوایی شرجی و گرم در قشم، بهترین زمان سفر به این جزیره هفتگانه فصل زمستان و پائیز است. قشم از اصلی ترین مقاصد توریستی و گردشگری در ایران است که به لطف دارا بودن جاذبه هایی خارق العاده و طبیعی همواره توجه بسیاری از گردشگران را به خود جلب می کند. بسیاری از زمین شناسان عقیده دارند که جزیره قشم یک جزیره معمولی نیست و در حقیقت نمی توان آن را با هیچ جزیره دیگری مقایسه کرد!

 

سواحل قشم

 

معرفی ساحل های قشم

جاذبه های طبیعی و گردشگری قشم بسیار متنوع و متفاوت است، اما در حقیقت سواحل این جزیره به عنوان مهم ترین و دیدنی ترین جاذبه های توریستی آن شناخته می شود. اگر از این موضوع باخبر باشید که وسعت جزیره قشم تقریبا 2 برابر بحرین و حتی سنگاپور است، به خوبی می توانید حدس بزنید که چند ساحل زیبا در آن واقع شده است. قشم بیش از 1500 کیلومتر مربع وسعت دارد و پهناور بودن آن باعث شده تا بتوان شاهد دیدنی ترین مناظر طبیعی در سواحلی هم چون ناز، زیتون، سوزا، شیب دراز، سلخ، لافت، سیمین و دوستکو بود. حتی در بین این سواحل دیدنی که حاوی مناظری چشم نواز برای گردشگران هستند، تنوع نوع سواحل از جمله سواحل ماسه ای، صخره ای و گلی از جمله مواردی است که می توان به آن اشاره کرد.

 

ساحل زیتون قشم

گردشگران در ساحل زیتون قشم هیچ یک از تفریحات دریایی مانند قایق سواری و حتی شنا را تجربه نخواهند کرد، اما با این حال ساحل زیتون را باید به عنوان یکی از مناظر زیبا و بسیار تمیز در قشم معرفی کرد. این ساحل به لطف داشتن امنیت بسیار زیاد از بهترین مکان ها برای کمپینگ و چادر زدن است. در حقیقت ساحل زیتون را به عنوان مطرح ترین ساحل جزیره قشم معرفی می کنند، اجرا مراسم های مختلف از جمله مراسم اجرا موسیقی سنتی از جمله جذابیت های بسیار مهمی است که در این ساحل می توان شاهد آن بود. اگر به ورزش های ساحلی علاقه مند باشید، در ساحل زیتون امکان تجربه این ورزش ها را خواهید داشت.

 

ساحل زیتون قشم

 

ساحل سوزا قشم

ساحل سوزا در حقیقت یک انتخاب متفاوت برای گردشگران جزیره قشم به شمار می رود، سوزا در سی و نه کیلومتری جزیره قشم قرار دارد. قرار گرفتن تنگه هرمز در نزدیکی این ساحل سهم بسزایی در افزایش موقعیت استراتژیک آن از نظر گردشگری داشته است. ساحل سوزا به عنوان یکی از بهترین سواحل جزیره قشم شناخته می شود، چرا که آثار تاریخی فراوان و زیبایی های منحصر به فردی را در دل خود جای داده است. ساحل سوزا با ماسه های طلایی اش مهم ترین چیزی است که در نگاه اول توجه گردشگران را به خود جلب می کند، در کنار زیبایی های طبیعی این ساحل، دیدنی های بسیار زیادی در انتظار گردشگران خواهد بود. دیدنی هایی که محدود به بازار سنتی یا فضای سبز یا صنایع دستی این منطقه نمی شود. آب انبار بی بی یکی از این جاذبه های دیدنی و تماشایی است که می تواند نقش مهمی در مرور تاریخ در زمانی کوتاه داشته باشد.

 

ساحل سوزا قشم

 

سوزا در قسمت مرکزی بخش "شهاب" جزیره قشم واقع شده است، تنگه های مهم از جمله هرمز، کلمادون و لرد سهم بسزایی در بیشتر شناخته شدن این ساحل زیبا داشته است. با نگاهی به گذشته این ساحل می توان اطلاعات زیادی را درباره تجارت دریایی آن با کشورهایی مانند پاکستان، هندوستان و آفریفا به دست آورد. در ساحل روستا سوزا آب و هوایی گرم در انتظار شما خواهد بود، اما پوشش گیاهی متنوع و وسیع این منطقه قطعا توجه شما را جلب می کند. آثار تاریخی از جمله ساختمان قدیمی گمرک یکی از ده ها آثار تاریخی مهمی است که در سوزا به سادگی قابل مشاهده خواهد بود. اگر قصد ماندن در ساحل سوزا را داشتید، می توانید از اقامتگاه های بوم گردی این منطقه نیز دیدن کنید.

 

ساحل روستای سلخ

ساحل روستای سلخ از جمله سواحل زیبا و متفاوت در قشم است که توجه مسئولین بومی به آن باعث رونق گردشگری در این منطقه شده است. این روستای ساحلی در فاصله 75 کیلومتری جزیره قشم قرار گرفته و پتانسیل های فراوان گردشگری در آن یکی از مهم ترین پارامترهایی است که امروزه حتی با وجود فاصله نسبتا زیاد این ساحل با ساحل اصلی قشم، گردشگران بسیاری از آن دیدن می کنند. نه تنها ساحل سلخ بلکه ظرفیت های فراوان روستا نیز از جمله موضوعاتی است که امکان تنوع اقلیم های گردشگری برای بازدیدکنندگان را فراهم می کند. ساحل روستای سلخ به عنوان بخشی از هویت سنتی قشم شناخته می شود و امروزه این ساحل جزء برترین نقاط اصلی هدف گردشگری نیز به شمار می آید. اجرا برخی از مهم ترین پروژه های گردشگری در روستای سلخ موجب شده تا بسیاری از تجهیزات مهم تفریحی و گردشگری، برای جذب حداکثر گردشگران نیز در حال طراحی و یا ساخت باشد. در ساحل این روستا که تنها بخشی از سواحل 1500 کیلومتری جزیره قشم است، می توان شاهد ساخت تندیس ها و نمادهایی زیبا از سلخ بود.

 

ساحل روستای سلخ

 

ساحل روستای شیب دراز

جزیره قشم در سرزمین ایران قطعا جزء یکی از عجیب ترین جزایر جهان محسوب می شود، این جزیره پتانسیل های فراوانی را برای گردشگری در دل خود جای داده است و همین موضوع باعث شده تا امروزه گردشگران به کشف این جاذبه ها مشغول باشند. شیب دراز هم یکی از این شگفت انگیزترین جاذبه های توریستی است که البته هر ساله میزبانی مهربان برای لاک پشت های پوزه عقابی هم هست! به فاصله 50 کیلومتر از قشم می توانید از ساحل روستای شیب دراز دیدن کنید، ساحل ماسه ای شیب دراز قطعا یکی از مهم ترین چیزهایی است که در بدو ورود به آن خیره می شوید. تنوع زیستی و موجودات دریایی مختلف از دیگر مواردی است که شیب دراز را به عنوان یک هدف توریستی فوق العاده معرفی می کند. 

تنوع موجودات دریایی و آبزیان در شیب دراز تا جایی است که اگر فصل تابستان یا زمستان را برای حضور در این منطقه انتخاب کنید، در هر حال با شگفتی هایی دوست داشتنی رو به رو خواهید شد. لاک پشت های پوزه عقابی اصلی ترین دلیل شهرت و محبوبیت ساحل روستای شیب دراز از سواحل قشم است، این لاک پشت ها به عنوان یکی از گونه های در حال انقراض و البته بسیار مهم شناخته می شوند. نام دیگر این لاک پشت، منقار کوتاه است و دلیل این نامگذاری هم به نحوه تغذیه لاک پشت باز می گردد، لاک پشت پوزه عقابی برای پیدا کردن غذا اصلی اش از بین مرجان های دریایی خود را به شکل منقار عقاب در می آورد، به همین دلیل این نام را برای او انتخاب کرده اند. نه تنها بومیان و مردم محلی بلکه روباه و سگ ها نیز نقش زیادی در انقراض این گونه داشته اند، چرا که با برداشتن تخم این لاک پشت ها به پایان چرخه حیات این گونه کمک می کنند!

 

ساحل قشم

 

ساحل روستای مسن  

در جاده ساحلی بخش جنوب جزیره قشم می توانید ساحلی زیبا را نظاره گر باشید که به آن ساحل مسن شهرت دارد. فاصله ساحل روستای مسن تا قشم 42 کیلومتر است و در حقیقت علت نامگذاری مسن ارتباط نزدیکی با کلماتی هم چون "سنگ" دارد. در حاشیه کوه کلات روستای مسن می توان شاهد وجود سنگ های فراوانی بود که انعکاسی از نام این روستا هستند. ساحل مسن از جمله مناطق شناخته نشده یا کمتر شناخته شده جزیره قشم است که می توان آن را به عنوان نمادی متفاوت از تاریخ و طبیعت معرفی کرد. ساحل روستا بکر مسن که جزء بخش شهاب در این جزیره است، از جمله مناطقی است که تعداد گردشگران در آن بسیار کمتر از دیگر سواحل قشم است. در این ساحل می توانید شاهد جذابیت های طبیعی متفاوت و دیدنی هم چون کوه های طبیعی مانند سیر و دژ باشید.

 

ساحل نقره ای قشم

اگر یکی از طرفداران رنگ نقره ای باشید، ساحل هنگام منظره ای چشم نواز را برای شما تداعی می کند، منظره ای که در آن با پاشش رنگ نقره ای، چشم هر بیننده ای مسحور و مجذوب خواهد شد. به طول 50 کیلومتر شاهد ساحلی با زیبایی های هیجان انگیز خواهید بود. ساحلی که به دلیل وجود برخی از غنی ترین مواد معدنی در خود انعکاس دهنده رنگی نقره ای است. نیازی به وجود هیچ زرق و برق خاصی در این ساحل احساس نمی شود، چرا که زیبایی های طبیعی آن برای بازدیدکنندگان کافی است. این زیبایی ها آنقدر جذاب بوده و هست که دیگر هیچ کس اجازه برداشتن مشتی از این ماسه ها حتی برای دیدن را نیز ندارد! برخی معتقداند که حساب این ساحل از دیگر سواحل قشم و حتی سواحل ایران، کاملا جدا است. اگر علت براق بودن این ساحل را نمی دانید، باید بگوییم که فلس های خرد شده ماهی ها به مرور زمان در لایه های مختلف شن، دلیل انعکاس این اشعه های خیره کننده است. در حقیقت ساحل نقره ای، گالری دیدنی ترین لحظه ها است. 

 

ساحل نقره ای قشم

 

درج نظر

تورهای داخلی

تور کیش 4 و 5 و 6 مرداد ویژه هتل های 5 ستاره (اقساطی)
3 شب
زاگرس زاگرس
زاگرس زاگرس
افق بال فرشتگان
4 مرداد - 9 مرداد

تور قشم زمینی 3 مرداد
3 شب
قطار ... قطار کویر
قطار ... قطار کویر
محراب سیر کیش
3 مرداد - 7 مرداد

تور کیش 6 مرداد
2 شب
کیش ا ... کیش ایر
کیش ا ... کیش ایر
پرنده مهاجر
6 مرداد - 8 مرداد

تور مشهد 8 مرداد
2 شب
قطار ... قطار رجا
قطار ... قطار رجا
الیما گشت
8 مرداد - 11 مرداد

تور کیش 2 و 3 و 8 مرداد
4 شب
کیش ا ... کیش ایر
کیش ا ... کیش ایر
ندا پرواز
2 مرداد - 12 مرداد

تور کیش 2 مرداد
4 شب
زاگرس زاگرس
کیش ا ... کیش ایر
گردشگر زمان
2 مرداد - 6 مرداد

تور کیش 8 مرداد
6 شب
آتا آتا
زاگرس زاگرس
دانیار سفر پارسیان
8 مرداد - 14 مرداد

تور مشهد 2 مرداد
3 شب
زاگرس زاگرس
وارش وارش
پرنده مهاجر
2 مرداد - 5 مرداد

تور قشم 2 مرداد
4 شب
تابان تابان
ایران ... ایران ایر
ندا پرواز
2 تیر - 6 تیر

تور کیش 8 مرداد
5 شب
وارش وارش
زاگرس زاگرس
دانیار سفر پارسیان
8 مرداد - 13 مرداد