بندر لافت

زمان مطالعه : 4 دقیقه

بندر لافت که محلی ها از آن با نام بندر بادگیرها هم یاد می کنند، روستایی کوچک اما واقعا زیبا در جزیره قشم است. نخل های بلند روستای لافت در کنار درختان گرمسیری اش جزء مهم ترین جاذبه هایی است که گردشگران از دیدن آن لذت می برند. در واقع لافت فقط یک دهکده کوچک در قشم نیست، بلکه از این روستا به عنوان ده روستای برتر ایران نیز یاد می شود.

کارشناسان عقیده دارند که روستا لافت یک روستای 2000 ساله است و قدمت آن می تواند منعکس کننده اهمیت و جایگاه این روستا در ایران باشد. لافت را باید باید به عنوان یکی از منحصربه فردترین جاذبه های طبیعی، گردشگری و تاریخی در جنوب ایران معرفی کرد، روستایی متفاوت در قلب خلیج فارس که بادگیرهایش شهرت جهانی دارد.

برخلاف تصور بسیاری از گردشگران، این روستا منطقه ای بکر برای سکونت محسوب می شود، چرا که لافت با دارا بودن ویژگی های متفاوت، سکونتگاهی بی نظیر برای انسان ها به شمار می رود. دسترسی به آب شرب، مسیرهای حمل و نقل آسان و همینطور جنگل های حرا باعث شده اند تا لافت امروزه به یک اقلیم متفاوت و بی نظیر تبدیل گردد.

 

بندر لافت

 

بندر لافت کجاست؟

در قلب آب های خلیج فارس بندری وجود دارد که آن را لافت می نامند، بندری با ویژگی های حیرت انگیز که کمتر کسی از حضور در آن لذت نمی برد. لافت در استان هرمزگان واقع شده و پس از یک ساعت حرکت در مسیر جاده شمالی قشم می توانید وارد این بندر شوید. بازدیدکنندگان از بند لافت قطعا از حضور کشتی های پهلو گرفته در آن هیجان زده می شوند.

از نظر موقعیت جغرافیایی، می توان بندر لافت را به عنوان یکی از مراکز روستای سلخ معرفی کرد. بندر لافت یکی از مهم ترین بنادر ایران در گذشته به شمار می آمده و بر اساس برخی از اسناد موجود در طول زمان بسیاری از معاملات تجاری از طریق این بندر انجام گرفته است. 

بندر لافت به عنوان یکی از اسرارآمیزترین حقایق روستا شناخته می شود و گردشگران بسیاری برای بازدید از آن لحظه شماری می کنند. پس از ورود به بندر لافت به سادگی می توان شاهد معماری خانه های روستا که سبک و سیاقی منحصر به فرد دارند، بود. این معماری شباهت بسیار زیادی با معماری بخش های کویری و مرکزی در ایران دارد.

شاید آب و هوای گرم و خشک اصلی ترین علت این شباهت به نظر برسد، اما قطعا دلایل دیگری نیز در این شباهت موثر بوده اند. مسافت روستای لافت تنها به یک کیلومتر مربع می رسد، اما با این همه می توان شاهد دیدنی هایی واقعا شگفت انگیز در این بندر و روستا بود.

 

لافت

 

اسکله لافت

اسکله لافت درست شبیه به دیگر اسکله های جهان دارای آثار دیدنی بسیاری است که قدمت آن به دوران مادها، هخامنشیان و ساسانیان باز می گردد. اسکله بندر لافت با استفاده از سنگ هایی لبه دار طراحی و ساخته شده تا نمادی زیبا و متفاوت از روستا را به نمایش بگذارد، ضخامت این اسکله حدودا 7 متر و طول آن به بیش از 130 متر می رسد. 

سازه سنگی اسکله باعث جذابیت هر چه بیشتر آن به عنوان یکی از نمادهای روستای لافت شده است، مهم ترین کاربری این اسکله به بخش های حمل و نقل کاپوتاژی مربوط می شود. اسلکه لافت بیش از 1500 تن باری ظرفیت دارد و از مهم ترین امکانات آن می توان به دکل تقویت کننده تلفن همراه، ساختمان اداری، اداره بنادر و دریانوردی و همینطور منبع آب 500 متر مکعبی اشاره کرد.

 

اسکله لافت

 

آشنایی با روستای لافت

روستای لافت با خانه هایی که سبک معماری منحصر به فردی دارند، شناخته می شود، این روستا قدیمی که تاریخچه سکونت انسان در آن به بیش از 3000 سال پیش باز می گردد، امروزه یکی از اصلی ترین مناطق گردشگری جنوب ایران یعنی استان هرمزگان به شمار می آید. تهویه های سنتی که در خانه های روستا لافت تعبیه شده است، قطعا یکی از مهم ترین ویژگی های نمادین در روستا به شمار می آید. 

کوچه های باریک و خانه هایی که با فاصله ای بسیار کم در کنار یکدیگر ساخته شده اند، جلوه ای متمایز از معماری روستایی را در چشم گردشگران به نمایش می گذارند. این دهکده کوچک و زیبا یکی از نمادهای اصلی معماری روستایی در جنوب ایران شناخته می شود که می توان آن را روایتی زنده از فرهنگ سنتی خلیج فارس معرفی کرد.

لافت در یک دامنه سنگی مشرف به تنگه خوران واقع شده است، که دارای شگفت انگیزترین فتوژنیک از بادگیر و مناره ها است. لافت، بندر لافت و لافت نو از دیگر نام هایی که بومیان برای این روستا انتخاب کرده اند. حتی اگر یزد را به عنوان شهر بادگیرها معرفی کنیم، باز هم می توان معماری ساختمان های روستای لافت را یک معماری منحصر به فرد معرفی کرد.

معماری که می تواند نمایشگر ساختار معماری باستانی ایرانی برای ایجاد تهویه در هوا داخلی ساختمان باشد. لافت را می توان به عنوان حافظ و مدافع اصلی فرهنگ سنتی خلیج فارس از گذشته های دور تا به امروز معرفی کرد. در روستای لافت همچنین می توان شاهد نکات شگفت انگیز دیگری نیز بود که از اصلی ترین آن ها باید به چاه های تلا اشاره کرد. چاه هایی که در گذشته تعداد آن بسیار بیش تر از امروز بوده، اما در حال حاضر کم تر از 100 چاه تالا در لافت دیده می شود.

ورود به روستای لافت در واقع به معنا قدم گذاشتن در نقطه ای متفاوت از جنوب ایران با جاذبه هایی متفاوت و چشم نواز است. این روستا اولین مکانی است که گردشگران پس از ورود به جزیره قشم از طریق بندر پل با اتومبیل شخصی، آن را تماشا می کنند. چشم نواز بودن این روستا تنها به واسطه معماری خانه های آن نیست، اما بادگیرهای کوچک و بزرگی که روی هر خانه بنا شده، طرحی متفاوت را به چشم منعکس می کند.

بسیاری از گردشگران، لافت را برای تماشا افق زیبایش انتخاب می کنند، اما در واقع دیدنی های این روستا پایانی ندارد. نزدیکی لافت با جنگل های حرا بخش دیگری از اهمیت این روستا از نظر گردشگری و گردشگران است، وجود آب انبارهای باستانی در لافت نیز در نوع خود به عنوان یکی از برجسته ترین جاذبه های این منطقه شناخته می شود.

 

روستای لافت

 

معماری روستای لافت

معماری روستای لافت منحصر به فرد و کاملا شگفت انگیز است، برخلاف بسیاری از روستاهای ایران، لافت دارای سبک و سیاق معماری منحصر به فردی است که موجب شده تا متخصصین و کارشناسان بسیاری تحقیقات خود درباره آن آغاز نمایند. بندر لافت با توجه به قدمت طولانی و دور و دراز خود، جزء بنادر متفاوت ایران شناخته می شود.

بادگیرهای بندر لافت نمایشی از تزئینات نما در ساختمان ها هستند و به همین واسطه می توان این بادگیرها را جزء گونه های جدیدی از معماری ساختمان در گذشته و حتی زمان حال معرفی کرد. روستای لافت یکی از مهم ترین پدیده های معماری و در حقیقت یکی از شکوه مندترین جلوه های معماری جنوبی ایران است. 

هندسه نامنظم ساختمان های تو در تو در لافت بر اساس اصول معماری خانه های بندری ترسیم شده و همین موضوع باعث جلب توجه حداکثری گردشگران به سازه های چشم نواز روستا شده است. بادگیرهای خانه ها در روستای لافت در ابعاد مختلفی ساخته شده اند و همین موضوع را باید به عنوان بازرترین ویژگی گردشگری در این بخش جنوبی معرفی کرد.

خانه ها و برخی از بناهای تاریخی لافت با استفاده از روش های سنتی در فواصل زمانی مشخصی مورد مرمت و بازسازی قرار می گیرند. این در حالی است که به طور معمول هیچ تغییری در شکل ظاهری این بناها ایجاد نمی شود و در حقیقت این موضوع باعث شده تا تخمین سن اصلی برخی از خانه های قدیمی روستا به یک چالش مهم و جدی تبدیل شود.

 

معماری روستای لافت

 

جاذبه های بی نظیر روستای لافت

در هر یک از روستاهای جنوبی ایران می توان جاذبه های برجسته ای را برای ثبت عکس انتخاب کرد، اما جاذبه های روستای لافت تنها یک گزینه عکاسی نیستند. برجسته ترین جاذبه های گردشگری، تاریخی و طبیعی در این روستا، لافت را به یک منطقه کاملا استراتژیک از نظر گردشگری تبدیل کرده است.

  • چاه های تماشایی تالا

چاه های تالا به عنوان یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری در لافت شناخته می شود، در گذشته هایی نه چندان دور بیش از 366 حلقه چاه در این روستا وجود داشت، که مردم محلی هر یک را با نامی خاص می شناختند. اما امروزه فقط 100 حلقه چاه تالا در روستای لافت وجود دارد.

مردم محلی لافت در گذشته از آب این چاه ها برای مصارف آشامیدن استفاده می کردند، مردم سخت کوش در این منطقه با حفر چاه های تالا امکان نگهداری آب سالم و خنک برای مدتی طولانی را فراهم می کردند، قرار گرفتن یک لایه گچی در پایین چاه ها باعث می شد تا شرایط نگهداری آب، شرایطی کاملا استثنائی و ایده آل باشد.

کمبود میزان بارش آب در این منطقه قطعا یکی از مهم ترین دلایل حفاری این چاه ها توسط بومیان لافت در گذشته به شمار می آید، آب در این منطقه مانند بسیاری از مناطق کویری و خشک در ایران، عنصری ارزشمند شناخته می شد. قرار گرفتن این چاه ها در کنار قلعه نادری باعث شده تا تعداد زیادی از گردشگران، بازدید از این منطقه را در برنامه سفر خود قرار دهند.

 

چاه های لافت

 

قلعه تاریخی پرتغالی

قلعه پرتغالی در لافت از مهم ترین جاذبه های تاریخی این روستا است که می توان آن را اثری به جای مانده از دوران سلطه پرتغالی ها در جنوب ایران معرفی کرد. رنگ سرخ این قلعه اولین چیزی است که توجه گردشگران را به خود جلب می کند. این قلعه در طول سلطنت 110 ساله پرتغالی ها در جنوب ایران زمانی که ایران به عنوان یک مسیر استراتژیک برای تجارت هند با اروپا شناخته می شد، ساخته شده است.

قلعه پرتغالی ها در سال 1507 به دستور فرمانده پرتغالی ها "آلفونسو دو آلبوکرک" در این منطقه با استفاده از مصالحی هم چون سنگ آهک، ساروج و گچ ساخته شد، البته سال ها بعد مورد بازسازی و مرمت قرار گرفت. این در حالی است که امروزه از قلعه پرتغالی ها تنها یک مخروبه به جای مانده است. 

قلعه پرتغالی ها دارای برج های متعددی است که بلندی آن بیش از 12 متر و ضخامت آن حدودا 4 متر است، در نهایت به سال 1622 تصرف این قلعه توسط فرمانده ای به نام امام قلی خان از حکومت صفوی انجام شد.

 

قلعه تاریخی پرتغالی

 

  • بام لافت؛ جاذبه ای افسانه ای

بام لافت یکی از جاذبه های طبیعی و افسانه ای در این روستا است که تحت هیچ شرایطی نباید دیدن آن را به بعد موکول کنید، این بام در حقیقت یک خط فرضی است که مختصات لافت جدید و قدیم را از هم متمایز می کند. اگر روی بام لافت بایستید به سادگی می توانید تفاوت سازه های روستا را مشاهده کنید، تفاوتی که به سادگی قابل درک است.

در لافت جدید دیگر اثری از سازه هایی قدیمی نیست و نمی توان بادگیرهای افسانه ای را در آن مشاهده کرد، لافت جدید هم چون بسیاری از دیگر سازه های نو و امروزی، دارای بافتی مدرن است که شاید توجه طرفداران و علاقه مندان محدودی را به خود جلب کند. در حالی که لافت قدیم دارای سازه های چشم نواز و دوست داشتنی است و به جرات می توان گفت که تمامی گردشگران از دیدن مناظر آن لذت می برند.

  • جنگل های استتثنائی حرا

کمی آنطرف تر از لافت، جنگل هایی را می توان مشاهده کرد که در نوع خود بی نظیر و منحصر به فرد هستند، جنگل هایی که به عنوان یکی از مهم ترین آثار طبیعی در جهان به ثبت رسیده اند و می توان از آن به عنوان معجزه ای طبیعی یاد کرد. درختان حرا به شکلی شگفت انگیز آب را شیرین می کنند و این یک اتفاق متفاوت در طبیعت است.

  • گورستان های لافت؛ گنجینه ای تاریخی

گورستان های لافت از دیگر جاذبه های این روستا است که گردشگران می توانند دقایقی از روز را به بررسی و کاوش در آن اختصاص دهند، این گورستان در حقیقت یک یادگار تاریخی است که دیدن آن می تواند به مرور برخی اتفاقات منجر گردد. از نظر بسیاری برخی گردشگران، گورستان جای مناسبی برای گردشگری نیست، اما این موضوع درباره گورستان های لافت صادق نیست.

در لافت گورستانی وجود دارد که عمر آن به بیش از 1300 سال می رسد، قدمتی که گواه یک تاریخچه دور و دراز است. کاسه ها یا خمره ای روی برخی قبور وجود دارد که این قدمت را یادآور می شود. از مهم ترین گورستان های لافت می توان به "دارالمغفره" اشاره کرد، البته برخی از قبور در این گورستان ها متاسفانه تخریب شده اند، اما با بررسی تاریخ مندرج در قبور به جای مانده می توان به قدیمی بودن این گورستان ها پی برد.

  • قلعه تاریخی نادری در لافت

یکی دیگر از گزینه های اصلی برای گردشگری در روستای لافت، قلعه نادری است، قلعه ای که اطلاعی از زمان ساخت و احداث آن وجود ندارد. برای بازدید از قلعه نادری باید به قسمت جنوبی بندر بروید، در این قلعه می توان شاهد آثار به جای مانده بسیاری بود که از مهم ترین آن ها باید به آب انبار قدیمی، برج و حلقه های آب شیرین اشاره کرد.

علاوه بر جاذبه های تاریخی در لافت، قدم زدن در ساحل روستا و گفتگو با مردم محلی خالی از لطف نیست، اگر به گویش مردم محلی لافت توجه کنید می توانید واژه های انگلیسی را به خوبی احساس کنید. واژه هایی که با گویش های محلی تلفیق شده است و شاید نمادی از دورانی است که لافت به عنوان یک مستعمره شناخته می شد.

اما در کنار تمامی این اتفاقات، لافت یکی از بکرترین و در عین حال متفاوت ترین مناظر طبیعی برای عکاسی را داراست، بنابراین اگر به عکاسی هم علاقه مند هستید، باید به شکار لحظه ها در این روستا با تمامی مناظر دیدن اش بروید. بازدید از کارگاه لنج سازی لافت یکی از اتفاقات جالبی است که اطلاعات شما درباره روند ساخت یک لنج باری و دریایی را افزایش می دهد.

زیارتگاه ها نیز بخش دیگری از جاذبه های لافت را تشکیل می دهند، جاذبه هایی که البته معنوی هستند و می توانند توجه بسیاری از گردشگران را به خود اختصاص دهند. تماشا لافت در غروب خورشید از زاویه ای متفاوت، اتفاق هیجان انگیزی است که پیامدهای زیادی را برای گردشگران به همراه دارد، البته مهم ترین این پیامدها آرامشی وصف ناشدنی است.

 

قلعه تاریخی نادری در لافت

 

چگونه به روستای لافت برویم؟

حالا که با مهم ترین اطلاعات و جاذبه های لافت آشنا شدید، انتخاب این روستا به عنوان یک مقصد گردشگری قطعا منطقی است، اما پیش از اینکه با راه های دسترسی به لافت آشنا شویم، بهتر است بدانید که سفر به لافت در فصل زمستان و پائیز انتخاب هوشمندانه ای است، چرا که در این فصول می توانید بهترین تجربه را در لافت شاهد باشید، به طور مثال چاه های تالا در فصل پائیز و زمستان و در زمان بارش باران پُر از آب می شوند. برای رسیدن به بندر لافت از جزیره قشم با اتومبیل شخصی یا تاکسی حدودا یک ساعت تا یک ساعت و نیم زمان نیاز خواهید داشت، اما در صورتی که از بندر پل با قایق قصد سفر به لافت را داشته باشید، فقط 15 دقیقه برای رسیدن به این مقصد زمان نیاز دارید.

گزارش مشکل
درج نظر

تورهای داخلی

تور کیش از مشهد 25 و 26 اردیبهشت
3 شب
ایران ... ایران ایر تور
کیش ا ... کیش ایر
اسطوره بیستون
25 اردیبهشت - 29 اردیبهشت

تور زمینی مشهد 25 اردیبهشت
3 شب
قطار ... قطار اتوبوسی صبا
قطار ... قطار 6 تخته پارسی
اسطوره بیستون
25 اردیبهشت - 28 اردیبهشت

تور کیش اردیبهشت 1400
3 شب
زاگرس زاگرس
تابان تابان
قصر شایان
20 اردیبهشت - 26 اردیبهشت

تور کیش 24 اردیبهشت
5 شب
تابان تابان
زاگرس زاگرس
گردشگر زمان
24 اردیبهشت - 29 اردیبهشت

تور کیش 25 اردیبهشت
3 شب
زاگرس زاگرس
تابان تابان
الیما گشت
25 اردیبهشت - 28 اردیبهشت

تور قشم 28 اردیبهشت
3 شب
زاگرس زاگرس
زاگرس زاگرس
دانیار سفر پارسیان
28 اردیبهشت - 31 اردیبهشت

تور کیش 23 اردیبهشت
6 شب
آتا آتا
زاگرس زاگرس
گردشگر زمان
23 اردیبهشت - 29 اردیبهشت

تور کیش 20 و 21 و 22 اردیبهشت
2 شب
تابان تابان
زاگرس زاگرس
قصر آریا
20 اردیبهشت - 24 اردیبهشت

تور کیش اردیبهشت 1400 ویژه هتلهای 4 ستاره
3 شب
تابان تابان
زاگرس زاگرس
ندا پرواز
20 اردیبهشت - 27 اردیبهشت

تور قشم 26 اردیبهشت
5 شب
قشم ا ... قشم ایر
تابان تابان
گردشگر زمان
26 اردیبهشت - 31 اردیبهشت