جاهای دیدنی چابهار

📅 بروزرسانی : ۳۰ فروردین ۱۴۰۰ بازدید : 1489

چابهار یکی از شهرهای جنوب شرقی استان سیستان و بلوچستان است که به عنوان تنها بندر اقیانوسی ایران شهرت دارد. این منطقه در کرانه دریای مکران و اقیانوس هند واقع شده و جزو مهم‌ترین چهارراه‌های کردور شمال_جنوب بازرگانی جهان به حساب می‌آید. علاوه بر این‌ها، چابهار دارای جاذبه‌های دیدنی بسیاری است که سبب شده سالانه گردشگران بسیاری برای دیدن  جاذبه‌های طبیعی و تاریخی، به این منطقه سفر کنند.

یک نکته جالب در رابطه با این شهر توریستی، آب و هوای بهاری و معتدل این شهر است، که باعث شده به آن چابهار(چهاربهار) بگویند.

 

جاهای دیدنی چابهارمناطق دیدنی چابهار
 

مناطق دیدنی چابهار

چابهار مملو از جاذبه های گردشگری است و تنوع و گستردگی مناطق دیدنی چابهار باعث شده تا این منطقه جذابیت بسیار زیادی از نظر توریستی و گردشگری داشته باشد. اگر بخواهیم شما را با مهم ترین مناطق دیدنی و توریستی چابهار آشنا کنیم، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

چابهار

 

کوه های مریخی

یکی از زیباترین و خاص ترین جاذبه های توریستی و گردشگری چابهار، بدون هیچ شک و تردیدی کوه های مریخی این بخش است. این کوه به قدری زیبا و خاص هستند که گویا نقاشی آن ها را کشیده است و توانسته با ظرافت فوق العاده ای چنین منظره شگفت انگیزی را به وجود بیاورد.

 

تور چابهار - سفری لذت بخش به جنوب ایران

 

کوه های مریخی در حدود ۵۰ کیلومتری شهر چابهار و در سمت شرق آن واقع شده است. شما می توانید در طول مسیر از دوردست امتداد این کوه های زیبا و خاص را مشاهده کنید. اگر علاقه مند هستید تا از این جاذبه گردشگری و توریستی خاص و شگفت انگیز دیدن کنید، پیشنهاد ما این است که حتما وسایل و تجهیزات لازم برای سنگ نوردی به همراه داشته باشید. به منظور دسترسی به این منطقه باید از جاده چابهار - گواتر استفاده کرده و پس از طی کردن ۴۰ کیلومتر می توانید به این کوه ها دسترسی پیدا کنید.

 

کوه های مریخی چابهار

 

غارهای تیس

غارهای سه گانه تیس که در روستایی به همین نام واقع شده، یکی دیگر از مناطق دیدنی چابهار است. این غارها در فاصله ۹۰ کیلومتری از شمال غربی چابهار قرار دارند و برای افرادی که علاقه مند به تاریخ هستند، به عنوان یکی از جاذبه های خاص و جذاب این بخش به حساب می آیند. در واقع اگر قصد دارید تا از این غارهای زیبا و خاص دیدن کنید، لازم است تا به سراغ روستای باستانی تیس بروید. نکته مهم این است که مردم منطقه آیین های قومی و تشریفات باستانی خاص و جذابی دارند. برای دسترسی به غار های سه گانه تیس که شامل دو غار مصنوعی و یک غار طبیعی است، باید از چابهار وارد روستای تیس شده و به سمت شمال شرق روستا حرکت کنید تا در نهایت بتوانید به این غارهای سه گانه جذاب برسید.

 

غارهای سه گانه تیس

 

سواحل مکران

سواحل مکران بخشی از سواحلی هستند که در جنوب شرقی این منطقه واقع شده و در واقع پل ارتباطی بین این منطقه با دریای عمان به حساب می آیند. اگر قصد دارید تا از دریای عمان دیدن کنید، پیشنهاد ما این است که به سراغ سواحل مکران رفته و از طریق بنادر مختلف این ساحل از دریای زیبا عمان دیدن کنید. شما می توانید در سواحل عمان به تفریحات مختلف آبی مشغول شده و لحظات شگفت انگیز و جذاب را در این منطقه سپری کنید.

 

سواحل مکران

 

ساحل و اسکله بریس

یکی دیگر از سواحل و اسکله های مشهور چابهار، ساحل بریس است که در مجاورت دریای عمان واقع شده و یکی از بنادر مهم برای صیادان محلی به حساب می آید. این بندر ۱۰ متر از سطح دریا ارتفاع داشته و محل بسیار خوبی برای صید انواع ماهی و شاه میگو به حساب می آید.

 

منطقه آزاد چابهار -همه چیز در رابطه با چابهار


 همچنین برای لنگر انداختن لنج ها و کشتی ها نیز مکان مناسبی به حساب می آید، چرا که بریس آخرین بندر منطقه چابهار بوده که در نقطه صفر مرزی دریایی واقع شده است. یکی از زیباترین بخش های این ساحل صخره های مرتفع مرجانی آن هستند که به شما پیشنهاد می دهیم تا از دور به این صخره های زیبا نگاه کنید.
برای دسترسی پیدا کردن به ساحل بریس باید از شهر چابهار خارج شده در مسیر چابهار – بریس حرکت کنید. شما می توانید از طریق این مسیر در نهایت به این ساحل شگفت انگیز دسترسی پیدا کنید.
 

 ساحل و اسکله بریس

 

جنگل حرا

در نزدیکی رودخانه باهوکلات و همچنین ساحل خلیج گواتر، منطقه ای به نام جنگل حرا واقع شده است که یکی از مهم ترین جاذبه های طبیعی منطقه چابهار و جنوب ایران است که به هیچ عنوان نباید بازدید از آن را از دست بدهید.

جنگل حرا یکی از ناب ترین و شیک ترین جاذبه های توریستی و طبیعی در این منطقه به حساب می آید و در آن می توان به فعالیت هایی مثل قایق سواری مشغول شوید. اگر قصد دارید تا به سراغ جنگل حرا بروید، پیشنهاد ما این است که به خلیج گواتر رفته و سپس مسیر خود را به سمت رودخانه باهوکلات ادامه دهید. شما در نزدیکی این رودخانه می توانید در نهایت جنگل حرا را مشاهده کنید.

 

جنگل حرا درچابهار

 

بندر گواتر

یکی دیگر از مهم ترین بنادر منطقه چابهار، بندر گواتر است. اهمیت بندر گواتر به دلیل آن است که این بندر در نقطه صفر مرزی واقع شده است و در حقیقت خط مرزی نامرئی وجود دارد که خاک دو کشور ایران و پاکستان را در این بخش از هم جدا می کند. زمانی که به بندر گواتر رفته و از این بندر زیبا دیدن می کنید، قادر خواهید بود تا خاک پاکستان را هم به راحتی مشاهده کنید. خلیج گواتر یکی از خلیج های نسبتاً کوچک در طول ساحل مکران است که از نظر جغرافیایی جنوب شرقی ترین نقطه کشور نیز محسوب می شود. از این بندر تا پاکستان تنها نیم ساعت راه است و همین موضوع باعث شده تا این منطقه اهمیت بالایی داشته باشد و شاهد ماموران گارد ساحلی در این ساحل باشیم. اگر قصد دارید تا به سراغ بندر گواتر بروید، به منظور دسترسی به این بخش لازم است که در منتهی الیه جنوب شرقی ایران حرکت کرده و از چابهار مسیر یک ساعته را طی کنید تا در نهایت به این بندر برسید.

 

بندر گواتر

 

تالاب لیپار

در مسیر رسیدن به بندر گواتر یک تالاب زیبا و جذاب قرار دارد که به تالاب لیپار مشهور است. نکته مهمی که در رابطه با این تالار باید بدانید آن است که رنگ این تالاب صورتی بوده و همین موضوع باعث شده تا بسیاری از افراد جذب آن شوند. نکته ای که باید به آن توجه کنید که در دنیا فقط 4 تالاب وجود دارد که رنگ آن ها متفاوت بوده و تالاب لیپار یکی از این تالاب های خاص و جذاب است. رنگ صورتی این جاذبه توریستی و گردشگری به خاطر وجود پلانکتون های گیاهی است که باعث شده تا شاهد آب به رنگ صورتی در این تالاب باشیم. اگر بخواهیم گونه های جانوری که در اطراف این تالار زندگی می کنند را به شما معرفی کنیم، فلامینگو، تیهو و عقاب دشتی اشاره کرد. وجود این گونه های جانوری باعث افزایش جذابیت این منطقه شده است.

 

تالاب لیپار

 

خلیج پزم

خطی پزم نیز یکی دیگر از خلیج های چابهار است از نظر اندازه نصف خلیج چابهار وسعت داشته و ارتفاع دماغه آن کمتر از ارتفاع دماغه خلیج مشهور بریس است. البته ویو آن مشابه با این خلیج بوده و زیبایی خاص خودش را دارد. صخره های خلیج پزم یکی از زیباترین و خاص ترین بخش های این منطقه است. به منظور دسترسی پیدا کردن به این خلیج باید از چابهار به سمت شرق حرکت کرده و پس از ۶۰ کیلومتر رانندگی و عبور کردن از بندر کنارک، به خلیج زیبای پزم برسید. زیباترین سواحل دریای عمان در این خلیج جذاب واقع شده است که می توانید از آن بازدید کنید. 

 

خلیج پزم

 

کوه گل افشان

کوه گل افشان که در چابهار قرار دارند نیز یکی از خاص ترین و منحصر به فرد ترین جاذبه های توریستی این بخش هستند. اگر بخواهید این کوه را به شما معرفی کنیم باید گفت که کوه گل افشان در واقع تپه ای است که مثل یک کوه فعال آتشفشان بوده، اما به جای جاری شدن مواد مذاب از آن، شاهد جاری شدن گلی خاکستری رنگ هستیم. شما می توانید در جنوب جاده کهیر - زرآباد و نرسیده به روستای تنگ این کوه زیبا و جذاب را مشاهده کنید. کوه های گل افشان در واقع چند تپه با ارتفاع مختلف هستند که هم اکنون فقط یکی از آن ها فعال بوده و در آن شاهد جوشیدن گل های خاکستری رنگ هستیم.  در فصولی که شاهد بارش باران نیستیم، بالا رفتن از این کوه بسیار راحت بوده و شما می توانید به راحتی به نزدیک محل جوشیدن گل ها بروید. نکته ای که باید بدانید این است که اگر نزدیک به این منطقه شوید در هنگام خارج شدن گل صدایی شبیه به شلیک شدن گلوله را می شنوید که در واقع همان صدای خارج شدن گل از سطح کوه است . مردم این منطقه اعتقاد دارند که گل های کوه گل افشان اثرات شفا بخش داشته و می تواند برای درمان مشکلاتی نظیر درد مفاصل، ستون فقرات و بیماری های عصبی موثر باشد. برای دسترسی پیدا کردن به این منطقه باید در فاصله حدود ۱۰۰ کیلومتری بندر چابهار به سراغ بندر تنگ رفته و سپس مسیر خود را ادامه دهید تا به کوه گل افشان برسید. 

 

کوه گل افشان چابهار

 

پلاژ ساحلی تیس

اگر در تور چابهار به سراغ منطقه تیس رفتید، به شما پیشنهاد می دهیم که بازدید از پلاژ ساحلی این منطقه را حتما در برنامه خود قرار دهید. در واقع این پلاژ محلی است که شما می توانید در آن به فعالیت های مختلفی مشغول شده و لحظات فوق العاده ای را در آن تجربه کنید. نکته مهمی که باید بدانید این است که در این مجموعه شاهد امکانات رفاهی مختلفی نظیر اغذیه فروشی، دوش، رستوران و آلاچیق و همچنین امکانات تفریحی مختلفی نظیر سرسره آبی، استخر بادی، جت اسکی، شاتل و... هستیم. در صورتی که قصد دارید تا به یک منطقه رفاهی و تفریحی بروید، حتماً به سراغ پلاژ ساحلی تیس رفته و از آن بازدید کنید. این پلاژ در ۵ کیلومتری جاده چابهار - کنارک و بعد از جاده تیس واقع شده است. 

 

پلاژ ساحلی تنیس

 

درخت مکرزن

اگر عاشق طبیعت و بازدید از جاذبه های طبیعی خاص و جذاب هر یک از مناطق زیبا کشور ایران هستید، پیشنهاد ما این است که حتماً در چابهار به سراغ درخت مکرزن بروید. این جاذبه توریستی یکی از خاص ترین و شگفت انگیز ترین جاذبه های طبیعی شهر چابهار و نیکشهر است. درخت مکرزن در واقع درختی تنومند و قوی است که با نام هایی نظیر انجیر معابد، انجیر هندی و لور نیز شناخته می شود. از نظر گیاه شناسی اصالت این گیاه به منطقه هند شرقی باز می گردد و از مهم ترین ویژگی های آن می توان به داشتن برگ های بسیار پهن و شاخه های رو به پایین اشاره کرد. نکته مهم این است که این درخت در میان شن ها ریشه دوانده و منظره زیبا و فوق العاده ای را به وجود آورده است.

 

درخت مکرزن

 

منطقه حفاظت شده گاندو

در نزدیکی شهر چابهار و در منطقه باهوکلات شما می توانید زیستگاه گاندوهای ایرانی را مشاهده کنید. در واقع گاندوها دسته خاصی از تمساح ها هستند که در این منطقه زندگی می کنند. زیستگاه گاندوهای پوزه کوتاه در رودخانه باهوکلات و در ۹۰ کیلومتری شرق چابهار است. نکته مهمی که باید بدانید این است که گاندوها تنها تمساح های بومی ایران هستند که در این منطقه حفاظت شده زندگی می کنند. در این بخش از چابهار شاهد برکه های مختلفی هستیم که در هر کدام یک یا چند تمساح زندگی کرده و همین موضوع باعث شده تا هر یک از این برکه ها نام خاصی بگیرند.  اگر علاقه مند به بازدید از گونه های جانوری خاص و جذاب هستید و همچنین دوست دارید تا گاندو ایرانی را از نزدیک مشاهده کنید، می توانید در فاصله ۹۰ کیلومتری شرق چابهار به سراغ منطقه حفاظت شده گاندو رفته و این جانوران خاص و جذاب را از نزدیک مشاهده کنید.

 

منطقه محافظت شده گاندو

 

موزه محلی چابهار

به منظور آشنایی بیشتر با منطقه چابهار و شناخت مردم و فرهنگ این منطقه به شما پیشنهاد می دهیم تا در خیابان دریا، به سراغ موزه محلی چابهار بروید و بیشتر با تاریخ منطقه چابهار آشنا شوید. این موزه که در یک ساختمان قدیمی زیبا و خاص طراحی شده است، ساختمانی متعلق به در دوران قاجار بوده و امروزه میزبان موزه محلی است. شما می توانید در این موزه بیشتر با تاریخ و فرهنگ مردم منطقه چابهار آشنا شده و همچنین اطلاعات کافی در رابطه با رویدادهای معاصر این منطقه بدست بیاورید.

 

موزه محلی چابهار

 

مسجد جامع تیس

مسجد جامع تیس یکی از قدیمی ترین مساجد ایران است که همین موضوع باعث شده تا به دلیل قدمت و زیبایی آن محبوبیت فوق العاده ای پیدا کرده و در بین گردشگران و توریست ها بسیار مشهور شود. این مسجد زیبا و تاریخی در روستای تیس واقع شده و قدمت و زمان ساخت آن به دوران صدر اسلام باز می گردد. نکته جالبی که باید بدانید این است که این مسجد، پس از مسجد تاریخانه دامغان، دومین مسجد ایران پس از اسلام است. سبک معماری این مسجد شبیه به مساجد هند و پاکستان بوده و همین موضوع باعث شده تا برای ایرانی ها از نظر معماری جذابیت خاصی داشته باشد. مسجد جامع تیس دارای یک مناره بوده و به همین دلیل بسیاری از افراد آن را با نام مسجد تک مناره می شناسند. به منظور بازدید از این مسجد زیبا باید به سراغ روستای تیس رفت و در آن می توانید به راحتی این مسجد جذاب تاریخی و شگفت انگیز را مشاهده کنید. 

 

مسجد جامع تیس در چابهار

 

قلعه پرتغالی ها یا تیس

قلعه پرتغالی ها در شمال غربی منطقه چابهار و در روستای تیس واقع شده است. قلعه پرتغالی ها که با نام قلعه تیس نیز شناخته می شود، بیش از دو هزار سال قدمت داشته و به عنوان یکی از خاص ترین و تاریخی ترین بخش های منطقه چابهار شناخته می شود.

 

کوه های مریخی چابهار - با کلیک بر روی لینک می توانید با یکی دیگر از شگفتی های بندر چابهار آشنا شوید.


نکته مهمی که باید بدانید این است که مصالح به کار رفته به منظور ساخت این بنا آجر، سنگ و گچ بوده و شاهد معماری شگفت انگیزی در آن هستیم. امروزه قلعه تیس یا همان قلعه پرتغالی ها به عنوان یکی از پر رمز و راز ترین مناطق چابهار شناخته می شود. این قلعه در ۱۰ کیلومتری چابهار واقع شده و به شما پیشنهاد می کنیم حتماً بازدید از آن را در برنامه خود قرار دهید.

 

قلعه پرتغالی ها در چابهار


قلعه پیروز گت

یکی دیگر از قلعه ها و دژهای منطقه چابهار، قلعه پیروز گت است که در بخش مرکزی و در پنج کیلومتری شمال غربی چابهار قرار دارد. این قلعه از مهم ترین آثار دوره اشکانیان و ساسانیان به حساب می آید. در حال حاضر تلاش میراث فرهنگی آن است که با تحقیق و کاوش های بیشتر اطلاعات کاملی در رابطه با این قلعه به دست بیاورد. شما می توانید در اضلاع شمالی و جنوبی این قلعه برج های آن را مشاهده کنید و همچنین در قسمت شمالی قلعه پیروز گت دو اتاق به منظور دیده بانی وجود دارد.
موضوع لازم به ذکر این است که سنگ های به کار رفته به منظور به وجود آوردن این قلعه غیر آهکی بودند و از آن جایی که جنس سنگ های این تپه با جنس سنگ های به کار رفته برای ساخت قلعه پیروز گت متفاوت است، به نظر می رسد که به منظور ساخت این قلعه مصالح مورد استفاده از مکان دیگری به این بخش آمده است و سپس قلعه پیروز گت به وجود آمده است.

 

قلعه پیروز گت چابهار


بازارهای چابهار

اگر به منطقه چابهار سری زدید، یکی از کارهای بسیار جذابی که می توانید انجام دهید، بازدید از بازارهای مختلف این منطقه است. شما می توانید در این بازارها اقدام به خرید محصولات مختلف کنید. در رابطه با بازارهای چابهار باید به چند نکته بسیار مهم توجه داشته باشید.
در وهله اول اگر به سراغ بازارهای محلی این منطقه بروید، می توانید محصولات و آثاری را مشاهده کنید که تولیدات خود مردم چابهار هستند. پیشنهاد ما این است که در بازارهای محلی حتما اقدام به خرید سوغاتی های خاص و جذاب کنید، چرا که انجام این کار باعث می شود که شما به اقتصادی منطقه کمک کرده و باعث رشد آن شوید.
از سوی دیگر دسته دیگری از بازارهای چابهار، بازارهای جدید و مدرن این منطقه هستند که شما می توانید در آن محصولات مختلفی نظیر پوشاک، لوازم الکترونیکی و... را مشاهده کنید. بی شک خرید کردن از بازارهای یک منطقه باعث رشد اقتصادی آن بخش شده و باعث می شود تا شاهد پیشرفت آن بخش و منطقه باشیم.

 

بازارهای چابهار

 

جاهای دیدنی سیستان و بلوچستان - از شهر سوخته تا ساحل مکران

 

 


 

گزارش مشکل
تا کنون هیچ نظری ثبت نشده است

lahzeakhar.com/Tourist-attractions-full-information/25138-%D8%AC%D8%A7%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%AF%DB%8C%D8%AF%D9%86%DB%8C-%DA%86%D8%A7%D8%A8%D9%87%D8%A7%D8%B1

امتیاز 5 از 5 | از بین 100 کاربران به جاهای دیدنی چابهار