جزیره هرمز

یک جزیره بیضی شکل با مساحت محدود در مجاورت تنگه هرمز قرار دارد که جزیره هرمز نام داشته و به علت موقعیت استراتژیکی، کلید خلیج فارس قلمداد می شود. این جزیره به جزیره سرخ و جزیره خاک های خوراکی ایران هم معروف است، چرا که بخش قابل توجهی از خاک های منطقه به رنگ سرخ هستند و در برخی از نقاط آن گونه ای خاک خوراکی وجود دارد. قصد داریم در این مقاله شما را با بهشت زمین شناسی ایران یا همان جزیره هرمز آشنا کنیم.

 

جزیره هرمز

 

جزیره هرمز کجاست؟

جزیره هرمز با ظاهری بیضی شکل که به صورت یک گنبد نمکی تشکیل شده است در آب های خلیج فارس پدید آمده و در 8 کیلومتری بندرعباس قرار گرفته است. این جزیره یکی از بخش های شهرستان قشم و یکی از جزایر استان هرمزگان است که در زبان مردم محلی به صورت جزیره هُرموز خوانده می شود. 
سراسر این جزیره با جاذبه های زیبا و طبیعی پوشش یافته است و شما می توانید تنها در نصف یک روز از آن ها بازدید کنید. باتوجه به اینکه جاذبه های مورد نظر کاملا طبیعی هستند بازدید از آن ها کاملا رایگان بوده و شما می توانید با یک هزینه پایین و مقرون به صرفه، یک روز متفاوت را تجربه نمایید.

مساحت جزیره هرمز

جزیره هرمز به عنوان یکی از کوچکترین جزایر ایران نیز شناخته می شود. این جزیره تنها 42 کیلومتر مربع مساحت دارد. زمانی متوجه مساحت بسیار محدود این جزیره می شوید که بدانید جزیره قشم دارای وسعتی به میزان 1491 متر مربع دارد. 
معمولا بازدید از این جزیره توسط کسانی صورت می گیرد که راهی قشم شده اند و به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری جزیره قشم که چندین جاذبه گردشگری را در دل خود جای داده است شناخته می شود.

جاهای دیدنی هرمز

در مسافرت به جزیره هرمز حتما از جاذبه های ذیل بازدید نمایید:

 • دره رنگین کمان

همه ما رنگین کمان را با 7 رنگ متفاوت می شناسیم، اما دره رنگین کمان تقریبا 70 طیف رنگی متفاوت را در خود جای داده است. این دره به قدری عجیب است که تمامی گردشگران را متحیر ساخته است. 
تفاوت نوع خاک در این بخش از جزیره باعث شده است تا رنگ خاک ها نیز متفاوت باشد و همانند یک بوم نقاشی که بیشتر جنبه فانتزی دارد به نظر برسد. این دره یکی از مهمترین علل شهرت جزیره به عنوان بهشت زمین شناسان است.

 

دره رنگین کمان

 

 • دره مجسمه ها

همانطور که از نام آن پیداست قرار است با دره ای از مجسمه ها مواجه شوید. این مجسمه ها کاملا ساخته دست طبیعت بوده و انسان ها در طراحی و تراش کاری آن ها هیچ گونه دخالتی نداشته اند. 
مجسمه هایی به شکل انسان، مرغ، اژدها و گوسفند در این نقطه مشاهده می شود که همگی به علت فرسایش سنگ ها و خاک های منطقه و در طول زمان های طولانی ساخته شده اند.

 

دره مجسمه ها

 

 • غار الهه نمک فیروزه ای یا غار الهه نمکی

در این غار طیف های گسترده ای از رنگ های مختلف را می بینید که قطعا نظر شما را جلب خواهند کرد. بدنه این غار کاملا نمکی است و رنگ فیروزه ای آن هم از سایر رنگ ها بیشتر به چشم می خورد.

 

غار الهه نمک فیروزه ای

 

 • ساحل سنگ مرغان

سواحل زیادی در جزیره هرمز جنبه گردشگری دارند که یکی از آن ها ساحل سنگ مرغان نام دارد. رنگ این ساحل به صورت گلبهی و صورتی کمرنگ متمایل به قرمز است. طیف رنگی این ساحل کاملا ملایم و متنوع است و حس آرامش را در انسان ایجاد می کند.

 

ساحل سنگ مرغان

 

 • ساحل قرمز

رنگ این ساحل کاملا عادی و معمولی است، اما تپه های اطراف رنگی هستند و مهمتر از آن رنگ سنگ های نزدیک به دریاست که به صورت زرد و سرخ و سفید درآمده اند. آب دریا که به ساحل نزدیک می شود تحت تاثیر رنگ سنگ ها قرار می گیرد و به رنگ سرخ شفاف درمیاید.

 

ساحل قرمز

 

 • ساحل کمپ

کمپ نام اصلی و رسمی این ساحل نیست. درواقع بهتر است بگوییم که اصلا نام رسمی ندارد، اما به علت اینکه اغلب کمپینگ ها در این منطقه صورت می گیرد به این نام شناخته می شود. 
در این ساحل دیگر خبری از رنگ های مرموز و عجیب و غریب نیست و تا چشم کار می کند رنگ های روشن اعم از سفید صدفی، آبی و فیروزه ای دیده می شود. غروب آفتاب در این ساحل بسیار دل انگیز است. سواحل سنگی باعث شده اند تا فضای مناسبی برای استراحت شما فراهم گردد.

 

ساحل کمپ

 

 • غارهای دریایی

برخلاف آنچه که تصور می کنید این موارد شامل غارهای واقعی نمی شود و صرفا به علت حفره هایی که در دل سنگ ها ایجاد شده اند به این عنوان خوانده می شوند. سنگ های بزرگی در بخش های جنوب و جنوب شرق جزیره هرمز وجود دارد که همانند یک گنبد عمل می کنند و در نقاط مختلف ساحل، دریا و یا محل تلاقی آن ها ایجاد شده اند. در زیر این سنگ های گنبدی شکل که قرار بگیرید می توانید در سایه ای امن و خنک به تماشای آسمان و جزیره بپردازید.

 

غارهای دریایی

 

 • موزه دکتر احمد نادعلیان

در این موزه می توانید علاوه بر بازدید از محل زندگی این استاد گرانقدر، سوغات هایی که برای مسافران تهیه شده اند و همگی از ذوق و سلیقه وی به همراه زنان خوش ذوق جنوبی نشات گرفته اند را مشاهده نمایید. صنایع دستی و تابلوهای هنری این استاد ارجمند به قدری زیبا و معروف هستند که در 40 کشور دنیا پراکنده شده و امروزه از این مکان به عنوان یکی از الهام بخش ترین نقاط جزیره یاد می شود.

 

موزه دکتر احمد نادعلیان

 

 • قلعه پرتغالی ها

اگر به تاریخ علاقمند باشید قطعا می دانید که خلیج فارس و برخی از نقاط جنوب کشور در زمان های دور در استعمار پرتغالی ها بوده است. پرتغالی ها در زمان تسلط خود بر منطقه یک قلعه از خاک های سرخ جزیره هرمز ساخته اند که هم اکنون بخش قابل توجهی از آن سالم مانده و به یک منطقه گردشگری تبدیل شده است.

 

قلعه پرتغالی ها

 

 • فرش خاکی قرمز رنگ

این فرش که از خاک منطقه با طیف های متفاوتی از رنگ سرخ درست می شود در عید نوروز و روز خلیج فارس توسط مردم محلی و خوش ذوق منطقه طراحی می گردد. در این فرش تصاویر مختلفی به نمایش در میاید که تمدن یک هزارساله جزیره هرمز را به دیگران نشان می دهد.

 

فرش خاکی قرمز رنگ

 

 • خانه ای در سنگ

یک جاذبه جذاب و قدیمی است که ساخت طاق طبیعی در دل سنگ را به نمایش می گذارد.

خاک خوراکی جزیره هرمز

جزیره هرمز به تنها جزیره خوراکی ایران معروف است. بعد از مطالعه این مقاله نمی توانید هرجایی که هستید بروید و قدری از خاک این جزیره را بخورید بلکه از این خاک در طبخ برخی از غذاها استفاده می شود. 
البته ناگفته نماند که تمامی خاک های منطقه خوراکی نیست و تنها بخش خاصی از خاک منطقه گِلَک است که می تواند در طبخ غذا و ساخت ادویه ای به همین نام به کار برود. در جزیره هرمز برخی از خوراکی هایی که تهیه می کنید با استفاده از این خاک طعم دار شده اند.

بهترین زمان سفر به جزیره هرمز

باتوجه به اینکه جزایر جنوبی ایران فاصله چندانی با خط استوا ندارند بنابراین به عنوان مناطق گرمسیری شناخته می شوند. در چنین شرایطی بهتر است فکر و خیال مسافرت در فصل تابستان را از  ذهن خود خارج کنید هر چند که در این فصل می توانید یک مسافرت بسیار ارزان را تجربه نمایید. فصل بهار هم زمان مناسبی است که می توانید به این جزیره بروید به شرطی که نیمه اول این فصل را انتخاب کرده باشید.
در این میان فصل پاییز و بخصوص فصل زمستان بهترین شرایط ممکن برای مسافرت را از لحاظ آب و هوایی فراهم می کنند. دمای هوا در فصل زمستان بسیار معتدل است و وزش نسیم خنک در سراسر جزیره می تواند حس و حال شما را متحول کند. همانطور که گفتیم فصل پاییز هم می تواند زمان مناسبی باشد به شرطی که نیمه دوم این فصل را برای مسافرت انتخاب کرده باشید. 

سوغات جزیره هرمز

هرکسی می تواند با یک دیدگاه متفاوت نسبت به سوغات نگاه کند. برخی به خوراکی ها و غذاهای محلی توجه ویژه ای دارند و برخی از افراد هم عاشق خرید صنایع دستی هستند. یکی از مواردی که باعث شده است تا صنایع دستی جزایر جنوبی از سایر مناطق متمایز شوند این است که اغلب آن ها را با صدف ها، مرجان ها و ستاره های دریایی درست می کنند.
شما می توانید در این جزایر از جمله جزیره هرمز هرگونه سوغاتی زیبایی اعم از گردنبد، گوشواره، انگشتر، دستبند، وسایل تزیینی و ... را خریداری کنید که همه آن ها با صدف ها، مرجان ها و ستاره های دریایی ساخته شده اند. 
جعبه های جواهر بسیار زیبایی نیز در این مناطق به فروش می رسد که با استفاده از صدف های بزرگ و بسیار زیبا تهیه شده اند. شاید باور کردنی نباشد، اما رنگ این صدف ها کاملا طبیعی است و با زحمت بسیار زیاد از اعماق دریا استخراج شده اند.
خوراکی های ویژه ای که به نام جزیره هرمز به ثبت رسیده اند همان خوارکی هایی هستند که با خاک استثنایی منطقه خوش طعم شده اند. شاید بخواهید مقداری از این خاک را تهیه کنید و به عنوان سوغات ببرید، اما بد نیست بدانید که سازمان محیط زیست این اجازه را به شما نمی دهد. 
در واقع شما حق خارج کردن خاک استثنایی این منطقه را از جزیره هرمز ندارید و صرفا می توانید از رنگ و طعم بی نظیر آن بهره مند شوید. 
برخی از صنایع دستی هم که با استفاده از شاخ و برگ درختان نخل تهیه شده اند به عنوان سوغات فروخته می شوند، اما قیمت گران تری داشته و حمل و نقل آن ها هم قدری دشوار است. خرید لباس های محلی و بخصوص نقاب های بسیار زیبای زنانه را هم به شما پیشنهاد می دهیم. قطعا گشت و گذار در جزیره هرمز با لباس های محلی حال و هوای دیگری دارد.

 

سوغات جزیره هرمز

 

فاصله جزیره هرمز تا قشم

هرچند فاصله بندرعباس تا جزیره هرمز بسیار کمتر از فاصله این جزیره با جزیره بزرگ قشم است، اما بخش قابل توجهی از مسافران جزیره از سمت قشم راهی این مقصد رنگارنگ می شوند. فاصله قشم و جزیره هرمز تقریبا 52 کیلومتر است، این درحالی است که فاصله آن با بندرعباس تنها هشت کیلومتر است.

چگونه به جزیره هرمز برویم؟

برای اینکه به جزیره هرمز بروید راهی ندارید جز اینکه دل به دریا بزنید. در این قسمت دیگر نمی توانید به صورت مستقیم از تهران تا جزیره را با هواپیما یا حتی خودروی شخصی بروید، بلکه بعد از اقامت در قشم باید طی یکی از روزهایی که هوا مناسب بود سوار قایق های تندرو شوید و خود را به جزیره هرمز برسانید. 
این قایق ها دو بار در طول روز مسیر رفت و برگشت را طی می کنند. یکبار در ساعت 7 صبح از اسکله شهید ذاکری و دیگری در ساعات دو الی سه عصر از اسکله هرمز! تقریبا نیم ساعت را باید در قایق ها بمانید تا به جزیره هرمز برسید. در این مدت می توانید از زیبایی های مسیر و طبیعت موجود نهایت استفاده را ببرید. 
اگر می خواهید به صورت مستقیم از سمت بندرعباس راهی این جزیره شوید می توانید در ساعات 7 و 9 صبح، ساعات 12 و 2 ظهر، 17 عصر و 20:30 دقیقه شب در اسکله های این بندر حاضر شوید تا شما را به جزیره هرمز برسانند. 
پیش از حرکت به سوی اسکله و یا حتی پیش از برنامه ریزی برای بازدید از جزیره حتما شرایط جوی را چک کنید چرا که هوای طوفانی علاوه بر اینکه ممکن است حرکت کشتی ها را لغو کند با تاثیرات نامطلوب بر کیفیت گردشگری شما همراه خواهد بود.

نقشه جزیره هرمز

شما در این بخش از مقاله می توانید نقشه جزیره هرمز را به عنوان یکی از جزایر توریستی و گردشگری در جنوب ایران مشاهده کنید. قطعا نقشه های هوایی کمک بسیار زیادی به مسافران و گردشگران منطقه برای مشاهده موقعیت جغرافیایی و تشخیص مسیرهای دسترسی خواهد کرد.

 

نقشه جزیره هرمز

 

عکسهای جزیره هرمز

عکس های بسیار زیبایی از جزیره هرمز تهیه کرده ایم که آن ها را در پایان این مقاله با شما به اشتراک می گذاریم. پدیده های زمین شناختی مهم ترین عکس های موجود از جزیره هرمز هستند و مهم ترین عامل ترغیب مسافران به این جزیره قلمداد می شوند.

 

عکس های جزیره هرمز

 

https://lahzeakhar.com/%D8%AA%D9%88%D8%B1-%DA%A9%DB%8C%D8%B4

 

 

گزارش مشکل
درج نظر
نام و نام خانوادگی
موبایل
تصویر کد امنیتی
متن نظر