روستای هزاوه

📅 انتشار : 1399/12/10 📅 بروزرسانی : 1399/12/10 بازدید : 721
معرفی هزاوه "زادگاه امیرکبیر"
معماری روستای هزاوه
جاذبه های گردشگری روستای هزاوه

اگر می خواهید در فصل بهار راهی یکی از زیباترین مناطق ایران شوید، روستای هزاوه در استان مرکزی را پیشنهاد می دهیم. البته در سایر فصل ها نیز می توانید به این روستای دل انگیز رفته و از آب و هوای مطبوع به همراه جاذبه های آن استفاده کنید، اما زیبایی های طبیعت مهم ترین رکن طبیعت گردی این روستای تاریخی است که در فصل بهار به اوج خود می رسد. اکنون که مشتاق هستید تا یک مقصد متفاوت را در مسافرت های خود تجربه کنید به معرفی روستای هزاوه به عنوان زادگاه امیرکبیر، معماری آن، جاذبه ها و سوغات های روستای هزاوه می پردازیم.

 

عکس روستای هزاوه

 

معرفی هزاوه "زادگاه امیرکبیر"

هزاوه یک روستای زیبا در 18 کیلومتری غرب اراک و 25 کیلومتری فرمهین است. این روستا یک بافت کوهستانی داشته و به علت شرایط مناسب دارای باغات بسیار وسیع انگور است. بنابراین می توان گفت که شرایط یک زندگی پر رونق برای زندگی روستایی در این بخش از استان مرکزی فراهم می باشد. این روستای پر رونق خانه ای تاریخی و ارزشمند را در قلب خود جای داده است! خانه امیر کبیر (قائم مقام فراهانی) همان جاذبه گردشگری متفاوت و بسیار مهمی است که روزانه ده ها گردشگر داخلی را روانه روستای هزاوه می کند. 
وجه تسمیه روستا نیز برگرفته از کلمه (ه) به معنای خوب، کلمه (زاو) به معنای دره و حرف نسبت (ه) است که معنای دره خوب را می رساند. این نام برگرفته از دره های بسیار زیبای روستای هزاوه است. البته گفته می شود نام اصلی روستا، هزارآبه است که اشاره به چشمه های متعددی دارد که در گوشه و کنار روستا مشاهده می شوند.

معماری روستای هزاوه

این روستای تاریخی با قدمتی پنج هزار ساله بیش از 1500 نفر را در دل خود جای داده است این درحالی است که 400 خانوار این منطقه، معماری سنتی روستا را حفظ کرده و همچنان در خانه هایی زندگی می کنند که نشانه های بسیار زیادی از زندگی گذشتگان روستا در آن ها دیده می شود. در این روستا خبری از تجملات معماری مربوط به قرن بیستم و بیست و یکم مشاهده نمی شود و همچنان رنگ زیبای سفید و کِرِم خانه ها از دور می تواند چشم هر بیننده ای را به خود خیره کند.

 

خانه امیرکبیر در روستای هزاوه

 

جاذبه های گردشگری روستای هزاوه

بسیاری از مردم هدف خود را از مسافرت، استراحت کردن و بهره بردن از انرژی های سرشار طبیعت می دانند؛ روستای هزاوه می تواند طی چند روز تمام خستگی های شما برای چندین ماه کار و فعالیت روزمره را از بین ببرد. البته این روستا برای کسانی هم که علاقه خاصی به پیاده روی و کوهنوردی دارند لحظات مفرح و هیجان انگیزی را به ارمغان می آورد. بافت ویژه و معماری خاص روستا به همراه خانه امیر کبیر دیگر جاذبه های روستای هزاوه هستند.

 

تالاب میقان - آرامش تکرارنشدنی همراه با تماشای پرنگان متنوع در تالاب میقان اراک

 

سوغات روستای هزاوه

همانطور که گفته شد، انگور مهم ترین میوه ای است که به وفور در روستای هزاوه دیده می شود. هرچند برخی از گردشگران در اواخر تابستان و اوایل پاییز به باغات این منطقه می روند و انگور تازه را از باغداران می خرند، اما مردم منطقه نیز با استفاده از شیره انگور نوعی شیرینی تهیه می کنند که باسلوق نام دارد. هرچند می توانید باسلوق را به عنوان سوغات این منطقه در سایر نمایشگاه ها و جشنواره های کشور خریداری کنید، اما تهیه آن به صورت محلی و کاملا تازه را به شما پیشنهاد می دهیم.

 

سوغات روستای هزاوه اراک

 

گزارش مشکل
تا کنون هیچ نظری ثبت نشده است
امتیاز 4 از 5 | از 100 کاربران به روستای هزاوه