خانه دایی جان ناپلئون

📅 انتشار : 1399/11/16 📅 بروزرسانی : 1399/11/16 بازدید : 2976

خانه و باغ اتحادیه که پس از ساخت سریال دایی جان ناپلئون با نام خانه‌ی دایی جان ناپلئون نیز شناخته می‌شود؛ عمارتی است که متعلق به دوران قاجار بوده و در مرکز تهران واقع شده است. این عمارت از معماری دوره قاجار برخوردار بوده و یک بنای تاریخی بی‌نظیر و فوق‌العاده زیبا به حساب می‌آید که باید آن را حفظ کنیم.

خانه دایی جان ناپلئون کجاست؟

خانه دایی جان ناپلئون یا به عبارتی خانه اتحادیه در خیابان فردوسی تهران و لاله زار تهران قدیم واقع شده و محل بسیاری از نشست‌های سیاسی و پذیرای مهمانان خارجی در دوران قاجاریه بود. این مکان تاریخی ارزش زیادی دارد و در سال ۱۳۸۴ به عنوان یک اثر ملی به ثبت رسید اما چندی بعد از فهرست آثار ملی ایران به دستور دیوان عدالت اداری خارج شد. در نتیجه امکان تخریب این مکان تاریخی وجود خواهد داشت.

 

خانه دایی جان ناپلئون

 

خانه اتحادیه، تنها بازمانده خیابان لاله زار

به جرات می‌توان گفت که خانه اتحادیه، تنها بازمانده خیابان لاله زار تهران قدیم است که باید حفظ شود. خانه دایی جان ناپلئون در سال ۱۳۹۴ توسط شهرداری تهران به قیمت ۲۸ میلیارد تومان خریداری شد و در همان سال مرمت‌هایی بر روی این مکان تاریخی صورت گرفت. مرمت این مکان تاریخی در نهایت در پاییز سال ۹۹ به پایان رسید و اکنون درب خانه‌ی اتحادیه به روی بازدیدکنندگان باز است و می‌توانید در این مکان تاریخی به عنوان تنها بازمانده‌ی خیابان لاله‌زار گشت و گذار کنید.

تاریخچه خانه اتحادیه

باید بگوییم که خانه اتحادیه متعلق به امین‌السلطان، از صدراعظم‌های دوره‌ی حکومت شاهان قاجار از جمله ناصرالدین شاه، محمدعلی شاه و مظفرالدین شاه بود. پس از مرگ امین‌السلطان، این خانه و باغ اتحادیه توسط فرزندان و نوادگانش تفکیک و فروخته شدند. در نهایت رحیم اتحادیه این زمین و خانه را از نوادگان امین‌السلطان خریداری کرد و آن را به ۳۰ قسمت میان فرزندانش تقسیم نمود. از همین رو می‌توان گفت که سینما جهان، سینما شهرزاد و بسیاری از مراکز اطراف این خانه، بخش‌هایی از زمین خانه و باغ اتحادیه بوده‌اند. در نتیجه این مکان تاریخی با نام خانه اتحادیه نیز شناخته می‌شود. خانه‌ی اتحادیه محل ضبط فیلم دایی جان ناپلئون در دهه ۵۰ نیز بوده است و همین موضوع باعث شهرت و محبوبیت بیشتر این مکان برای مردم شد.

 

جاهای دیدنی تهران - معرفی محبوب‌ترین و زیباترین مکان‌های دیدنی تهران + ویدئو و آدرس!

 

کاربری خانه اتحادیه

اکنون که این مکان تاریخی دوره‌ی قاجار توسط شهرداری تهران خریداری و مرمت شده و امکان بازدید عمومی از این مکان وجود دارد، می‌توان گفت که احتمالا کاربری خانه اتحادیه، کاربری فرهنگی و هنری باشد. به قولی می‌توان گفت چنین کاربری فرهنگی و هنری می‌تواند به حفظ این بنای تاریخی کمک کند و توجه بیشتری به آن خواهد شد. اما هنوز کاربری این خانه اتحادیه به طور دقیق مشخص نشده و چگونگی بهره‌برداری از آن نامشخص است.

 

گزارش مشکل
تا کنون هیچ نظری ثبت نشده است
امتیاز 3.6 از 5 | از 101 کاربران به خانه دایی جان ناپلئون