چشمه قلقل در لرستان

📅 بروزرسانی : ۱۹ آذر ۱۳۹۹ بازدید : 702
آدرس چشمه قلقل
ویژگی چشمه قلقل
دیدنی های چشمه قل قل لرستان

آیا تا به حال چشمه ای به زیبایی چشمه قلقل لرستان دیده اید؟ یکی از جاذبه های دیدنی شهرستان ازنا که در روستای دربند واقع شده است چشمه قلقلی می باشد که از آب آن برای کشاورزی و مصارف دیگر استفاده می شود. این مکان در ایام تعطیل گردشگران و مسافران زیادی را به سوی خود می کشاند. این چشمه آبی صاف و زلال دارد که نوشیدن آن خستگی و استرس را از شما دور می کند.

 

چشمه قلقل

 

چشمه قلقل ازنا کجاست؟

سراب دربند (چهل چشمه) که بیشتر در بین بومیان به چشمه قل قل معروف است ، از لحاظ جغرافیایی در 12 کیلومتری جنوب غربی شهرستان ازنا و { سه کیلومتری جنوب شرقی روستای دربند } و در شمال غربی دامنه ی سفید کوه ازنا قرار دارد. درواقع آدرس دقیق این چشمه ی زیبا میان دهستان دربند و شهرک ویژه اقتصادی ( کمی پایین تر از پاسگاه محیط بانی شهرستان ازنا) می باشد.

چشمه قلقل ازنا چه ویژگی هایی دارد؟

سراب دربند یا همان چهل چشمه در میان یک تنگه ی سرسبز و زیبای کوچک قرار گرفته است  و آب این چشمه از پایان شکاف هفت متری یک کوه قلقل کنان جوشیده و خرج می شود.به همین علت است که بومیان به آن را چشمه قلقل مینامند.

بالاترین حجم آبدهی در میان مجموعه چشمه های تویه دار، با 45 لیتر در ثانیه متعلق به این چشمه می باشد. آب این چشمه که بسیار سرد و خوشگوار است سالیان سال است که برای آشامیدن ، آب تنی در تابستان  و آبیاری باغ ها استفاده می شود. به علت این که این چشمه در بالاترین در بالاترین نقطه منطقه تویه دروار قرار گرفته است از چشم انداز های طبیعی فراوانی از کوهستان اطراف برخوردار می باشد.

جاذبه های چشمه قل قل لرستان

این چشمه ی طراوت بخش به کمک درختانی کهنه سال وبوی  گلزار ها و سبزه زار ها و هوای معتدل و تازه و صدای دل انگیز شرشر آب که از ارتفاع سقوط می کند و همچنین صدای دلنشین پرندگان در بهار و تابستان یک مکان تفریحی بسیار خاطره انگیز برای مردم و گردشگران می باشد.

از دیگر جاذبه های گردشگری این منطقه می توان به بقایای قلعه ای در شرق روستای تویه دروار و امامزاده میرجبرئیل اشاره کرد. این منطقه دلنشینی و زیبای خود را در هر چهار فصل دارد و میتواند مقصد خوبی برای گردشگران و مسافران باشد.

 

گزارش مشکل
تا کنون هیچ نظری ثبت نشده است

lahzeakhar.com/Tourist-attractions-full-information/25078-%DA%86%D8%B4%D9%85%D9%87-%D9%82%D9%84%D9%82%D9%84-%D8%AF%D8%B1-%D9%84%D8%B1%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86

امتیاز 5 از 5 | از بین 100 کاربران به چشمه قلقل در لرستان