هزار پله ارمنستان

📅 بروزرسانی : ۳ اسفند ۱۴۰۰ بازدید : 1715
کاسکاد کجاست؟
تاریخچه
تاریخچه
چشم انداز

کاسکاد، هزار پله ارمنستان یکی از جاذبه های باشکوه در ارمنستان است. بسیاری از ایرانی ها که به این کشور رفته اند به خاطر پله های زیاد آن به آن هزار پله می گویند. این جاذبه زیبا در شهر ایروان ارمنستان قرار دارد. منظره بالای پله ها به قدری تماشایی است که ارزش بالارفتن را دارد. بنای هزار پله شاهکار زیبای معماری است و یکی از زیباترین بناهای ارمنستان است.

 

کاسکاد، هزار پله ارمنستان

 

کاسکاد کجاست؟

کاسکاد ایروان یا هزار پله در مرکز شهر ایروان خیابان تامانیان واقع شده است. برای رفتن به این منطقه میتوانید با استفاده از مترو به ایستگاه های مارشال باقرامامیان و یا پریتاسارداکان رفته و بقیه راه را پیاده روید. مکان های مهمی نیز در اطراف کاسکاد وجود دارد که می توان به دست نوشته های ماتنا داران و تالار اپرا اشاره کرد.

 

تور ایروان - سفری رویایی به ارمنستان را با مناسب ترین قیمت تجربه کنید.

 

کاسکاد یا هزار پله ایروان

کاسکاد به معنای آبشارهای کوچک است. اگر بالارفتن از پله ها برایتان سخت است و یا پا درد دارید نگران نباشید زیرا در این پارک پله برقی تعبیه شده که میتوانید از آن ها استفاده کنید. جذابیتی که اغلب گردشگران تا انتهای این پلکان را برای آن طی می کنند، این است که در بالا دست این پله ها، چشم انداز بسیار زیبایی به روی شهر ایروان دارد. کاسکاد یکی از معدود جاذبه های گردشگری در جهان است که بسیاری از گردشگران حتی در برف و باران، آن را به عنوان یک مقصد تفریحی و گردشگری انتخاب می کنند.

تاریخچه هزار پله ارمنستان

زمانی که ارمنستان زیر پرچم شوروی بود، برای اولین بار ایه اتصال مرکز شهر و خیابان مانومنت طراحی شد. در دهه 1970، الکساندر تامانیان معمار ارشد شهر ایروان بود و پیشنهاد داد تا در مجموعه ی زیبا و عظیم شمال ایراوان را به مرکز متصل کنند. هدف اصلی الکس تامانیان که مطرح کننده این طرح بود، این بود که قسمت مسکونی را به مرکز شهر متصل کند. تصویری که او در ذهنش طراحی کرده بود شامل فضایی با آبشار، باغچه های سرسبز بود. با اجرای این طرح، دسترسی مردم به مرکز شهر آسان می شد. منتهی عمر وی سر آمد و طرح او سال ها روی کاغذ ماند. پس از سال ها در دهه 1970 یکی از معماران ارشد دیگر به نام جیم توروسیان این طراحی را به اجرا در آورد.

 

تاریچه کاسکاد

 

احداث مجموعه کاسکاد با طراحی توروسیان در دهه 1980 شروع شد. اما به دلیل وقوع زلزله سال 1988 و سرکوب شدن حکومت شوروی متوقف شده و ارمنستان پس از سال ها به استقلال رسیدو این استقلال شیرین پیامد هایی مانند مشکلات مالی نیز برای این کشئور در پی داشت از این رو ادامه ساخت هزار پله در اولویت نبود. سرانجام در سال 2002 پروژه ساخنت دوباره شروع شد و سرانجام این مجموعه به یکی از مهمترین کانون های هنری دنیا تبدیل شد.

طرح هزار پله

در این طرح برای کسانی که نمی توانستند از پله های متعدد بالا بروند، پله برقی در نظر گرفته شد تا بالا رفتن از این سازه عظیم برای همه افراد جامعه مقدور باشد. این طرح علاوه بر این که دسترسی های مردم ایروان را آسان تر کرد، باعث شد اغلب گردشگرانی که با تور ارمنستان به این شهر می آیند از این جاذبه بازدید کنند. 
از ویژگی های دیگر این طرح، این بود که طراح می خواست در محوطه این مجموعه باغچه ها و آثاری قرار بگیرد و این مکان به نوعی باشد که زمانی که کسی از آن عبور می کند، به تاریخ و فرهنگ غنی این کشور بنگرد.  

 

تور ارمنستان - 🛑دیگه وقتشه بار سفرتو ببندی🛑 تورهای تخفیف خورده رو از دست ندی✈️

 

مشخصات هزار پله ارمنستان

کاسگاد 302 متر طول دارد و اگر بالک بالایی آن را هم در نظر بگیریم، ارتفاعش را باید 450 متر حساب کنیم. بر خلاف نام این بنا که هزار پله است، تعداد واقعی پله های آن نصف این عدد یعنی 507 پله است. این مجموعه 50 متر عرض دارد و 90 متر دیگر آن در دست احداث است. 
در محوطه پلکان، باغچه های کوچک ساخته شده است که با گل های زیبا تزیین می شوند. علاوه بر باغچه های کوچک و سبز، مجسمه هایی بر روی این مجموعه قرار دارد که ابعاد و اشکال مختلفی دارند. در این محل، موزه ای به نام کافسجیان درست شده که دو بخش خارجی (محیط بیرون و بین باغچه ها) و داخلی دارد که از 6 سالن مجزا تشکیل شده و مجسمه ها را نمایش می دهند. 

 

مشخصات هزار پله

 

چشم انداز شگفت انگیز بالای هزار پله

منظره بالای هزار له به قدری زیبا و هیجان انگیز است که بسیاری از گردشگران پله های زیادی را برای پیموندن آن طی میکنند. فرقی نمی کند تابستان باشد یا زمستان هوا سرد و بارانی باشد و یا گرم و سوزان توریست ها برای بالارفتن از پله و دیدن مناظر زیبای آن به این مکان می آیند تا شگفتی کاسکاد را مشاهده کنند . این مکان جایی است که می توان در سکوتی دلنواز با خود خلوت کرد و از مناظر زیبای شهر لذت برد. فقط کافیست همت کرده و از پله بالا بروید تا لحظات خوشی را تجربه کنید. چشم انداز فوق العاده زیبای این مکان رو به شهر است از این رو خیل عظیمی از مردم را جذب خوکرده است.

مجسمه های اطراف کاسکاد

اگر از آبشار های کوچک ، پله ها و چشم انداز زیبای کاسکاد لذت بردید بهتر است از جاذبه های اطراف هزار پله نیز بازدید کنید. در اطراف هزار پله، بنا و مجسمه های معروفی وجود دارد که میتوان به جنگجوی رومی، گربه سیاه، پلکان، ژست نشستن، آکروبات بازها، آهو و دو بیننده اشاره کرد. از مهمترین گالری های این موزه میتوان به گالری های زیر اشاره کرد.

در یکی از گالری های این موزه آثار آبگینه و بلو مانند ژان زوریکایک، جارومیرریبک وجود دارد. در گالری کانجیان و گالری عقاب آثار مربوط به کلکسیون خصوصی چند شخصیت مهم  به نمایش گذاشته شده است. گالری باغ عقاب و گالری اسواراوسکی و گالری ساسونتسی داویت از گالری های دیگر هستند.

موزه هنر کافسجیان

برای بازدید از بهترین آثار هنری معاصر به این موزه خیره کننده بروید. در موزه کافسیجان چندین نمایشگاه به صورت  دائمی حضور دارند که دارای چند گالری هنری ارزشمند می باشد. همچنین در موزه کافسجیان فروشگاه زیبایی وجود دارد که آثار نفیس، کارهای هنری و صنایع دستی ارمنستان برای فروش دارد.

 

موزه هنر کافسجیان

 

بازدید از کاسکاد

هر زمانی از شبانه روز و هر روز هفته میتوانید از کاسکاد بازدید کیند. در روز های جمعه، شنبه ، یکشنبه در ساعات 10 تا 20 امکان بازدید از این مکان وجود دارد. برخی ا فضاهای داخلی موز رایگان هستند و برای برخی دیگر باید بلیت تهیه کنید.

 

گزارش مشکل
تا کنون هیچ نظری ثبت نشده است

lahzeakhar.com/Tourist-attractions-full-information/25061-%D9%87%D8%B2%D8%A7%D8%B1-%D9%BE%D9%84%D9%87-%D8%A7%D8%B1%D9%85%D9%86%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86

امتیاز 5 از 5 | از بین 100 کاربران به هزار پله ارمنستان