دره زمان

زمان مطالعه: 3 دقیقه
بروزرسانی: 1403/03/06
بازدید: 2349
نویسنده
تحریریه لحظه آخر نویسنده

یکی از جاذبه های دیدنی و بکری که نزدیکی تهران قرار دارد و خیلی ها ممکن است از آن بی خبر باشند، دره زمان است. اگر دوست داشته باشید یک روز گرم تابستان را در یک جای خنک و بسیار دیدنی بگذرانید، دره زمان بهترین گزینه برای شماست. حالا همراه ما باشید تا ببینیم این دره زیبا کجا قرار دارد و برای رفتن به آنجا چه اقداماتی لازم است، انجام دهید؟


دره زمان کجاست؟

دره زمان در روستای پلور در یکی از شهرستان های استان مازندران قرار دارد و یکی از جاذبه های طبیعی در ۹۰ کیلومتری تهران است؛ یک جای کاملا خوش آب و هوا، به دور از شلوغی و گرمای تابستان. پیشنهاد می کنیم برای یک روز هم که شده با سفر به این منطقه از گرمای تابستان به دور باشید. دره زمان نام جایی است که صخره های بسیار کوه راه بلند و پر فراز و نشیب رودخانه را در بر گرفته که در انتهای مسیر آن دشت سرسبز و آبشار دیدنی نیز قرار گرفته است و انتظار شما را می کشد. 

 

دره پلور

 


دیدنی های دره زمان

زمانی که حرف از پلور می زنیم، خیلی ها یاد آب معدنی این منطقه می‌افتند. اما جاهای دیدنی بسیاری در دل پلور نهفته که یکی از همان جاهای دیدنی، دره زمان است. دره زمان مانند تنگه واشی در دل رودخانه قرار دارد که هوای آن بسیار سردتر از مناطق دیگر است. بنابراین تنها در فصل تابستان می توانید به آنجا سفر کرد. بودنتان در دل دره زمان باعث می شود اکسیژن خالص را به ریه هایتان برسانید. مسیر پیاده روی که به داخل دره زمان طی می کنید، شامل خشکی و آب است. بنابراین باید لباس مناسبی همراه خود بیاورید تا نگران خیس شدن و کثیفی لباس نشوید. پیاده روی در دره زمان مانند تنگه واشی شما را به یک هدف خاص می رساند که برای دیدن آن ترغیب می شوید. در واقع انتهای مسیر یک آبشار بسیار زیبا منتظر شما خواهد بود که خستگی راه را از تنتان بیرون می کند.
رودخانه نوردی می تواند یک هیجان بسیار لذت بخش برای شما ایجاد کند.برای رفتن از این دره، نیاز است تا آمادگی جسمانی بالایی داشته باشید. همچنین در قسمت هایی از دره زمان، عمق آب حدود یک و نیم متر می رسد که راه رفتن را برای شما کمی سخت می کند. برخی ها این هیجان را به جان می خرند و با گروهی از دوستان خود به صورت دسته جمعی مسیرهای ناهموار را با یکدیگر طی می کنند. پس بهتر است به تنهایی برای رفتن به دره زمان اقدام نکنید.

 

دره زمان پلور

 


چگونه خود را به دره زمان پلور برسانیم؟

برای رفتن به دره زمان، ابتدا باید وارد جاده هراز شوید و بعد از عبور از رودهن و گردنه امامزاده هاشم، با رسیدن به تابلو سمت چپ جاده که راه رودخانه و سد لار نشان شما می دهد، مسیر شما مشخص می شود. برای رفتن به این مسیر باید در ابتدا اولین پیچ را دور بزنید تا از روی پل سنگی رودخانه لار رد شوید. در ابتدای این مسیر، دره زمان قرار دارد. حال دیگر وقت آن رسیده است که ماشین تان را پارک و پیاده روی را شروع کنید. برای دسترسی بهتر می توانید همراه با تور طبیعت گردی به این منطقه سفر کنید و یک روز خوش را برای خود رقم بزنید.
نکات مهم برای رفتن به دره زمان
اگر تصمیم گرفته اید به دره زمان بروید، باید یک سری نکات را رعایت کنید. همانطور که گفتیم این مسیر دشواری های خاص خودش را دارد. پس وسایل گران قیمت مانند پول و موبایلتان را در جایی قرار دهید که در مسیر خیس نشود یا بهتر است این وسایل را با خود نیاورید. برای آوردن این وسایل، آن ها را در کیسه ضد آب قرار دهید. بهترین کار این است که وسایل خود را درون یک کوله پشتی قرار داده تا دستانتان، هم تعادل شما را در راه رفتن حفظ کند و هم به راحتی در مسیری که آب عمق زیادی دارد به راحتی قدم بردارید.
نکته دیگر، انتخاب کفش است. برای رفتن به این مسیر، بهتر است یک کتانی داشته باشید. اگر کتانی کهنه ای دارید که دیگر نمی خواهید از آن مانند قبل استفاده کنید، بهترین گزینه برای رفتن به دره زمان است. در غیر این صورت یک صندل پشت دار تهیه کنید تا کف پای شما را پوشانده و بتوانید به کمک آن به راحتی از آب عبور کنید. بعد از طی کردن مسیر سرسخت، وارد دشت بازی خواهید شد که در آن منطقه نور آفتاب به صورت مستقیم است. به همین دلیل استفاده از ضدآفتاب، کلاه و عینک آفتابی را فراموش نکنید.
بهتر است شب را در این دره نگذرانید.
 به دلیل فضای کم دره زمان و نبودن زمین های صاف و سرد شدن هوا در ساعات شب، اقامت در این مکان و کمپینگ را برای شما سخت می کند. بنابراین رفتن به دره زمان را تنها برای گردش یک روز خود انتخاب کنید. اما اگر دوست داشته باشید، می توانید برای اقامت در روستای پلور یا شهرهای نزدیک به آن اقدام کنید.

 

دره زمان پلور

 


زمان مناسب برای رفتن به دره زمان

همانطور که گفتیم، بهترین فصل برای رفتن به دره زمان اواخر بهار و فصل تابستان است. مطمئنا در اوایل بهار هوای دره زمان هنوز سرد و امکان تردد به خاطر بارش برف برای شما ناممکن است. در فصل‌های پاییز و زمستان نیز هوا بسیار سرد تر از فصل های دیگر است، به همین دلیل امکان دره نوردی در این فصل ها نیز وجود نخواهد داشت.
کلام آخر 
اگر تا به حال تجربه بازدید از دره زمان را داشته ایدخوشحال می شویم نظرتان را در مورد این دره زیبا برای ما بنویسید تا سایر دوستانی که قصد دارند از این دره بازدید کنند نیز بتوانند با استفاده از تجریبات گذشته شما، سفری لذت بخش تر را تجربه کنند. 

 

دره زمان پلور

 

تا کنون هیچ نظری ثبت نشده است

مجله گردشگری

مشاهده همه مقالات
امتیاز 3.9 از 5 | از 101 کاربر