اخلمد مشهد

زمان مطالعه: 3 دقیقه
بروزرسانی: 1402/12/15
بازدید: 5591
نام نویسنده
تحریریه لحظه آخر نویسنده

یکی از زیباترین روستاهایی که در شهر مشهد قرار دارد، روستای اخلمد بوده که این روستا بسیار زیبا و همچنین بسیار خوش آب و هوا است. روستای اخلمد یکی از ییلاق‌ها در نزدیکی شهر مشهد به حساب می‌آید، به طوری که سالانه تعداد بسیاری از افراد ساکن مشهد و ساکن شهرهای اطراف برای گذراندن تعطیلات و برای تفریح به این روستا سفر می‌کنند. لازم به ذکر است که در این روستا تنوع بسیار بالایی در پوشش گیاهی وجود دارد که این به سبب وجود منابع طبیعی آب، همچون رودها و چشمه‌های خروشان در اطراف این روستای زیبا است. روستای اخلمد مشهد دارای جاذبه‌های طبیعی فراوان بوده که مردم را از هر سمت کشور ایران به سوی خود جذب می‌کند. پیشنهاد می‌شود در صورت سفر به شهر مشهد دیدن از جاذبه‌های طبیعی و زیبای این منطقه را از دست ندهید.

اخلمد مشهد

اخلمد مشهد کجاست؟

روستای اخلمد یکی از زیباترین روستاها در اطراف شهر مشهد است. به طور دقیق‌تر می‌توان بیان کرد که این روستا در شهرستان چناران و بین کوه‌های بینالود قرار گرفته است. از جمله نکات قابل توجه و جذاب در خصوص این روستا می‌توان به وجود قله‌های بلند و دره‌های سرسبز در اطراف این روستا اشاره کرد که این امر سبب شده تا اقلیم و آب و هوای این منطقه با سایر مناطق استان خراسان رضوی متفاوت شود. از آنجایی که این روستا دارای جاذبه‌های طبیعی بسیاری است، در سال‌های اخیر مورد توجه بسیاری از گردشگران واقع شده و به همین سبب زیرساخت‌های گردشگری در این روستا در حال گسترش و بهبود هستند. آدرس دقیق روستای اخلمد مشهد به شرح زیر است:

  • استان خراسان رضوی، شمال غربی مشهد، شهرستان چناران، روستای اخلمد

دسترسی به اخلمد مشهد

همان‌طور که پیش از این نیز ذکر کردیم، روستای اخلمد در قسمت شمال غربی مشهد قرار گرفته است. این روستا در فاصله تقریبی ۶۰ کیلومتری از شمال غربی شهر مشهد واقع شده و در شهرستان چناران قرار دارد. همچنین روستای اخلمد مشهد در فاصله ۲۴ کیلومتری جنوب غربی چناران قرار گرفته و مسافران و گردشگران می‌توانند از شهرهای مشهد، نیشابور، سبزوار و قوچان به این روستا دسترسی داشته باشند. برای رسیدن به روستای اخلمد لازم است از مسیر جاده مشهد قوچان استفاده و عبور کنید.

وجه تسمیه اخلمد مشهد

به‌طور کلی داستان‌ها و فرضیه‌های بسیاری در خصوص دلیل نامگذاری روستای اخلمد وجود دارد اما سند معتبر و مکتوبی در خصوص این مورد یافت نمی‌شود. همانند سایر روستاها نیز، بین مردم این روستا هم داستان‌هایی در خصوص دلیل نامگذاری اخلمد وجود دارد. یکی از فرضیه‌ها بدین صورت است که نام اخلومد فارسی بوده و سال‌ها پیش توسط ساکنان فارسی زبان منطقه برای این روستا منتخب گردیده است و با گذشت زمان تغییراتی در آن ایجاد شده و به اخلمد تغییر کرده است. در خصوص دیگر فرضیه‌ها که داستان دیگری نیز در خصوص نامگذاری این روستا وجود دارد، محلیان و روستاییان روستای اخلمد بیان می‌کنند که اولین ساکنانی که در این منطقه سکونت داشتند، اهل خراسان بودند و از ترس حمله اعراب به این منطقه پناه برده بودند. خالد فرمانده سپاه مهاجم در روستای اخلمد بود. مردم به شدت از این  فرمانده و سپاهیان او وحشت داشتند، به همین سبب برخی افراد در ورودی‌ها و چشم‌انداز‌های مرتفع این روستا نگهبانی می‌دادند و زمانی که این فرمانده به روستا نزدیک می‌شد، فریاد می‌زدند: خالد آمد. پس از گذشت زمان عبارت (خالد آمد) به صورت نشانه و نامی برای روستای اخلمد در آمد. با گذشت زمان به سبب تغییر لهجه مردم این روستا، نام آن به اخلمد تغییر کرد و امروزه این روستا و همچنین جاذبه‌های بسیار زیبایی که در آن وجود دارند، با نام اخلمد خوانده می‌شوند. همان‌طور که می‌دانید و واضح و بدیهی نیز هست در خصوص نام اغلب روستاها داستان‌ها و حکایت‌هایی وجود دارند که هیچ کس از معتبر بودن و صحت آن‌ها مطمئن نیست و این داستان‌ها ریشه در باورهای عموم مردم این مناطق دارند.

جاهای دیدنی مشهد - اگر قصد سفر به مشهد دارید با کلیک بر روی لینک از دیدنی های این شهر مطلع شوید.

تاریخچه اخلمد مشهد

چناران یکی از مناطقی است که در اطراف استان خراسان رضوی واقع شده و نکته جالب توجه در خصوص این شهر این است که قدیمی‌ترین آثار مکتوبی که در این شهر یافت شده متعلق به حکومت قاجار است. اما در این اواخر برخی آثار در کوهستان‌ها و زمین‌های اطراف اخلمد کشف شدند که نشان دهنده قدمت بیشتر این شهر هستند. البته که هیچ سند معتبری جهت بررسی قدمت این روستا و همچنین نخستین ساکنان این روستا در دست نیست. یکی از مهمترین نشانه‌های تاریخی که در نزدیکی روستای اخلمد وجود دارد آثار برج و باوروتهای قدیمی در کوه‌های نزدیکی روستا هستند که بخش شرقی و جنوبی این روستا به خوبی نمایان هستند. لازم به ذکر است که هنوز قدمت دقیق این آثار به طور صحیح بررسی و ثابت نگردیده و با توجه به محل قرارگیری این بناها می‌توان به افت ارتفاع آب رودخانه در طول سالیان دراز پی برد.با توجه به شواهد به دست آمده در این روستا می‌توان بیان کرد که در گذشته روستای اخلمد دارای سه آبادی مجزا بوده که امروزه این سه آبادی به یکدیگر پیوسته و یک روستا را به وجود آوردند. به دلیل وجود زمین‌های زراعی، جریان آب رودها و رودخانه‌ها و همچنین محیط معتدل کوهستانی شهرستان چناران، این شهرستان مورد استقبال بسیاری از مهاجران در طول زمان واقع شده است. همچنین به دلیل محیط ییلاقی روستا و دره اخملد، حاکمان استان خراسان توجه بسیار زیادی به این منطقه داشتند.  منطقه چناران دارای آب و هوای بسیار خوبی است  که این امر سبب شده در طول تاریخ بسیاری از مردم و مهاجران به سمت این منطقه جذب شوند.

تاریخچه اخلمد مشهد

جاهای دیدنی روستای اخملد مشهد

جاذبه‌های طبیعی بسیاری در روستای اخلمد قرار گرفته‌ که به سبب وجود این جاذبه‌های طبیعی سالانه تعداد بسیاری از گردشگران و مسافران پس از سفر به خراسان رضوی به روستای اخلمد سفر می‌کنند. از جمله جاهای دیدنی این روستا می‌توان به آبشار دره، غار و چشمه‌های طبیعی اشاره کرد. البته که به جز جاذبه‌های طبیعی، جاذبه‌های تاریخی نیز در فاصله کوتاهی از روستای اخلمد قرار دارند. جاذبه‌های طبیعی که در این روستا وجود دارند زیبایی این روستا را دوچندان و آن را به بهشتی تبدیل کرده‌اند.

آرامگاه فردوسی - معرفی کامل آرامگاه بزرگ ترین حماسه سرای ایرانی 

دره اجنه در اطرف اخلمد مشهد

یکی از معروف‌ترین و محبوب‌ترین جاذبه‌های طبیعی که در روستای اخلمد قرار دارد، دره اجنه است. البته برخی از افراد این روستا، این دره را با نام دره اخلمد نیز می‌شناسند.  این دره در میان دامنه‌های کوهستان بینالود قرار گرفته و جاذبه‌ها و دیدنی‌های بسیار زیبای طبیعی نیز در آن وجود دارند.  از جمله نکات جالب توجه در خصوص این دره می‌توان به آب و هوای مناسب و جریان مداوم آب در این دره اشاره کرد که این امر سبب شده پوشش متراکم جنگلی و درختان سیب و گردو فراوانی در این دره وجود داشته باشند. در دره اجنه آبشار‌های بسیاری وجود دارند که برخی از آن‌ها فصلی و برخی دیگر دائمی هستند. این آبشارها در فصل بهار و تابستان مسافران و گردشگران بسیاری را به سوی خود جذب می‌کند. شاید نام این دره برای شما کمی عجیب باشد. برخی از مردم دلیل نامگذاری این دره را اعتقادات خرافی بومیان این روستا می‌دانند. اما در واقع دلیل نامگذاری این دره تحت عنوان دره اجنه به این سبب است که مسیر تاریک و پرپیچ و خمی با پوشش انبوه گیاهان در این منطقه وجود دارد. در سرتاسر دره اخلمد صخره‌های آهکی، جریان آب رودخانه‌ها، چشمه‌ها و آبشار‌های بسیار زیبایی وجود دارند که زیبایی این دره را دوچندان کرده‌اند. در دره اجنه چشمه‌های بسیاری وجود دارند که از جمله این چشمه‌ها می‌توان به چشمه‌های سلطان بازه، شیر مرغ، سر حصار، بزدان، آقا کریم، دراجی، دیزبار، سربرج، خواهش، پونه زار، غسل خانه، حاتم، دنبه، سلیمه، بلبل و سنگ سوراخ اشاره کرد. شاید جالب باشد که بدانید در این دره گیاهان دارویی بسیاری همانند خاکشیر، خارشتر، شیرین بیان و گیاه شور وجود دارند که می‌توانید برای استفاده دارویی آن‌ها را بچینید و از آن‌ها استفاده کنید. همچنین این دره دارای تنوع جانوری بسیاری نیز هست. برای مثال در این دره جانورانی همچون قوچ، میش، گرگ، کفتار و روباه و همچنین پرندگانی مانند شاهین، کبوتر و قرقاول وجود دارند. لازم است ذکر شود که جانورانی که در دره اجنه زندگی می‌کنند در نزدیکی خانه‌های روستایی و یا محل اتاق گردشگران تردد نخواهند کرد.اگر قصد بازدید از دره اجنه را دارید لازم است به نکاتی توجه کنید. لازم است لباس راحت و کفش مناسب بپوشید زیرا مسیر دسترسی به جاذبه‌های طبیعی و گردشگری که در این دره وجود دارند، بسیار پرپیچ و خم است. به علت سخت بودن مسیر حرکت دره اخلمد، بازدید از این منطقه به سالمندان، کودکان و افراد دارای ناتوانی‌ها پیشنهاد نمی‌شود. برای بازدید از  دره اجنه لازم است به سه کیلومتری روستای اخلمد بروید و سپس با پای پیاده ادامه مسیر را طی کنید.

دره اجنه مشهد

پارک ملت مشهد - پارک ملت مشهد یکی از بهترین، بزرگ ترین و پر طرفدار ترین شهر بازی های ایران محسوب می شود.

آبشار اخلمد مشهد

یکی از زیباترین جاذبه‌های گردشگری و طبیعی که در روستای اخلمد قرار دارد، آبشار اخلمد است. این آبشار در دره اجنه واقع شده  و هر سال تعداد بسیاری از گردشگران و مسافران را به سوی خود جذب می‌کند. نکته جالب توجه در خصوص آبشار اخلمد این است که این آبشار از مجموع چندین آبشار مختلف تشکیل شده و جالب است بدانید دو تا از این آبشارها در فاصله کوتاهی نسبت به یکدیگر قرار گرفته و هر کدام ۸۰۰ متر ارتفاع دارد. آبشار اخلمد زیبایی بسیاری را به روستای اخلمد و همچنین دره اجنه بخشیده است که هر بیننده‌ای را متحیر می‌کند. به‌طور کلی تعداد هفت آبشار در دره اخلمد وجود دارند که زیبایی بسیاری را به این دره بخشیده‌اند. چهار آبشار از بین هفت آبشار دائمی بوده و در فصل سرما یخ می‌زنند اما سه آبشار دیگر به صورت فصلی در این دره جریان دارند. برای بازدید از این آبشارها لازم است مسیری پرپیچ و خم و زیبا را در دره اجنه طی کنید. بنابراین طبیعت‌گردی در اطراف این آبشار‌ها برای هر فردی ساده نیست. نکته جالب توجه در خصوص آبشار‌هایی که در دره اجنه قرار دارند این است که منشا آن‌ها از رودخانه‌های دائمی و چشمه‌های جوشان در کوهستان‌های اطراف روستای اخلمد است. در انتهای مسیر رودخانه اخلمد آبشار‌‌هایی که دارای بیشترین ارتفاع بوده قرار دارند که بسیار زیبا و چشم نواز هستند.  در دره اخلمد آبشار دیگری با ارتفاع حدود ۲۳ متر قرار گرفته که این کوچکترین آبشاری است که در این منطقه واقع شده. برای بازدید از برخی از آبشار‌هایی که در این دره واقع شده‌اند لازم است به صخره نوردی بپردازید. گردشگران و مسافران لازم است برای بازدید از آبشار‌های اخلمد در مسیر رودخانه در حدود ۲ کیلومتر به پیش بروند. آب آبشارهای اخلمد در طول مسیر ریزش مانند مه در هوا پخش می‌شود که این امر سبب می‌شود منظره بسیار زیبا و دل‌انگیزی به وجود آید. دمای آب این آبشار‌ها بسیار پایین بوده بنابراین مناطق اطراف این آبشار بسیار سرد هستند و پیشنهاد می‌شود در صورت لزوم لباس گرم همراه خود ببرید. صخره‌هایی که در اطراف این آبشار‌ها وجود دارند با خزه‌های سبز رنگ پوشیده شده‌اند که این امر سبب می‌شود فضا و منظره‌های چشم‌نواز و زیبا برای گردشگران به وجود آید.  پیشنهاد می‌شود در صورت سفر به روستای اخلمد بازدید از آبشار‌ها و طبیعت زیبای آن را هرگز از دست ندهید.

مسجد گوهرشاد - استوار در هیاهوی تاریخ

آبشار اخلمد مشهد

غار اخلمد

یکی دیگر از جاذبه‌های طبیعی که در روستای اخلمد و همچنین در دره اجنه واقع شده غار اخلمد است. طول غار اخلمد در حدود ۳۶ متر و عرض آن در حدود ۹ متر است.  دهانه غار اخلمد بسیار باریک بوده بنابراین گردشگران و مسافرانی که قصد بازدید از این غار را دارند لازم است با خزیدن به آن وارد شوند که این امر سبب می‌شود وارد شدن به این غار برای برخی از گردشگران مشکل باشد. این غار از جمله نقاط و مناطق بکر در روستای اخلمد است که پیشنهاد می‌شود در سفر خود به این روستا حتما از این منطقه دیدن کنید. لازم به ذکر است که برای بازدید از این غار از یک راهنما کمک بگیرید و همچنین وسایل ایمنی همراه داشته باشید.

باغ ملی مشهد - باغ ملی مشهد زیباترین پارک مشهد مقدس

غار اخلمد

کوه های اخلمد

اگر شما از ان دسته افرادی هستید که علاقه بسیاری به کوهنوردی و صخره‌نوردی دارید، لازم است بدانید که کوه‌های اخلمد که در اطراف دره اجنه قرار دارند، مسیر بسیار پرطرفداری را برای صخره‌نوردی و کوهنوردی افراد فراهم می‌آورند. به دلیل ساختار آهکی صخره‌ها و کوه‌ها توجه علاقمندان به صخره‌نوردی به این کوه‌ها جمع شده است. کوهستان‌های اصلی که در این منطقه وجود دارد شامل کوه‌های میزان منیجه و پرو هستند که به همدیگر پیوسته شده و روستای اخلمد را در میان گرفتند. در خصوص کوه میزان لازم است ذکر کنیم که این کوه در شرق اخلمد قرار گرفته و خشک‌تر از سایر بخش‌های کوهستان است. کوه منیجه در شرق و جنوب روستای اخلمد واقع شده که این کوه بسیار زیبا و مملو از چشمه‌ها، درختان سرسبز و پوشش گیاهی است. آبشارهای دره اجنه و همچنین رودخانه اخلمد از این کوه سرچشمه می‌گیرند. کوه فارابی یا پرو در شمال غربی منطقه قرار گرفته و یکی از بهترین مناطق برای چرای دام‌ها است.

غار مغان - معرفی ویژگی های جذاب آن

کوه های اخلمد

بند اخلمد مشهد

یکی از آثار و جاذبه‌های تاریخی که در روستای اخلمد واقع شده، بند اخلمد یا سد تیموری است. این سد مربوط به دوره پادشاهی تیموریان بوده و بند اخلمد به دستور آخرین پادشاه تیموری که سلطان حسین بایقرا نام داشت ساخته شده.  برای دسترسی به این بند لازم است ۳ کیلومتر از ورودی دره اجنه فاصله بگیرید. نکته قابل توجه در خصوص این سد این است که در گذشته در مسیر رودخانه‌ی این روستا قرار گرفته و لازم است بدانید که برای ساخت این بند از ساروج و آجر استفاده شده است.  در خصوص ویژگی‌های ظاهری این بند، ارتفاع آن در حدود ۱۲ متر و طول آن به حدود ۲۲۵ متر و عرض آن بین ۱۱ تا ۱۴ متر خواهد بود. همچنین نام این سد در فهرست آثار ملی ایران یافت می‌شود.

بند اخلمد مشهد

دیوار سفید اخلمد

یکی دیگر از جاذبه‌های زیبای طبیعی که در روستای اخلمد و در دره اجنه واقع گردیده، دیوار سفید اخلمد است. اگر شما از ان دست افرادی هستید که علاقه بسیاری به صخره‌نوردی دارید، پیشنهاد می‌شود بازدید و صخره نوردی از این دیوار را از دست ندهید. در خصوص ویژگی‌های ظاهری دیوار سفید اخلمد لازم است ذکر کنیم که ارتفاع این دیوار در حدود ۲۵۰ تا ۳۰۰ متر است و از جنس آهک ساخته شده. دیوار سفید اخلمد قدمت بسیار زیادی دارد و در سالیان بسیار دوری ساخته شده و به علت فرسایش طبیعی که در طول زمان در دیوار سفید اخلمد به وجود آمده است، حفره‌های عظیمی در این دیوار وجود دارد. از نام‌های دیگر این دیوار می‌توان به دیوار عقاب و دیوار الله اکبر نیز اشاره کرد. اگر قصد صخره نوردی از این دیوار را دارید،  پیشنهاد می‌شود با وسایل و تجهیزات کامل به این کار بپردازید.

جنگل جیغ مشهد - ترسناک‌ترین جنگل ایران

اقامت در روستای اخلمد مشهد

همان‌طور که پیش از این نیز ذکر کردیم روستای اخلمد یکی از زیباترین و پرطرفدارترین روستاها در اطراف استان خراسان رضوی است که سالانه تعداد زیادی از مسافران و گردشگران برای بازدید از مناطق و جاذبه‌های تفریحی و طبیعی این روستا به آن سفر می‌کنند. به دلیل رفتار آمد و تردد بسیار گردشگران و مسافران در سال‌های اخیر به این روستا امکاناتی همچون سرویس‌های بهداشتی، مسجد و اقامتگاه‌ها در این روستا به وجود آمده است. اگر شما قصد اتراق در روستای چناران و اخلمد را دارید محیط اطراف رودخانه و دره اخلمد یکی از بهترین و مناسب‌ترین گزینه‌ها برای شما خواهد بود. همچنین اگر قصد اتراق شبانه در روستای اخلمد را دارید لازم است ذکر کنیم که خانه‌های روستایی و اقامتگاه‌های بوم گردی یکی از بهترین گزینه‌ها برای شما خواهند بود. اگر قصد دارید مدت زمان زیادی را در روستای اخلمد بگذرانید، پیشنهاد می‌شود از فروشگاه‌های بزرگ شهر مواد و اقلام مورد نیاز خود را خریداری نمایید. البته فروشگاه‌هایی نیز در این روستا وجود دارند که گردشگران و مسافران می‌توانند اقلام مورد نیاز خود را از ان تهیه نمایند. لازم است ذکر کنیم که با اینکه امکانات رفاهی بسیاری در این منطقه در سال‌های اخیر به وجود آمده است اما روستای اخلمد همچنان موقعیت بکر خود را حفظ نموده و لازم است برای بازدید از مناطق تفریحی و طبیعی منطقه مسیرهایی را به صورت پیاده طی کنید.  همان‌طور به علت رفت و آمد و تردد بسیاری از مسافران و گردشگران به این روستا امکانات رفاهی و گردشگری آن در حال افزایش است. امکان کمپ در طبیعت برای افرادی که به قصد کوهنوردی و صخره‌نوردی به این روستا سفر می‌کنند، وجود دارد. همچنین در صورت امکان پیش از سفر وضعیت آب و هوای این منطقه را با دقت چک نمایید.

اقامت در روستای اخلمد مشهد

سد چالیدره - مکانی تفریحی در شهر مشهد مقدس برای تفریح و داشتن اوقات فراغت

بهترین زمان سفر به اخلمد مشهد

همان‌طور که پیش از این نیز گفتیم، موقعیت روستای اخلمد بسیار ویژه و خاص است و به همین سبب در هر فصلی از سال که به این روستا سفر کنید ، از زیبایی‌های خارق العاده آن حیرت‌زده و متحیر خواهید شد. به این دلیل که روستای اخلمد در منطقه کوهستانی واقع شده، آب و هوای آن نسبت به روستاهای اطراف بسیار بهتر و معتدل‌تر است. شاید برخی از افراد تصور کنند که سفر به این روستا در ماه‌های سرد سال مناسب نیست اما در شش ماه دوم سال بارندگی زیادی به صورت برف و باران در این روستا صورت می‌گیرد که آبشارها و اطراف آن‌ها در این زمان یخ می‌زند و منظره زیبا و حیرت‌انگیزی را برای بازدیدکنندگان به وجود می‌آورند.

بهترین زمان سفر به اخلمد مشهد

زمستان در اخلمد

شما اگر از ان دسته افرادی هستید که علاقه بسیار زیادی به طبیعت گردی در فصل زمستان دارید، پیشنهاد می‌شود بازدید از روستای اخلمد و جاذبه‌های طبیعی و تفریحی آن را در این فصل از دست ندهید.  در فصول سرد سال آبشارها و اطراف آن‌ها یخ می‌زنند  که منظره بسیار زیبا و دل‌انگیزی را برای بازدید کنندگان ایجاد می‌کنند. آبشارها و رودخانه‌ها در آخرین روزهای اسفند ماه آب می‌شود و رودخانه‌ها و آبشار‌ها بسیار پر آب خواهند شد. به سبب آب شدن این یخ‌ها درختان و باغ‌ها شروع به جوانه و شکوفه زدن می‌کنند.

تابستان های اخلمد مشهد

اگر شما قصد دارید در فصول بهار و تابستان به روستای اخلمد سفر کنید لازم است به این نکته توجه داشته باشید که روزهای اوایل بهار هوا همچنان سرد بوده، بنابراین لازم است لباس گرم همراه خود داشته باشید. اما در اواخر بهار و روزهای شروع تابستان آب و هوا در منطقه اخلمد بسیار خنک و معتدل می‌شود.  به‌طور کلی یکی از بهترین زمان‌ها برای سفر به روستای اخلمد اواسط بهار تا اواخر تابستان است.  اگر شما قصد دارید در طبیعت این روستا اتراق و کمپ کنید، پیشنهاد می‌شود در این زمان به این روستا سفر کنید.

حرم امام رضا - هرآنچه باید از حرم امام رضا (ع) بدانید!

نکاتی که باید پیش از سفر به اخلمد مشهد در نظر داشته باشید!

روستای اخلمد یکی از زیباترین و بهترین روستاهای موجود در اطراف استان خراسان رضوی است که به علت وجود جاذبه‌های تفریحی و طبیعی بسیاری که در آن قرار دارد سالانه تعداد بسیاری از گردشگران و مسافران به این روستا سفر می‌کنند. اگر شما قصد دارید به این روستا سفر کنید، پیشنهاد می‌شود موارد و نکات را در نظر داشته باشید و در سفر خود به این روستا حتما آنها را رعایت کنید.

بازدید گردشگران از اخلمد مشهد

نکاتی که لازم است در سفر به این روستا در نظر داشته باشید به شرح زیر هستند:

  • در طبیعت روستای اخلمد هیچ زباله و آشغالی نریزید.
  • در حین بازدید از جاذبه‌های تفریحی و طبیعی منطقه هیچ آسیبی به منابع طبیعی وارد نکنید.
  • هیچ آسیبی به حیوانات و پوشش طبیعی و درختانی منطقه وارد نکنید.
  • لطفاً صداهای بلند و آزار دهنده در حین بازدید از طبیعت ایجاد نکنید.
  • لطفاً نهایت آداب و احترام را نسبت به بومیان این روستا و اهالی این روستا به جای آورید.
  • اگر قصد کمپ زدن و اتراق در طبیعت را دارید، پیش از این کار حتماً وضعیت آب و هوایی منطقه را چک کنید.
  • در فصول شلوغ گردشگری سعی کنید آرامش اهالی و ساکنان روستا را برهم نزنید.
  • شما می‌توانید با خرید کالاها و صنایع دستی از ساکنان این روستا به رونق اقتصادی روستا کمک کنید.

سخن پایانی

استان خراسان رضوی یکی از بزرگ‌ترین استان‌های ایران است که سالانه تعداد بسیاری از گردشگران و مسافران با آن سفر می‌کنند. یکی از روستاهای بسیار زیبایی که در اطراف این استان قرار دارد، روستای اخلمد است که دارای جاذبه‌های طبیعی و تفریحی بسیار زیادی خواهد بود. از جمله این جاذبه‌ها می‌توان به آبشارهای زیبا، دره‌های بسیار حیرت انگیز، غار‌‌های جذاب، سد و دیگر موارد اشاره کرد. مسافران و گردشگرانی که به این روستا سفر می‌کنند، می‌توانند از تماشا و دیدن انواع گونه‌های جانوری و گیاهی نهایت لذت را ببرند. پیشنهاد می‌شود برای سفر به این روستا بهترین فصل سال را انتخاب نموده و با در نظر گرفتن نکات و شرایط آب و هوایی به این روستا سفر کنید.

تا کنون هیچ نظری ثبت نشده است

مجله گردشگری

مشاهده همه مقالات
جاذبه های گردشگری مقالات مرتبط
بهترین جاهای دیدنی شیراز در بهار که حتما باید ببینید بهترین جاهای دیدنی شیراز در بهار که حتما باید ببینید
دریاچه شورابیل اردبیل | معرفی امکانات + تفریحات اطراف دریاچه
دریاچه شورابیل اردبیل | معرفی امکانات + تفریحات اطراف دریاچه
بیشتر بخوانید
عمارت مسعودیه تهران؛ بررسی مهم ترین نکاتی که مطمئنا نمی‌دانید
عمارت مسعودیه تهران؛ بررسی مهم ترین نکاتی که مطمئنا نمی‌دانید
بیشتر بخوانید
اطلاعات مفید مقالات مرتبط
تفریحات رایگان تهران برای گذراندن اوقات فراغت در تعطیلات
تفریحات رایگان تهران برای گذراندن اوقات فراغت در تعطیلات
بیشتر بخوانید
محله بالات استانبول | از معرفی تا جاهای دیدنی محله اروپایی ها
محله بالات استانبول | از معرفی تا جاهای دیدنی محله اروپایی ها
بیشتر بخوانید
موج های خروشان مشهد | قیمت بلیط 1403 + معرفی امکانات + عکس
موج های خروشان مشهد | قیمت بلیط 1403 + معرفی امکانات + عکس
بیشتر بخوانید
کشتی های تفریحی قشم؛ گشت و گذار در خلیج فارس
کشتی های تفریحی قشم؛ گشت و گذار در خلیج فارس
بیشتر بخوانید
تفریحات شبانه وان ترکیه؛ تجربه وان در شب
تفریحات شبانه وان ترکیه؛ تجربه وان در شب
بیشتر بخوانید
امتیاز 4.4 از 5 | از 101 کاربر