جاهای دیدنی ترکیه

زمان مطالعه: 4 دقیقه
بروزرسانی: 1402/12/20
بازدید: 7250

ترکیه تلفیقی از تمدن و فرهنگ اروپا و آسیا است به همین دلیل به ترکیه یک کشور اوراسیایی می‌گویند. همسایگان شرقی ترکیه شامل ایران، آذربایجان، ارمنستان و گرجستان هستند و از جنوب شرق با عراق و سوریه هم مرز است. جاذبه‌ها و آثار تاریخی و فرهنگی زیادی در ترکیه وجود دارد چرا که این کشور دارای تاریخی پر از فراز و نشیب است. آب و هوای ترکیه بیشتر متأثر از جریانات هوایی دریای سیاه، اژه و مدیترانه بوده که همین آب و هوا در افزایش تقاضا برای مسافرت تأثیرگذار است. شهر‌های مهم ترکیه شامل آنکارا، آدانا، آنتالیا، کوش آداسی، بدروم و مارماریس می‌شود که هر یک دارای مناظر و مناطق بکر و تاریخی زیادی هستند. در ادامه با جاهای دیدنی ترکیه در همه شهرهای آن آشنا می شویم.

جاهای دیدنی ترکیه

دیدنی‌ های استانبول و مناطق تاریخی آن

استانبول یکی از پربازدیدترین شهر‌های ترکیه محسوب می‌شود که در بخش مرمره قرار دارد. استانبول به واسطه تنگه بسفر به دو قسمت تقسیم شد. به طوری که نیمی از استانبول در قسمت اروپایی و بخشی دیگر در قسمت آسیایی قرار گرفته است. استانبول دارای دیدنی‌های بسیار زیادی بوده و یکی از مقاصد جذاب و مهم برای گردشگران محسوب می‌شود. به طور کلی می‌توان گفت بسیاری از آثار تاریخی استانبول در منطقه‌ای به نام فاتح قرار دارد. این مناطق تاریخی در سال ۱۹۸۵ در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید. از مهم‌ترین مناطق تاریخی می‌توان به سرابورنو، قصر توپکاپی، مسجد ایاصوفیه، مسجد آبی، مسجد زیرک و دیواره‌های قسطنطنیه اشاره کرد. پیشنهاد می‌شود در صورتی که قصد بازدید از مناطق تاریخی استانبول را دارید در منطقه‌های نزدیک به محله فاتح اقامت داشته باشید تا بتوانید در زمان کمتری تمامی مناطق و اماکن تاریخی منطقه را بازدید کنید.

تجربه سفر به شهرهای زیبا و ساحلی ترکیه

مسجد سلیمانیه استانبول

مسجد سلیمانیه به عنوان یکی از جاهای دیدنی تاریخی کشور ترکیه و از شناخته می‌شود که در سال‌های ۱۵۵۰ تا ۱۵۵۷ ساخته شد. این مسجد به دستور سلطان سلیمان و به واسطه معمار معروفی به نام سنان بنا شد. در معماری این بنا شاهد چهار منار و تلفیقی از معماری اسلامی و بیزانسی هستیم. این مسجد دارای بخش‌های بسیار زیادی است که برخی از آن‌ها شامل مدرسه، کاروانسرا، حمام و آشپزخانه خواهد بود. در حال حاضر این مسجد بر روی تپه سوم استانبول قرار گرفته و ذکر این نکته ضروری است که مسجد استانبول مربوط به دوران امپراتوری عثمانی بوده و به عنوان دومین مسجد بزرگ استانبول و یکی از مناظر زیبای این شهر شناخته می‌شود.

مسجد سلیمانیه

مسجد ایاصوفیه ترکیه

در زمان‌های گذشته این مسجد ایاصوفیه به عنوان کلیسای مسیحیت شناخته می‌شد و پس از فتح شهر استانبول توسط محمد دوم این کلیسا به یک مسجد تبدیل گشت. کلیسای ایاصوفیه به دستور ژوستین یکم در تاریخ ۵۳۲ ساخته شد. پس از تغییرات بسیار زیادی که در کلیسا به وجود آمد باعث شد تا این مکان به یک مسجد با شکوه تبدیل گردد و به عنوان یکی از مقاصد مهم گردشگری شناخته شود. این تغییرات شامل نقاشی‌ها و نوشته‌های قرآنی بر روی دیوار بود. علاوه بر این ساخت مناره، منبر و محراب بخشی دیگر از تغییرات به وجود آمده بود. سال‌ها بعد پس از به قدرت رسیدن آتاتورک این مسجد به یک موزه تبدیل شد و در حال حاضر جزو جاذبه‌های گردشگری ترکیه شناخته می‌شود.

مسجد ایاصوفیه

منطقه سلطان احمد در ترکیه

در صورتی که به دنبال یکی از قدیمی‌ترین و مهم‌ترین مناطق گردشگری در استانبول هستید حتماً به منطقه سلطان احمد سفر داشته باشید. در این منطقه می‌توانید جاذبه‌های بسیار زیادی مانند کاخ توپکاپی و مسجد کبود را ببینید. از دیگر جاذبه‌های گردشگری منطقه سلطان احمد می‌توان به موزه هنر‌های ترکی و مسجد ایاصوفیه اشاره کرد. علاوه بر این بازار آستارا و حمام ترکی یکی دیگر از پر استقبال‌ترین مناطق گردشگری در منطقه سلطان احمد به حساب می‌آید. این منطقه دارای فضای بسیار آرامش بخش و زیبا برای گردشگران و مسافران خواهد بود.

همه چیز درباره ترکیه - همه آنچه که باید در مورد ترکیه بدانید!

تنگه بسفر استانبول

یکی دیگر از جاهای دیدنی استانبول تنگه بسفر نام دارد که دارای سواحلی بسیار بی‌نظیر است. در حقیقت در اطراف این تنگه شاهد انواع قلعه‌ها و خانه‌های بزرگ چوبی هستیم، همچنین مکان‌های تاریخی و هتل‌ها از دیگر مناطق حائز اهمیت اطراف تنگه بسفر شناخته می‌شوند. پیشنهاد می‌گردد در صورتی که به این منطقه مسافرت کردید از منطقه آنادولو کاوایی، آرناووت کوی، ببک، اورتاکوی و رستوران توگرا دیدن کنید. به دلیل موقعیت قرارگیری تنگه بسفر سالانه تعداد بسیار زیادی از گردشگران و مسافران اقدام به بازدید از آن می‌کنند، در واقع یکی از مهمترین دلایل مسافرت به تنگه بسفر وجود اماکن و جا‌های دیدنی مهم در اطراف آن است.

تنگه بسفر

دیدنی‌های آنکارا

شهر آنکارا به عنوان پایتخت ترکیه و پس از شهر استانبول به عنوان دومین شهر بزرگ این کشور شناخته می‌شود. آنکارا دارای جنگل‌های بسیار وسیع و مناطق کوهستانی متعددی است. مناطقی مانند دشت خشک قوینیه و رودخانه‌ها و زمین‌های کشاورزی زیاد، از مناطق دیدنی آنکارا به شمار می‌آید. علاوه بر این، در این شهر شاهد موزه‌ها و معابد زیادی هستیم. در زمان سفر به کشور ترکیه پیشنهاد می‌شود تا حتماً از دیدنی‌های آنکارا بازدید نمایید. این دیدنی‌ها شامل:

جاهای دیدنی آنکارا - لیستی کامل از جاذبه‌های گردشگری آنکارا برای تفریح و گردش (آدرس + تصاویر)📷

آنیت کابیر آنکارا

آنیت کابیر به معنی قبر یادمان است. در واقع این مکان محل دفن رهبر جنگ استقلال ترکیه و بنیانگذار و نخستین رئیس جمهور به نام مصطفی کمال آتاتورک است. این مکان در شهر آنکارا قرار دارد و طراحی آن به وسیله اساتیدی مانند استادیار ارهان آردا انجام شده است. نکته مهم و حائز اهمیت این بوده که آنیت در زبان ترکی به معنای یادبود و کابیر به معنای قبر است. این مکان به عنوان یکی از مکان‌های بسیار مهم شهر آنکارا شناخته می‌شود که آرامگاه عصمت اینونو، دومین رئیس جمهور ترکیه نیز است. در واقع این رئیس جمهور پس از مرگ در تاریخ ۱۹۷۳ در این محل دفن شد. آرامگاه او دقیقاً روبروی آرامگاه نخستین رئیس جمهور کشور ترکیه، مصطفی کمال آتاتورک است. در قسمت هدایای این آرامگاه شمشیری با نشان پادشاهی کشور ایران نیز وجود دارد که هدیه رضا شاه به آتاتورک بوده است. در واقع این شمشیر در سال ۱۹۳۴ به عنوان هدیه به مصطفی آتاتورک تقدیم شد، همچنین عکسی از رضا شاه نیز در بخش هدایا وجود دارد که با خط خود به آتاتورک تقدیم کرده است. جهت بازدید از آنیت کابیر باید از متروی خط آنکارا استفاده کنید.

عکس از ترکیه

موزه تمدن آناتولی ترکیه

شهر آنکارا به عنوان یکی از مهمترین مقاصد برای ایرانی‌ها به شمار می‌آید که دارای مناطق مختلف دیدنی و موزه‌های زیادی است. یکی از مهمترین موزه‌های آنکارا، موزه تمدن آناتولی نام دارد. در موزه آناتولی می‌توانید آثاری از گذشته‌های سرزمین آناتولی را ببینید. به عقیده برخی از باستان‌شناسان، آناتولی در گذشته‌های بسیار دور محل سکونتگاه انسان‌های اولیه نیز بوده است. این موزه در بخش جنوبی قلعه معروف آنکارا واقع شده و محلی که برای موزه تمدن آناتولی در نظر گرفته شده است یک بازار سرپوشیده قدیمی بوده که قدمت آن در حدود شش قرن است. ساختمان‌ها و بنا‌های قدیمی بسیار زیادی مانند بازار محمد پاشا و مسافرخانه‌ای به عنوان کورشونلو در این مکان وجود دارد. زمانی که به موزه تمدن آناتولی مسافرت می‌کنید می‌توانید آثار به جای مانده از دوران آشوریان، سلجوقیان و عثمانی‌ها را ببینید. علاوه بر این دیدن صنایع دستی که به واسطه کاوش‌های باستانی به دست آمده است خالی از لطف نیست. ذکر این نکته ضروری است که بسیاری از آثاری که در این موزه به چشم می‌خورد مربوط به دوران پالئولاتیک خواهد بود. علاوه بر این، آثار به جای مانده از دوران امپراتوری رومی‌ها و یونانی‌ها نیز در این موزه وجود دارد. این مکان بی‌نظیر دارای دو طبقه است که در طبقه اول آثار به جای مانده از دوران رومی‌ها و یونانی‌ها در معرض نمایش گذاشته شده است. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌ها و مشخصه‌های این موزه، کسب جایزه سال موزه‌های اروپا است که در سال ۱۹۹۷ توسط این موزه کسب شد. نکته مهم و حائز اهمیتی که در رابطه با آن وجود دارد این است که علاوه بر به نمایش گذاشتن بسیاری از آثار تاریخی، بسیاری از کنسرت‌ها و مراسمات و جشنواره‌های ویژه نیز در این موزه برگزار می‌شود.

جاهای دیدنی ترکیه - آشنایی کامل با بهترین جاذبه‌هایی که در سفر به کشور ترکیه می‌توانید تجربه کنید!

موزه تمدن آناتولی

موزه رحمی کوچ در آنکارا ترکیه

این موزه به عنوان یک موزه خصوصی شناخته می‌شود که برای به تصویر کشیدن تاریخ حمل و نقل، صنعت و ارتباطات ترکیه تأسیس شده است. رحمی کوچ عضوی از یک خاندان ثروتمند در کشور ترکیه بوده و به عنوان رئیس بازنشسته گروه کوچ نیز معرفی می‌شود. این شخص این موزه را در سال ۱۹۹۱ در شهر استانبول تأسیس کرد و در سال ۱۹۹۴ اقدام به افتتاح آن نمود. ذکر این نکته ضروری بوده که موزه خواهر که کوچکتر از موزه اصلی است در سال ۲۰۰۵ در شهر آنکارا افتتاح گشت.

نقشه ترکیه - راهنمای کامل مناطق مختلف ترکیه به همراه تصاویر

موزه رحمی کوچ

مسجد حاج بیرم

بخش بسیار زیادی از آثار تاریخی کشور ترکیه به مساجد اختصاص دارد. یکی از معروف‌ترین و مشهورترین جاهای دیدنی ترکیه و از آثار تاریخی و قدیمی که در شهر آنکارا قرار دارد، مسجد حاج بیرم است. این مسجد یادگار دوران عثمانی بوده و به عنوان یکی از آثار تاریخی کشور ترکیه شناخته می‌شود. معماری این مسجد مربوط به اواخر قرن هفدهم و ابتدای قرن هجدهم است. بر روی سقف این مسجد شاهد تزیینات چوبی و نماد‌هایی از گل و گیاه هستید. نکته مهم و حائز اهمیت در رابطه با مسجد حاج بیرم این است که نام این مسجد به افتخار صوفی و شاعر ترک به نام حاج بیرم انتخاب شده است. این مسجد در سال ۲۰۱۶ در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید و علاوه بر این، بازدید از این مسجد برای عموم مسافران و گردشگران رایگان است.

پایتخت ترکیه - راهنمای جامع سفر به پایتخت ترکیه (آنکارا)

موزه زندان اولوکانلار

این موزه در واقع یک زندان ایالتی سابق در شهر آنکارا به شمار می‌آید و به عنوان اولین زندان جمهوری ترکیه نیز شناخته می‌شود. موزه زندان اولوکانلار در سال ۲۰۱۱ افتتاح شد. علاوه بر این در سال ۱۹۲۵ در زمینی به مساحت حدود ۳۴ هزار مترمربع به واسطه وزارت امور داخلی بنا شد. پس از گذشت ۸۱ سال در اوایل سال ۲۰۰۶ اولوکانلار تعطیل شد و در سال ۲۰۱۱ به واسطه شهرداری آلتیندا مورد مرمت و بازگشایی قرار گرفت. از آن زمان به بعد به عنوان نخستین موزه زندان در ترکیه شناخته شد. در قسمت ورودی این موزه بخش نهم و دهم وجود دارد که به دلیل اندازه کوچک‌تر در مقایسه با سایر قسمت‌های زندان به نام هیلتون معرفی می‌شود.

در بخش چهارم موزه زندان، ۲۲ مجسمه مومی وجود دارد که بیانگر موقعیت‌های مختلف زندانیان در زندگی روزمره است. در بخش پنجم این موزه زندان شاهد زندگینامه زندانیان خواهید بود و در بخش ششم علاوه بر زندگی نامه بیشتر زندانیان، بسیاری از وسایل شخصی مانند ساعت، ظروف، عینک و بسیاری از لوازم شخصی به چشم می‌خورد. در قسمت حیاط زندان نیز حمامی وجود دارد و عکس بسیاری از زندانیان بر روی شاخه‌های درخت آرزو در حیاط زندان مشاهده می‌شود. یک چوبه دار در حیاط تعبیه شده است که حدود نوزده زندانی به واسطه آن اعدام شدند. یک سلول جدا شده ویژه نیز وجود دارد که در صورت تمایل، بازدیدکنندگان می‌توانند با پرداخت هزینه برای ۱۵ دقیقه تا یک ساعت در این سلول زندانی شوند تا شرایط زندانیان را بهتر درک نمایند.

عکس های ترکیه

دیدنی‌های آنتالیا

آنتالیا در جنوب غربی کشور ترکیه و در بین رشته کوه‌های توروس و دریای مدیترانه قرار دارد. به طور کلی می‌توان گفت آنتالیا دارای موقعیت جغرافیایی بسیار مناسب و طبیعتی بی‌نظیر است و یکی از مقاصد گردشگری مناسب در فصول گرم سال به شمار می‌آید. سالانه حدود ۳۰ درصد گردشگران و مسافران ترجیح می‌دهند تا در فصول گرم به شهر آنتالیا سفر داشته باشند. دیدنی‌های آنتالیا بسیار زیاد و متنوع است بنابراین برای بازدید از تمامی مناطق دیدنی این شهر نیاز بوده تا زمان کافی داشته باشید.

پارک Hip-notics

یکی از جاهای تفریحی بسیار مناسب در آنتالیا پارک هیپنوتیکس به شمار می‌آید. این پارک در واقع یک پارک اسکی کابلی است که طناب و دسته اسکی باز به واسطه یک سیستم کابلی کشیده می‌شود. در حال حاضر اسکی کابل یکی از ایمن‌ترین و بهترین تفریحات آنتالیا محسوب می‌شود. این پارک دارای وسعت بسیار زیادی است و دارای سه رودخانه بزرگ برای انجام انواع ورزش‌های آبی بوده و استفاده از امکاناتی مانند زمین والیبال، و بسکتبال و تنیس وجود دارد. در این پارک شاهد انواع کافه‌ها و رستوران‌های بسیار باکیفیت هستیم، بنابراین در صورتیکه به شهر آنتالیا سفر کردید حتماً پیشنهاد می‌شود تا از پارک هیپنوتیکس دیدن کنید.

پارک Hip-notics

موزه آنتالیا

موزه آنتالیا از ۱۳ سالن تشکیل شده که تداعی‌کننده دوران پارینه سنگی است. در واقع این موزه آثار به جای مانده از دوران عثمانی را به نمایش می‌گذارد و جزو جاهای دیدنی تاریخی و گردشگری ترکیه محسوب می شود. مجسمه‌های خدایان و الهه‌ها و بخش مخصوصی برای کودکان در نظر گرفته شده است. در حال حاضر استقبال و بازدید از موزه آنتالیا هر ساله در حال افزایش بوده، چرا که آثار بسیار با ارزش فرهنگی و تاریخی در این مکان وجود دارد و علاقمندانی که به دنبال آثار تاریخی هستند می‌توانند از موزه آنتالیا دیدن کنند.

مراکز تفریحی ترکیه - معرفی جاهای تفریحی و مکان های هیجان انگیز ترکیه

ترمسوس

این مکان بی‌نظیر در واقع یکی از مهم‌ترین شهر‌های تاریخی آنتالیا به شمار می‌آید که از آثار به جای مانده از دوران باستان است. با توجه به اینکه این شهر به خوبی مورد مرمت قرار گرفته است مورد توجه بسیاری از علاقه‌مندان به تاریخ خواهد بود. این شهر در نزدیکی آنتالیا قرار گرفته و تنها حدود ۳۴ کیلومتر با آن فاصله دارد. ترمسوس محبوب‌ترین شهر آنتالیا بوده که در ارتفاع ۱۰۰۰ متری از سطح دریا و بر روی کوه توروس قرار دارد. اولین ساکنانی که در ترمسوس اقامت داشتند افرادی به نام سولیم‌ها بودند. سولیم‌ها این شهر را در بین دو قله بنا کردند و با در نظر گرفتن موقعیت جغرافیایی و فراز و نشیب‌هایی که برای دسترسی به ترمسوس وجود داشت از حمله بسیاری از دشمنان و رومی‌ها در‌ امان بود، تا جایی که حتی اسکندر مقدونی نیز قادر به فتح ترمسوس نشد. ذکر این نکته نیز ضروری است که به دلیل فرسایش و نابودی شهر به دلیل زلزله و از بین رفتن قنات‌ها، ساکنین این شهر مجبور شدند تا در قرن پنجم میلادی آن را ترک کنند و به مکان دیگری مهاجرت نمایند. به دلیل قرارگیری در دل طبیعت و در میان جنگل‌های بی‌نظیر و پوشیده، این منطقه یکی از مناطق سرسبز و دیدنی آنتالیا به شمار می‌آید، همین موضوع باعث شده تا گردشگران و مسافرانی که به ترمسوس سفر می‌کنند بتوانند علاوه بر دیدن آثار و بنا‌های تاریخی از طبیعت بکر منطقه نیز لذت ببرند.

ترمسوس

منطقه کالیچی

شهر قدیم یا منطقه کالیچی یکی از جاذبه‌های استثنایی شهر آنتالیا محسوب می‌شود. این منطقه یکی از قدیمی‌ترین مناطق آنتالیا بوده و در زمان‌های گذشته به واسطه دیوار‌هایی محصور شده بود. شهر قدیم دارای یک پیشینه بسیار طولانی است و قدمت برخی از بنا‌ها و سازه‌های این شهر قدیمی به دوران بیزانس و سلجوقیان بر می‌گردد. علاوه بر این بنا‌های مربوط به دوران روم و عثمانی نیز در منطقه کالیچی به چشم می‌خورد. این شهر به واسطه رومیان به منظور واردات و صادرات کالا مورد استفاده قرار می‌گرفت. هم اکنون در برخی از خانه‌های کالیچی ساکنین اقامت دارند اما بیشتر خانه‌های این منطقه به بوتیک، هتل، رستوران و بسیاری از فروشگاه‌های صنایع دستی تبدیل شده‌اند. دلیل معروفیت و محبوبیت کالیچی، معماری جذاب آن بوده که به صورت ترکیبی از معماری قدیم و مدرن است. با توجه به اینکه این شهر به واسطه رومیان ساخته شده اما سازه‌های مربوط به دوران دیگر، مخصوصاً دوران عثمانی نیز در این شهر دیده می‌شود. به طور کلی می‌توان گفت آثار به جای مانده بیشتر مربوط به قرن هجدهم و نوزدهم میلادی است و دلیل آن هم این بوده که کالیچی توسط صخره‌ها بنا شده است.بنابراین در زمان بازدید از آن با کوچه‌های مارپیچی و باریک روبرو خواهید شد. از مهمترین جاذبه‌های آن می‌توان به دروازه هادریان و برج ساعت آنتالیا اشاره کرد. علاوه بر این مسجدی تحت عنوان مسجد تکلی محمد پاشا و ساحل مرمرلی از جاذبه‌های مهم به شمار می‌آیند. بهترین زمان برای بازدید از کالیچی با توجه به آب و هوای مدیترانه‌ای که دارد، بهار و پاییز است. برای دسترسی به این منطقه می‌توانید از تاکسی‌های اینترنتی یا خطی استفاده کنید. هتل‌های بسیار با کیفیتی مانند هتل آرگوس و هتل دوگان نیز در مجاورت و نزدیکی آن قرار دارند.

واحد پول ترکیه - واحد پول ترکیه را شناخته و ارز این کشور را به همراه خود داشته باشد.

منطقه کالیچی

ساحل کاپوتاس

ساحل کاپوتاس به دلیل موقعیت جغرافیایی، زیبا و طبیعی که دارد بسیار مورد استقبال قرار گرفته است و از جاهای تفریحی ترکیه محسوب می شود. شایان ذکر بوده که در این منطقه شما شاهد امکانات ثابتی نخواهید بود چرا که دست فروشان به صورت دوره‌ای اقدام به فروش غذا‌های سبک و نوشیدنی می‌کنند و در طول روز چتر‌هایی را به گردشگران و مسافران کرایه می‌دهند. برای دسترسی به این ساحل باید از پله‌های نزولی از جاده استفاده کنید. علاوه بر این پارکینگ با جای پارک محدود در کنار خیابان وجود دارد. نکته مهم و حائز اهمیت این است که به واسطه شهرداری کالکان حفاظت می‌شود و توقف‌گاه کشتی‌های تفریحی است. ذکر این نکته ضروری بوده که آب‌های نزدیک به ساحل کم عمق هستند اما هرچه از ساحل به سمت جلو حرکت کنیم، عمیق‌تر خواهند شد.

ساحل کاپوتاس

دیدنی‌های قونیه

به دلیل وجود آرامگاه مولوی در قونیه این منطقه دارای اهمیت بسیار بالایی است و تمامی گردشگران و مسافران علاقه بسیار زیادی برای بازدید از آن را دارند. علاوه بر آرامگاه مولوی، موزه مولوی نیز یکی دیگر از جاذبه‌های گردشگری ترکیه واقع در قونیه به شمار می‌آید و تمامی افرادی که به این منطقه سفر می‌کنند می‌توانند از آرامگاه و موزه مولوی دیدن نمایند. در رابطه با دیدنی‌های قونیه می‌توان به مسجد عزیزیه و باغ پروانه گرمسیری اشاره کرد. همچنین مسجد مقبره شمس تبریزی و روستای سیله نیز از مهمترین دیدنی‌های قونیه به شمار می‌آیند.

مسجد عزیزیه

مسجد عزیزیه مربوط به دوران عثمانی بوده و در بخش تجاری شهر قار واقع شده است. این مسجد به واسطه مصطفی پاشا همسر خدیجه سلطان دختر سلطان احمد چهارم تأسیس شد و در حقیقت زمان تأسیس این مسجد به سال‌های ۱۶۷۱تا ۱۶۷۶ بر می‌گردد. ذکر این نکته ضروری است که در سال ۱۸۶۷ مسجد عزیزیه دچار آتش سوزی شد و بخشی از آن ویران گشت. اما در سال‌های بعد مادر سلطان عبدالعزیز اقدام به بازسازی آن کرد. نکته مهم و حائز اهمیت در رابطه با مسجد عزیزیه این است که این مسجد در حال حاضر در نزدیکی موزه مولوی قرار دارد و پیشنهاد می‌شود تا در صورتی که اقدام به بازدید از موزه مولوی کردید از مسجد عزیزیه نیز دیدن نمایید.

مسجد عزیزیه

آرامگاه و موزه مولانا

این آرامگاه در واقع مقبره جلال الدین محمد رومی است. داستان آرامگاه و موزه مولانا به زمانی که پدر مولانا در سال ۱۲۳۱ فوت شد بر می‌گردد. در آن زمان سلطان علاءالدین کیقباد که به عنوان پادشاه سلجوقی شناخته می‌شد دستور داد تا بهاءالدین ولد پدر مولانا را در باغ رز خود دفن نمایند و هنگامی‌ که جلال الدین فوت کرد او را در کنار پدرش دفن نمودند. این بنا در سال ۱۹۲۷ به یک موزه تبدیل شد و دارای اتاق‌های متعدد و بسیار زیادی است.

اختلاف ساعت ایران و ترکیه -  از اختلاف ساعت ایران و ترکیه آگاه شوید، و ساعت ترکیه را مشاهده کنید.

آرامگاه و موزه مولانا

روستای سیله

یکی از دیدنی های ترکیه روستای سیله است که این روستا یکی از معدود روستا‌هایی بود که تمامی ساکنان آن تا سال ۱۹۲۲ به زبان یونانی کاپادوکیه صحبت می‌کردند. ترک‌ها و یونانی‌ها برای مدت ۸ سال در این مکان به صورت مسالمت‌آمیز در کنار یکدیگر زندگی نمودند. در واقع دلیل این صلح و آرامش وجود شخصی به نام جلال الدین محمد رومی بود. جلال الدین اقدام به ساخت یک مسجد کوچک در داخل صومعه کرد و نکته جالب این است که اشعاری را به زبان یونانی و با دست خط عربی و ترکی نوشت. همین موضوع باعث شد تا روستاییان ترکی را با الفبای یونانی بنویسند. این نوع نوشتن و الفبای یونانی در سرتاسر منطقه رواج پیدا کرد و در حال حاضر به خط کارمانلی ترکی معروف شده است.

روستای سیله

باغ پروانه گرمسیری قونیه

در صورتی که به محیط زیست علاقه دارید می‌توانید به باغ پروانه گرمسیری قونیه سفر داشته باشید. در این باغ می‌توانید انواع پروانه‌ها و حشرات را ببینید. این باغ از سه ساختمان تشکیل شده است که تمامی این ساختمان‌ها با یکدیگر و در کنار هم، شکل یک پروانه را تشکیل می‌دهند. مساحت باغ پروانه ۲۱۰۰ متر مربع و موزه حشرات حدود ۵۵۰ متر مربع است. سالن دیگری به نام سالن مخلوط در این باغ تعبیه شده که دارای مساحتی بالغ بر ۸۰۰ متر مربع است. در این باغ شاهد چندین سالن هستیم و علاوه بر این دفاتر و واحد‌های خرده‌فروشی نیز در باغ پروانه گرمسیری قونیه مشاهده می‌شود.

باغ پروانه گرمسیری قونیه

مسجد و مقبره شمس تبریزی

مسجد شمس در بین مردم قونیه به شمس مکامه شناخته می‌شود. این مسجد در قرن سیزدهم میلادی ساخته شد و ساختار و بنایی که در حال حاضر مشاهده می‌کنید به دلیل بازسازی‌ها و پروژه‌های گسترده‌ای است که در سال ۱۵۲۰ به واسطه‌امیر اسحاک انجام شد. این مسجد از قسمت‌های بسیار مختلفی تشکیل شده است. در داخل مسجد، مقبره به چشم می‌خورد که به صورت ایوانی ساخته شده است و در امتداد آن یک طاق چوبی بورسا به وسیله قلم مزین شده و به مسجد متصل گردیده است. زمانی که به این مسجد سفر می‌کنید دو پنجره زیبا که یکی از این پنجره‌ها در قسمت بالا و دیگری در قسمت پایین ساختمان است را می‌بینید.

نکته مهم و حائز اهمیت در رابطه با مسجد و مقبره شمس تبریزی این بوده که بدنه مقبره شمس سنگی و سقف آن به صورت مخروطی است. علاوه بر این در قسمت زیرین تابوت مقبره شمس تبریزی انبار مومیایی قرار گرفته است که پیشنهاد می‌شود در زمان بازدید از این مکان بی‌نظیر اقدام به تماشای این مقبره مومیایی کنید. نکته مهم دیگری که در رابطه با آن وجود دارد این است که مقبره و مسجد شمس تبریزی در سال ۱۹۷۷ مورد بازسازی و مرمت قرار گرفت.

ویزای کار ترکیه - صفر تا صد شرایط گرفتن ویزای کار ترکیه

مسجد و مقبره شمس تبریزی

دیدنی‌های مارماریس

در مجاورت دریای مدیترانه و دریای اژه شهری ساحلی به نام مارماریس قرار گرفته است، این شهر به دلیل موقعیت جغرافیایی بسیار مناسب و طبیعت بی‌نظیری که دارد، دارای محبوبیت زیادی است. مارماریس در جنوب غرب ترکیه و در استان موغله واقع شده و به عنوان یک شهر قدیمی که قدمت آن به قرن ششم قبل از میلاد مسیح بر می‌گردد شناخته می‌شود. در این منطقه شاهد دیدنی‌های بسیار زیادی هستیم که هر گردشگر و مسافری را به سوی خود جلب می‌کند. در سال‌های اخیر نیز مارماریس به یکی از انواع تور‌های ترکیه‌ای پرطرفدار تبدیل شده است. این شهر دو لنگرگاه اصلی و بنادر بسیار زیبایی را شامل می‌شود.

مارماریس مارینا

مارماریس مارینا یکی از مناطق بسیار مناسب برای رفت و آمد کشتی‌های تفریحی و لوکس است، علاوه بر این مقصد بسیار مناسبی برای گردشگرانی بوده که قصد استفاده از رستوران‌های مناسب و باکیفیت را دارند. در مارماریس مارینا شاهد انواع مراکز خرید بزرگ و سواحل زیبا هستیم و در صورتی که به این منطقه سفر کنید می‌توانید از مناطق تفریحی بسیار زیادی استفاده نمایید. یکی از جاذبه‌های اصلی مارماریس وجود چشم انداز‌های زیبای دریا و قایق‌های رنگارنگ است. رستوران‌های شلوغ یکی از مشخصه‌های مارماریس مارینا به شمار می‌آید. پیدا کردن رستوران‌هایی با قیمت مناسب در این منطقه کار آسانی است، بنابراین می‌توانید با پرداخت هزینه‌های معقول ساعاتی را در کنار دریا و قایق‌های تفریحی بگذرانید و از نوشیدنی‌های گوارا در کنار ساحل لذت ببرید.

مارماریس مارینا

منطقه و نهر دالیان

یکی از بهترین مناطقی که می‌توانید اقدام به شنا کردن کنید و یا برای بازدید از مقبره‌های حکاکی شده در اطراف کوه‌ها و استفاده از قایق بپردازید، نهر دالیان است. در منطقه و نهر دالیان می‌توانید اقدام به تماشای حیات وحش و تماشای مرغ ماهی خوار سفید و قره غاز کنید. در این منطقه امکان سوار شدن بر قایق و تماشا و لذت بردن از رودخانه وجود دارد و می‌توانید از سواحل لاکپشت نیز دیدن کنید. این منطقه به عنوان یکی از مناطق تاریخی مارماریس به حساب می‌آید و دولت ترکیه به منظور حفاظت از آن زیرساخت‌های بسیار مناسبی را در نظر گرفته است.

منطقه و نهر دالیان

جزیره سدیر

این جزیره به نام جزیره گلئوپاترا شناخته می‌شود. در واقع این جزیره در خلیج گوکوا قرار دارد. یکی از مواردی که باعث محبوبیت آن شده، وجود سواحل صدفی است. شایان ذکر بوده که شن ارگانیک این منطقه به واسطه کشتی از دریای سیاه به این منطقه آورده شده است. در حقیقت هر دانه شن کاملاً گرد و کروی بوده و به همین دلیل به واسطه دولت به شدت محافظت می‌شود. در واقع محافظت از شن‌ها به دلیل عدم از بین رفتن آن‌ها به واسطه گردشگران و مسافران است. نکته مهم و حائز اهمیت این بوده که به عقیده بسیاری از افراد این شن‌ها فقط در مصر یافت می‌شود.

جزیره سدیر

کلام پایانی

در صورتی که قصد سفر به کشور ترکیه را دارید نیاز است تا بسیاری از مناطق تاریخی و گردشگری این کشور را بشناسید. به همین منظور در صورتی که به شهر استانبول سفر کردید پیشنهاد می‌شود تا به مسجد سلیمانیه و ایاصوفیه سری بزنید. از مهمترین مناطق دیدنی آنتالیا نیز می‌توان به منطقه کالیچی و موزه آنتالیا اشاره کرد. شایان ذکر است دلیل اصلی مسافرت بسیاری از گردشگران و مسافران به کشور ترکیه وجود همین آثار تاریخی و موزه‌ها است. در صورتی که به محیط زیست و حیوانات علاقه‌مند هستید می‌توانید به باغ پروانه گرمسیری قومیه سفر داشته باشید. دیدن مسجد و مقبره شمس تبریزی نیز در قونیه خالی از لطف نیست.

سوالات متداول

نظرات کاربران

  • ندا کرمی ندا کرمی 1402/03/31
    1 نفر پسندیدند
    من زمستون رفتم ترکیه ولی هوا افتضاح بود و هیچ کدوم از جاهای دیدنی ترکیه رو نتونستم ببینم متاسفانه
  • فرهاد رضایی فرهاد رضایی 1402/12/08
    0 نفر پسندیدند
    سلام . من زمستان امسال به ازمیر و شهرهای اطراف آن و آنکارا رفتم هوا خوب و مطبوع بود خدا رو شکر

مجله گردشگری

مشاهده همه مقالات
امتیاز 4.9 از 5 | از 102 کاربر