مقبره بی بی مریم

📅 بروزرسانی : ۱۶ شهریور ۱۴۰۱ ⏱ مطالعه : 2 دقیقه بازدید : 599
تاریخ مرجانی
آشنایی
آدرس

جزیره قشم یکی از مکان‌های گردشگری استان هرمزگان است که عنوان بزرگ‌ترین جزیره خلیج‌ فارس را دارد. به دلیل طبیعت زیبا و قدمت بسیار آن، سالانه میزبان توریست‌ها و گردشگران زیادی است. قشم علاوه بر جاذبه‌های طبیعی دارای اماکن تفریحی و تاریخی بسیاری را شامل می‌شود. یکی از اماکن تاریخی این جزیره مقبره بی‌بی مریم واقع در روستای تم سنیتی است که قدمت آن به قرن هشتم هجری باز می‌گردد. این مقبره یادگاری از زمان سلجوقیان است. در این مقاله قصد داریم در مورد تاریخ و ویژگی‌های این مکان تاریخی در قشم با شما صحبت کنیم. پیشنهاد می‌شود تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

 

مقبره بی بی مریم

 

تاریخ مرجانی مقبره بی ‌بی مریم

مقبره بی ‌بی مریم یک معماری بسیار زیبا دارد. گنبد این مقبره از سنگ‌های مرجانی (مرجان‌های دریایی) تشکیل‌ شده و دیوار داخلی مقبره از یک لایه آهکی (آهک صدفی) پوشیده شده است. اتاقک داخلی این مقبره به شکل هشت ضلعی بوده و دیواره‌های آن را با کاشی‌کاری تزیین‌ کرده‌اند. طراحی مقبره نشان‌ دهنده قدمت طولانی و زیبای بنا از گذشته تاکنون است. به ‌مرور زمان بنای این مقبره خراب‌ شد و سقف گنبدی شکل خود را تا حدودی از دست داد. قدمت این بنا به‌طور دقیق مشخص نیست. برخی از مورخان معتقد هستند که تاریخ این بنا مربوط به دوران قبل از اسلام است و برخی معتقدند که قدمت این مقبره به دوران پس از اسلام (دوران سلجوقی) باز می‌گردد.

به‌طور کلی مصالح و متریالی که در این بنا به ‌کار رفته است شامل سنگ، سنگریزه، سنگ‌های مرجانی و... می‌شود که این مقبره را بسیار خاص و متفاوت می‌کنند. در اتاقک مقبره، بخشی وجود دارد که با پارچه‌ای سبز پوشانده شده است. مردم بومی بر این باورند که شخصی والا مقام را در این مقبره دفن کرده‌اند. در اطراف مقبره بی ‌بی مریم گورستانی وجود دارد که قبرهای درون این گورستان نوشته‌هایی با زبان فارسی و عربی به خط نسخ، ثلث و کوفی نوشته شده است. علاوه بر این در دور تا دور مقبره سازه‌های سفالی وجود دارد که قدمت آن‌ها به دوران قاجار، صفوی و ایلخانی باز می‌گردد.

 

مزار بی بی مریم

 

آشنایی با مقبره بی ‌بی مریم

مقبره بی ‌بی مریم از مکان‌های تاریخی جزیره قشم است. این مکان با نام بقعه تم سینی نیز شناخته می‌شود. این نام، یک نام اسپانیایی به معنای مقبره مقدس است. قدمت این مقبره را به قرن هشتم هجری نسبت می‌دهند و در سال 77 به عنوان یکی از آثار ملی ایران ثبت کرده‌اند. معماری داخلی و خارجی این مقبره نشان‌ دهنده هنر و معماری اصیل و بی‌نظیر ایرانی است. روستاییان این مقبره را یک مکان مقدس می‌دانند و برای آن ارزش بسیاری قائل هستند.

آدرس مقبره بی ‌بی مریم

برای دیدن مقبره بی ‌بی مریم که یک مکان تاریخی زیبا است، ابتدا باید به جزیره قشم سفر کنید. سپس با استفاده از وسایل نقلیه عمومی مانند اتوبوس و یا تاکسی به روستای تم سنتی بروید. این روستا در مجاورت روستای توریان قرار دارد.

جمع بندی

در این مقاله به معرفی مقبره بی ‌بی مریم که یکی از مکان‌های تاریخی جزیره قشم است، پرداختیم. همچنین دانستیم که این بنای تاریخی دارای معماری بسیار خاص و زیبایی بوده که نشان از پیشینه قدیمی هنر در ایران دارد. اگر شما نیز علاقه بسیاری به دیدن مکان‌های تاریخی دارید پیشنهاد می‌شود حتما از این مکان زیبا دیدن کنید.

تور قشم - سفر به بکرترین و بزرگترین جزیره ایران با قیمت های باورنکردنی!

گزارش مشکل
تا کنون هیچ نظری ثبت نشده است

lahzeakhar.com/Tourist-attractions-full-information/25038-%D9%85%D9%82%D8%A8%D8%B1%D9%87-%D8%A8%DB%8C-%D8%A8%DB%8C-%D9%85%D8%B1%DB%8C%D9%85

امتیاز 5 از 5 | از بین 100 کاربران به مقبره بی بی مریم