مقبره بی بی مریم

جزیره قشم، جزیره زیبا و عجیبی است و دیدنی های فراوانی دارد. قشم هر چه در چنته داشته رو کرده تا بتواند روزها و روزگاری خوش برای کسانی که به این دیار سفر می کنند فراهم کند. فرقی نمی کند به چه نقطه ای از این جزیره بروید. هر جای این خطه می تواند برای عده ای جذاب و تماشایی باشد. بسیار کم لطفی است اگر در قشم تنها به فکر خرید و رفتن به ساحل باشید. سعی کنید از تمام آثار باستانی و طبیعی که در این جزیره وجود دارد دیدن کنید. بدون شک هر یک از آن ها تاریخچه و قدمت زیادی داشته و از این نظر بسیار مورد توجه هستند. یکی از جمله جاهایی که قدمت زیادی داشته و در جزیره قشم قرار دارد، مقبره بی بی مریم است که در این متن قصد داریم به طور خلاصه در مورد آن صحبت کنیم. 

 

مقبره بی بی مریم قشم

 


معرفی مقبره بی بی مریم بختیاری

مقبره بی بی مریم در روستای تم سنیتی واقع شده و پیشینه آن را به قرن هشتم هجری نسبت می دهند. کسانی که به بناهای تاریخی و قدیمی علاقه زیادی دارند، این بنا را به شکل متفاوتی نگاه می کنند. بقعه بی بی مریم به نام بقعه تن سنیتی نیز شناخته می شود. این نام یک نام اسپانیایی است و تصور می شود که اسپانیایی ها این نام را برای این بنا انتخاب کرده اند. تم سنیتی به فارسی مقبره مقدس معنا می دهد. علاوه بر اینکه این بقعه به تنهایی می تواند برای بسیاری جذاب باشد، وجود یک گورستان در نزدیکی این مقبره توجه بسیاری را به خود جلب کرده است. در این گورستان، سنگ هایی وجود دارد که بر روی آن ها نوشته هایی به زبان فارسی و عربی نسخ، ثلث و کوفی وجود دارد. بقعه بی بی مریم در سال 77 به عنوان یکی از آثار ملی ایران ثبت شد. 


تاریخچه مقبره بی بی مریم بختیاری

تاریخچه این بنا کاملا مشخص نیست و برای باستان شناسان و مورخان ابهامات زیادی در مورد آن وجود دارد. برخی از محققان معتقدند که قدمت این بنا به قبل از اسلام باز می گردد. برخی دیگر از محققان قدمت آن را به دوران بعد از اسلام و قرن های 5 و 6 هجری قمری و ایلخانان نسبت می دهد اما برخی دیگر اعتقاد دارند که این بنا متعلق به قرن هشتم هجری و دوره سلجوقیان است. این تفکر از آن جا سرچشمه می گیرد که معماری خارجی این بنا به معماری بناهای دوران سلجوقی شباهت زیادی دارد. در طی حفاری هایی که در اطراف این بنا انجام شده است، تکه های سفالی یافت شده است که زمان ساخت آن ها را به دوره های ایلخانی، صفوی و قاجار نسبت می دهد. وجود این آثار سفالی ثابت می کنند این بنا تاریخچه و قدمت زیادی دارد. 

 

مقبره بی بی مریم قشم

 


معماری خارجی مقبره بی بی مریم

گنبد این مقبره از جنس مرجان های دریایی بوده و داخل آن را با آهک صدفی پوشانده اند. موادی که این بنا از آن ها ساخته شده باعث کم نظیر بودن مقبره بی بی مریم شده است. کمتر بنایی در ایران را می توان مشاهده کرد که از این مواد برای ساخت آن استفاده شده باشد. مصالحی که در ساخت این بنا از آنها  استفاده شده است، سنگ و سنگریزه است. سقف مقبره بی بی مریم به مقدار زیادی دچار آسیب شده و از بین رفته است، اما با این حال توانسته زیبایی خود را حفظ کند. پایه ای که گنبد بر روی آن قرار گرفته است، بلند بوده و به صورت هشت ضلعی ساخته شده است. این پایه و گنبد هشت ضلعی بر روی یک سازه چهار ضلعی قرار گرفته است. 
در اطراف مقبره اصلی بی بی مریم سازه های دیگری نیز وجود داشته اند، اما در اثر گذشت زمان از بین رفته و آثار زیادی از آن ها باقی نمانده است. اگر به ضلع شمالی این بنا بروید، می توانید اتاقی کوچک که بقایایی از آن هنوز هم وجود دارد را مشاهده کنید. در ضلع غربی دو دیواره دیده می شود که آن هم تخریب شده است. در قسمت شرقی نیز طاق نماهایی تزئینی وجود دارد. 

 

مقبره بی بی مریم قشم

 


معماری داخلی مقبره بی بی مریم

درب ورودی این مقبره کوتاه است. به داخل مقبره که قدم می گذارید، کتیبه و یا نوشته ای مشاهده نمی کنید که از گذشته به شما خبر دهد. تنها چیزی که در درون این مقبره می توان دید، جای خالی کاشی هایی است که زمانی زیبایی منحصر به فردی به داخل این بنا بخشیده بوده اند. روی دیوارها به راحتی می توان آثار این کاشی ها را که در طول زمان از بین رفته اند، مشاهده کرد. در اتاق مقبره، قسمتی وجود دارد که پارچه سبزی بر روی آن کشیده شده است. روستاییان معتقدند که شخصی والا مقام در این مکان دفن شده است. درون مقبره حس عجیب و زیبایی را تجربه خواهید کرد. این فضا و طراحی داخلی آن شما را با خود به گذشته می برد. تنها چیزی که شما در این فضا حس می کنید، آرامش وصف ناپذیری است که نمی دانید از کجا سرچشمه می گیرد. 
با دیدن فضای داخلی، آرزو می کردید ای کاش شما هم در زمان ساخت این مقبره حضور داشتید تا از راز ساخت این بنا مطلع می شدید. آرزو می کردید که ای کاش شما نیز می توانستید زمانی که این بنا در اوج شکوه و زیبایی بوده، آن را از نزدیک ببینید و از قصه ناگفته این بنا همه را آگاه کنید. ممکن است تور لیدری که هدایت تور داخلی که شما را با خود به قشم آورده است، از سرگذشت واقعی مقبره اطلاع داشته باشد. در کنار مقبره بی بی مریم رودخانه ای قرار دارد که می گوید این منطقه زمانی آباد بوده است اما جور زمان باعث شده مقبره به این روزگار دچار شود. روستاییان این منطقه برای مقبره بی بی مریم احترام زیادی قائل هستند و این مکان را یک مکان مقدس می دانند. 

 

مقبره بی بی مریم قشم

 


مقبره بی بی مریم کجاست؟

مقبره بی بی مریم در روستایی به نام تم سنیتی قرار دارد. این روستا در جزیره قشم واقع است. با استفاده از اتوبوس و تاکسی هایی که در جزیره قشم وجود دارد، می توانید خود را به این روستا برسانید. 

آدرس مقبره بی بی مریم

برای آنکه بتوانید از این مقبره دیدن کنید، به جزیره قشم رهسپار شوید. برای آنکه بتوانید با هزینه بسیار مناسبی خود را به قشم برسانید می توانید از خدمات تور قشم ارائه شده توسط موسسات مختلف گردشگری استفاده نمایید. بعد از آن که به جزیره قشم رسیدید، می بایست 31 کیلومتر به سمت جنوب غربی قشم بروید تا بتوانید به روستای توریان برسید. بعد از رسیدن به توریان با راهنماهایی که در محل وجود دارد، راه خود را به سمت روستای تم سنیتی ادامه دهید. روستای تم سنیتی در کنار روستای توریان قرار گرفته است. 
 

گزارش مشکل
درج نظر
نام و نام خانوادگی
موبایل
تصویر کد امنیتی
متن نظر
رزرو تور رزرو هتل اجاره ویلا بلیط هواپیما