تنگه واشی

اگر به فکر این هستید آخر هفته خود را چگونه بگذرانید و یا از گرمای تابستان به یک جای خنک و دنج با طبیعت زیبا پناه ببرید، باید بگوییم تنگه واشی می تواند بهترین گزینه برای شما خواهد بود.
اگر دوست دارید اطلاعات دقیق‌ تری در مورد تنگه واشی و نحوه رفتن به آنجا و امکانات سفر و چیزهایی که لازم دارید با خود ببرید به دست آورید. با ما در این مقاله همراه باشید تا اطلاعات بیشتری را در رابطه با تنگه واشی و جاذبه های دیدنی آن در اختیار شما قرار دهیم.

 

تنگه واشی


آشنایی با تنگه واشی

تنگه واشی به دلیل داشتن طبیعت بکر و آب و هوای بسیار خنک آن در فصل تابستان مقاصد بسیاری از تهرانی ها و شهرستان های اطراف است و روزهای تعطیل تعداد زیادی تور طبیعت گردی به این منطقه سفر می کنند تا به دور از روزهای داغ تابستان یک روز خوش آب و هوا را بگذرانند. 
این منطقه از دو قسمت تشکیل شده است که قسمت اول تنگه واشی و قسمت دوم را ساواشی می گویند. به دلیل نامگذاری قسمت اول، کل این منطقه به تنگه واشی معروف شده است. 
قسمت اول تنگه واشی شامل ۲۵۰ متر است که از ابتدای تنگه شروع شده و با رسیدن به دشت ساواشی پایان می‌ یابد. قسمت دوم شامل ۱۷۰۰ متر است که به دشت ساواشی شناخته می شود. بعد از پیاده روی لذت بخش تنگه واشی به آبشار انتهای آن می رسید که خستگی را از تن آدم بیرون می کند.

 

مسیر تنگه واشی


دیدنی ها و جاذبه های تنگه واشی

این مکان بهترین تفریح گردشگری برای تور طبیعت گردی یک روزه است. چرا که سریعاً به یک مکان بسیار خوش آب و هوا خواهید رسید. اگر به تصاویر تنگه واشی خوب دقت کنید خود را در میان طبیعت بکری تصور خواهید کرد که بعد از گذراندن تنگه های پر پیچ و خم رودخانه به دشت سرسبزی می رسید که یک روز خوب و عالی برای شما رقم می خورد. 
مسیر تنگه واشی بسیار باریک است و آبی که از آن گذر می کند آب سردی است. به همین دلیل در فصل ‌های سرد سال امکان تردد از مسیر تنگه واشی وجود ندارد. دشت منطقه تنگه واشی دارای داروهای کمیاب گیاهی و نادر مانند باریجه است که در صنعت پزشکی کاربرد بسیاری دارد. 

 

کتیبه های تنگه واشی


کتیبه های تاریخی تنگ واشی 


در مسیر تنگه واشی ۳ کتیبه تاریخی وجود دارد که مربوط به دوره قاجار است. وجود این کتیبه ها به جاذبه دیدنی تنگه واشی ارزش بیشتری می بخشد. این کتیبه ها به کتیبه تنگه واشی معروف هستند. دو کتیبه دیگر هم مانند کتیبه تنگه واشی وجود دارد. یکی در پشت تونل وانا در جاده هراز و دیگری در چشمه علی شهر ری قرار دارد. این کتیبه ها به دستور فتحعلی شاه قاجار ساخته شده اند، بسیاری از مورخین دلیل ساخت این کتیبه ها توسط فتحعلی شاه قاجار را دیدن کتیبه های شهر پادشاهی قبل خود یعنی شیراز می دانند.
بزرگ‌ ترین کتیبه این تنگه واشی نقش شکارگاهی است که تصویر شکارهای شاه را به نمایش می گذارد. اگر خوب به این تصویر دقت کنید تصویر علی قلی میرزا، عباس میرزا و علی نقی میرزا، سه پسران فتحعلی شاه را مشاهده می کنید.

 

مسیر تنگه واشی

 

مسیر تنگه واشی

همانطور که گفتیم مسیر شما داخل رودخانه ای با آب بسیار سرد است، پس یادتان باشد در هنگام رد شدن مواظب پاهایتان باشید و آن ها را بر روی سنگ های درشت بگذارید تا احتمال لیز خوردن و افتادن در آب برای شما کاهش پیدا کند. 
بعد از گذشتن از تنگه اول زمانی که به دشت می رسید می توانید در آنجا استراحت کنید و انرژی کافی برای رسیدن به آبشار را به دست آورید. در دشت تنگه واشی محلی‌ ها به پذیرایی شما می آیند تا انواع خوراکی هایی مانند آلوچه، نعنا جنگلی و صحرایی را به عنوان سوغاتی به شما عرضه کنند. 
تنگه دوم یک تنگه سرسخت تر از تنگه اول است. در مسیر، دیواره هایی را مشاهده می کنید که از آن ها آب روان جاری شده است. بعد از گذراندن ۸۰۰ متر به آبشار ۱۵ متری می‌رسید که در زیر آبشار یک استخر با عمق یک متری و با وسعت ۵۰ متری پیش روی شما قرار می گیرد.

نکات مهم برای بازدید از تنگه واشی 

از آنجا که کوه نوردی و رودخانه نوردی در مسیر طی کردن تنگه واشی و ساواشی در انتظار شماست بهتر است وسایل مورد نیاز را همراه خود داشته باشید و تا جایی که امکان دارد تنها وسایل ضروری در کوله خود قرار دهید تا هم سبک و هم کاربردی باشد.
برخی از این وسایل مورد نیاز شامل یک غذای سبک و آب معدنی، لباس گرم، کفش مناسب برای کوهنوردی است. به همراه داشتن یک دمپایی هم می تواند در این گردش کمک کننده باشد. 
از آنجا که بعد از تنگه دوم با دشت سرسبزی مواجه می شوید، در این منطقه تابش نور خورشید مستقیم تر است بنابراین استفاده از عینک، کلاه آفتابی و همچنین ضد آفتاب را فراموش نکنید.
از آنجا که این مسیر کمی طولانی است و ممکن است قسمت هایی از آن عمق آب زیاد شود از آوردن کودکان خردسال و افرادی که توانایی پیاده روی زیاد از حد را ندارند خودداری کنید.
امیدواریم در سفرتان به تنگه واشی شما هم دوست دار طبیعت باشید و آوردن کیسه زباله جهت ریختن زباله هایتان داخل آن را فراموش نکنید. بدون شک در طول مسیر با اسب ها مواجه خواهید شد. سعی کنید به آرامی از کنار آنها بگذرید و با سر و صدای ناگهانی موجبات ترس و فرار آن ها را فراهم نکنید. اگر در مسیر احساس خستگی کردید می توانید از اسب ها، قاطرها و سایر حیوانات باربر محلی استفاده کنید تا عبور از تنگ واشی برایتان راحت تر شود.

تنگه واشی کجاست؟

تنگه واشی در ۱۷ کیلومتری فیروزکوه قرار گرفته است، برای رسیدن به این منطقه لازم است تا در مسیر تهران به دماوند، قبل از رسیدن به فیروزکوه وارد فرعی که در سمت چپ جاده قرار دارد وارد شوید. در حد فاصل  2 کیلومتری از فیروزکوه می توانید جاده تنگه واشی را به خوبی مشاهده کنید.
اگر قصد دارید از تهران به سمت فیروزکوه بروید باید از اتوبان شهید بابایی به سمت رودهن دماوند و جاده فیروزکوه حرکت کنید. بعد از این که به جاده فیروزکوه رسیدید، پیدا کردن جاده تنگه واشی دشواری خاصی ندارد.
بعد از این که وارد جاده تنگه واشی شدید، با طی کردن حدود ۹ کیلومتر به روستای جلیزجند می رسید. در اطراف این روستا دشت بسیار سبزی مشاهده می شود که شامل مزارع گندم، باغ های بسیار زیبا و زمین های سیب زمینی است. بعد از طی کردن این روستا به دشتی می‌رسید که در کنار آن رودخانه ای قرار گرفته شده، لازم است تا در این قسمت خودرو خود را پارک کرده و با پای پیاده به سمت تنگه واشی راه را ادامه دهید.
کلام آخر 
اگر از این جاذبه دیدنی خوشتان آمد و دوست دارید با دوستانتان آخر هفته خوشی را در تنگه واشی سپری کنید، حتما با ارسال این مقاله آنها را هم برای رفتن وسوسه کنید همچنین در صورتی که به این منطقه سفر کرده اید خوشحال می شویم نظرات و تجربیات خود را با ما و سایر کاربران لحظه آخر در قسمت نظرات در میان گذارید.
 

گزارش مشکل
درج نظر
نام و نام خانوادگی
موبایل
تصویر کد امنیتی
متن نظر

تورهای داخلی

تور کیش 29 فروردین
4 شب
زاگرس زاگرس
تابان تابان
گردشگر زمان
29 فروردین - 2 اردیبهشت

تور شیراز 30 فروردین
3 شب
کاسپین کاسپین
ایران ... ایران ایر
اسطوره بیستون
30 فروردین - 2 اردیبهشت

تور چابهار 1 اردیبهشت
3 شب
وارش وارش
ایران ... ایران ایر تور
گردشگر زمان
1 اردیبهشت - 4 اردیبهشت

تور قشم 30 فروردین
3 شب
قشم ا ... قشم ایر
قشم ا ... قشم ایر
دانیار سفر پارسیان
30 فروردین - 2 اردیبهشت

تور کیش 31 فروردین
5 شب
تابان تابان
زاگرس زاگرس
گردشگر زمان
31 فروردین - 5 اردیبهشت

تور کیش 31 فروردین
4 شب
تابان تابان
تابان تابان
الیما گشت
31 فروردین - 4 اردیبهشت

تور قشم 30 فروردین
3 شب
قشم ا ... قشم ایر
قشم ا ... قشم ایر
اسطوره بیستون
30 فروردین - 2 اردیبهشت

تور کیش 30 فروردین و 1 و 2 اردیبهشت
4 شب
تابان تابان
تابان تابان
ندا پرواز
1 اردیبهشت - 6 اردیبهشت

تور زمینی مشهد 30 فروردین
2 شب
قطار ... قطار اتوبوسی صبا
قطار ... قطار 6 تخته پارسی
اسطوره بیستون
30 فروردین - 1 اردیبهشت

تور مشهد 1 اردیبهشت
3 شب
زاگرس زاگرس
زاگرس زاگرس
گردشگر زمان
1 اردیبهشت - 4 اردیبهشت