رودخانه زاینده رود 

همه ما می‌ دانیم که اصفهان توریستی ترین شهر ایران است با این حال اغلب مردم ایران و حتی جهان اصفهان را با توجه به معماری خاص و سازه های باشکوه آن می شناسند. در این میان رودخانه زاینده رود مهمترین جاذبه طبیعی اصفهان است. امکان ندارد به اصفهان بروید و تمایل به بازدید از زاینده ‌رود نداشته باشید. 
این رودخانه در قدیم الایام مهمترین عامل سرسبزی و حاصل خیزی شهر اصفهان محسوب می‌ شده است. بهتر است مقدمه چینی را کنار گذاشته و به معرفی کامل و جامع این جاذبه گردشگری بسیار زیبا و شناخته شده در سطح جهان بپردازیم. این مقاله در راستای تشریح سرچشمه زاینده رود، سد آن، پل های ساخته شده در مسیر رودخانه، ماهیگیری، رفتینگ و مواردی از این قبیل نگارش یافته است.

 

زاینده رود

 

سرچشمه زاینده رود اصفهان 

رودخانه زاینده رود در زمره بزرگترین رودخانه های داخلی ایران قرار دارد که از غرب به سمت شرق در جریان است. این رود از دامنه های زردکوه بختیاری سرچشمه می گیرد و می توان حد فاصل میان اصفهان و لرستان را به عنوان سرچشمه اصلی این رودخانه معرفی نماید.
 این سرچشمه به چشمه جانان نیز معروف است که پس از یک مسافت سه فرسنگی به چهل چشمه می ریزد. انشعابات دیگری که به عنوان سرچشمه زاینده رود معرفی می‌شوند چشمه های خرسنگ و کودنگ نام دارند .انشعاب دیگری که در بخش جنوبی به چشمه جانان ملحق می‌گردد زرین رود نام دارد. 

 

سد زاینده رود


سد زاینده رود

آغاز طرح سد سازی در منطقه زاینده رود نیز به سال ۱۳۳۳ هجری شمسی باز می گردد با این حال اتمام مطالعات مرحله اول و آغاز مطالعات مرحله دوم در سال ۱۳۸۲ صورت گرفت. مهمترین هدف از احداث سد زاینده ‌رود تامین آب مورد نیاز کشاورزی در بخش های اطراف سد می باشد. 
گفته می شود این سد در برخی از روزهای سال، بخشی از آب مورد نیاز در کشاورزی کرمان و حتی آب آشامیدنی یزد را نیز فراهم می کند. همچنین به علت پتانسیل بسیار بالایی که دارد جهت تولید انرژی های غیر آلاینده و با هدف تولید برق مورد استفاده واقع می گردد.
پل های زاینده رود
زاینده رود به علت موقعیت خاصی که در شهر اصفهان دارد محل ساخت پل های متعددی است. برخی از این پل ها قدمت تاریخی داشته و همه ساله هزاران توریست داخلی و خارجی را به سمت زاینده رود روانه می سازند. سی و سه پل، پل خواجو و پل مارنان مهمترین پل های تاریخی این منطقه هستند. 
علاوه بر پل های ذکر شده می توان به پل فلزی، پل شهرستان یا پل جسر حسین به عنوان قدیمی ترین پل زاینده رود، پل جویی یا همان پل چوبی، پل فردوسی، پل آذر، پل وحید، پل بزرگمهر و پل غدیر به عنوان غربی ترین پل زاینده رود اشاره کرد.

 

ماهیگیری در زاینده رود


ماهیگیری در زاینده رود

در بخش های آغازین زاینده رود، ماهی قزل آلا و ماهی زرد پر به وفور یافت می شود. در منطقه بهاران زاینده رود، انواع مختلفی از ماهیان صاردین، زرد پر، کپور و ماهی شیر نیز وجود دارد. در دیگر نقاط زاینده رود شاهد وفور ماهیان کپور هستیم. ماهی گیری در زاینده رود منطبق بر قواعد بین المللی صید ماهی و برخی از قواعد زیست محیطی ایران است. در هر صورت باید فصل تولید مثل ماهیان را در نظر گرفته و در این زمان مبادرت به ماهیگیری نکنید.

 

رفتینگ در زاینده رود

 

رفتینگ در زاینده رود

این تفریح مهیج را در اصفهان از دست ندهید. رفتینگ یا همان قایق سواری هیجان انگیز در آب های خروشان بهترین گزینه ای است که در خصوص بازدید از زاینده رود می توانید انتخاب کنید. 
رودخانه های محدودی در سراسر جهان قابلیت رفتینگ را دارند و بهتر است بدانید که زاینده رود نیز یکی از همین رودخانه های خروشان است. البته برای اجرای رفتینگ باید به نواحی خارج از شهر بروید. اغلب مردم به بازدید از زاینده رود در محل پل های خواجو، سی و سه پل و مارنان کفایت کرده و لذت یک تفریح مهیج را از دست می دهند.
جهت انجام قایق رانی در زاینده رود می توانید در یک تور رفتینگ ثبت نام کنید و یا اینکه شخصا به محل خرید بلیط بروید و به تفریح بپردازید. برای رفتینگ زاینده رود سه مسیر وجود دارد که دارای درجات مختلفی از سطح دو و سه از حیث خروشانی و عمق هستند. برای رفتینگ باید سن شما در رده 12 تا 50 سال قرار داشته باشد و بیماری خاصی نداشته باشید. 

زاینده رود در شب

نمی گوییم که روزهای اصفهان و در حوالی زاینده رود به شما خوش نمی گذرد با این حال شب های این بخش از شهر توریستی چیز دیگریست. اگر به اصفهان سفر می کنید حتما یک تایم مناسب را به تفریح و گردشگری در شب های زاینده رود اختصاص دهید. 
شما می توانید این تفریح را با بازدید از پل های خواجو و یا پل مارنان و از همه مهمتر سی و سه پل انجام دهید. سی و سه پل در شب نمای بسیار ویژه ای دارد. پیشنهاد می کنیم بازدید از این پل تاریخی را در شب های اصفهان از دست ندهید. چراغ های تعبیه شده در دل سنگ های سی و سه پل نمایی باشکوه و خارق العاده در قلب اصفهان ایجاد می کنند. 
انعکاس تصویر پل های این گذرگاه قدیمی در آب های زلال زاینده رود یکی از زیباترین مناظر طبیعی در سطح جهان است. این انعکاس هرچند در طول روز نیز رخ می دهد اما در شب جلوه منحصر به فردی دارد.

عکس رودخانه زاینده رود

با یک سرچ ساده در گوگل و دیگر مرورگرهایی که در اختیار دارید می توانید انبوه تصاویر مربوط به زاینده رود را مشاهده کنید. تصاویر زاینده رود در بسیاری از وب سایت های گردشگری خارجی نیز ثبت شده است. بسیاری از گردشگران داخلی و توریست های خارجی تور اصفهان تصاویر خود در کنار این رودخانه را در شبکه های اجتماعی، وبلاگ ها وب سایت های شخصی به نمایش می گذارند.
انبوه تصاویر و حجم بسیار بالای عکس هایی که در وب سایت های مختلف مشاهده می شود همگی نشان از یک چیز دارند و آن محبوبیت این رودخانه بزرگ در مرکز ایران است. شما نیز می توانید در بخش پایانی این مقاله تصاویر بسیار زیبای مربوط به زاینده رود را نظاره گر باشید.

گزارش مشکل
درج نظر
نام و نام خانوادگی
موبایل
تصویر کد امنیتی
متن نظر