موزه آب یزد

وجود جاذبه های تاریخی و کهن در شهر یزد سبب شده عنوان دومین شهر تاریخی جهان به آن نسبت داده شود. یکی از بهترین موزه آب های دنیا در کشور ما و در همین شهر قرار دارد، جایی که می توانید با تاریخ چند هزار ساله آب در ایران آشنا شوید. موزه آب یزد در خانه قدیمی و تاریخی کلاهدوزها واقع شده است. این موزه 20 سال پیش تاسیس شده و هدف از احداث آن بیان اهمیت و ارزش آب در مناطق کویری همچون یزد می باشد. 

 

موزه آب یزد

 

 

موزه آب یزد

 

خانه تاریخی کلاهدوزها

خانه کلاهدوزها که هم اکنون میزبان موزه ی آب یزد می باشد، در سال 1269 به دستور سید علی اکبر کلاهدوز ساخته شد. این خانه دارای 5 طبقه بوده که شامل قسمت های مختلف می باشد:
1.طبقه اول: در این قسمت انشعابات مربوط به کاریزهای زارج و رحیم آباد تلاقی پیدا کرده اند. قنات زارج که بیش از 2 هزار سال قدمت دارد و طول آن بالغ بر 75 کیلومتر می باشد، همچنان فعال بوده و مورد استفاده قرار می گیرد. 

 

خانه کلاهدوزها


2.طبقه دوم: این طبقه که پایاب نامیده می شد به سبب نگه داری از مواد غذایی شرایطی متفاوت داشت. این طبقه عمقی 10 متری داشته و فضای آن به شکل هشت ضلعی می باشد؛ دمای این مکان برای حفظ مواد خوراکی مختلف همواره 14 درجه بود. 

 

خانه کلاهدوزها


3.طبقه سوم: این طبقه اتاق ها و دالان های متعددی را در خود جای داده که برای اقامت در روزهای بسیار گرم تابستان مورد استفاده قرار می گرفتند. 
4.طبقه چهارم: در این طبقه اتاق های پنج دری، آشپزخانه، تالار، اتاق ارسی و محل زندگی خدمه وجود داشت.
5.طبقه پنجم: این بخش پشت بام خانه بود که به آن چاه خانه نیز می گفتند. در این قسمت چرخ چاه تعبیه شده بود و 2 فرد مامور برداشت آب از قنات رحیم آباد بودند؛ آن ها آب را بالا می کشیدند و سپس در منبعی می ریختند تا اعضای خانواده از آن برای آشامیدن و سایر موارد استفاده کنند. 
شاید برایتان جالب باشد که بدانید لوله کشی های انجام شده در خانه کلاهدوزها که مربوط به 150 سال قبل می باشد نیز همچنان در این خانه قابل مشاده است. 

 

خانه کلاهدوزها

 

معماری و پلان موزه آب یزد

اغلب خانه های تاریخی یزد دارای معماری های بی نظیر هستند که هنر ایرانی را به نمایش می گذارند. معماری خانه کلاهدوزها هم بسیار زیبا و چشم نواز است؛ گچ کاری های این بنا به شکل گل های متنوع و جانوران مختلف بوده که نمای خاصی به فضا بخشیده است. وجود تالار آینه و پنجره های رنگارنگ از دیگر زیبایی های این بنا به حساب می آید که مورد توجه گردشگران تور یزد قرار گرفته است. 

 

موزه آب یزد موزه آب یزد

 

موزه آب یزد

 

آثار موزه آب یزد

در موزه آب یزد حدود 200 شی تاریخی مربوط به قنات ها و آب ها وجود دارد که گردشگران تور داخلی با تماشای آن ها شگفت زده می شوند. از جمله آثار موجود در این مکان عبارتند از: لوازم حفر قنات، وسایل و اسناد مربوط به تقسیم و وقف آب، مدارک توزیع آب، سند ازدواج (در آن زمان آب در مناطق کویری حکم طلا را داشته و به همین دلیل برخی آب را به عنوان مهریه دختر در نظر می گرفتند)، ظروف نگه داری آب، وسایل حمل آب و مشربه چندین هزار ساله. 

 

موزه آب یزد موزه آب یزد

 

ساعات بازدید از موزه آب یزد

برای بازدید از این مکان می توانید علاوه بر خودروی شخصی، از وسایل حمل و نقل عمومی نیز استفاده کنید و به راحتی از طریق اتوبوس های خط چهارراه بعثت به راه آهن یا خط دروازه قرآن به پایانه شهدای محراب خود را به این موزه برسانید. موزه آب در یزد بین ساعات 8 الی 14:30 و 15:30 الی 19 پذیرای بازدیدکنندگان می باشد. 

بهترین زمان بازدید از موزه آب یزد

بهترین زمانی که گردشگران می توانند از این مکان بازدید به عمل آورند فصول بهار و پاییز است؛ زیرا یزد شهری گرمسیری و خشک است و میزان گرمای آن در فصل تابستان طاقت فرسا می باشد از همین رو فصل بهار و پاییز که هوایی مطلوب در این شهر جریان دارد زمان مناسب تری برای سفر محسوب می شود. 

 

موزه آب یزد

 

هزینه بازدید از موزه آب یزد

قیمت بلیط موزه آب یزد به ازای هر نفر 2 هزار تومان است. 

 

موزه آب یزد

 

آدرس موزه آب یزد

یزد/ خیابان امام/ شمال میدان امیر چخماق/ خیابان قیام 

شماره تلفن موزه آب

03536268340
 

گزارش مشکل
درج نظر
نام و نام خانوادگی
موبایل
تصویر کد امنیتی
متن نظر