موزه پارس شیراز

📅 بروزرسانی : ۲۷ فروردین ۱۳۹۹ بازدید : 1129

قدیمی ترین موزه استان فارس "موزه پارس شیراز" نام دارد که آثار ارزشمندی را درون خود جای داده است. این مکان را با نام عمارت کلاه فرنگی شیراز نیز می شناسند. این مکان در سال 1314 در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است. 

 

موزه پارس شیراز


تاریخچه موزه پارس

موزه پارس تحت نظر کریم خان زند در باغ نظر شیراز که محوطه دلنشین و زیبایی دارد بنا شده است. آرامگاه کریم خان زند نیز در همین مکان قرار دارد. این عمارت هشت ضلعی و باشکوه در زمان زندیه میزبان سفیران و میهمانان خارجی بوده و مراسم های رسمی و مهم در آن انجام می شد. در آن دوره این مکان را باغ حکومتی نیز می نامیدند. البته در دوره های مختلف تاریخ این بنا نام های دیگری همچون باغ شاهزاده، آرامگاه وکیل و باغ موزه نیز داشته است. در سال 1315 با همکاری انجمن آثار ملی ایران و چندی دیگر از افراد به نام این شهر، عمارت مجلل باغ نظر به نخستین موزه فارس مبدل گشت. 

 

موزه پارس شیراز


مشخصات موزه پارس

این موزه ساختمانی هشت ضلعی و دو طبقه دارد که بر روی سکویی به ارتفاع حدود 1.5 متر واقع شده و دارای 4 شاه نشین و 4 اتاقک می باشد. 4 ضلع این بنا دارای طول 10 متری و 4 ضلع دیگر 5 متر طول دارند. فضاهای داخلی ساختمان مزین به مقرنس کاری، کاشی کاری، نگارگری و طراحی های بی نظیر است که زیبایی های آن را دوچندان نموده است. ارتفاع عمارت به حدود 12 متر می رسد. وقتی به داخل ساختمان می روید یک حوض هشت گوش و آبنمای مرمرین دل انگیزی را مشاهده می کنید که جلوه ای بی نظیر به فضا داده اند. 

 

موزه پارس شیراز

 

موزه پارس شیراز


آثار موزه پارس شیراز

اشیا و آثار موجود در موزه درون بخش های مختلف آن جایگذاری شده و در معرض نمایش قرار گرفته است. هنگام ورود به عمارت کلاه فرنگی آثار ظریفی همچون قاب های آینه لاکی کتیبه دار، قلمدان های لاکی و قاب آینه لاکی با تصویر زیبایش توجه گردشگران تور داخلی و هنر دوستان را به خود جلب می کند. جعبه های آرایشی لاکی، قرآن دستنویس با خط محقق، طلسم با حروف ابجد، تابلو نقاشی حافظ و شاخ نبات، زره زنجیر بافت فولادی، شمشیر دو دم فولادی، سپر فلزی با آیات قرآنی، کلاه خود فولادی، اشیاء و ظروف مفرغی، قلیان نقره قلمزنی، قلیان طلاکوب، ظرف برنجی قلم زنی، تابلوی تصویر کریم خان زند، کتاب های نفیس، کوزه لوله منقاری قرمز، خمره سفالی منقوش، مجسمه ای مربوط به دوره ساسانیان، کاسه سفالی، کاسه سفالی لعابدار از دیگر آثار این مجموعه بوده که به نمایش درآمده است. 

 

آثار موزه پارس شیراز آثار موزه پارس شیراز

 

آثار موزه پارس شیراز آثار موزه پارس شیراز


هزینه بازدید از موزه پارس شیراز

گردشگران تور شیراز با پرداخت 4 هزار تومان و گردشگران خارجی با پرداخت 40 هزار تومان می توانند وارد محوطه باغ نظر شوند و از بخش های مختلف آن از جمله موزه پارس و آثار دیدنی آن بازدید کنند. مجموعه کلاه فرنگی در ساعات 9 الی 17 میزبان توریست ها می باشد.


آدرس موزه پارس

شیراز/ میدان شهدا/ خیابان زند/ باغ نظر 


تلفن موزه پارس

07132224151

گزارش مشکل
تا کنون هیچ نظری ثبت نشده است

lahzeakhar.com/Tourist-attractions-full-information/24956-%D9%85%D9%88%D8%B2%D9%87-%D9%BE%D8%A7%D8%B1%D8%B3-%D8%B4%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D8%B2

امتیاز 5 از 5 | از بین 102 کاربران به موزه پارس شیراز