قلعه دختر

📅 انتشار : 1399/01/26 📅 بروزرسانی : 1399/01/26 بازدید : 2369

قلعه دختر در کرمان یکی از کهن ترین آثار تاریخی این شهر است که با نام های قلعه کهنه و آتشکده آناهیتا هم شناخته می شود. قدمت این قلعه باستانی که از قدیمی ترین قلعه های ایران به حساب می آید به دوره مادها باز می گردد. این قلعه در جوار قلعه اردشیر که از مراکز آیینی کرمان محسوب می شود قرار دارد. 

 

قلعه دختر.معبد آناهیتا


تاریخچه آتشکده آناهیتا

این قلعه خشتی در حدود 3000 سال قبل و در دوره حکومت مادها ساخته شده است. دختر فرمانروای مادها گواشیر، یک کرم جادویی داشت که سبب ایجاد شانس و قدرت می شد؛ از همین رو دژ آن ها شکست ناپذیر بود. این روال تا جایی ادامه پیدا کرد که عده ای توانستند با گول زدن کنیز فرمانروا به آن کرم دست پیدا کنند و آن را بکشند؛ سپس قلعه به دست دشمن افتاد. در گذشته این مکان را قلعه کوه می نامیدند ولی از آن جایی که واژه دختر به معنای دست نیافتنی بود و این دژ هم شکست ناپذیر بود، نام دختر را برای آن انتخاب نمودند. 


معماری قلعه دختر

این قلعه بر روی صخره های سنگی شرق کرمان واقع گشته و در واقع بازمانده معبد آناهیتا می باشد. در ساخت قلعه دختر کرمان از مصالحی همچون خشت خام و گل رس استفاده شده است. بنای قلعه دختر دو بخش مجزا دارد که یک قسمت آن در ارتفاعات ضلع جنوب شرقی و قسمت دیگر آن در تپه کوتاه تری قرار دارد. بخش های زیادی از این مکان در طول دوره های مختلف تاریخ تخریب گشته و هم اکنون بقای آن قابل مشاهده می باشد. دروازه اصلی قلعه در غرب دژ قرار دارد. حصار دژ دختر متشکل از چندین برج بر روی دیوارهای آن است که امنیت قلعه را تضمین می نمود. نام این قلعه یادآور آناهیتا الهه آب و باروری می باشد. 

 

قلعه دختر


هزینه بازدید از قلعه دختر

گردشگران تور کرمان می توانند در بین ساعات 8 الی 17 در میان قلعه دختر آثاری از معبد زرتشتیان و پرستشگاه های آناهیتا را مشاهده کنند. هزینه بازدید از این مکان برای ایرانی ها 2 هزار تومان و برای غیر ایرانی ها 10 هزار تومان می باشد. 

 

قلعه دختر قلعه دختر


آدرس قلعه دختر

شرق کرمان/ خیابان انقلاب/ جنب پارک انقلاب
 

گزارش مشکل
تا کنون هیچ نظری ثبت نشده است
امتیاز 4.3 از 5 | از 103 کاربران به قلعه دختر