خانه شاهپورى

شهر شیراز یکی از مهم ترین مقاصد گردشگری کشورمان است که جاذبه های تاریخی، فرهنگی، مذهبی و تفریحی فراوانی را در خود جای داده و هرگونه سلیقه ای را می تواند راضی کند. خانه شاهپوری یکی از مکان های تاریخی و ارزشمند شیراز می باشد که با معماری بی نظیر خود توجه ها را جلب نموده است. این مکان دارای باغی زیبا و عمارتی اروپایی می باشد. 

 

خانه شاهپوری


معماری خانه شاهپوری

عمارت شاهپوری شیراز خانه ای 2 طبقه متعلق به تاجر بزرگ این شهر "عبدالصاحب شاپوری" بوده توسط حاج ابوالقاسم مهندسی به زیباترین شکل ممکن ساخته شده است. مساحت کلی این مکان حدود 4600 مترمربع و مساحت زیربنای عمارت 840 مترمربع می باشد. ساخت این خانه رویایی که به سبک تلفیقی عمارت های اروپایی و معماری قاجاریه بنا شده، 5 سال به طول انجامیده و در سال 1315 تکمیل شده است. از ویژگی های متمایزی که این بنا نسبت به سایر ساختمان های شیراز دارد می توان به ستون های رنگی و قرینه، راه پله های دوسویه و گچ بری های رنگی و تزئینات زیبا اشاره کرد. خانواده شاهپوری تا اوایل دهه 70 هجری در این خانه زندگی می کردند و بعد از آن که جابجا شدند این مکان به خانه ای متروکه تبدیل شد که هیچ فردی در آن حضور نداشت. در سال 1378 سازمان میراث فرهنگی استان فارس این عمارت را از خانواده شاهپوری خریداری کرد و در سال 1379 آن را در فهرست آثار ملی ایران ثبت نمود. 

 

خانه شاهپوری

 

خانه شاهپوری

 

موقعیت کنونی خانه شاهپوری

در سال های گذشته این عمارت به همت بخش خصوصی مورد بازسازی قرار گرفته و هم اکنون به عنوان رستوران، کافی شاپ و نمایشگاه آثار هنری و صنایع دستی مورد توجه گردشگران تور داخلی قرار دارد. در رستوران شاهپوری شما می توانید از انواع غذاهای سنتی، محلی و فست فود سفارش دهید و در فضایی دلنشین با تماشای منظره ای دل انگیز میل کنید؛ همچنین در کافی شاپ این عمارت با انواع نوشیدنی های گرم و سرد مطابق فصلی که سفر می کنید، از شما میزبانی می شود. در جای جای این عمارت اروپایی، نمایشگاهی از آثار هنر اصیل ایران و شیراز به چشم می خورد که بسیار زیبا هستند. 

 

خانه شاهپوری خانه شاهپوری


وجود درختان متنوع و گل های رنگارنگی که در حیاط عمارت وجود دارد در کنار نورپردازی های بی نظیر بنا، منظره ای تماشایی ایجاد نموده که گردشگران تور شیراز را به وجد می آورد.

 

خانه شاهپوری


ساعات بازدید از عمارت

8 الی 24


شماره تلفن عمارت شاهپوری

07132332934


آدرس خانه شاهپوری

شیراز/ بلوار کریم خان زند/ خیابان انوری
 

گزارش مشکل
درج نظر
نام و نام خانوادگی
موبایل
تصویر کد امنیتی
متن نظر