حمام شیشه ای سنندج

📅 بروزرسانی : 1399/01/10 بازدید : 906

حمام شیشه ای یکی از زیباترین جاذبه های تاریخی کردستان است که مورد توجه توریست های زیادی قرار گرفته است. این حمام زیبا همچون سایر حمام های تاریخی از گچ، ملات و سنگ ساخته شده ولی وجود شیشه های رنگی آن را متمایز نموده و دلیلی برای شهرت آن با نام شیشه می باشد. حمام شیشه سنندج در دوره قاجار ساخته شده و تا پیش از انقلاب نیز فعال بوده؛ درب ورودی قسمت زنانه در کوچه مجاور تعبیه شده بود. این بنای تاریخی در سال 1390 در فهرست آثار ملی ایران ثبت گردید.

 

حمام شیشه سنندج


همان گونه که انتظار می رود در حمام شیشه نیز بخش هایی از قبیل سکو، آبنماهای سرد و گرم، خزینه، سربینه، رختکن، حجره، هشتی و بینه وجود دارد که اصالت حمام های ایرانی را نشان می دهد. بخش های مختلف حمام شیشه کردستان از طریق راهروها به یکدیگر مرتبط هستند. این حمام زیبا مزین به تزئینات آهکی با نقش های حیوانات و گیاهان بوده که چشم هر بیننده ای را به خود خیره می کند. همچنین در سردرِ ورودی حمام شیشه ای سنندج آجرکاری صورت گرفته است. این بنا در عین سادگی بسیار زیبا و چشم نواز می باشد؛ اگرچه جلوه بخش های گوناگون این حمام تاریخی همچون سابق نیست ولی هنوز هم دلایلی برای این که بگوییم یکی از زیباترین بناهای تاریخی کشورمان می باشد، وجود دارد. زیباترین بخش این حمام سکوها و آب نماهای آن است که طراحی منحصر به فردی دارند و توجه گردشگران تور داخلی را به خود جلب نموده است. 

 

حمام شیشه سنندج

 

حمام شیشه سنندج


جالب است بدانید که در سال 1383 تعمیرات و بازسازی هایی در این مکان انجام شد تا آن را به موزه عکس های کردستان تبدیل کنند اما به دلیل مشکلاتی در زیرساخت، یک سال بعد درب های آن را بستند.

 

حمام شیشه سنندج

 

آدرس حمام شیشه ای سنندج

سنندج/ بلوار کردستان/ بعد از پل ملاویسی/ روبروی مسجد ملاویسی 
 

گزارش مشکل
تا کنون هیچ نظری ثبت نشده است

lahzeakhar.com/Tourist-attractions-full-information/24936-%D8%AD%D9%85%D8%A7%D9%85-%D8%B4%DB%8C%D8%B4%D9%87-%D8%A7%DB%8C-%D8%B3%D9%86%D9%86%D8%AF%D8%AC

امتیاز 5 از 5 | از 102 کاربران به حمام شیشه ای سنندج