معبد هندوها

زمان مطالعه: 2 دقیقه
بروزرسانی: 1403/03/27
بازدید: 1934

در مرکز شهر بندرعباس یک اثر تاریخی واقع شده که شباهت بسیاری به معابد هند دارد و از این رو آن را معبد هندوها می نامند. نام دیگر این مکان پرستشگاه بت گوران می باشد و ممکن است توریست های زیادی با این نام آشنایی داشته باشند. معبد هندوها در سال 1310 توسط تاجران هندی ساخته شده است. گفته می شود مخارج مربوط به ساخت و ساز معبد از هدایای هندوها تامین شده است.

 

معبد هندوها


تجار هندی تا پیش از ساخت این معبد منحصر به فرد، عبادت های خود را در کاروانسرا انجام می دادند تا اینکه از میان آن ها دو فرد مسئولیت خرید زمین و ساخت معبد را بر عهده گرفتند. از آن جایی که جمع کثیری از مردم هند مطیع مکتب برهمنی هستند، سبک معماری این بنا هم متاثر از همین باورها می باشد به گونه ای که در قسمت هایی از راهرو، مجسمه هایی از این خدایان را قرار دادند. کسانی که از مکتب برهمنی پیروی می کنند به خدایان شیوا، برهما و ویشنو اعتقاد دارند. این معبد برای رفع نیازهای معنوی تجار هندی ساخته شده و نقطه عطفی برای ارتباطات هنری و فرهنگی دو کشور هند و ایران به حساب می آید.

 

معبد هندوها


معماری معبد هندوها

همان طور که در بالا اشاره کردیم در ساخت این بنا از معابد هندی الهام گرفته شده و آثار هنر اسلامی در آن نمود دارد. این بنا از ملات گل و ساروج، لاشه سنگ، گچ لویی، گچ های ضخیم ماده و سنگ های مرجانی خاک ساخته شده اند. نقشه پرستشگاه بت گوران به نحوی طراحی شده که مهم ترین قسمت آن گنبدخانه باشد؛ اتاق معبد در میان چهار راهرو قرار گرفته است تا زائرین بتوانند به راحتی زیارت کنند. در راهروهای بزرگ معبد هم اتاقک هایی برای طلبه ها در نظر گرفته شده بود.
در معبد هندوها اتاق هایی وجود دارد که برخی از آن ها مزین نقاشی های مذهبی زیبا هستند برای مثال یکی از مهم ترین نقاشی ها مربوط به کریشنا (خدای فلوت زن) می باشد. گردشگران تور بندرعباس برای بازدید از محراب و معبد باید به ضلع شمالی ساختمان بروند. برای آشنایی بیشتر با اعتقادات مردمان هند به ضلع شرقی بروید، در آن جا تالار اجتماعات بزرگی وجود دارد که نقاشی های مختلفی حول محور عقاید مذهبی آن ها کشیده شده است.
زیباترین بخش ساختمان معبد هندوها مربوط به گنبد آن می شود که نظیر آن را در هیچ کجای ایران نمی توان دید. وجود برجک های متعدد و مقرنس های اطراف گنبد، جلوه ای خاص و بی نظیر را به معبد بخشیده است.

 

گنبد معبد هندوها


آدرس معبد هندوها

هرمزگان/ بندرعباس/ خیابان امام خمینی/ روبروی بازار روز/ پرستشگاه بت گورن

تلفن معبد

07632227226

ساعت بازدید از معبد

8 الی 18

هزینه بازدید از معبد هندوها

برای ایرانی ها 1000 تومان
برای غیر ایرانی ها 5000 تومان

 

معبد هندوها

 

 

 

 

تا کنون هیچ نظری ثبت نشده است

مجله گردشگری

مشاهده همه مقالات
امتیاز 3.6 از 5 | از 106 کاربر