آرامگاه صائب تبریزی

شهر اصفهان بدون شک یکی از محبوب ترین شهرهای ایران است که مورد توجه توریست های خارجی و داخلی قرار دارد. میرزا محمدعلی صائب تبریزی از شاعران بزرگ ایران است که در قرن یازدهم هجری و در دوره صفویه زیست می کرد. او در سال 1592 میلادی در شهر تبریز متولد شد و در سال 1676 چشم از جهان برداشت. خانواده صائب تبریزی به دستور شاه عباس اول از شهر تبریز به منطقه عباس آباد اصفهان کوچ کردند. صائب دوران جوانی خود را در اصفهان به آموزش علوم مختلف پرداخت و در سال 1034 به کشور هندوستان عزیمت کرد؛ پس از مدتی به هرات و سپس به کابل رفت. این شاعر فرزانه 8 سال بعد به اصفهان بازگشت و عنوان ملک الشعرا را از شاه عباس دوم کسب کرد. میرزا محمدعلی در طول 80 سال زندگی خود اشعار باارزش بیشماری را سروده است که تعداد آن ها در حدود 60 هزار الی 120 هزار بیت می باشد.

 

آرامگاه صائب تبریزی

 

مقبره صائب تبریزی

افراد زیادی گمان می کنند که آرامگاه این شاعر بزرگ در شهر تبریز ساخته شده است در حالی که او در شهر اصفهان، محله لنبان و در باغ شخصی خودش به خاک سپرده شده است. طراحی اولیه این بنا توسط استاد حسین معارفی اصفهانی صورت گرفته که با نظراتی از مهندس محسن فروغی تکمیل گشت و در سال 1346 ساخت آن تکمیل شد. هزینه کلی ساخت این مقبره تاریخی حدود 700 هزار تومان شده است.

 

آرامگاه صائب تبریزی


حوضی بزرگ در مقابل مقبره او وجود دارد که جلوه بی نظیری به فضای حیات بخشیده است. همچنین درختان سرسبز فراوانی در محوطه آرامگاه کاشته شده که سرزندگی و نشاط را برقرار نموده اند. مقبره میرزا محمدعلی در واقع ایوانی زیبا به طول حدود 14 متر، عرض 6 متر و ارتفاع 8 متر می باشد که تعدادی سنگ قبر را در خود جای داده و برای رسیدن به آن باید 10 پله را پشت سر بگذارید. سازندگان این بنا تمام تلاش خود را نموده اند تا این مکان را با سبک معماری صفویه بسازند که هنگام بازدید از آن کاملا متوجه این امر می شوید.

 

آرامگاه صائب تبریزی


سنگ قبر صائب تبریزی

سنگ مزار این شاعر سبک هندی، متشکل از یک سنگ مرمر یزدی است که سنگ قبر قدیمی در میانِ آن قرار گرفته است. بر روی این سنگ کتیبه ای دیده می شود که بر روی آن یک غزل و یک مطلع از صائب نوشته شده است. در ضلع شمالی مقبره صائب تبریزی دو سنگ قبر دیگر نیز وجود دارد که یکی از آن ها متعلق به فرزند و دیگری متعلق به نوه او می باشد. 
به تازگی نورپردازی های جذابی برای این آرامگاه در نظر گرفته شده که چشم اندازی خیره کننده را برای گردشگران تور اصفهان به وجود آورده است. این مکان در سال 1355 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید.

 

آرامگاه صائب تبریزی

 

آرامگاه صائب تبریزی

آرامگاه صائب تبریزی


آدرس آرامگاه صائب تبریزی : مرکز شهر اصفهان/ خیابان شهید بهشتی/ ابتدای خیابان صائب/ باغ شخصی صائب تبریزی

هزینه بازدید از آرامگاه صائب تبریزی: رایگان
 

گزارش مشکل
درج نظر
نام و نام خانوادگی
موبایل
تصویر کد امنیتی
متن نظر