کوه دماوند

چه اهل کوهنوردی باشید چه نه، تمام ایران قله دماوند را می شناسند کوهی در شمال ایران که بلندترین کوه ایران و بلندترین قله آتشفشانی آسیا است. همان طور که می دانید سرزمین ایران کوه ها و قله های بسیار متعددی را داراست که در جای جای سرزمین سر به فلک کشیده اند.

 

کوه دماوند


قله دماوند کجاست؟
کوه دماوند در قسمت مرکزی رشته کوه البرز و در جنوب دریای خزر و در بخش لاریجان شهرستان آمل قرار دارد. کوه دماوند از نظر تقسیمات کشوری در استان مازندران قرار دارد که زمانیکه هوا صاف و آفتابی است از شهرهای تهران، ورامین، قم و همچنین کرانه های دریایی خزر قابل رویت است. این قله ی آتشفشانی 38500 سال پیش برای آخرین بار فوران کرده و امکان دارد این اتفاق مجدد رخ دهد. قطر دهانی قله دماوند از یخ پوشیده شده است و به 400 متر می رسد.
پایگاه ملی داده های علوم زمین ایران و وب گاه رصد خانه زمین ناسا، ارتفاع 5670 متر و 5671 متر را برای این کوه ذکر کرده اند. ارتفاع نسبی دماوند، حدود 4661 متر است که دماوند را در رده دوازدهم بلندترین قله های دنیا از نظر ارتفاع نسبی قرار می دهد.
کوه دماوند در تاریخ 30 تیر 1387 به عنوان نخستین اثر طبیعی ایران در فهرست آثار ملی کشورمان ثبت گردیدف شایان به ذکر است که این کوه در سال 1381 به عنوان اثر طبیعی ملی در شمار مناطق چهارگانه ارزشمند در نظر حفاظت محیط زیست قرار گرفته است.

 

قله دموند


پوشش های گیاهی منطقه دماوند 
می توان گفت پوشش گیاهی این منطقه غنی می باشد، به طوری که بسیاری از گیاهان دارویی این منطقه در کتاب های معتبر گیاه شناسی یاد شده است.
روباه، شغال، بز، سگ، میش، گرگ، قوچ، گراز، خرگوش و پرندگان چون عقاب طلایی، کبک، بلدرچین و خفاش عمده ی حیات جانوری دماوند را تشکیل می دهد.
هوای اطراف کوه دماوند بین 60 تا 2 درجه زیر صفر متغیر می باشد، ارتفاع 2000 تا 3500 متری دامنه ی کوه دماوند در فصل بهار با فرشی از شقایق پوشیده می شود که متاسفانه زیبایی های گل با زباله هایی که توسط بازدید کنندگان و گردشگران ریخته می شود از بین رفته است و در معرض خطر جدی قرار گرفته اند.

 

پوشش گیاهی دماوند


شهرهای نزدیک به کوه دماوند
آمل، تهران، دماوند سه شهر نزدیک به کوه ماوند هستند، کوه دماوند در فاصله 69 کیلومتری شمال شرقی پایتخت ایران قرار دارد، گفتی است که این قله در 62 کیلومتری غرب شهرستان آمل و 26 کیلومتری شمال شهر دماوند قرار دارد.
رودخانه های اطراف این قله زیبا
در اطراف کوه دماون شاهد 5 رودخانه هستیم، رودخانه هراز در جنوب و شرق کوه دماوند، رودخانه لار و دیو آسیاب در غرب قله دماوند، رودخانه پنج او یا پنج آب در شرق کوه دماوند و نیز رودخانه تینه در شمال این کوه سربلند جاری می باشد.

 

رودخانه های اطراف کوه دماوند


سرعت باد در قله دماوند
جالب است بدانید سرعت باد و طوفان در کوه دماوند معمولا بیش از 150 کیلوم در ساعت می باشد که این سرعت در کوهپایه دماوند به 70 کیلومتر بر ساعت کاهش پیدا می کند و مسیر این بادها اکثر اوقات از سمت غرب و شمال غربی دماوند است، همچنین فشار هوا در قله دماوند نصف فشار هوا در سطح دریا می باشد.
بارندگی های کوه دماوند
در طول سال حدود 1400 میلی لیتر در ارتفاعات قله دماوند بارندگی است که معمولا این بارندگی ها در بخش بالاتر کوه به شکل برف می باشد که موجب سفیدپوش شدن قله های این کوه سر به فلک کشیده شده می شود.
آب و هوای کوه دماوند
می توان گفت در فصل بهار از فروردین تا اواخر اردیبهشت کوه دماوند دارای هوای بسیار طوفانی همراه با بارش برف می باشد که برای صعود بسیار خطرناک است.
می توان گفت بهترین و جذاب ترین زمان برای صعود به قله دماوند از اواسط خرداد ماه تا اواخر تیرماه است چرا که در این ماه ها پایداری نسبی هوا وجود دارد و سرسبزی و طراوت دلنشین منطقه و وجود آب فراوان در گوسفند سرا و بارگاه سوم باعث جذابیت بیشتر کوه دماوند شده است.
از آخر تیرماه تا اول مهرماه کوه دماوند دارای هوای پایدار و برف کم است و محدوده یخچال ها ثابت می شود همچنین کمبود آب در دامنه ها و بارگاه سوم به چشم می خورد.
از اوایل مهرماه تا پایان اسفندماه کوه دماوند دارای هوای ناپایدار و طوفانی است و حجم سنگین برف در دامنه ها به چشم می خورد و در این ماه ها آب جاری در کوه یافت نمی شود.
پوشش گیاهی های دیگر کوه دماوند
در ارتفاعات کوه دماوند گیاهان گوناگون و خاصی به چشم می خورد که گیاهان این منطقه به نام دماوند نام گذاری شده اند. این گیاه ها کزل دماوندی، کلاه میر حسن دماوندی، پیر گیاه دماوندی، بومادران دماوندی، ریش قوس دماوندی می باشند و در ارتفاع 3200 تا 3500 متر علف و بته های بلند و خاردار که به هم پیوسته اند وجود دارد.
شایان به ذکر است که مهم ترین بته های خاردار کوه دماوند خارپشتی، کلاه مسیر حسن دماوندی، بته های بنفش رنگ اسپرس پشته ای می باشد و گونه های هزار خار مانند گون و گچ دوست گل سنگی در دماوند وجود دارند. این گونه ها عبارت اند از درمنه معطر، درمنه کوهیف، درمنه کوهسری و گونه فراوان درمنه شرقی.
پوشش جانوری کوه دماوند
این منطقه به علت موقعیت ویژه آن که از شمال به جنگل و از جنوب به کوه های هم مرز کویر مشرف شده است و انواع مختلف جانوران را داراست مانند: روباه، شغال، گرگ، سگ 
گاهی این جانوران تا ارتفاع 4000 متری کوه دماوند دیده می شوند، خرس های زیادی در این منطقه وجود دارند اما بیشتر در غرب و شمال دیده می گردد. این خرس ها معمولا از ارتفاعات دوری می کنند.

 

پوشش جانوری کوه دماوند


یخچال های معروف کوه دماوند
یخچال دوبی سل، یخچال سیوله، یخچال دره یخی، یخچال عروسک ها، یخچال شمال غربی، یخچال خورتاب سر، یخچال غربی مهم ترین یخچال های کوه دماوند می باشند.
کوهنوردی در دماوند
کوهنوردی در دماوند قدمتی دیرینه دارد که با برسی های مربوطه متوجه این موضوع می شویم که در زمان های قدیم عده ای به روش  های مختلف خود را به قله دماوند می رساندند. در سفر ناصرخسرو آمده است که برسر دماوند چاهی است که نوشادر و کبریت یعنی گوگرد از آن گیرند و در کتاب آثارالبلاد و اخبار العباد آمده است که اهالی منطقه می گفته اند در طی 5 روز و 5 شب به قله دماوند رسیده اندو قله آن را مسطح با مساحت صد جریب یافته اند گرچه از دور به مخروط می ماند. کوهنوردی در کوه دماوند از دیگر جاذبه های گردشگری تور تهران است.
اروپاییان در سال 1837 موفق به صعود قله دماوند شدند که توسط تیلر تامسن صورت پذیرفته است. همچنین اولین صعود مستند ایرانیان به این قله به سال 1857 باز می گردد که ارتفاع آن را در این صعود 6613 ذرع تعیین کرده اند.

 


 مسیرهای صعود به قله دماوند
باید بدانید که صعود به قله دماوند به هیچ عنوان در توان کوه نوردان آماتور نیست. طبق نظر فدراسیون کوه نوردی ایران صعود به قله دماوند به در حکم کسب مدال برنز مسابقات کشوری کوه نوردی است که سه مسیر معمول برای صعود دارد: 
1: جبهه جنوبی
2:جبهه غربی
3: شمال شرقی

 

فتح فله دماوند


پارک ملی لار
شاید زیبا ترین و پر بازدید ترین جاذبه گردشگری در حوالی دماوند پارک ملی لار باشد. این پارک در سال 1354 در منطقه لار پارک ملی اعلام شد و پس از آن جز وقفه ای چند ساله توسط شورای عالی حفاظت محیط زیست منطقه شکار ممنوع اعلام شده است. این منطقه دارای یک سد بزرگ است که بخشی از آب پایتخت را تامین می کند. بارش مناسب و ارتفاع بلند باعث شده تنوع زیستی و حیات وحش در لار بسیار غنی باشد، وسعت این پارک 30 هزار هکتار می باشد و بین دو استان تهران و مازندران قرار گرفته است.
اسنادی در دست است که که نشانگر این می باشد ایرانیان باستان می دانستند دماوند آتش فشانی خاموش است و اتشی بزرگ در دل نهان دارد. کوهی از جنس خاک و سنگ که سر در آسمان های بلند دارد کوهی که پر از برف و آب است و هر لحظه ممن است آتش درونش را بیرون بدمد. کوه دماوند دارای 4 عنصر مقدس آب، آتش، هوا، خاک و آب را در بر دارد و بلندی بی مانندش باعث شده در میان ایرانیان مقدس و زاینده اساطیر دینی و ملی باشد.

 

پارک لار


روز ملی دماوند
روز ملی دماوند همزمان با تیرگان در مازندران با نام تیرماه سیزده شو در شب سیزدم آبان برگزار می شود.انجمن دوست داران دماوند کوه هر ساله این جشن را در روز سیزدهم تیر در دامنه های قله دماوند واقع در شهر رینه لاریجان شهرستان آمل برگذار می کنند.
قله دماوند یکی از جاذبه های گردشگری تور تهران است که همه روزه می توان از آن بازدید کرد.


 


امتیاز 5 از 5 | از بین 100 دهنده به امتیاز کوه دماوند
گالری تصاویر ویدئو ها
آخرین نظرات ثبت شده
درج نظر
نام و نام خانوادگی
ایمیل
تصویر کد امنیتی
متن نظر
به اشتراک گذاری این مطلب
با به اشتراک گذاری وب سایت لحظه آخر دات کام در شبکه های اجتماعی که در آنها عضویت دارید ، دوستان و آشنایان خود را نیز از خدمات گردشگری لحظه آخری این وب سایت که شامل اطلاع داشتن از بروزترین تور های لحظه آخری آژانس های گردشگری معتبر تهران و شهرستان های بزرگ ، آخرین اخبار گردشکری روز دنیا ، اطلاعات مفید گردشگری ، اطلاعات ویزا ، سفرنامه های گردشگری ، راهنمای گردشگری و اطلاعات آژانس های معتبر گردشگری بهره مند سازید.
برای به اشتراک گذاشتن این مطلب با شبکه های اجتماعی مختلف، روی هر یک از لینک های زیر کلیک کنید تا دوستان و آشنایان خود را از این طریق مطلع سازید.
تورهای مشابهقدیمی ترین گنبد آجری ایران

غار بورنیک

زیبا ترین چشمه دنیا

کویر زیبای مصر

تجربه سفر به ایران از دیدگاه گاردین

کوچکترین هتل دنیا

جاذبه های توریستی ایران

بزرگ ترین دسته عزاداری جهان

جاذبه های دیدنی ایران در پاییز

هتل های لوکس ایران

خانه های کوچک در جهان

باغ های ایرانی

مکان های دیدنی مشهد

جاذبه های گردشگری مشهد

ماندگار ترین خانه های تهرانی

ثبت جهانی بیابان لوت

دریاچه مارمیشو

معروف ترین سوغاتی های ایران

بوستان مینیاتوری مشهد

ذوب شدن خیابان های هند در اثر گرما

اتاق خوابی میان کوسه ها

گردشگری رالی باس در جزیره کیش

ورود سرمایه‌گذاران گردشگری به کیش

برگزاری نهمین نمایشگاه بین المللی گردشگری به میزبانی کیش

پرواز کیش مسکو

در ۱۰ روز گذشته، ۵۰ هزار نفر از کیش بازدید کردند

سنت ‌های عجیب ازدواج

دریای برنجه

یلدا در فرهنگ ها مختلف

عمارت مسعودیه

کلیسای آنتوان مقدس

موزه بزرگ خراسان

آداب و رسوم عجیب و غریب

امام زاده هاشم

عمارت شاپوری شیراز

گردنه حیران

پارک ملت

تصاویر زیبا از رودخانه آمازون

پارک جمشیدیه

اولین هتل ایران

جنگل گیسوم

باغ شازده ماهان

لباس های بومی زنان ایران

شهر های ایران که یک چیزشان کمه

جاذبه های دیدنی ایران

نمک آبرود

شهر بدون کوچه در ایران

مرتفع ترین پل معلق خاورمیانه

تلاش برای ثبت جهانی هورالعظیم

ایران ارزان ترین مقصد سفر در جهان

توصیه های انتظامی

مدارک لازم صدور گذرنامه

گواهینامه بین المللی

آدرس سفارتخانه ها

شرایط ارز مسافرتی

اطلاعات مفید هتل ها

نکات مفید

خدمات CIP

کشورهای بدون ویزا

اطلاعات سفارت ایران در کشورها

انتخاب صندلی هواپیما

سفر کم خرج در کیش

خرید بلیط تفریحات ارزان کیش

خرید بلیط تفریحات

راهنمای سفر به کویر

بهترین زمان سفر به مشهد

بهترین زمان سفر به قشم

سفر ارزان به مشهد

بهترین زمان سفر به کیش

شهر مشهد

بهترین زمان سفر به اصفهان

بهترین زمان سفر به تبریز

بهترین زمان سفر به شیراز

هزینه سفر به قشم

هزینه سفر به اصفهان

هزینه حمل و نقل در قشم

هزینه حمل و نقل در قشم

بهترین زمان سفر به کرالا

هزینه سفر به یزد

بهترین زمان سفر به شهرکرد

بهترین زمان سفر به چابهار

بهترین زمان سفر به همدان

هزینه سفر به چابهار

قیمت بلیط برج میلاد

آب و هوای سلمانشهر

بهترین زمان سفر به متل قو

آدرس ایران مال

هواشناسی ایران

سازمان هواشناسی

آب و هوای کیش

آب و هوای کاشان

قیمت هتل ترنج کیش

هواشناسی مشهد

ارتفاع برج میلاد

آب و هوای اصفهان

مرکز خرید بازار مروارید کیش

مرکز خرید سارینا کیش

مرکز تجاری کیش

دامون کیش

مرکز خرید ستاره قشم

بازار سنتی و قدیمی قشم

بازار بزرگ خلیج فارس قشم

مرکز خرید سیتی سنتر قشم

مجتمع تجاری الماس شرق مشهد

بازار فردوسی مشهد

بازار رضا مشهد

مجتمع تجاری،اقامتی ومسکونی آرمان مشهد

بازار زیتون کیش

بازار صفین کیش

بازار ونوس کیش

بازارچه حافظ کیش

بازار پارس خلیج

مرکز خرید مریم کیش

مرکز خرید پدیده کیش

مرکز خرید پردیس

میکا مال کیش

رویال مال کیش

مرکز خرید لاریسا مال

مرکز خرید پادنا

بازار مرجان کیش

بازار دیپلمات کیش

بازار هرمز

مرکز خرید پانیذ

مرکز خرید پروما

مرکز خرید آلتون

سیتی سنتر اصفهان

مرکز خرید آرمان مشهد

کیان سنتر مشهد

مرکز خرید لاله پارک تبریز

بازار وکیل

مرکز خرید مجتمع وصال مشهد

مرکز خرید خورشید مشهد

مرکز خرید زیست خاور مشهد

مرکز خرید ستاره قشم

مرکز خرید زمرد قشم

مجتمع تجاری ستاره جنوب

مرکز خرید مهستان کرج

مرکز خرید صفویه کاشان

مرکز خرید خلیج فارس شیراز

مرکز خرید کورش

مرکز خرید سانا

هایپراستار تهران

مرکر خرید پالادیوم تهران

بازار عربها کیش

بازار سنتی ایران مال

رستوران حافظیه کیش

رستوران پدیده کیش

رستوران فودلند کیش

رستوران بختیاری

رستوران شب های جزیره قشم

رستوران سنتی خوان بوم قشم

رستوران آبشار قشم

رستوران خاله قشم

رستوران پدیده شاندیز مشهد

مجتمع گردشگری بابا قدرت مشهد

رستوران باغ زیتون مشهد

رستوران برگاه ، هتل بین المللی قصر طلایی مشهد

رستوران میرمهنا کیش

رستوران پسران کریم

رستوران آیدین

رستوران پدیده البرز

خانه استیک دایان

رستوران شاندیز صفدری کیش

توتی فروتی

هایدا کیش

رستوران کوه نور کیش

رستوران سالود کیش

رویال استار کیش

رستوران بابا قدرت کیش

فود کورت دامون کیش

رستوران کوه سنگی

رستوران جوجه اناری

رستوران اکسین

رستوران هشتک

رستوران رویال استار

رستوران جمیل

بوف

رستوران انرژی کیش

رستوران قصر سفید

رستوران قلعه

رستوران شب نشین

رستوران سنتی شهریار

رستوران دلستان

رستوران نعیم

رستوران گازماخ

رستوران هفت خوان

رستوران آب و برق کیش

رستوران آسیاکلاسیک

رستوران اسپادانا کیش

رستوران باغ سالار مشهد

رستوران فانوس آبی مشهد

رستوران تشریفات مشهد

رستوران صوفی شیراز

رستوران عمارت شاپوری

رستوران اسپاخو

پنل کاربریانجمن گردشگریبلاگ گردشگری