کوه دماوند

زمان مطالعه : 5 دقیقه
چه اهل کوهنوردی باشید چه نه، تمام ایران قله دماوند را می شناسند کوهی در شمال ایران که بلندترین کوه ایران و بلندترین قله آتشفشانی آسیا است. همان طور که می دانید سرزمین ایران کوه ها و قله های بسیار متعددی را داراست که در جای جای سرزمین سر به فلک کشیده اند.
 
کوه دماوند


قله دماوند کجاست؟

کوه دماوند در قسمت مرکزی رشته کوه البرز و در جنوب دریای خزر و در بخش لاریجان شهرستان آمل قرار دارد. کوه دماوند از نظر تقسیمات کشوری در استان مازندران قرار دارد که زمانی که هوا صاف و آفتابی است از شهرهای تهران، ورامین، قم و همچنین کرانه های دریایی خزر قابل رویت است. این قله ی آتشفشانی 38500 سال پیش برای آخرین بار فوران کرده و امکان دارد این اتفاق مجدد رخ دهد. قطر دهانی قله دماوند از یخ پوشیده شده است و به 400 متر می رسد.
پایگاه ملی داده های علوم زمین ایران و وب گاه رصد خانه زمین ناسا، ارتفاع 5670 متر و 5671 متر را برای این کوه ذکر کرده اند. ارتفاع نسبی دماوند، حدود 4661 متر است که دماوند را در رده دوازدهم بلندترین قله های دنیا از نظر ارتفاع نسبی قرار می دهد.
کوه دماوند در تاریخ 30 تیر 1387 به عنوان نخستین اثر طبیعی ایران در فهرست آثار ملی کشورمان ثبت گردید، شایان به ذکر است که این کوه در سال 1381 به عنوان اثر طبیعی ملی در شمار مناطق چهارگانه ارزشمند در نظر حفاظت محیط زیست قرار گرفته است. گردشگران تور تهران می توانند به راحتی از طریق جاده هراز خود را به قله برسانند.
 
قله دموند


پوشش های گیاهی منطقه دماوند 

می توان گفت پوشش گیاهی این منطقه غنی می باشد، به طوری که بسیاری از گیاهان دارویی این منطقه در کتاب های معتبر گیاه شناسی یاد شده است. روباه، شغال، بز، سگ، میش، گرگ، قوچ، گراز، خرگوش و پرندگان چون عقاب طلایی، کبک، بلدرچین و خفاش عمده ی حیات جانوری دماوند را تشکیل می دهد. هوای اطراف کوه دماوند بین 60 تا 2 درجه زیر صفر متغیر می باشد، ارتفاع 2000 تا 3500 متری دامنه ی کوه دماوند در فصل بهار با فرشی از شقایق پوشیده می شود که متاسفانه زیبایی های گل با زباله هایی که توسط بازدید کنندگان و گردشگران ریخته می شود از بین رفته است و در معرض خطر جدی قرار گرفته اند.
 
پوشش گیاهی دماوند


شهرهای نزدیک به کوه دماوند

آمل، تهران، دماوند سه شهر نزدیک به کوه ماوند هستند، کوه دماوند در فاصله 69 کیلومتری شمال شرقی پایتخت ایران قرار دارد، گفتی است که این قله در 62 کیلومتری غرب شهرستان آمل و 26 کیلومتری شمال شهر دماوند قرار دارد.
 

بلندترین کوه های جهان - با کلیک بر روی لینک می توانید با مرتفع ترین کوه های جهان آشنا شوید.


رودخانه های اطراف قله دماوند

در اطراف کوه دماون شاهد 5 رودخانه هستیم، رودخانه هراز در جنوب و شرق کوه دماوند، رودخانه لار و دیو آسیاب در غرب قله دماوند، رودخانه پنج او یا پنج آب در شرق کوه دماوند و نیز رودخانه تینه در شمال این کوه سربلند جاری می باشد.

سرعت باد در قله دماوند
جالب است بدانید سرعت باد و طوفان در کوه دماوند معمولا بیش از 150 کیلومتر در ساعت می باشد که این سرعت در کوهپایه دماوند به 70 کیلومتر بر ساعت کاهش پیدا می کند و مسیر این بادها اکثر اوقات از سمت غرب و شمال غربی دماوند است، همچنین فشار هوا در قله دماوند نصف فشار هوا در سطح دریا می باشد.


بارندگی های کوه دماوند

در طول سال حدود 1400 میلی لیتر در ارتفاعات قله دماوند بارندگی است که معمولا این بارندگی ها در بخش بالاتر کوه به شکل برف می باشد که موجب سفیدپوش شدن قله های این کوه سر به فلک کشیده شده می شود.
 
 
رودخانه های اطراف کوه دماوند


آب و هوای کوه دماوند

می توان گفت در فصل بهار از فروردین تا اواخر اردیبهشت کوه دماوند دارای هوای بسیار طوفانی همراه با بارش برف می باشد که برای صعود بسیار خطرناک است. می توان گفت بهترین و جذاب ترین زمان برای صعود به قله دماوند از اواسط خرداد ماه تا اواخر تیرماه است چرا که در این ماه ها پایداری نسبی هوا وجود دارد و سرسبزی و طراوت دلنشین منطقه و وجود آب فراوان در گوسفند سرا و بارگاه سوم باعث جذابیت بیشتر کوه دماوند شده است. از آخر تیرماه تا اول مهرماه کوه دماوند دارای هوای پایدار و برف کم است و محدوده یخچال ها ثابت می شود همچنین کمبود آب در دامنه ها و بارگاه سوم به چشم می خورد. از اوایل مهرماه تا پایان اسفند ماه کوه دماوند دارای هوای ناپایدار و طوفانی است و حجم سنگین برف در دامنه ها به چشم می خورد و در این ماه ها آب جاری در کوه یافت نمی شود.

پوشش گیاهی های دیگر کوه دماوند
در ارتفاعات کوه دماوند گیاهان گوناگون و خاصی به چشم می خورد که گیاهان این منطقه به نام دماوند نام گذاری شده اند. این گیاه ها کزل دماوندی، کلاه میر حسن دماوندی، پیر گیاه دماوندی، بومادران دماوندی، ریش قوس دماوندی می باشند و در ارتفاع 3200 تا 3500 متر علف و بته های بلند و خاردار که به هم پیوسته اند وجود دارد.
شایان به ذکر است که مهم ترین بته های خاردار کوه دماوند خارپشتی، کلاه مسیر حسن دماوندی، بته های بنفش رنگ اسپرس پشته ای می باشد و گونه های هزار خار مانند گون و گچ دوست گل سنگی در دماوند وجود دارند. این گونه ها عبارت اند از درمنه معطر، درمنه کوهیف، درمنه کوهسری و گونه فراوان درمنه شرقی.


چه جانوران در منطقه کوه دماوند زندگی می کنند؟

این منطقه به علت موقعیت ویژه آن که از شمال به جنگل و از جنوب به کوه های هم مرز کویر مشرف شده است و انواع مختلف جانوران را داراست مانند: روباه، شغال، گرگ، سگ. گاهی این جانوران تا ارتفاع 4000 متری کوه دماوند دیده می شوند، خرس های زیادی در این منطقه وجود دارند اما بیشتر در غرب و شمال دیده می گردد. این خرس ها معمولا از ارتفاعات دوری می کنند.
 

شیرکوه - شیر کوه یکی از کوهستان های مرتفع  کشور به حساب می‌ آید که در استان یزد واقع شده است.

 
پوشش جانوری کوه دماوند


یخچال های معروف کوه دماوند

یخچال دوبی سل، یخچال سیوله، یخچال دره یخی، یخچال عروسک ها، یخچال شمال غربی، یخچال خورتاب سر، یخچال غربی مهم ترین یخچال های کوه دماوند می باشند.


کوهنوردی در دماوند

کوهنوردی در دماوند قدمتی دیرینه دارد که با بررسی های مربوطه متوجه این موضوع می شویم که در زمان های قدیم عده ای به روش  های مختلف خود را به قله دماوند می رساندند. در سفر ناصرخسرو آمده است که بر سر دماوند چاهی است که نوشادر و کبریت یعنی گوگرد از آن گیرند و در کتاب آثارالبلاد و اخبار العباد آمده است که اهالی منطقه می گفته اند در طی 5 روز و 5 شب به قله دماوند رسیده اند و قله آن را مسطح با مساحت صد جریب یافته اند گرچه از دور به مخروط می ماند. کوهنوردی در کوه دماوند از دیگر جاذبه های گردشگری تهران است. اروپاییان در سال 1837 موفق به صعود قله دماوند شدند که توسط تیلر تامسن صورت پذیرفته است. همچنین اولین صعود مستند ایرانیان به این قله به سال 1857 باز می گردد که ارتفاع آن را در این صعود 6613 ذرع تعیین کرده اند.
 
دماوند


مسیرهای صعود به قله دماوند

باید بدانید که صعود به قله دماوند به هیچ عنوان در توان کوه نوردان آماتور نیست. طبق نظر فدراسیون کوه نوردی ایران صعود به قله دماوند به در حکم کسب مدال برنز مسابقات کشوری کوه نوردی است که سه مسیر معمول برای صعود دارد: 
1: جبهه جنوبی
2:جبهه غربی
3: شمال شرقی
 
فتح فله دماوند

 

کوه های مریخی چابهار - با کلیک بر روی لینک می توانید با یکی دیگر از شگفتی های بندر چابهار آشنا شوید.


پارک ملی لار در نزدیکی دماوند

شاید زیبا ترین و پر بازدید ترین جاذبه گردشگری در حوالی دماوند پارک ملی لار باشد. این پارک در سال 1354 در منطقه لار پارک ملی اعلام شد و پس از آن جز وقفه ای چند ساله توسط شورای عالی حفاظت محیط زیست منطقه شکار ممنوع اعلام شده است. این منطقه دارای یک سد بزرگ است که بخشی از آب پایتخت را تامین می کند. بارش مناسب و ارتفاع بلند باعث شده تنوع زیستی و حیات وحش در لار بسیار غنی باشد، وسعت این پارک 30 هزار هکتار می باشد و بین دو استان تهران و مازندران قرار گرفته است.
اسنادی در دست است که نشانگر این می باشد ایرانیان باستان می دانستند دماوند آتش فشانی خاموش است و اتشی بزرگ در دل نهان دارد. کوهی از جنس خاک و سنگ که سر در آسمان های بلند دارد کوهی که پر از برف و آب است و هر لحظه ممکن است آتش درونش را بیرون بدمد. کوه دماوند دارای 4 عنصر مقدس آب، آتش، هوا و خاک را در بر دارد و بلندی بی مانندش باعث شده در میان ایرانیان مقدس و زاینده اساطیر دینی و ملی باشد.
 
پارک لار


روز ملی دماوند

روز ملی دماوند همزمان با تیرگان در مازندران با نام تیرماه سیزده شو در شب سیزدم آبان برگزار می شود. انجمن دوست داران دماوند کوه هر ساله این جشن را در روز سیزدهم تیر در دامنه های قله دماوند واقع در شهر رینه لاریجان شهرستان آمل برگذار می کنند.
قله دماوند یکی از جاذبه های گردشگری تور تهران است که همه روزه می توان از آن بازدید کرد. گفتنی است لقب بلندترین کوه جهان نیز متعلق به کوه اورست می باشد که در رشته کوه های هیمالیا واقع شده است.
 

کوه اورست - برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مرتفع ترین کوه جهان میتوانید بر روی لینک کلیک کنید. 

 
گزارش مشکل
گالری تصاویر

نظرات مردم درباره همه چیز درباره "کوه دماوند" بلند ترین کوه ایران

farzam 11 خرداد 99
1
من کلا یه بار به بهونه کوه پیمایی رفتم دماوند ولی همون یه بار کلی لذت بردم از مسیر خوشگله که داشت و انقد اکسیژن زیاد بود که ریه هام جون گرفتن. بین مسیر چندتا جا ساخته بودن که میتونستیم بریم استراحت کنیم جان‌پناه فلزی 4000، جان‌پناه فلزی 5000، مسجد صاحب الزمان، پناهگاه بارگاه سوم، جان پناه بارگاه سوم، جان‌پناه تخت فریدون و پناهگاه سیمرغ اسم اون مکانا بود.
رضا جاوید 9 خرداد 99
0
من داشتم یه مقاله ای میخوندم نوشته بود که تو مجله نشنال جئوگرافی کرده قله دماوند تهران دهمین قله خطرناک جهانه !! و جالبه که اورست چهارمین قله خطرناک جهانه با اینهمه کشته ای که تاحالا داده و هر سال هم باز قربانی میده..! در کل عجیب بود برام فکرشو نمیکردم دماوند قله خطرناکی باشه فکر میکردم اتفاقا انتخاب خوبی برای کوهنوردای تازه کار باشه !!! :))
محمدعلی 31 اردیبهشت 99
0
سلام دوستان من یه سوال دارم از کوهنوردا، میخواستم بدونم مدتی که طول میکشه یکی تا قله برسه چقده؟ و اینکه توی مسیر جایی داره که آدم بتونه بشینه صبحونه ای چیزی بخوره یا یه ساعتی رو خستگی در کنه و دوباره ادامه بده مسیرو یا اینکه همه جاش ناهمواره و نمیشه نشست؟
حانیه 30 اردیبهشت 99
0

راسته که میگن این زلزله 5.1 ریشتر که تو دماوند تهران اومد به فعالیت آتشفشان دماوند ربط داشته؟ البته من تو تلویزیون دیدم دکتر حق شناس گفت چون که نزدیکترین گسل به دماوند گسل مشا عه احتمال داره که گسل فعال مشا باعث این زلزله باشه.. بعد آخر حرفاشون گفتن به نظر من به فعالیت آتشفشان دماوند ربطی نداره ولی خب تو کانال های تلگرام میگن احتمال فوران آتشفشان وجود داره. کسی میتونه بگه آخر سر به هم ربط داشتن یا نه ؟

امیدی 28 اردیبهشت 99
1

فکر می کنم این روزا مهم ترین چیزی که از دماوند توی ذهن هممون میاد همین زلزله اخیر باشه. من که همه فکر و ذهنم این شده که اگر خدایی نکرده اون زلزله عجیب و بزرگی که میگن قرارِ توی تهران بیاد، بخواد این روزا اتفاق بیفته ما باید چکار کنیم، از اون جایی ام که خونه ما توی برج هست مطمئنم که نمیتونم زود برم پایین و خطر زیادی تهدیدمون میکنه

علیرضا 21 اردیبهشت 99
0
آتشفشان دماوند نیمه فعاله یعنی هر لحظه امکان داره که فعال بشه. نیمه فعال بودنشو از چشمه های آب گرم و چشمه های گوگردیش میشه فهمید. من شنیدم شدیدترین آنشفنان کوه دماوندم حدود 10 هزار سال پیش رخ داده. قطر دهانه آتشفشانیم 400 متره به گمونم.
هلیا نظری 21 اردیبهشت 99
1
واقعا چجوری می تونید تا اون بالا برید؟ من حتی نمیتونم فکرشو کنم چه برسه برم تا اون بالای بالا 5600 متر کم نیست! به نظرم یه ریه خیلی قوی میخواد که بتونی این همه بری بالا، من به شخصه خودم نمی تونم و از خودم نمیبینم. میدونم اگ برم بالا همونجا میمونم دیگه جون ندارم که بیام پایین. ولی خب اگه دوس دارید برید بهتون پیشنهاد می کنم که توی زمستون یا اواخر پاییز نرید چون برف زیاد میباره.
لیلا 18 اردیبهشت 99
0

حسی که وقتی به بالای قله میرسید بی نظیره، خوش به حال تمام کسایی که می تونن این کارو رو انجام بدن واقعا بی نظیره حسش من سالها پیش به همراه جمعی از دوستان رفتیم و خب تجربه بی نظیری بود، متأسفانه الان دیگه نمی تونیم بریم :(

علی مولایی 18 اردیبهشت 99
0

ما تابستون امسال با گروه دانشگاه میخوایم بریم، واقعا نمی تونم حسم رو توصیف کنم هم به شدن ذوق زده ام هم استرس دارم، این اولین قله ای هست که تو سطح حرفه ای میخوایم بریم، ایشالا اگه سالم برگشتم میام میگم چه حسی داشت وقتی رسیدیم به بالا

مهران 17 اردیبهشت 99
0

چجوری میشه به قله صعود کرد؟ من تا حالا تور صعود به قله دماوند ندیدم، کسی میدونه اینجا تا چه حد باید حرفه ای باشم؟ بعد سختی مسیر چقده؟ ایشالا تابستون امسال میزنم این قله رو 😍

sinaz 17 اردیبهشت 99
0

قله دماوند تو استان تهرانه یا مازندران؟ من با یکی از دوستانم سر این خیلی بحثم شد، می گفت جز مازندرانه و خب به نظرم باید جز تهران باشه خیلی نزدیک تره، البته که اهمیتی نداره فقط محض اطلاع می پرسم؟

مهرنوش 20 اردیبهشت 99
0
با اینکه به تهران نزدیکه اما در استان مازندران قرار داره و از توابع مازندرانه
عطیه 16 اردیبهشت 99
0
2 تا شهر خیلی خوشگل روی دامنه قله دماوند وجود داره که اسماشون گزنک و رینه هست بهتون پیشنهاد می کنم که حتما ازشون دیدن کنید واقعا فوق العادن امقدر چشم اندازشون قشنگه که دوس داری ساعت ها بشینی رو و اطراف رو نگاه کنی. فاصله کوه دماوند تا تهران حدود 65 کیلومتره ولی این مسافت ارزششو داره که یه روز تعطیل از تهران بری اونجا و کلی ازش لذت ببری. هم روحیتون تازه میشه هم جاهای جدید یاد می گیرید.
مهتاب 16 اردیبهشت 99
0

چه عجیب من اصلا نمی دونستم که دماوند یخچال داره و گمونم نمی کنم داشته باشه، مطمئنید؟ کسی هست که جواب این سوال رو بدونه ؟ بعد این کوه نوردا که میرن خرسو اینارو چیکار می کنن؟

همایون 18 اردیبهشت 99
0

کجاش عجیبه که یه ناحیه کوهستانی مثل رشته کوه البرز یخچال طبیعی داشته باشه ؟

بله داره خانم یخچال های معروف دماوند که تو ویکی پدیا هم سرچ کنید نوشته اینا هستند:

یخچال سیوله (جبهه شمالی)
یخچال دوبی سل (جبهه شمالی)
یخچال عروسک‌ها (جبهه شمالی)
یخچال دره یخار (شمال شرقی)
یخچال خورتاب سر
یخچال شمال غربی
یخچال غربی

فریبرز 16 اردیبهشت 99
0

ما یه بار دوران دانشجویی با بسیج دانشگاه قصد کردیم به قله بریم، نشد نتونستیم فک کنم حسرتش تا سالها تو دلم بمونه واقعا حیف شد

امیر 15 اردیبهشت 99
0
دماوند بلندترین کوه ایرانِ و خیلی هم آب و هوای مناطق اطرافش عالیه، روزای گرمِ تابستون یکی از جاهایی که ما همیشه میریم برای پیک نیک اطراف این کوهِ ولی من همیشه یه ترسی دارم و اون فوران آتشفشان کوه دماوند هست. اگر این اتفاق یه روزی بیفته خیلی خطرناکِ و تبعات جبران ناپذیری برای منطقه دماوند، تهران و بقیه منطقه هایی که اطراف این کوه هستن، ایجاد می کنه. امیدوارم اون اتفاق تلخ هیچ وقت نیفته.
Mori22 15 اردیبهشت 99
0

میشه یه راهنما صعود ام بزارین؟ کسی جایی رو میشناسه بشه ثبت نام کرد و به صورت اکیپی تا قله صعود کرد؟

علیرضا 15 اردیبهشت 99
0

خب به سلامتی مرحله بعدم این فوران می کنه راحت میشیم 😂😂😂😂 ولی خیلی خفنه، خوش به حال اونایی که می تونن تا قله برن، من که هیچ وقت کوهنوردی دوس نداشتم، کاش می شد با هلی کوپتری چیزی مارو می بردن رو قله

سمیرا حسین زاده 2 اردیبهشت 99
0

کاملا محیط تفریحی و گردشگری جذابیه حداقل به سالم بودن اب و هواش و بودنش تو کشورمون افتخار میکنم. ما رفتیم حال و هوای خودمون عوض شد هم حال و هوای ریه و نفس کشیدنمون.به عزیزیانی ک نرفتن به شدت توصیه میکنم ک برن و کلی خوش بگذرونن.

سمیرا هاشمی 10 فروردین 99
0

قطعا یکی از مهم ترین عاملایی که هر کوهنوردی قبل از رفتن به کوه راجع بهش اطلاعات میگیره آب و هوا و دمای هوای اون منطقه هست. اگر میخواید واسه کوهنوری برید سمت دماوند حتما هواشناسی قله دماوند رو چک کنید و لباس مناسب ببرید با خودتون که یه وقت به مشکل بر نخورید.

امیر رجبی 19 اسفند 98
1
سلام. این کوه که در شرق تهران واقع شده و از تهران قابل دیدن هست تمام مواقع سال پوشیده از برفه. منظرش همیشه دیدنی و دل انگیز بوده و هست. این کوه در شمال ایران است که با ارتفاع ۵۶۱۰ متر از سطح دریا، بلندترین کوه ایران و بلندترین آتشفشان آسیا و خاورمیانه به شمار میاد. من یکبار سعی کردم فاتح دماوند بشم و ازش بالا برم ولی نتونستم بیشتر از یه حدی بالا برم و مسیر رو عوض کردم به یه کوه دیگه که متاسفانه اسمش رو فراموش کردم و خاطرم نیست ولی تمرین خوبی واسه دماوند شد انشالله بتونم تمرینم رو بیشتر کنم و یه روزی دماوند رو فتح کنم
شاهین شهسوار 30 بهمن 98
0

سلام.بهترین مسیر برای صعود کدومه ؟ البت واسه دماوند فکر نمیکنم خیلی تفاوتی داشته باشه از کدوم مسیر بری چون شنیدم در کل خیلی آسون نیس ولی خب اگر کسی بتونه تجربیاتشو از مسیری که رفته و صعود کرده بگه خیلی خوب میشه. ممنون

mohammad hajian 14 بهمن 98
1

بچه ها کسی اینجا هست که دماوندو فتح کرده باشه؟ من یه کوهنورد تازه کارم مسیرهایی که تا حالا رفتم داراباد و توچال و دربند بوده... به نظرتون الان اوکیه واسه دماوند اقدام کنم یا اینکه هنوز زوده ؟

جاوید 16 بهمن 98
0

اگر آمادگی جسمانی خوبی داشته باشی و درباره شرایط اقامت در کمپ و ارتفاع آشنایی قبلی داشته باشی مشکلی پیش نمیاد ولی پیشنهاد میکنم برای دماوند اولین بار حتما از این تورهای صعود به قله دماوند بخری تا چنتا کوهنورد حرفه ای هم همراتون باشه

رضا کهزادی 9 مرداد 98
0

من داشتم یه مقاله ای میخوندم نوشته بود که تو مجله نشنال جئوگرافی کرده قله دماوند تهران دهمین قله خطرناک جهانه !! و جالبه که اورست چهارمین قله خطرناک جهانه با اینهمه کشته ای که تاحالا داده و هر سال هم باز قربانی میده..! در کل عجیب بود برام فکرشو نمیکردم دماوند قله خطرناکی باشه فکر میکردم اتفاقا انتخاب خوبی برای کوهنوردای تازه کار باشه !!! :))

محدثه بابایی 4 خرداد 98
0

میدونستید توی مناطق کوهستانی غذای بیشتری وجود داره؟؟؟برای منم جالب بود ولی میگن به خاطر شرایط محیطی کوه ها هم غذای بیشتری اونجا پیدا میشه هم اینکه تنوع جانوری و گیاها خیلی زیاده اونجا. توی کوه دماوندم احتمالا شرایط همینجوریه و روستاهای اطرافش کلی غذای سالم و طبیعی دارن. زندگی روستایی واقعااااااا لذتبخش ولی حیف ک کار نیست.

درج نظر
نام و نام خانوادگی
موبایل
تصویر کد امنیتی
متن نظر

تورهای داخلی

تور کیش 31 فروردین
3 شب
ایران ... ایران ایر تور
وارش وارش
الیما گشت
31 فروردین - 3 اردیبهشت

تور کیش از مشهد 29 فروردین
3 شب
تابان تابان
زاگرس زاگرس
گردشگر زمان
29 فروردین - 1 اردیبهشت

تور کیش 29 و 30 و 31 فروردین
7 شب
کاسپین کاسپین
زاگرس زاگرس
اسطوره بیستون
30 فروردین - 7 اردیبهشت

تور قشم 29 فروردین
3 شب
قشم ا ... قشم ایر
آتا آتا
گردشگر زمان
29 فروردین - 1 اردیبهشت

تور کیش 30 فروردین
2 شب
کاسپین کاسپین
کاسپین کاسپین
آریو پرواز
30 فروردین - 1 اردیبهشت

تور قشم 29 فروردین
5 شب
قشم ا ... قشم ایر
زاگرس زاگرس
الیما گشت
29 فروردین - 3 اردیبهشت

تور شیراز 29 فروردین
3 شب
کاسپین کاسپین
آسمان آسمان
الیما گشت
29 فروردین - 1 اردیبهشت

تور مشهد 29 فروردین (اقساطی)
2 شب
ایران ... ایران ایر
زاگرس زاگرس
پیام توسعه صبا
29 فروردین - 31 فروردین

تور کیش از شیراز 1 اردیبهشت
3 شب
ایران ... ایران ایر
ایران ... ایران ایر
دانیار سفر پارسیان
1 اردیبهشت - 4 اردیبهشت

تور کیش از ساری 31 فروردین
3 شب
وارش وارش
وارش وارش
دانیار سفر پارسیان
31 فروردین - 3 اردیبهشت