غار علیصدر

غار علیصدر یکی از بزرگ ترین غار های موجود در ایران و جاذبه ای اعجاب انگیزی می باشد که در روستای علیصدر واقع در نزدیکی شهر همدان قرار دارد، این غار آبی تنها غاری است که بازدیدکنندگان می توانند در آن قایقرانی کنند، در این مقاله قصد داریم به معرفی غار علیصدر بپردازیم و شما با مطالعه این بخش از سایت لحظه آخر می توانید اطلاعاتی کلی در رابطه جاذبه ها، ویژگی ها، امکانات، مسیر های دسترسی و هزینه های بازدید از این غار کسب خواهید کرد، بنابراین اگر به اطلاعات مذکور نیاز دارید در ادامه با ما همراه باشید. 

 

معرفی غار علیصدر

 

معرفی و تاریخچه غار علیصدر


غار ها همواره یکی از مرموز ترین و زیبا ترین مکان های موجود بر روی کره زمین به شمار می آیند، غار علیصدر نیز از این قاعده مستثنی نیست و در واقع می توان گفت که یکی از هیجان انگیز ترین جاذبه های گردشگری ایران محسوب می شود، این غار آبی بسیار زیبا در ارتفاع 2100 متری از سطح دریا قرار دارد و دارای محوطه ای مملوء از دالان ها و راهرو های تو در تو می باشد.
محققان با مطالعه سنگ های موجود در غار علیصدر به این نتیجه رسیده اند که قدمت این جاذبه طبیعی به دوره ژوراسیک یعنی حدود 190 میلیون سال پیش باز می گردد، جالب است بدانید که مردم محلی روستای علیصدر از گذشته های دور از آب موجود در این غار بهره برداری می کردند و در واقع از وجود آن مطلع بودند، با همه این تفاسیر اولین کاوش های علمی صورت گرفته در غار علیصدر به سال 1342 هجری باز می گردد، شاید برایتان جالب باشد که علیصدر تا پیش از سال 1355 قابل بازدید نبود چرا که دهانه غار به قدری کوچک و تنگ بود که تنها گروه های حرفه ای کوهنوردی می توانستند از آن عبور کنند، به همین جهت نیز شخصی به نام عبدالله حاجیلو در سال 1352 شخصاً دست به کار شده و دهانه غار را گسترش داد، سپس اقدامات لازم برای فراهم کردن امکان بازدید در غار علیصدر صورت گرفت و سرانجام در سال 1355 اولین سری از بلیط های این غار اعجاب انگیز به فروش رسید . 
اگر قصد سفر به شهر همدان و بازدید از غار علیصدر را دارید باید بدانید که هر فردی با دیدن جاذبه های طبیعی موجود در این غار شگفت زده می شود، راهرو های تور در تو، دالان های متعدد، استلاگمیت ها و استالاکتیت های زیبا و دریاچه عمیق و زلال جاذبه هایی هستند که در این غار می توانید از آن ها بازدید کنید، علاوه بر بازدید از جاذبه های مذکور، گردشگران تور همدان می توانند به قایقرانی در داخل غار بپردازند، قایق سواری در فضای رمز آلود غار می تواند تجربه بسیار جدید و جالبی برایتان باشند بنابراین بازدید از غار زیبای علیصدر را در سفر به همدان فراموش نکنید.

 

 

وجه تسمیه غار علیصدر

 

ویژگی منحصر به فرد غار علیصدر


شاید برایتان جالب باشد که نام واقعی غار علیصدر در واقع علی سرد می باشد، همانطور که پیش تر اشاره کردیم غار علیصدر در روستایی به همین نام قرار دارد و نام روستا علیصدر نیز در گذشته علی سرد بوده است، اما بعد ها پیمان کار احداث جاده برای روستای علی سرد در تابلوی راهنمای پروژه نام روستا را به اشتباه علیصدر نوشته بود و از آن زمان بود که این نام بر روی غار سد و همچنین روستا علی سد ماندگار شد . 
البته برخی نیز معتقد اند که نام این غار در گذشته علی سد بوده است چرا که مردم محلی در گذشته از منابع آبی غار علیصدر استفاده می کردند و این غار همانند یک سد برای آن ها عمل می کرد، به همین جهت نیز نام علی سد را بر روی آن قرار داده بودند . 

 

میدان ستون ها در غار علیصدر

 

استلاگمیت ها و استلاکتیت ها در غار علیصدر


به هنگام بازدید از غار علیصدر چکیده ها (استلاگمیت) و چکنده های (استلاکتیت) بسیاری مشاهده خواهید کرد که هر یک از آن ها دارای اشکال بسیار زیبا و منحصر به فردی می باشند، در این میان برخی از آن ها شکل ظاهری به خصوصی دارند و به سبب همین اشکال مورد توجه بازدید کنندگان قرار می گیرند در این بخش از مقاله به معرفی برخی از آن ها خواهیم پرداخت.
میدان ستون ها : این بخش از غار شامل چندین ستون بسیار بزرگ سنگی می باشد که مجموعه آن ها در کنار یکدیگر بخش مذکور را شبیه به میدان ستون ها کرده است.
پنجه اژدها : چکیده ای بزرگ و زرد رنگ در غار علیصدر وجود دارد که بسیار شبیه به پنجه یک اژدهای افسانه ای می باشد به همین جهت نیز این نام را بر روی آن گذاشته اند.
آبشار سنگی : یکی دیگر از بخش های معروف موجود در غار علیصدر یک دیواره سنگی بزرگ می باشد که روی آن مملوء از استلاگمیت هایی است که در طول سالیان طولانی به شکل آبشار درآمده اند.
پنجه عقاب : استلاگمیت بسیار عجیبی نیز در غار علیصدر وجود دارد که به شکل پنجه عقاب می باشد، در نگاه اول ممکن است با خود تصور کنید که ساخت این استلاگمیت کار دست انسان است، اما سخت در اشتباهید چرا که تمامی بخش های موجود در غار علیصدر به شکل کاملاً طبیعی ایجاد شده اند.
تالار قندیل بزرگ :  هنگامی که مشغول پیاده روی در غار علیصدر هستید وارد یک تالار خواهید شد که یک ستون سنگی نسبتاً بزرگ در میان آن وجود دارد، به همین جهت نیز نام این بخش را تالار قندیل بزرگ گذاشته اند.
کلمه الله : در بخشی از غار استلاگمیت های موجود بر روی سقف به گونه ای در کنار هم قرار گرفته اند که در نگاه اول می توانید کلمه الله را ببینید، البته این بخش از غار نور پردازی شده تا بازدیدکنندگان بتوانند به راحتی این کلمه را بر روی سقف غار ببینند. 
تخت جمشید : بخشی مملوء از ستون های سنگی وجود دارد که قسمت انتهای ستون ها (سر ستون) شباهت زیادی به ستون های مجموعه تخت جمشید دارند. 
توجه داشته باشید که اگر خلاقیت به خرج دهید می توانید اشکال زیبای بسیاری را بر روی دیواره های این غار ببینید.

 

غار علیصدر همدان


نحوه بازدید از غار علیصدر


همانطور که می دانید قسمت های بسیاری در غار علیصدر وجود دارد که هنوز کشف نشده اند از طرفی تمامی بخش های کشف شده نیز قابل بازدید نمی باشند و گردشگران تنها می توانند حدود دو کیلومتر از قسمت های مختلف از غار را بازدید کنند، جالب است بدانید که در میانه مسیر های کشف شده و قابل بازدید این غار زیبا یک دریاچه بزرگ و عمیق وجود دارد، به همین جهت نیز گردشگران تور همدان برای عبور از آن باید از قایق استفاده کنند، پس از کمی قایق رانی بازدیدکنندگان می توانند از مسیر پیاده روی احداث شده در داخل غار استفاده کنند و در انتها نیز برای خارج شدن از غار مجدداً می توانند سوار قایق شوند . 

 

شگفتی های غار علیصدر

 

 

نکات جالب در رابطه با غار علیصدر


این غار یکی از شگفت انگیز ترین غار های دنیا می باشد و نکات جالب بسیاری در رابطه با آن وجود دارد که در ادامه این بخش از مقاله به برخی از آن ها اشاره خواهیم کرد :
- غار علیصدر طولانی ترین مسیر قایقرانی در داخل غار را دارد.
- نام این غار به عنوان بیست و سومین اثر طبیعی ملی در فهرست آثار طبیعی ایران ثبت شده است .
- این غار حدود 190 میلیون سال قدمت دارد و از غار های زنده دنیا به شمار می آید .
- بیشترین ارتفاع مشاهده شده در داخل غار، از اعماق آب تا سقف آن حدود 55 متر می باشد .
- با وجود اینکه غار علیصدر در زیر زمین قرار گرفته است، هیچ گونه گاز سمی در هوای آن وجود ندارد .
- سالانه نزدیک به یک میلیون نفر از این جاذبه شگفت انگیز بازدید به عمل می آورند .
- در حال حاضر بیش از 40 کیلومتر از مسیر های موجود در غار علیصدر نقشه برداری شده است اما گردشگران تنها می توانند از یک مسیر دو کیلومتری بازدید کنند .
- آب داخل غار عاری از هر گونه رنگ، بو و مزه می باشد، البته توجه داشته باشید که این آب ها مملوء از املاح معدنی مختلف بوده و غیر قابل آشامیدن هستند .
- هیچگونه حیات جانوری در داخل آب های داخل غار وجود ندارد .
- علیصدر بزرگ ترین غار آبی جهان می باشد .


امکانات موجود در محوطه غار علیصدر


با توجه به اینکه غار علیصدر یکی از برترین و پر طرفدار ترین جاذبه های گردشگری موجود در استان همدان می باشد، امکانات رفاهی بسیاری در محوطه اطراف این غار برای گردشگران در نظر گرفته شده است که برخی از آن ها عبارتند از رستوران های مختلف، بازارچه های سنتی، سرویس بهداشتی و غیره، همچنین لازم به ذکر است که گردشگران تور همدان برای اسکان می توانند از اقامتگاه های موجود در اطراف غار استفاده کنند . 

 

غار بزرگ علیصدر

 

 

اطلاعات بازدید از غار علیصدر


پیش از مراجعه به غار علیصدر باید اطلاعاتی کلی در رابطه با آدرس غار، بهترین زمان بازدید، هزینه های بازدید و غیره کسب کنید، به همین جهت در این بخش از مقاله به بیان این اطلاعات پرداخته ایم و مطالعه آن را به تمامی گردشگران تور همدان توصیه می کنیم.

 

آدرس و مسیر دسترسی به غار علیصدر


همانطور که در قسمت های قبلی اشاره کردیم، غار علیصدر در روستایی به همین نام واقع در 75 کیلومتری شهر همدان قرار دارد و برای دسترسی به این غار به طور کلی سه مسیر مجزا وجود دارد که عبارتند از :
مسیر اول : همدان، لارجین، بیجار، غار علیصدر 
مسیر دوم : همدان، شهر کبودرآهنگ، سه راهی نوژه، روستای علیصدر، غار علیصدر
مسیر سوم : همدان، صالح آباد، غار علیصدر

 

 

غار آبی علی صدر

 

 

ساعت کاری و بهترین زمان بازدید از غار علیصدر


خوب است بدانید که غار علیصدر با توجه به اینکه یک غار آبی می باشد در تمامی طول سال دارای آب و هوای خنک است، از این رو بهتر است در نیمه اول سال یعنی فصل های بهار و تابستان از این غار زیبا دیدن کنید، البته لازم به ذکر می باشد که مجموعه علیصدر در تمامی ماه های سال آماده پذیرایی از گردشگران تور همدان است و ساعت کاری مجموعه به شرح زیر می باشد:
- نیمه اول سال همه روزه از 8:00 تا 17:00
- نیمه دوم سال همه روزه از 8:00 تا 15:00 

 

هزینه های بازدید از غار علیصدر


گردشگران تور همدان، برای بازدید از غار زیبای علیصدر باید بلیط های این مجموعه را دریافت نمایند، خوب است بدانید که قیمت بلیط غار علیصدر در سال 98 برای گردشگران ایرانی 400000 ریال و برای گردشگران خارجی 800000 ریال می باشد. توجه داشته باشید که در حال حاضر می توانید به صورت حضوری و یا آنلاین بلیط های غار علیصدر را تهیه نمایید، البته لازم به ذکر است که قیمت بلیط هایی که به صورت آنلاین خریداری می شوند برای گردشگران ایرانی 350000 ریال می باشد.

 

قیمت بلیط غار علیصدر - شما میتوانید برای دیدن قیمت بلیط های ورودی غار علیصدر و همچنین نحوه خرید آن کلیک کنید.

 

نکات ضروری به هنگام بازدید از غار


- غار علیصدر یکی از زیبا ترین جاذبه های گردشگری کشور ایران به شمار می آید، از این رو به هنگام بازدید از این مجموعه سعی کنید نهایت استفاده را کرده و از تماشای مناظر اطراف لذت ببرید
- توجه داشته باشید که امکان بازدید از غار علیصدر برای گردشگرانی که دارای معلولیت جسمی هستند فراهم شده است، اما باید بدانید که این دسته از گردشگران نمی توانند از خدمات قایقرانی این مجموعه استفاده کنند.
- لازم به ذکر است که عکس برداری با فلش در داخل غار علیصدر ممنوع می باشد.
- استعمال دخانیات در داخل مجموعه ممنوع است.
- بهتر است هنگام مراجعه به غار علیصدر لباس گرم به همراه داشته باشید.
- مدت زمان پیشنهادی برای بازدید از این مجموعه حدود 2 ساعت می باشد.
- توجه داشته باشید که در داخل غار آنتن دهی موبایل وجود ندارد.
- عمق دریاچه داخل غار در برخی از نقاط به 14 متر میز می رسد، با این وجود هیچ غریق نجاتی در مجموعه علیصدر وجود ندارد، بنابراین به هنگام بازدید از این غار زیبا مراقب خود و همراهانتان باشید.
- به هنگام بازدید از غار علیصدر از لمس کردن چکیده ها و چکنده و همچنین دیواره های مجموعه به شدت پرهیز کنید.
امیدواریم با مطالعه این بخش از سایت لحظه آخر اطلاعاتی کلی در رابطه با طولانی‌ ترین غار آبی جهان کسب کرده باشید و این اطلاعات در سفر با تور همدان برایتان مفید واقع شود، در صورتیکه از این جاذبه دیدن کرده اید، لطفاً تجربیات خود را با ما در میان بگزارید.

گزارش مشکل
گالری تصاویر ویدئو ها

نظرات مردم درباره غار علیصدر

امیرعلی اسماعیلی 11 دی 99
0
عالی بود من خیلی دوست داشتم ممنون از همه
مهدی راد 10 آبان 98
3
سلام چطوری آنلاین بلیط غار بگیریم
درج نظر
نام و نام خانوادگی
موبایل
تصویر کد امنیتی
متن نظر