کاخ رویال پاریس

روبروی موزه لوور پاریس یکی دیگر از جاهای دیدنی پاریس واقع شده که بازدید از آن خالی از لطف نیست. کاخ رویال یا کاخ کاردینال بنایی تاریخی است که در منطقه 1 پاریس قرار دارد و آن را پله رویال پاریس هم می نامند.
 
 
کاخ زیبای رویال
 

تاریخچه کاخ رویال

کاردینال ریشلیو مشاور سیاست مدارِ لوئی سیزدهم در سال 1622 دستورِ ساختِ این کاخ زیبا را داد. معماری که این کاخ را طراحی کرده ژاک لامبرسی نام دارد. او طراحی بناهای دیگری همچون دانشگاه تاریخی سوربن را نیز بر عهده داشت. ژاک لامبرسی کاخ مورد نظر ریشلیو را به شکل یک ساختمان مستطیل با باغی وسیع احداث کرد و آن را کاخ کاردینال نامید. در سال 1636 ریشلیو این کاخ زیبا را به لوئی سیزدهم هدیه داد؛ شاه و همسرش سال ها در این مکان زندگی کردند و لوئی چهاردهم را که پادشاه آینده فرانسه بود در این مکان بزرگ کردند؛ از آن زمان به بعد این ساختمان را کاخ سلطنتی یا کاخ رویال نامیدند. بعد از اینکه لویی چهاردهم کاخ ورسای به عنوان بزرگترین کاخ سلطنتی دنیا را برای ادامه زندگی خود انتخاب کرد، کاخ رویال در اختیار خانواده اورلئان قرار گرفت. یکی از اعضای خانواده اورلئان در سال 1781 تصمیم می گیرد که در محوطه باغ تئاتر، کافی شاپ و بوتیک ایجاد کند. بدین ترتیب در سال های 1786 تا 1790 تئاتر سلطنتی پله رویال توسط ویکتور لوئی ساخته شد.
 
 
کاخ رویال در پاریس
 
 
در سده های 18 و 19 این کاخ حوادث زیادی را متحمل شد ولی فونتین (آرشیتکت توانمند) توانست در سال 1814 بخش های وسیعی از آن را مرمت کند تا مکانی درخورِ زندگی لوئی فیلیپ، پادشاه بعدی فرانسه باشد. تئاتر سلطنتی که دارای گالری سلطنتی هم بود در سال 1830 به دست لوئیس رنیر دی گوریک مورد بازسازی قرار گرفت. این تئاتر در سال 1880 توسط معمار دیگری به نام پائول سدیل به سبک لوئی پانزدهم طراحی شد و در قسمت هایی مزین به طلاکاری های زیبا گشت. پائول همچنین برای این ساختمان پله های اضطراری را طراحی کرد که در نوع خود منحصر به فرد بود.
این کاخ امروزه به شکل یک مستطیل بزرگ است که با طول 405 مترمربع و عرض 123 مترمربع در میان باغ های گسترده رویال قرار گرفته و هم اکنون در اختیار شورای دولت، ادارات وزارت فرهنگ و شورای قانون اساسی می باشد. این ساختمان لوکس با معماری زیبای خود توجه گردشگران تور پاریس را به خود جلب کرده است. فضای داخلی قصر رویال دارای دکوراسیونی چشم نواز است که با نقاشی های بسیار زیبا فضایی خاص و رویایی را ایجاد کرده است. در حیاط این مجموعه، تعدادی مجسمه مدرن و خاص وجود دارد که می توانید از آن ها دیدن نمایید و در آن ها کندوکاو کنید.
این ساختمان به مدت 4 قرن جایگاه قدرت کشور فرانسه بوده، از همین رو ساختمانی مهم تلقی می شود.
گردشگران تور فرانسه در صورتی که تمایل داشته باشند از وسایل حمل و نقل عمومی برای رسیدن به این مکان استفاده نمایند، می توانند از خطوط 1، 7 و 14 مترو و خطوط 21، 27، 39، 48، 69، 72، 81 و 95 اتوبوسرانی بهره مند ببرند.
 

دیزنی لند پاریس - اگر قصد سفر به شهر زیبای پاریس را دارید به شما پیشنهاد می شود حتما به دیزنی لند نیز سفر کنید و از ماجراجویی لذت ببرید.

 

آدرس کاخ رویال پاریس

آدرس: ۶ رو د مونتپنزیر، ۷۵۰۰۱ پاریس
 

تصاویر کاخ رویال پاریس

پله رویال فرانسه
 
دیدنی های پاریس
 
معماری کاخ رویال پاریس
 
پله رویال پاریس
 
 
گزارش مشکل
گالری تصاویر

نظرات مردم درباره کاخ رویال پاریس

PARSA 24 اسفند 98
0
چقدر بناهای شهر پاریس زیبا و با شکوهن، قدم زدم تو کوچه خیابونای این شهر خیلی لذت بخشه،من عاشق معماری پاریسم، خیلی تجملاتی هستش معماریشون و از شکوه و هیبت ساختمون های این شهر واقعا لذت می برم، کاخ رویال هم همینطور، اگر عاشق معماری هستید حتما به این شهر سفر کنید تا تجربه ش نکنید نمیتونین لذتش رو درک کنید.
درج نظر