قبرستان پرلاشز

📅 انتشار : 1398/03/30 📅 بروزرسانی : 1398/03/30 بازدید : 1824

یکی از معروفترین و البته پربازدیدترین قبرستان های جهان پرلاشز نام دارد که سالانه میزبان 3.5 میلیون توریست می باشد. این گورستان وسیع که از جاهای دیدنی پاریس می باشد، در منطقه 20 شهر پاریس واقع شده است. نکته ای که نخستین قبرستان شهر پاریس را مشهور کرده، وجود خانه ابدیِ مشاهیر جهان در این مکان می باشد.

 

قبرستان پرلاشز

 

وسعت کلی قبرستان پرلاشز 43 هکتار است. از آن جایی که تعدادی از بزرگان کشورمان در این مکان به خاک سپرده شده اند، بسیاری از ایرانیان تمایل دارند تا از این مکان بازدید به عمل آورند. قبرهای موجود در این گورستان، دارای طراحی های هنرمندانه ای هستند که به دست افراد ماهر صورت گرفته و این مکان را به موزه ای روباز تبدیل کرده است. این گورستان در باغی بسیار زیبا قرار دارد که حدود 5 هزار اصله درخت را در خود جای داده است و از همین رو فضای خشک و دلگیری که در اغلب قبرستان ها دیده می شود در این جا وجود ندارد. نام این قبرستان برگرفته از اسم فرانسوا دو لا شز (کشیش یسوعی) که از اقوام لویی چهاردهم بود و در نزدیکی این مکان زندگی می کرد، گرفته شده است.

 

 قبرستان پرلاشز

 

چگونگی ایجاد قبرستان پرلاشز

یک مشکل اساسی که پاریس در گذشته با آن مواجه بوده، کمبود قبرستان بود به گونه ای که ظرفیت تمامی قبرستان های درون شهری پر می شد و مردم به ناچار مردگان خود را درون حیاط خانه دفن می کردند. در مواردی هم قبرستان های کوچکی در نزدیکی محل سکونت افراد ایجاد می شد که تبعات خاص خودش را به دنبال داشت و سطح ابتلا به بیماری ها در حال افزایش بود. برای پیشگیری از این روند، در سال 1804 قانونی مبنی بر ممنوعیت دفن مردگان در فضای درون شهری تصویب شد. در پی این قانون، شخصی به نام نیکلاس فروکو ایده احداث 4 گورستان در جنوب، شمال، شرق و غرب پاریس را مطرح نمود که مورد استقبال قرار گرفت ولی با این تفاوت که تاسیس 3 گورستان اجرایی شد: گورستان مونتمار در شمال شهر، گورستان پرلاشز در شرق و گورستان مون پارناس در جنوب شهر.

قبرستان پرلاشز  یا گورستان شرقی که در ماه مه سال 1804 با مساحت 17 هکتار افتتاح شد، ظرفیت دفن 180 هزار نفر را داشت. نخستین فردی که در این مکان به خاک سپرده شد، دختری 5 ساله بود. افتتاح این گورستان همزمان با روی کار آمدن ناپلئون بناپارت (اولین امپراتور فرانسه) صورت گرفت و از آن جایی که او معتقد بود همه انسان ها با یکدیگر برابر هستند، هیچ مانعی برای دفن افراد غیر فرانسوی در این مکان وجود نداشت و تمامی افراد با هر دینی و نژادی اجازه داشتند در پرلاشز دفن شوند.

 

 

قبرستان پرلاشز

 

وجود این قبرستان در خارج شهر دلیلی بود تا فرانسوی ها در ابتدا تمایلی به دفن مردگانشان در این مکان نداشته باشند به طوری که در پایان سال اول، تنها 13 قبر در این مکان وجود داشت. ولی مسئولان پرلاشز برای جلب توجه مردم، راهکار خوبی را ارائه دادند و آن این بود که جنازه چند تن از افراد معروف را به این مکان بیاورند و مراسم تدفین آن ها را در این گورستان انجام دهند. اولین اشخاص معروفی که در این گورستان دفن شدند "ژان دو لا فونتن" و "مولیر" بودند. حضور جسد این دو شخص، سبب شد که در سال بعد تعداد قبرهای پرلاشز به 44 تَن برسد و رفته رفته این تعداد بیشتر شود.

 

قبرستان پرلاشز

قبرستان پرلاشز

 

این روند تا جایی ادامه پیدا کرد که در سال 1830 تعداد قبرهای این گورستان بزرگ به 33 هزار گور رسید. درخواست ها همچنان ادامه داشت و مردم با وجود تکمیل ظرفیت، تمایل داشتند که مردگانشان را در این مکان دفن کنند. از همین رو 5 مرتبه رد سال های 1824، 1829، 1832، 1842 و 1850 وسعت این مکان را افزایش دادند و طبق اسناد موجود در وب سایت شهرداری پاریس، امروزه بیش از یک میلیون نفر در این مکان به خاک سپرده شده اند. البته خاکستر برخی از افراد هم در گورهای لانه کبوتری نگهداری می شود.

 

قبرستان پرلاشز

 

مشهورترین افرادی که در این مکان به خاک سپرده شده اند عبارت اند از:

1. ساموئل هانمن (پزشک آلمانی)

2. صادق شرفکندی (فعال سیاسی ایران)

3. عبدالرحمن قاسملو (فعال سیاسی)

4. جیم موریسون (خواننده و آهنگساز آمریکایی)

5. ادیت پیاف (خواننده فرانسوی)

6. ژان فرانسوا لیوتار (فیلسوف و نویسنده فرانسوی)

7. ماریا کالاس (خواننده اپرا)

8. ژان فرانسوا شامپولیون (مصرشناس فرانسوی)

9. جهانگیر تاتا (تاجر هندی)

10. عیسی بهادری (طراح و نقاش ایرانی)

11. احمد کایا (خواننده ترکیه ای)

12. سارا برنارد (هنرپیشه فرانسوی)

13. ژرژ ملیس (فیلم ساز فرانسوی)

14. ییلماز گونی (فیلم ساز کرد)

15. آمادئو مودیلیانی (تندیس ساز و نقاش ایتالیایی)

16. مارسل پروست (نویسنده فرانسوی)

17. میگل آنخل آستوریاس (نویسنده و شاعر گواتمالایی)

18. کلود شابرول (فیلم ساز فرانسوی)

19. نادار (عکاس فرانسوی)

20. پل الوار (نویسنده فرانسوی)

21. ژان دو لا فونتن (نویسنده و شاعر فرانسوی)

22. اسکار وایلد (نمایش نامه نویس و داستان نویس ایرلندی)

23. مولیر (نمایش نامه نویس فرانسوی و بزرگترین کمدی نویس اروپا)

24. آنتونیو روسینی (موسیقی دان ایتالیایی)

25. ژرژ بیزه (موسیقی دان فرانسوی)

26. فردریک شوپن (آهنگ ساز و پیانیست لهستانی)

27. آلفرد دو موسه (نویسنده و شاعر فرانسوی)

28. صادق هدایت (نویسنده ایرانی)

29. منیر وکیلی (خواننده اپرا ایرانی)

30. غلامحسین ساعدی (نویسنده ایرانی)

 

قبرستان پرلاشز 

 

 

آدرس: نواحی شرقی پاریس/ 3 کیلومتری مرکز شهر/ خیابان 16 قوپو/ تپه چرون

هزینه بازدید: رایگان

 

 

قبرستان پرلاشز

گزارش مشکل
تا کنون هیچ نظری ثبت نشده است
امتیاز 3.6 از 5 | از 101 کاربران به قبرستان پرلاشز