باغ فین

 

باغ فین که باغ معروفی در کاشان است و حمام فین نیز در آن قرار دارد، این باغ نمونه ای برتر از معماری باغ های ایرانی است همچنین نام این باغ زیبا در فهرست میراث جهانی یونسکو هم نیز ثبت شده است.

 

 

تاریخچه باغ فین:

این باغ تاریخی و زیبا، چشمه  روح افزایی در گذشته در منطقه ی فین قرار داشت که مورد توجه حاکمان و پادشاهان بوده است. از قدیمی ترین اطلاعات موجود این طور می باشد که بناهای و کاریزهای فین به فرمان جمشید احداث شده است که پس از آن احداث بناهای شاهانه را به پادشاهان آل بویه نسبت داده اند و در عهد ایلخانان مغول عمارات کهنه ی باغ فین بازسازی شد.

شکل گیری باغ در محل جدید مربوط به دوران صفویه می باشد پس از زلزله ی 82 هجری قمری مربوط می شود که ساختمان هشتی و سر در کوشک میانی، زمان صفوی و برج و باروری باغ در این دوره شکل گرفته است.

علت نام گذاری باغ فین:

باغ فین در گذشته به باغ شاه معروف بوده است که دلیل آن معنای کلمه شاه که بزرگ بوده و اشاره مساحت بالای این باغ دارد، در حال حاضر به باغ فین نیز معروف است  ونیز دلیل آن قرار گرفتن آن در منطقه فین کاشان است و کلمه فین از فینه گرفته شده و نام کلاه هایی است که بومی های آن منطقه بر سر می گذارند.

 

 

معماری باغ فین:

باغ فین باغی است که از نظر معماری تمام اصول استاندارد باغ را رعایت کرده است، یکی از ویژگی های چشم گیر این باغ حضورآب و درختان است که عناصر زنده و جذاب این مکان هستند در کنار دیگر بناهای این باغ زیبا معماری جالبی را به وجود آورند. از جمله پایه مهمی که در طراحی باغ فین به کار رفته است حفظ تقارن آن بوده که اهمیت ویژه ای را در گذشته دارا بوده است ولی کم کم با دخالت شاهان حاکم بر این شهر از میزان آن نیز کم شده است که بیشترین میزان عدم تقارن در باغ فین مربوط به زمان صفویه می باشد.

 

 

گردشگران تور کاشان می توانند به غیر از باغ فین از مکان های دیگری در این شهر زیبا و دیدنی مانند حمام فین، قمصر کاشان و غیره نیز دیدن کنند.

زمان بازدید باغ فین:

همه روزه به غیر از عاشورا و تاسوعا حسینی، 21 رمضان و شهادت امام علی، 28 صفر، 14 خرداد، 25 شوال.

ساعت بازدید:

18 تا 9 در شش ماه اول سال و 16 تا 9 در شش ماه دوم سال

هزینه بازدید: 2500 تومان اتباع ایرانی، 25000 تومان اتباع خارجی.  

 


امتیاز 5 از 5 | از بین 100 دهنده به امتیاز باغ فین
گالری تصاویر ویدئو ها
آخرین نظرات ثبت شده
درج نظر
نام و نام خانوادگی
ایمیل
تصویر کد امنیتی
متن نظر
به اشتراک گذاری این مطلب
با به اشتراک گذاری وب سایت لحظه آخر دات کام در شبکه های اجتماعی که در آنها عضویت دارید ، دوستان و آشنایان خود را نیز از خدمات گردشگری لحظه آخری این وب سایت که شامل اطلاع داشتن از بروزترین تور های لحظه آخری آژانس های گردشگری معتبر تهران و شهرستان های بزرگ ، آخرین اخبار گردشکری روز دنیا ، اطلاعات مفید گردشگری ، اطلاعات ویزا ، سفرنامه های گردشگری ، راهنمای گردشگری و اطلاعات آژانس های معتبر گردشگری بهره مند سازید.
برای به اشتراک گذاشتن این مطلب با شبکه های اجتماعی مختلف، روی هر یک از لینک های زیر کلیک کنید تا دوستان و آشنایان خود را از این طریق مطلع سازید.پنل کاربریانجمن گردشگریبلاگ گردشگری