آبشار شوی

اگر از آن دسته از افرادی هستید که تفریحات خود را درون طبیعت و در کوه پیمایی می دانید، بازدید از آبشار شوی را از دست ندهید. این آبشار زیبا از دل صخره های کوه های زاگرس، در مرز بین لرستان و خوزستان، بیرون آمده و بزرگترین آبشار در ایران و همچنین خاورمیانه به حساب می آید.
می توان گفت که این آبشار در شمال شرق دزفول و جنوب خرم آباد قرار دارد، که از دزفول 2 ساعت و نیم و از خرم آباد 4 ساعت و نیم راه است.
 
 
آبشار شو
 
 
آبشار شوی در 100 کیلومتری شمال شهرستان دزفول در دهستانی به همین نام واقع شده است. مسیر دسترسی به این آبشار هنوز هم بکر و طبیعی است، که همین مسئله پای مسافران را به طبیعت باز می کند. این آبشار حدودا 100 متر ارتفاع و 40 متر عرض دارد و چشم هر بیننده ای را به خود خیره می کند. دیدن گیاهانی که به سبب وجود آبشار شوی در اطراف آن رشد کرده اند، جلوه ای خاص همچون تابلو نقاشی به این منظره بخشیده است. جالب است بدانید که حضور این آبشار در این منطقه باعث رشد گیاهان آب دوستی از جمله گیاه سیاه وشان در دیواره های اطراف شده و همچنین سایر درختان از جمله زبان گنجشک، بید، مو، انجیر، کیکم، افرا و بلوط در اطراف آن از رشد بسیار خوبی برخوردارند.
 
 
آبشار شو
 
 
آبشار شوی از کوه چورویک سرچشمه گرفته و از دهانه غار به پایین سرازیر می شود. آب آبشار پس از طی کردن مسافتی به رود دز می پیوندد. 
لازم به ذکر است که آب آبشار شوی به دلیل سرازیر شدن از دل کوه، خوراکی و همچنین بسیار گوارا می باشد. گردشگران تور اهواز بد نیست بدانند که در کتاب سیاره تنها که یکی از کتاب های راهنمای مسافرت است، در سال 2017 یک پاراگراف در وصف زیبایی های این آبشار نوشته شده است.
در این منطقه اگر به مسافت 40 کیلومتر از آبشار شوی عبور کنید، به آبشار دیگری می رسید که به آن آبشار دوم شوی گفته می شود. در این مکان با توجه به عمق و خطرات کمتر می توانید در آب شنا کنید.
با توجه به اینکه این منطقه گرمسیری است، برای بازدید از این آبشار می توانید از اواسط اسفند ماه تا اواخر فروردین را انتخاب کنید تا گرمای آزار دهنده در سایر فصول لذت تماشای این آبشار را از شما نگیرد. برای رسیدن به آبشار شوی مسیرهایی را باید از دل کوهستان عبور کنید، بنابراین نیازمند تجهیزات کافی برای یک کوه پیمایی در دل طبیعت خواهید بود. یکی از قابل دسترس ترین و راحت ترین مسیرهایی که به این آبشار منتهی می شود روستای سرتنگ می باشد، مسیری 130 کیلومتری که شما را به نزدیکی آبشار شوی می رساند. حدوداً دو ساعت تا رسیدن به این آبشار راه پیمایی دارید، از دیدار با طبیعت لذت ببرید!
این آبشار یکی از جاذبه های گردشگری دزفول به شمار می رود، که همه ساله افراد زیادی که با تور طبیعت گردی به این منطقه سفر می کنند از آن بازدید کرده و آن را در خاطرات خود ثبت می کنند.
 
 

آبشار شلماش - با کلیک بر روی لینک می توانید با یکی از زیباترین آبشارهای ایران آشنا شوید.

 

تصاویر آبشار شوی

 
آبشار شوی
 
آبشار شوی
 
دیدنی های اهواز
 
دیدنی های اهواز
گزارش مشکل
گالری تصاویر ویدئو ها

نظرات مردم درباره آبشار شوی

مجید 28 خرداد 99
0
این آبشار برای لرستانه هیچ ربطی به دزفول نداره
درج نظر
نام و نام خانوادگی
موبایل
تصویر کد امنیتی
متن نظر