قبر حضرت آدم

📅 بروزرسانی : ۲۲ خرداد ۱۳۹۸ بازدید : 51006
قبر آدم و حوا
قبر حضرت حوا
قبر هابیل و قابیل
قبر حضرت آدم یکی از مکان های دیدنی شهر نجف می باشد که بنا به روایات گفته شده حضرت آدم بیشتر عمر خود را در کوفه گذرانده است و اواخر عمر خود را به مکه رفته و بعد از ساخت کعبه از دنیا رفته است و پیکر مطهر او را در مکه به خاک سپردند. زمانیکه قوم حضرت نوح هدایت شدند به فرمان خدا کشتی ساختند و به همراه کسانیکه ایمان آورده بودند به جای دیگری هجرت کردند، هنگام گذر کشتی نوح از مکه خداوند به حضرت نوح دستور داد تابوت حضرت نوح را خارج کرده و با خود به کوفه بیاید پس از تمام شدن طوفان او را در نجف به خاک سپارد طبق روایات قبر حضرت نوح در این شهر قرار گرفته است. افرادی که علاقمند به بازدید از بنای تاریخی و مذهبی هستند، همراه با تور زیارتی بلیط تهیه کرده و راهی شهر زیبای نجف می شوند. همراه لحظه آخر باشید تا اطلاعات بیشتری را درباره مقبره حضرت آدم ، حضرت حوا و حضرت هابیل و قابیل کسب کنید .
 
 
عکس حضرت آدم و حوا
 
 

معرفی مکه مکرمه - مکه یکی از شهرهای کشور عربستان است که در این شبه جزیره واقع شده و یکی از شهرهای تاریخی این کشور به حساب می آید.

 

قبر حضرت آدم و حضرت نوح 

طبق حدیث امام صادق: هرگاه حضرت علی را زیارت کردی بدان حضرت نوح و حضرت آدم را زیارت کرده ای. البته لازم به ذکر است که در مورد محل دفن حضرت آدم اختلافات زیادی وجود دارد و به طور قطعی نمی توان گفت قبر حضرت آدم کجا قرار دارد. به گفته ی برخی تاریخ نویسان حضرت حوا یک سال بیشتر از حضرت آدم زندگی کرده است و بعد از یک سال از دنیا رفته است.برخی از مکان ها وجود دارد که احتمال اینکه قبر حضرت آدم در آنجا باشد وجود دارد و در منابع تاریخی ثبت شده است:
 
1: شهر مکه در غاری به نام کوه ابوقبیس، افرادی که این این سخن را گفته اند مدعی هسنتد که، حوا نیز در کنار قبر حضرت آدم دفن شده است.
2: قبر حضرت آدم در منطقه منی در اطراف شهر مکه دفن شده است.
3: حضرت آدم درست در همان کوهی که بعد از رانده شدن به بهشت، روی آن فرود آمد دفن شد.
4: حضرت نوح، بدن حضرت آدم و حوا را با خود به کشتی برد و پس از اتمام طوفان وی را در بیت المقدس دفن نمود.
5: امام باقر (ع) فرموده اند: ما بین رکن و مقام، انباشته از قبور پیامبران الهی است و قبر حضرت آدم نیز در همان محل می باشد.
 

حرم امام حسین - حرم امام حسین یا حرم حسینی یکی از محبوب ترین اماکن مذهبی در جهان بوده که مورد توجه افراد زیادی از اقصی نقاط جهان قرار گرفته است.

 

طول قبر حضرت آدم

قبر واقعی حضرت آدم به طول 70 قدم است. در کتاب علی ابن ابی طالب آمده شده که خدا عزوجل حوا و همسرش آدم را بر زمین فرود آورده که دو پای آدم به روی گردنه کوه صفا بود و سرش زیر افق آسمان که از گرمای آفتابی که به او می رسید شکایت کرد، خداوند عز و جل به سوی جبرئیل وحی کرد که حضرت آدم از گرمایی که به او می رسد و اثر می کند شکایت دارد و جبرئیل او را در هم فشرد و درازای او را ذراع لذارع خودش ساخت و به حوا هم فشاری داد و درازای او را سی و پنج ذراع بذارع خودش ساخت. 

اسناد تاریخی موجود بیانگر آن است که طول قد حضرت آدم 30 متر بوده است و بالطبع قبر ایشان هم نسبت به سایر قبرهایی که تا به امروز دیده اید متفاوت می باشد.
 
 
عکس قبر حضرت آدم
 

قبر حضرت حوا

سید بن طاووس درباره قبر حضرت حوا در جده روایت کرده است در صحف ادریس ذکر شده که حضرت آدم ده روز دچار تب بود و بعد ار پانزده روز بیماری فوت کرد، وفات او در روز جمعه یازدهم محرم رخ داده است و عمر او هنگام وفات نهصد و سی سال بود. گردشگران تور عراق می توانند علاوه بر زیارت ائمه در این شهر مقدس به زیارت قبر حضرت آدم بروند که به شهر نجف نزدیک است. برخی معتقدند که قبر حضرت حوا در شهر جده عربستان دفن شده است. به همین دلیل است که به آن شهر جده میگویند که به معنای مادر بزرگ می باشد.

 قبر هابیل و قابیل

داستان زندگی حضرت هابیل و قابیل و حسادت قابیل بر هابیل برای همه آشناست. هابیل توسط قابیل به قتل رسیده است. برخی منابع محل قتل هابیل را کوه قاسیون، یکی از کوه‌های مشرف بر شهر دمشق، دانسته‌اند. در کوه قاسیون سنگی قرار داشته که به گفته برخی مورخان اثر خون هابیل در آن باقی مانده است. بر همین اساس غاری که نزدیک این سنگ قرار گرفته به غار خون مشهور شده است. اکنون در ۴۰ کیلومتری شهر دمشق نزدیک مرز با لبنان مقبره‌ای به هابیل منسوب است. کوه قاسیون تا مقبره منسوب به هابیل فاصله چندانی ندارد.

در خصوص زندگی قابیل و محل دفن آن، مورخان معتقدند خاندان و نوادگان قابیل به خاطر گناهانی که مرتکب شده بودند، در جریان طوفان نوح از بین رفتند و نسل آنان منقرض شد. بر این اساس نسل بشر از طریق خاندان شیث ادامه یافته است.

 

حرم حضرت معصومه-حرم حضرت معصومه از مکان های زیارتی کشورمان است که در شهر قم واقع شده است و سبب آرامش خاطر بسیاری از ایرانیان و شیعیان سراسر کشور می باشد.

 
گزارش مشکل

سوالات متداول قبر حضرت آدم

در مورد محل دفن حضرت آدم اختلافات زیادی وجود دارد و به طور قطعی نمی توان گفت قبر حضرت آدم کجا قرار دارد. در منابع تاریخی مکان های زیر نام برده شده است:

1: شهر مکه در غاری به نام کوه ابوقبیس
2: در منطقه منی در اطراف شهر مکه 
3: حضرت آدم درست در همان کوهی که بعد از رانده شدن به بهشت، روی آن فرود آمد دفن شد.
4: حضرت نوح، بدن حضرت آدم و حوا را با خود به کشتی برد و پس از اتمام طوفان وی را در بیت المقدس دفن نمود.

 در مورد طول قد حضرت آدم، اسناد تاریخی موجود بیانگر آن است که طول قد حضرت آدم 30 متر بوده است.

اسناد تاریخی موجود بیانگر آن است که طول قد حضرت آدم 30 متر بوده است و بالطبع قبر ایشان هم نسبت به سایر قبرهایی که تا به امروز دیده اید متفاوت می باشد.

برخی منابع محل قتل هابیل را کوه قاسیون، یکی از کوه‌های مشرف بر شهر دمشق، دانسته‌اند. اکنون در ۴۰ کیلومتری شهر دمشق نزدیک مرز با لبنان مقبره‌ای به هابیل منسوب است. کوه قاسیون تا مقبره منسوب به هابیل فاصله چندانی ندارد.

در خصوص مقبره قابیل، مورخان معتقدند خاندان و نوادگان قابیل به خاطر گناهانی که مرتکب شده بودند، در جریان طوفان نوح از بین رفتند و نسل آنان منقرض شد.

نظرات کاربران درباره قبر حضرت آدم

محمد اسفند 1400
11 نفر پسندیدند
قد اجداد ما درزمانهای قدیمی حدودا 4الی 5 متر بوده اند آن هم در بعضی مناطق واینکه بیان میشود 35 متر عقل مردم رو به سخره گرفتن وبیشتر برای چاپیدن جیب مردم ساده لوح بوده وهست چون هیچ شواهدی دال برانسانهای 35 متری وجود ندارد
محمود بهمن 1400
21 نفر پسندیدند
در دنیا دیگر هیچ خبری نیست که همیشه دست گرفته ایددنبال قبر حضرت ادم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
جواد بهمن 1400
22 نفر پسندیدند
""هنگام گذر کشتی نوح از مکه خداوند به حضرت نوح دستور داد تابوت حضرت نوح را خارج کرده و با خود به کوفه بیاید پس از تمام شدن طوفان او را در نجف به خاک سپارد طبق روایات قبر حضرت نوح در این شهر قرار گرفته"" این عین جمله شماست .اگر طوفان بود و آب همه جا را گرفته بود حضرت نوح چگونه تابوت را در آورد.به نظرتون تناقض نداره ؟البته به جای ادم هم نوح نوشته شده

lahzeakhar.com/Tourist-attractions-full-information/24803-%D9%82%D8%A8%D8%B1-%D8%AD%D8%B6%D8%B1%D8%AA-%D8%A2%D8%AF%D9%85

امتیاز 5 از 5 | از بین 246 کاربران به قبر حضرت آدم