سردر قیصریه

📅 انتشار : 1398/02/08 📅 بروزرسانی : 1398/02/08 بازدید : 925

سردر قیصریه یک مکان تاریخی بوده که متعلق به دوران صفویه است. این مکان تاریخی در ورودی میدان نقش جهان قرار دارد و در واقع ورودی اصلی بازار میدان نقش جهان است. سردر قیصریه در گذشته در سه طبقه ساخته شده بود که طبقه‌ی سوم آن نقاره‌خانه بوده و اکنون تخریب شده است. اکنون سردر قیصریه دو طبقه است و دارای چهار درب فرعی و یک درب اصلی است. در ادامه سعی داریم تا اطلاعات کاملی را در مورد سردر قیصریه در اختیارتان قرار دهیم.

 

سردر قیصریه یا بازار قیصریه

 

بازار قیصریه یا سردر قیصریه کجاست؟

بازار قیصریه یا سردر قیصریه در واقع بخش شمالی میدان نقش جهان و روبروی مسجد شاه بوده که از دوران صفویه به جا مانده است. سردر قیصریه که ورودی اصلی بازار بوده، در سال ۱۳۱۰ در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد و در نهایت در فهرست میراث جهانی یونسکو نیز به ثبت رسید. به طور کلی بازار قیصریه و سردر قیصریه برای گردشگران جذابیت بسیار زیادی دارد و مورد توجه بسیاری از گردشگران داخلی و خارجی قرار گرفته است.

 

عکس سردر قیصریه

 

قدمت سردر قیصریه

سردر قیصریه یکی از قدیمی‌ترین آثار تاریخی اصفهان است و در قدیمی‌ترین بافت تاریخی اصفهان قرار دارد. قدمت این اثر تاریخی به دوران صفویه بازمی‌گردد که بخش‌هایی از آن تخریب شده و بخش‌هایی از آن هنوز به خوبی به جا مانده است. این بنا در واقع ورودی بازار قدیمی اصفهان است که در سال ۱۱۱۸ هجری یا به قولی ۱۷۰۶ میلادی در دوران حکومت شاه سلطان حسین ساخته شده است. 

 

قدمت تاریخی سردر قیصریه

 

معماری سردر قیصریه

این بنا که به طور کلی مربوط به حکومت آخرین پادشاه صفویان بود، در سه طبقه طراحی و بنا شد. طبقه‌ی سوم نقاره‌خانه بوده که اکنون تخریب شده است. اما دو طبقه‌ی دیگر سردر قیصریه به جا مانده است. در معماری این بنا شاهد ۴ درب فرعی و یک درب اصلی هستیم. همچنین یک حوض در مقابل درب اصلی ساخته شده است. در نهایت باید بگوییم که معماری سردر قیصریه بی‌نظیر و فوق‌العاده زیبا طراحی شده و کاشی‌های آجری، سرمه‌ای و گلبهی در نمای داخلی سقف سردر قیصریه دیده می‌شود. همچنین شاهد طرح‌های اسلیمی بسیار جذابی در این مکان تاریخی هستیم.

 

معماری با شکوه سردر قیصریه

 

نقاشی سر در قیصریه

در دیواره‌های سردر قیصریه، نقاشی‌هایی از رضا عباسی دیده می‌شود. از سوی دیگر ناقوس و ساعتی تاریخی در بالای سردر نصب شده است. در دیواره‌ی سمت راست شاهد نقاشی از مردمانی در حال رقص و آواز هستیم. از سوی دیگر در سمت چپ شاهد نقاشی‌هایی از شکارگاه‌ها هستیم. به طور کلی نقاشی‌های خوش ‌آب و رنگی در دیواره‌های سردر قیصریه دیده می‌شود.

راه‌های دسترسی به سردر قیصریه

سردر قیصریه در بخش شمالی میدان نقش جهان واقع شده است در نتیجه می‌توانید به سمت ورودی اصلی سردر قیصریه بروید و وارد بازار شوید. از سوی دیگر می‌توانید از طریق ایستگاه اتوبوس یا ایستگاه مترو نیز به سر در قیصریه برسید.

 

عکس سردر قیصریه

گزارش مشکل
تا کنون هیچ نظری ثبت نشده است
امتیاز 3.7 از 5 | از 100 کاربران به سردر قیصریه